Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė 2

1   3   4   5   6   7

Shkruan: Andrea GRILL

Shkruan: Mexhid YVEJSI

VĖLLAI NĖ DITĖLINDJE

Ai shkruante gjatė dhe shumė. Fjalėt e tij ishin tė qarta dhe tė thjeshta. Dhe nė gjithshka qė ai shkruante, duhej ti jepja tė drejtė. Pėr ditėlindje

HAFIZ  ALI  KORĒA (1873-1956)

Edhe pse ishte luftėtar pėr liri, kur kishte shqiptar, por s’kishte Shqipėri, edhe pse ishte poet, pėrkthyes, shkrimtar, letrar...

Nė 131 vjetorin e LSHP-sė

Shkruan: Mexhid YVEJSI

TĖ GJITHĖ ME 10 QERSHOR NĖ PRIZREN!

Nė shėnimin tė 131 vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878-2009 ), mė 10 Qershor 2009 nė Prizren Rrjeti i...

HAFIZ  ALI-RIZA  ULQINKAU (1855-1913)

Ky burrė i nderuar, ky burrė i kulturuar, pėrveē qė ishte fetar, atdhetar, luftėtar, hoxhė, imam, myfti e mėsues, ai...

Poezi tė zgjedhura

Shkruan: Mexhid YVEJSI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga:  Fatos ARAPI, Vlora BANUSHAJ, Jusuf ZENUNAJ, Mehmet BISLIMI, Mimoza AHMETI, Kadri Alit SHERIFI

HAFIZ  YMER  GUTA (1860-1963)

Nė vitin 1912, nė Kalanė e Shkodrės “Rozafat” ishte Hafiz Guta qė ngriti Flamurin Kombėtar dhe mbajti fjalėn kryesore, qė i frymėzojė shkodranė...

Edgar Allan POE

Mr. Ukshin Hoti

PORTRETI OVAL

Dhe pasi kaluan shumė javė dhe fare pak ngeli pėr t'u bėrė - veē njė kalim peneli mbi gojė dhe njė nuancė tek sytė,- shpirti i vajzės regėtiu si flaka

POLITIKA SI ART

Libri "Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan:  Suzana KUQI

MULLA IDRIS HAJRULLAHU (1901-1949)

Njė shembėlltyrė pėr besimtarėt!

Njė shembėlltyrė pėr atdhetarėt!

Njė shembėlltyrė pėr shqiptarėt!

GRUA NĖ ERRĖSIRĖ

E gjeti tė shoqin nė studio tek po punonte mbi njė telė. Qėndroi tek dera dhe admiroi lėvizjen e shkathėt tė penelit. Abstraksion, nuk e dinte se ē'kish ndėrmend...

.

Shkruan:  Flori BRUQI

DĖSHMORĖT E UĒK-sė

Libri "Dėshmorėt e UĒK-sė - monografi" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   „Literaturė“

POLEMIKA SHQIP

Libri "Polemika shqip" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   „Literaturė“

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

NJĖQIND VJETORI I VDEKJES - DITA E RILINDJES SĖ XHEMAJLIT

Tė gjithė e dinė se Sokrati nuk ka shkruar asgjė. E, ma gjeni dikush ndonjė libėr tė urtėsive botėrore...

Mr. HAJDAR SALIHU (1950-1995)

Libri, jo vetėm qė u vonue, por edhe kur u botue me 1987, nga “Rilindja” nė Prishtinė,  emri i  Hajdar Salihut nuk u shėnue nė kopertinė ! Pse?

Shkruan: Jeton AMETI

Shkruan: Flori BRUQI

ALEANCA BALLKANIKE DHE ĒĖSHTJA SHQIPTARE

 

 (pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

GJAKOVA NĖ NETĖT E SHĖN BARTOLOMEUT

Librin e autorit Flori Bruqi “Olimpi Shqiptar”, mund ta shkarkoni falas ne sektorin „Literaturė“

Shkruan: Sokol DEMAKU

Shkruan: Mehmet BISLIMI

VETĖVRASJET NJĖ FENOMEN BRENGOSĖS PĖR KOMBIN

Duke u nisur nga aspektet jetėsore dhe mendimet pozitive tė jetės sė njeriut sot, nė ditėt bashkėkohore ”vetėvrasja”...

AZEM BEJTĖ GALICA (1889 - 1924)

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch dhe www.syri3.com libri i Mehmet Bislimit “Shkrime publicistike”Shkarko librin falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Jeton AMETI

MEHMED AKIF ERSOJ (1873-1936)

Mehmed Akif Ersoj, me prejardhje shqiptare nga katundi Shushicė nė rrethin e Pejės, ėshtė njė figurė e shquar nė Turqi, njė personalitet i dalluar...

KRYENGRITJA NĖ MALĖSINĖ E MBISHKODRĖS (1911)

Kryengritja e Malėsisė sė Mbishkodrės, si nga ana organizative, ashtu edhe nga ajo ideore, shėnoi njė hap tė madh pėrpara...

Shkruan: Vangjush ZIKO

Shkruan: Bedri ISLAMI

TRĖNDAFILI I MALLIT

- Dhe, kur tė mė martoni mua, - vazhdoi Viktoria mendimin e saj, duke buzėqeshur e trishtuar. - Tė mė mbjellėsh njė bisk nga ky trėndafil...

FILLIMI I ENIGMĖS SĖ VRASJES

Librin  “Enigma e njė vrasje tė trefishtė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe tek, www.pashtriku.org

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Mexhid YVEJSI

NJĖ FAQE E SHKĖPUTUR NGA DITARI IM GJATĖ LUFTĖS NĖ KOSOVĖ 1999

Desha ta shikoj edhe njė herė Klinėn time, vendin tim ku u linda, u rrita...

ING. XHAFER IBRAHIM DEVA (1904-1978)

Xhafer Deva ėshtė njė personalitet i rrallė shqiptar, qė aq shumė admirohet, por aq shumė edhe mallkohet... !

Shkruan: Sabahate BYCI

Shkruan: Suzana VARVARICA - KUKA

ZAMBAKU I GJAKOVĖS

Librin  me poezi “Zambaku i Gjakovės”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe tek, www.pashtriku.org

ĖSHTĖ ART APO PORNOGRAFI?

Pyetja “Ėshtė art apo pornografi njė vepėr arti?” pėr njė publik tė zakonshėm nė jetėn e pėrditshme ėshtė me tė vėrtet njė ēėshtje nė njė mjedis tė....

Poezi tė zgjedhura

Shkruan: Dr. Milazim KRASNIQI

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Ismail Kadare, Dritėro Agolli, Jusuf Zenunaj, Ali Podrimja, Gėzim Ajgeraj, Qazim Thaqi, Jeton Kelmendi. 

MONEDHA E GENTIT

Dramėn e dr. Milazim Krasniqit, “Monedha e Gentit", mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

Galeri fotografike

Shkruan: Gėzim AJGERAJ

MADHĖSHTIA E NATYRĖS

Kėtė herė po ua prezantojmė njė galeri me fotografi tejet interesante tė cilat pasqyrojnė njė pasuri tė rrallė dhe tė mrekullueshme tė florės...

RRUGA E LIRISĖ

Librin  “Rruga e lirisė", mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

Shkruan: Arjan KALLĒO

Shkruan: Mexhid YVEJSI

TAKIMI ME PSIKOLOGUN

Shikoni doktor, unė nuk besoj se kam probleme tė rėnda…duke folur me miqtė qė bėjnė takime, u apasionova dhe mė lindi dėshira

DR. REXHEP KRASNIQI (1906-1999)

Prof.dr. Rexhep Krasniqi, njė figurė e shkėlqyeshme shqiptare, me prejardhje gjakovare, ka lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė ēėshtjen kombėtare. ..

Shkruan: Elena KOCAQI

Shkruan: Dr. Jorgji KOTE

ROLI PELLAZGO-ILIR

Librin “Roli Pellazgo - Ilir”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“  dhe nė web faqen http://gazetakritika.net  

SFIDA E SHQIPES

Po bėhet gjithnjė e mė e qartė se kulturė dhe qytetari tregojnė ata qė pėrdorin nė ēdo rast njė shqipe tė lirė nga fjalėt e huaja tė panevojshme...

Shkruan: Afrim MORINA

Pėrgatiti: Valdet FETAHU

SHPĖRTHIMI I ERRĖSIRĖS

Dramėn  “Shpėrthimi i errėsirės”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ 

ZEN CITATET KOANE DHE FJALĖ TĖ URTA

Zen: “Shkollė e Mahajana Budizmit e cila pohon se ndritja mund tė arrihet pėrmes meditimit, vetėnjohjes...

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Daut DEMAKU

IBRAHIM FEHMIU (1892-1951)

Ibrahim Fehmiu ishte hoxhė, dijetar, njė nga mėsuesit e parė, pishtar i arsimit kombėtar, burrė trim, guximtar, atdhetar, njė shembėlltyrė ...

LIBRI QĖ NUK PRANON PARATHĖNIE

Librin e autores Vlora  Banushaj,  “IMAGJINATA V”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ 

Shkruan: Jeton AMETI

Shkruan: Enzo BIAGI

KRYENGRITJA E KOSOVĖS E VITIT 1910

(pjesa e parė)      (pjesa e dytė)

 

VAJZA E HEMINGUEJT

Nė njė letėr ai me shkruante: “Mė mirė mos tė tė kisha njohur kurrė se kushedi kjo do tė kishte qenė mė mirė pėr ty.” Kjo nuk ėshtė e vėrtetė: njerėz si ai ta pasurojnė...

Shkruan: Milazim KRASNIQI

Shkruan: Mexhid YVEJSI

LULJA E SHPĖTIMIT

Librin me poezi,  “Lulja e shpėtimit”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ 

PROF. SELMAN RIZA (1909-1988)

 “Selman Riza ėshtė njė i ri tepėr i talentuar, shumė serioz, i cili do tė mundė me tė njėjtėn lehtėsi tė kryej ēdo degė tė studimeve universitare, dhe unė nuk...

Shkruan:  Muharrem BLAKAJ

Shkruan: Mexhid YVEJSI

THESARET E HUMBURA

Romanin e M. Blakajt,  “Thesaret e humbura”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

DITA E FLAMURIT, DITA E PAVARĖSISĖ, DITA E PĖRGJEGJĖSISĖ

28 Nėntori, Dita e Flamurit, ėshtė njė nga ditėt mė tė rėndėsishme, nė mos mė e rėndėsishmja, e historisė sonė kombėtar...

Shkruan:  Jeton AMETI

Shkruan: Lebit MURTISHI

SHQIPĖRIA DHE TRAKTATI I SHĖN-STEFANIT (3 MARS 1878)

Traktati i Shėn-Stefanit nuk e zinte fare nė gojė Shqipėrinė, e cila pėr Rusinė nuk ekzistonte si subjekt tė drejtash...

VARGU MAGJIK

Romanin e autorit L. Murtishi,  “Vargu magjik”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

Shkruan:  Suzana KUQI

Shkruan: Bedri HALIMI

PA TITULL

E nė atė kohė... Kam parė me mijėra sy nė jetėn time, tė bukur, tė mrekullueshėm, por atė forcė shikimi...

YMER PRIZRENI

Librin me poezi tė autorit B. Halimi,  “Kėnga e lumit”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

Shkruan: Valdet FETAHU

Pėrgatiti: Aulona MINGA

CITATE

Edhe meteorėt gjatė shtegtimit tė tyre ndriēojnė, por drita e tyre shumė shpejtė shuhet, dhe ata pėrfundojnė nė pafundėsi; derisa yjet…shumė...

SALVADOR DALI - PIKTURA DHE PASIONET

Jeta dhe vepra e Salvador Dalģ janė tė lidhura nė mėnyrė tė pazgjidhshme me njėra-tjetrėn. Shumė ndodhi tė jetės...

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

ANKTHI I ARTĖ

Romanin e autorit L. Murtishi,  “Ankthi i artė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

NĖ PRAG TĖ VITIT TĖ RI, U ULA DHE SHKROVA...

Dhe tash erdha kėtu pra nė muajin dhjetor... dhe ēfarė mund tė them pėr kėtė Vit?! Ah, po harrova t’ju them se...

Mendime per poezin e J. KELMENDIT

Shkruan: Lebit MURTISHI

KOHA KUR TĖ KETĖ KOHĖ

Librin me poezi tė autorit Jeton Kelmendi,  “Koha kur tė ketė kohė”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

DOLLI E GJAKUT

Librin me poezi tė autorit L. Murtishi,  “Dolli e gjakut”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Mexhid YVEJSI

UDHĖT E YJVE

Romanin e autorit L. Murtishi,  “Udhėt e yjve”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

MULLA ASIM LUZHA (1890-1945)

Ishte dimėr, ora 21, me 30 janar 1945, ushtari qė e shoqėronte, kinse e mbronte, duke u ngjitur shkallėve nė kullė i futi hoxhės bombėn...

Shkruan: Ibrahim KELMENDI

Shkruan: Mexhid YVEJSI

ATENTATET

Romanin e autorit I. Kelmendi,  “Atentatet”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.pashtriku.org

ĒMIMI, REFUZIMI DHE ARSYETIMI

 "...duke qenė se ēmimin e jep njė qeveri servile ndaj tė huajve dhe mashtruese ndaj tė vetėve, me zyrtarė tė lartė tė pangopur pėr t'u pasuruar nė kurriz tė Kosovės...

Shkruan: Lebit MURTISHI

Shkruan: Agron JASHARI -Adoniss

NĖN LĖMSHIN E KOHĖVE

Librin e autorit L. Murtishi,  "Nėn lėmshin e kohėve”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:   „Literaturė“ 

MOS NDALO MARSHIMIN

Dhe nėse pasqyra a bota tė thonė

Tashmė je plakur, brenda je bosh

I thuaj, kurrė nuk kam qenė mė plotė

I thuaj se shpirti nuk ka moshė...

Shkruan: Vera ISTREFI

Shkruan:  Grup autorėsh

NĖ AKUJ DIGJEM

Librin e autores V. Istrefi,  “Nė akuj digjem”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“  dhe nė www.pashtriku.org

FJALOR ME EMRA NJERĖZISH

Librin  “Fjalor me emra njerėzish”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan:  Suzana KUQI

Shkruan: Muharrem BLAKAJ

AVATAR

Avatar! Mezi prisja qė tė dilte nė kinematė e qytetit. Nuk mė eci. Shkoi e doli nė kinematė qė ndodhen larg shtėpisė sime...

MISIONI SEKRET

Romanin e autorit M. Blakaj “Misioni sekret”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“ dhe tek, www.syri3.com

Poezi tė zgjedhura

Pėrktheu: Valdet FETAHU

POEZI TĖ ZGJEDHURA

Nga: Agron JASHARI, Nazim HIKMET RAN, Mehmet BISLIMI, Sulejman MATO, Adolf SHVJEDĒIKOV, Dalan LUZAJ, Arijane LOĒE

URTĖSITĖ SUFISTE

Librin “Urtėsitė sufiste”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

Shkruan: Mr. Kadrush RADOGOSHI

Shkruan: Teuta KAMBERI - Llalla

LUMI (Semantika e njė simboli)

Kur lumi ėshtė shndėrruar nė simbol tė ndarjes nė mes tė njerėzve, tė cilėt mund tė jenė tė dashuruar nė njėri tjetrin, poetėt, kėta apologjetė...

ANTOLOGJI E POEZISĖ ARVANITASE

Librin “Antologji e poezisė arvanitase”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“  dhe nė www.syri3.com

Shkruan: Mr. Kadrush RADOGOSHI

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

PARIMI I ENIGMĖS  DHE  MITEMA E RINGJALLJES 

    (1)         (2)

NJĖ KUJTIM I PATHĖNĖ PĖR RAPSODIN DERVISH SHAQA

Tek po kaloja atyre ashpėrsive, me vete po mendoja: Ja kėtu mund tė ketė kaluar edhe Mic Sokoli, Sylejman Vokshi...

1    3   4   5   6   7

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH