Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė 4

1   2   3   4   5   6   7

Shkruan: Xhafer DURMISHI

Shkruan: Musa AHMETI

LĖVIZJA E JUSUF GĖRVALLĖS

Librin e autorit Xhafer Durmishi “Lėvizja e Jusuf Gėrvallės”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“  dhe tek www.pashtriku.org

TEKSTET BIBLIKLIKE – CODEX BERATINUS-1 Ф-043 – NJĖ PREJ SHTATĖ DORĖSHKRIMEVE MĖ TĖ LASHTA NĖ BOTĖ DHE KODIKĖT TJERĖ QĖ RUHEN NĖ SHQIPĖRI

Shkruan: Kim MEHMETI

Shkruan: Kim MEHMETI

KĖSHTU ECĖN NJERIU

Libri i autorit Kim Mehmeti "Kėshtu ecėn njeriu", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.kmehmeti.com

LULEHĖNA

Kjo lule pėr nga forca e vet dehėse ka shumė ngjashmėri me lulet dhe barėrat e ndryshme me veti tė ngjashme apo nga tė cilat pėrpunohen lėngje dehėse qė njerėzit...

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Mr. Nuridin AHMETI

KOSOVA NUK DI TĖ VDESĖ!

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch dhe www.syri3.com,  libri nė botim i autorit Lebit Murtishi, “Kosova nuk di tė vdesė”, qė mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“

MYDERRIZ YMER EF. PRIZRENI

Nė mesin e kėtyre burrave tė shquar tė ēėshtjes kombėtare bėnte pjesė edhe Ymer Prizreni. Kishte rėnė nė kontakt me personalitet e kombėtare qė vepronin...

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA

Shkruan: Xhelal ZEJNELI

E BUKURA E DHEUT

Librin e autorit Kasam Shaqirvela, "E bukura e dheut" mund ta shkarkon falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.syri3.com

GJERGJ KASTRIOTI SKĖNDERBEU – NĖ ARTET FIGURATIVE

Portreti mė i hershėm qė njihet ndodhet nė galerinė Ufici (Uffizi) tė Firencės.

Shkruan: Flori BRUQI

Shkruan: Dilaver GOXHAI

TRIUMFI SHQIPTAR

Librin e autorit Flori Bruqi, "Triumfi shqiptar" mund ta shkarkon falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

UĒK - ja dhe KADAREJA

Librin e autorit Dilaver Goxhai “UĒK-ja dhe Kadareja”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.pashtriku.org

Shkruan: Arqile V. GJATA

Nga:  Gjokė DABAJ

GRATĖ E POETĖVE

Librin me poezi tė autorit  A. Gjata, “Gratė e poetėve”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe nė  http://gazetakritika.net

STRATEGJIA E SHQIPTARĖVET

Librin e autorit Gjokė Dabaj “Strategjia e Shqiptarėvet”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe www.pashtriku.org

Poezi nga Adem BERISHA

Shkruan: Mexhid YVEJSI

MARGARITAR NĖ VETE

Tė gjithė e njohin me emėr por engjėll i thonė
si Dielli qė ndriēon boten, ishte Diellza jonė.

KLUBI LETRAR “GJ. N. KAZAZI” - MONOGRAFI

Nė pragun e Mitingut tė Poezisė nė Gjakovė, qė ėshtė manifestimi mė i madh poetik nė trojet shqiptare...

Shkruan: Dr. Zenun GJOCAJ

Instituti Albanologjik i Prishtinės

DREJT SHTEGTIMEVE TĖ REJA E MĖ TĖ THELLA POETIKE

(Me rastin e botimit tė librit “Shpirtndrituri” i autorit, M.  Bislimi)

Shkarkoni librin falas „Literaturė“

DREJTSHKRIMI I GJUHĖS SHQIPE

Librin  “Drejtshkrimi i gjuhės shqipe”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.pashtriku.org

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Flori BRUQI

VIHEN THEMELET E SHTĖPISĖ – MUZE TĖ UKSHIN HOTIT

“Ukshin Hoti nuk i pėrket harresės. Ai ėshtė nė vetė thelbin e kujtesės sė kombit. Qenia e tij intelektuale....

NĖSE KAM DITUR TĖ GUXOJ

Librin e autorit Flori Bruqi “Nėse kam ditur tė guxoj” mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Mr. Muharrem QAFLESHI

Shkruan: Thani NAQO

ORIGJINA DHE GARA E PELIVANĖVE

Nė tė kaluarėn, mundja ka shėrbyer si mjet pėr pėrgatitjen fizike tė luftėtarėve. Vėshtirė mund tė gjendet...

MURMASHĖT

Romanin e autorit Thani Naqo “Murmashėt”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ dhe nė  http://gazetakritika.net

Shkruan: Alberto MORAVIA

Shkruan: Grup autorėsh

ENGJĖLLI DĖBOHET

Zonja Fazano, pas disa ditėsh, e kuptoi se nuk i donte fare engjėjt, madje ndjente pėr ta njė antipati tė theksuar. Kjo ndjenjė armiqėsie shprehej...

FJALA SHQIPE NĖ VEND TĖ FJALĖS SĖ HUAJ

Fjalorin  "Fjala shqipe nė vend tė fjalės sė huaj"  mund ta shkarkon falas nė sektorin „Literaturė“  dhe nė www.syri3.com

Pėrgatiti: Muhamet PIRRAKU

Shkruan: Gjon F. IVEZAJ

MASAKRA NĖ BURGUN E DUBRAVĖS 19 – 24 MAJ 1999

Librin mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė dhe www.pashtriku.org

ULQINI VENDBANIM I HERSHĖM ILIR

Qyteti ilir i Ulqinit, ka pasur famė tė madhe nė kohėne shtetit ilir. Zbulimet arkeologjike e dėshmojė dhe pėrforcojnė kėtė...

Pėrgatiti: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Ardian RAMADANI

NĖ KUJTIM TĖ DĖSHMORIT TĖ KOMBIT

REMZI ADEMI (1952–1998)

Qėllimi i kėtij shkrimi nuk ėshtė thjesht njė nekrologji e rėndomtė, siē shkruhet...

SHPALOSJA E LABIRINTHIT

Librin e autorit A. Ramadani "Shpalosja e labirinthit" mund ta shkarkon falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

Pėrgatiti: Albert NIKOLLA

Shkruan: Mexhid YVEJSI

BOTOHET NĖ EGJIPT DHE UKRAINĖ POETI SHQIPTARĖ JETON KELMENDI

Njė poezi e mendimit dhe ndjenjave shpirtėrore, shkruan pėrkthyesja...

RRETH SPIRITUALIZMIT TĖ RUMIUT

Nė Jeshil Tyrbe, ku ėshtė varrosur Mevlana, qėndron i shkruar ky epitaf:  "Kur tė vdes, mos e kėrkoni varrin nė tokė, por e gjeni atė nė zemrat e njerėzve."

Shkruan: Sheradin BERISHA

Shkruan: Istref HAXHILLARI

HISTORIA E KALASĖ SĖ ROZAFĖS NĖ SHKODĖR

Kalaja e Rozafės nė Shkodėr ėshtė njė prej kėshtjellave mė tė rėndėsishme tė Shqipėrisė dhe objekti kryesor turistik

BARI I UJKUT

Librin e autorit Istref Haxhillari “Bari i ujkut”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe nė http://gazetakritika.net

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Xhafer DURMISHI

POEZI SATIRIKE

pranė oxhakut tani

hanė gėnjeshtra njerėzia

pa kripė

"ZĖRI I POPULLIT" DHE ZĖRI I JUSUF GĖRVALLĖS

Librin "Zėri i popullit” dhe zėri i Jusuf Gėrvallės" shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe www.pashtriku.org

Shkruan: Sheradin BERISHA

Shkruan: Iljasa SALIHU

BERATI - QYTET MUZE

Qyteti i Beratit ndodhet nė Shqipėrinė Jug-Qėndrore, 120 km nė jug tė Tiranės. Nė lindje kufizohet me Rrethin e Skraparit, juglindje me Rrethin...

RRUGĖTIMI NĖPĖR MJEGULLA

 Librin e autorit Iljasa Salihu "Rrugėtimi nėpėr mjegulla" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  www.syri3.com

Shkruan: Mr. Kadri REXHA

Shkruan: Florim USEINI

FJALA E REDAKTORIT

Doli nga shtypi libri mė poezi satirike me titull: ”Burrėri e Lagur”, me autor Mehmet Bislimi.

Shkarko librin falas „Literaturė“

TRURI PISTĖ

Librin e autorit Florim Useini "Truri pistė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Brahim AVDYLI

Shkruan: Begzat RRAHMANI

PREJARDHJA E KOMBIT SHQIPTAR DHE ARMIQTĖ SHEKULLOR

 (1)     (2)

COPĖTIM NATE - Poezi

Librin me poezi tė autorit Begzat Rrahmani "Copėtim nate" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Esat STAVILECI

Shkruan: Ekrem AJRULI

NJĖQIND VJET TE SHTETIT SHQIPTAR- ASPEKTE HISTORIKE DHE POLITIKE

Tė kuptuarit e ēėshtjes shqiptare si njė ēėshtje duhet tė zė vendin qendror...

100 VJET VARGJE ATDHEUT

Librin e autorit Ekrem Ajruli "100 vjet vargje atdheut" mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Sheradin BERISHA

DITARI I NJĖ TĖ HUMBURI

Librin e autorit Begzat Rrahmani "Ditari i njė tė humburi" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

MARIGO POZIO DHE FLAMURI HISTORIK I ISMAIL QEMALIT

Pėr shumė vjet nė historiografinė shqiptare ka dominuar versioni zyrtar se, flamuri qė Ismail Qemali ngriti mė 28 Nėntor 1912...

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruajnė: B. ZAIMI & G. SULEJMANI

ANIJA KOZMIKE

Romanin pėr fėmijė "Anija kozmike" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

FLAMURTAR I SHQIPTARISĖ

Librin e autorėve B. Zaimi & G. Sulejmani "Flamurtar i shqiptarisė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Brahim AVDYLI

PĖRJETĖSIA

Librin me poezi fetare, tė autorit Begzat Rrahmani, "Pėrjetėsia" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

ARMIQTĖ MĖ TĖ RREZIKSHĖM GJATĖ RĖNIES SĖ PERANDORISĖ BIZANTINE

(I)   (II)   (III)   (IV)   (V)   (VI)

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Begzat RRAHMANI

DJE DHE SOT

Librin me poezi satirike tė autorit Begzat Rrahmani, "Dje dhe sot" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ

Librin me poezi tė autorit Begzat Rrahmani, "I ēmendur rreth shtėpisė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Poezi tė zgjedhura

RREZE MIRĖSIE

Librin me poezi fetare, tė autorit Begzat Rrahmani, "Pėrjetėsia" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Kadrije  MENIQI, Mehmet  BISLIMI, Nazmi  JUNIKU, Jusuf ZENUNAJ, Sokol  DEMAKU, Gentiana  ZAGORIDHA, Ilmi  QAZIMI, Alisa  VELAJ

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Shefki OLLOMANI

LULEZONJA

Librin me poezi pėr fėmijė, tė autorit Begzat Rrahmani, "Lulezonja" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

FENIKSI SHQIPTAR

Jeta ėshtė e bardhė

Tė zezė e bėjnė sundimtarėt,

”Zotat” e rrejshėm dhe djallėt!

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Begzat RRAHMANI

EUNUKĖT E HAREMIT

Librin me tregime satirike tė autorit Begzat Rrahmani, "Eunukėt e haremit" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

FESTA E MADHE

Librin me poezi pėr fėmijė, tė autorit Begzat Rrahmani, "Festa e madhe" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Robert D'ANGELY

Shkruan: Viron KONA

ENIGMA

Librin e autorit Robert d'Angely  “Enigma” mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe nė  http://gazetakritika.net

PASAGJERI I “LUAJTUR” NGA MENDTĖ E KOKĖS

Shoferi vuri pėrsėri kėmbėt nė marshe dhe vijoi po me atė shpejtėsi, por tashmė po shante dhe po shfrynte kundėr tė gjithė...

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan:  Ahmet QERIQI

ZOTI ĖSHTĖ KUDO

Librin me poezi fetare, tė autorit Begzat Rrahmani, "Zoti ėshtė kudo" mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

LUFTA E KOSOVĖS E VITIT 1389 ĖSHTĖ NJĖ NGJARJE REALE HISTORIKE DHE JO MITOLOGJI, APO NGJARJE E SHPIFUR

Lufta e Kosovės, e 15 qershorit tė vitit...

Shkruan: Resul JUSUFI

Pėrgatiti: Fatbardha DEMI

NESĖR

Librin e autorit Resul Jusufi, "Nesėr" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

SI U HYJNĖZUA «BESA» E ARBĖRVE NĖ TEMPUJT E FARAONĖVE

Nė rast se do tė donim tė veēonim njė nga tiparet mė thelbėsor tė karakterit kombėtar tė shqiptarėve, si nė kronikat historike...

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Ahmet QERIQI

VURKOLLAKĖT

Librin me poezi satirike, tė autorit Begzat Rrahmani, "Vurkollakėt" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

BESĖPREMJA DHE TRADHTIA NĖ DISA KĖNGĖ SHQIPTARE

Shembujt e kėngėve rapsodike shqiptare ku stigmatizohet dhe dėnohet fuqishėm akti i tradhtisė janė tė shumta...

Shkruan: Agim HAMITI

Shkruan: Begzat RRAHMANI

ODISEJA E NJĖ DETEKTIVI - 1 DHE 2

Librat e autorit Agim Hamiti, "Odiseja e njė detektivi - 1 dhe 2" mund t'i shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

GJARPĖRINJTĖ  E FUSHĖS STERILE

Librin e autorit Begzat Rrahmani, "Gjarpėrinjtė  e fushės sterile" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Alberto MORAVIA

Shkruan: Prof. Dr. Bardhosh GAĒE

TABLOJA

Ata tė dy nuk ishin dy njerėz, qė tė zotėronin vetėm njė dhomė. Ata ishin njėra mbretėreshė dhe tjetri prijės romak. Kushedi dhe sa salla tė tjera kishte...

SEBEPI - VENDBANIMI I LASHTĖ NĖ SIUJDHESĖN E SAZANIT

Edhe historiani grek P. Arvantinoi, ne librin e tij “Pershkrimi i Epirit” jep mjaft te dhena per popullimin e ketij vendbanimi...

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Shkruan: Edgar Allan POE

QEFINARĖT

Librin e autorit Begzat Rrahani, "Qefinarėt" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

HESHTJA – NJĖ MIT

“Burri mė pas ktheu vėshtrimin nga qielli dhe mė pas po shihte me kujdes lumin e tmerrshėm Zaire, mė pas kėqyri ujėrat verdhacake dhe mbi tė pa edhe zambakėt...

CHwB

Shkruan: prof. asoc. dr. Begzad BALIU

PLANI I KONSERVIMIT DHE ZHVILLIMIT PĖR ZONĖN HISTORIKE TĖ PRIZRENIT, KOSOVĖ

Librin, "Plani i konservimit...", mund ta shkarkoni falas nė sekt. „Literaturė“  dhe  www.librariaelektronike.com

IRONIA E TEKSTIT

 Mehmet Bislimi, Lirikat e fjetura, Prishtinė, 2013.

 ...«Bota femėrore» ėshtė frymėmarrje e kėsaj jete e megjithatė ngulfaten tė drejtat e saj! Ajo i jep nuanca shumėngjyrėshe pėrditshmėrisė sonė dhe pėrjetėson jetėn...

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Poezi nga Brahim AVDYLI

VELĖT E GURRĖS

Librin me poezi tė autorit Begzat Rrahmani, "Valėt e gurrės" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

ILIRĖT QENĖ TĖ PARĖT NĖ EVROPĖ

Kur vendos dorėn mbi zemėr

tė gjithė popujt e kuptojnė,

i pėrkulen asaj qė e rrah jetėn...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Renato KALEMI

LIRIKAT E FJETURA

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch

Librin me poezi autorit M.  Bislimi “Lirikat e fjetura”,mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

DYMBĖDHJETĖ

Librin e autorit R. Kalemi "Dymbėdhjetė tregime nga teatri i absurdit" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“  dhe  www.librariaelektronike.com

Shkruan: Begzat RRAHMANI

Pėrgatiti: Bashkim SALIASI

TROKU  I  KALIT  TĖ  ZI

Librin me poezi tė autorit Begzat Rrahmani, "Troku i kalit tė zi" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

ESTETIKA DHE JETA JONĖ E PĖRDITSHME

Vlerat estetike tė jetės njerėzit i vlerėsojnė sipas njohjes, shkallės sė intelektit, gjendjes shpirtėrore, mjedisit nė tė cilin...

Shkruan: Arjan Th. KALLĒO

Shkruan: Nase JANI

ĖNDRRAT THYHEN SHPEJT

Librin e autorit A. Kallēo, "Ėndrrat thyhen shpejt" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė" dhe nė http://gazetakritika.net

GRUAJA NĖ KAFAZ

Librin "Gruaja nė kafaz" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe  ww.librariaelektronike.com

 

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

KRAKĖLLIMAT E NATĖS

Librin e autorit Adem Zaplluzha  "Krakėllimat e natės" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

DRURI I PIKĖLLUAR

Librin e autorit Adem Zaplluzha  "Druri i pikėlluar" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Xhevat HASANI

LOTI I GOTĖS SĖ DEHUR

Librin e autorit Adem Zaplluzha  "Loti i gotės sė dehur" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

NJĖ JETĖ NĖ SHĖRBIM TĖ LIRISĖ - KUSHTUAR NASER HANIT

Librin e autorit Xhevat Hasani  "Njė jetė nė shėrbim tė lirisė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Ohran PAMUK

KUR DEHEN PERĖNDITĖ

Librin e autorit Adem Zaplluzha  "Kur dehen perėnditė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

...KUR SHENJOJMĖ ĒASTIN MĖ TĖ LUMTUR!

Qė kur mbusha njėzet vjeē, jetoja gjithnjė me ndjesinė qė njė mburojė...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Nijazi RAMADANI

ASNJĖ FJALĖ NUK FRYMON

Librin e autorit Adem Zaplluzha  "Asnjė fjalė nuk frymon" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

SHTEGTIM NĖ HISTORI  (RRĖFIMI PĖR KOKAJT 1842- 2012)

Librin e autorit Nijazi Ramadani  "Shtegtim nė histori" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ .

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Argjira UKIMERI

NUK JAM ORFEU

Askush mė nuk di, se sa kohė i duhet flautistit, qė tė fryj nėpėr tė gjitha vėrrimat e erės e cila mbytet...

BIBLIOTEKA NDERKOMUNALE E PRIZRENIT

25.12.1944 ėshtė viti i krijimit tė Bibliotekės sė Prizrenit. Ky institucion...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

NĖPĖR GJYMTYRĖT E MJEGULLAVE

Librin e autorit Adem Zaplluzha "Nėpėr gjymtyrėt e mjegullave" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

NDJEKĖSIT E ENIGMAVE

Librin e autorit Adem Zaplluzha "Ndjekėsit e enigmave" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ .

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan:  Pėrparim HYSI

NĖ BRENDINĖ E PASQYRĖS

Nė brendinė e pasqyrės grithnim amalgamėn dhe nxjerrim njėfarė ngjyre qė i pėrngjante ngjyrės sė avionėve...

REMINISHENCA NĖ MOSHĖ TĖ VONĖ   (cikėl me poezi)

Dy sy pėrballė: gati mė "pėrpijnė"
Mė hėngrėn tė gjallė, mua qingjin
...

Shkruan: Faik MUSTAFA

Shkruan:  Pėrparim HYSI

BURRAT E DHEUT

Librin e autorit Faik Mustafa "Burrat e dheut" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ .

TAKIM ME NJĖ TĖ VDEKUR - Tregim

Herė-herė nė kėto pėrsiatje tė njė tė moshuari tė ngeshėm si unė, ndodhte qė tė vija dhe buzėn nė gaz. Kjo ndodhte...

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

Shkruan: Adem ZAPLLUZHA

MENATĖ VIJNĖ LEJLEKĖT

Librin e autorit Adem Zaplluzha "Menatė vijnė lejlekėt" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ .

KUR DESHĖM TĖ DASHUROJMĖ

Kohėrat ndryshuan por ne mbetėm si tė parėt tanė, merrnim frymė si toka e shkriftė dhe i piqnim shtambat sipas njė kodi...

Shkruan:  Pėrparim HYSI

Shkruan:  Pėrparim HYSI

EH, SI QENKA DASHURIA

Librin me poezi tė autorit Pėrparim Hysi  "Eh, si qenka dashuria" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ .

"HAJDUTI" NĖ SHTĖPINĖ TONĖ Tregim

Unė e dėgjova dhe u mbusha me gėzim. Babai im ishte burrė i zoti. Na donte dhe e donim. Xhėku pinte ndopak...

1   2   3   4   5   6   7

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH