.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Kontakti i llojit tė tretė

Shkruan: Gazmend ELSHANI

            Misteret e pjatave fluturuese

            KONTAKTI I LLOJIT TĖ TRETĖ

 

        Kah fundi i viteve 40 tė kėtij shekulli, pikėrisht mė 1949, nė shkretėtirėn e Nevadės bie njė objekt i paidentifikuar fluturues i cili pėrplaset nė tokė. Pėr kėtė gjė dėshmon prof. Heri Rupe (Harry Ruppe) i cili nė vitin 1988 u largua nga kjo organizatė. Profesor Rupe ishte i pranishėm nė vendin e ngjarjes dhe ai vetė mori pjesė nė shpėtimin e jashtėtokėsorit. Ai pėr kėtė ngjarje flet me plot entuziazėm dhe i emocionuar. Ky rast ishte deri atėherė njė gjė e veēantė i quajtur “kontakti i afėrt i llojit tė tret”.

           

            Nė Afrikėn Qendrore ekziston  njė fis afrikanė qė e quajnė veten DOGONĖ. Ky fis ėshtė njė ndėr fiset primitive tė kėtij regjioni, ku ende pjesėtarėt e tij jetojnė dhe punojnė me mjete primitive tė jetės. Mirėpo, ėshtė pėr tu habitur se kėta njerėz kanė njė njohuri tė madhe sa i pėrket astronomisė. Ata me shekuj tė tėrė kanė ditur se nė sistemin tonė diellor janė nėntė planetė qė sillen rreth Diellit. Gjithashtu kėta e kanė ditur edhe kalendarin vjetor i cili shumė afėr i pėrgjigjet kalendarit tė sotėm.

            Pėrkundėr kėsaj mbetet e pashpjeguar njė gjė qė me tė vėrtet tė bėn tė habitesh. Nė tė vėrtet Dogonėt shumė herėt, para se tė zbulohet teleskopi kanė ditur se ylli mė i shndritshėm i kupės veriore qiellore ėshtė Sirius dhe se ai ka edhe njė planet qe rrotullohet rreth tij. Kjo gjė u vėrtetua nė fillim tė kėtij shekulli nga astronomėt e ndryshėm tė botės.

            Gjatė studimit tė figurave tė ndryshme qė Dogonėti kishin vizatuar nėpėr shpella u gjetėn edhe vizatimet e Diellit me tė nėntė planetėt, Sirius A dhe Sirius B, kalendari vjetor si dhe disa krijesa me disa gjėra qė mbanin nė kokė e qė u pėrngjanin antenave.

 

 

            Dogonėt kėtė gjė e shpjegonin kėshtu: para mijėra vjetėsh nga qielli kishin zbritur nė tokė kėto krijesa - Perėndi me qėllim qė tė sjellin kėtu mesazhe nga vendi i tyre. Me tė ardhur kėtu, ata i kishin shpėtuar Dogonėt nga njė epidemi vdekjeprurėse, ndėrsa Dogonėt  nė shenjė mirėnjohjeje, kėta i konsiderojnė si Perėndi. Pas kėsaj krijesat largohen nga vendi, duke lėnė porosinė se njė ditė do tė kthehen sėrish!

            Gjatė njė studimi, qė  bėri dr. Maria Rajhe (Maria Reiche) nė rrafshin e Nazakės nė Peru, u gjetėn disa vizatime dhe disa vija qė i ngjanin njė lloji tė aeroportit. Tė gjitha kėto vizatime mund tė vėrehen nga njė lartėsi prej 200 metrash. Vizatimet e vėshtruara nga afėr fare nuk mund tė identifikohen, por vetėm nga njė lartėsi e caktuar. Ata, sipas dr. Rajhes, janė krijuar para afro 2000 vjetėsh dha kanė njė lloj tė simetrisė njėra me tjetrėn. Nė to  shihen qartė vijat e gjata dhe tė drejta qė nė vende tė caktuara priten. Figurat e shtazėve tė ndryshme janė tė dimensioneve tė caktuara e pothuaj gati tė gjitha ato “shikojnė” nė njė vend tė caktuar. Me vite tė tėra dr. Rajhe i studioi kėto gjera dhe nė fund erdhi nė pėrfundim se ato nuk paraqesin asgjė tjetėr pėrpos koordinatave qiellore tė yjeve. Shtazėt e vizatuara, disa shikimin  e tyre e kanė tė drejtuar kah Dielli e disa kah ylli Sirius.

 

            Nė fundin e viteve 40, tė kėtij shekulli, nė SHBA nga ana e shtetit u lejua tė punonte njė organizatė pėr hulumtimin e fenomeneve tė UFO-ve qė vepron nė kuadėr tė NASA-s. Nė kėtė organizatė punon njė ekip prej 30 ekspertėsh tė tė gjitha llojeve.

            Kah fundi i viteve 40 tė kėtij shekulli, pikėrisht mė 1949, nė shkretėtirėn e Nevadės bie njė objekt i paidentifikuar fluturues i cili pėrplaset nė tokė.  Gjatė arritjes sė ekipit shpėtimtar nė vendin e ngjarjes arrijnė qė tė shpėtojnė njėrin nga anėtarėt e ekuipazhit. Drejtoria e NASA-s merr vendim pėr tė formuar njė ekip special pėr hulumtimin e kėsaj ngjarjeje. Pėr kėtė gjė dėshmon prof. Heri Rupe (Harry Ruppe) i cili nė vitin 1988 u largua nga kjo organizatė. Profesor Rupe ishte i pranishėm nė vendin e ngjarjes dhe ai vetė mori pjesė nė shpėtimin e jashtėtokėsorit. Ai pėr kėtė ngjarje flet me plot entuziazėm dhe i emocionuar. Ky rast ishte deri atėherė njė gjė e veēantė i quajtur “kontakti i afėrt i llojit tė tret”.

            Gjatė hulumtimeve qė u bėnė mbi jashtėtokėsorin u vėrejt se ai pėr nga fizionomia i pėrngjante njė fėmije me njė kokė tė madhe tullace dhe me njė trup tė shkurtėr qė nuk i kalonte as 1.5 metra. Gishtėrinjtė i kishte tė gjatė, sytė e mėdhenj ndėrsa nė vendin e hundės dhe tė gojės vėrehej vetėm njė si vrimė. Komunikimi nė mes tė jashtėtokėsorit dhe profesorit nuk pat sukses pėr afro njė vit. Gjatė kėsaj kohe jashtėtokėsori nuk tregon asnjė shenjė tė aktivitetit tė tij mendor apo fizik dhe thuajse ishte pa kurrfarė emocionesh. Ai ishte nė gjendje tė hibernacionit. Komunikimi ndėrmjet jashtėtokėsorit dhe prof. Rupes u bė mė 20 prill 1951, kur jashtėtokėsori nxori nga qafa e tij njė pllakė tė kristaltė monoliti me tė cilėn ai komunikonte nė mėnyrė telepatike me njerėz. Kjo ishte me tė vėrtet e pabesueshme. Gjatė komunikimit  jashtėtokėsori “u tregoi” atyre se vinte pikėrisht nga Yjori i Qenit tė Madh, nga Sirius, i cili gjendet larg sistemit tonė diellor 9 vjet drite. Ata ndodheshin nė Tokė me vite tė tėra dhe prof. Rupe gati u habit nga fakti se sa mirė dhe saktėsisht e dinin historinė e kaluar tė njerėzimit. E tėra u mbajt nė fshehtėsi tepėr tė madhe dhe pėr kėtė gjė dinin shumė pak njerėzit. Kryetari i atėhershėm i SHBA-ve, Hari Turman, kėrkoi qė ai personalisht ta vizitonte atė dhe tė bindej vetė me sytė e tij se diēka e tillė me tė vėrtet ekziston, sepse ngjarja me tė vėrtet ishte shokante. Jashtėtokėsori kėrkoi qė pėr takimin e tyre tė dinte mbarė njerėzimi, gjė qė kryetari Truman e hodhi poshtė duke thėnė se njerėzimi ende ishte i papėrgatitur...!

 

 

            Gjate njė misioni ushtarak, nė vitin 1987, gjatė njė patrullimi tė dy aeroplanėve ushtarak F-16 mbi  hapėsirėn ajrore tė Republikės Jugoafrikane, pilotėt raportuan bazėn e tyre me radiolidhje se pesė objekte tė paidentifikuara fluturuese OPF i shoqėronin ata. Ata kishin formė tė diskut dhe shkėlqenin njė dritė fluorscente verbuese. OPF manovronin rreth aeroplanit me njė shpejtėsi marramendėse. Nga baza pilotėt marrin urdhrin qė tė hapin zjarr nė kėto fluturake gjė qė kėta edhe e zbatuan. Njėrėn nga kėto fluturake ata edhe e rrėzojnė. Fluturakja bie nė njė vend-shkretėtirė. Mbas pak kohe vendi plotėsisht futet nė zonė tė ndaluar nga autoritetet e atjeshme. Kjo ngjarje sė shpejti lajmėrohet nė NASA nga e cila dėrgohet njė ekip ekspertėsh e tė cilėt arrijnė nė vendin e ngjarjes pėr mė pak se dy orė.  Nė fluturake ata gjetėn anėtarė tė ekuipazhit jashtėtokėsorė tė cilėt nuk tregonin shenja jeta. Gjėja mė e ēuditshme ishte se brenda nė fluturake u gjetėn disa mbishkrime si hieroglifė dhe disa harta tokėsore. Njėra nga shumė ato harta i pėrgjigjej rrafshit tė Nazakės. Nga fluturakja u nxorėn edhe disa aparate tė jashtėtokėsorėve pėr analizimin e tyre. Materiali, nga i cili ishin tė ndėrtuara pajisjet e tyre, ishte plotėsisht i panjohur pėr teknologjinė tonė. Mirėpo tė gjitha hulumtimet e tjera rreth kėtij rasti mbetėn nė fshehtėsi tepėr tė madhe. Mbete tė shpresohet qė njė ditė edhe fshehtėsitė tjera tė pa publikuara mė nė fund tė gjejnė vendin e tyre pėrkatės.