.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Kėngėn qė nuk e mundi vaji!

Shkruan: Mehmet BISLIMI

            KĖNGĖN QĖ NUK E MUNDI VAJI!

     Nė sfondin e pėrtej reales mbijeton diēka e pashpjegueshme, diēka e padukshme e paprekshme, diēka e papėrshkueshme, diēka qė na mban gjallė e tė papėrkulur para sfidave tė rėnda qė jeta na i vuri nė rrugėt tona si para sprovės sė njė kandari tė madh, me tė cilin nė mėnyrė tejet tė vrazhdė, por tepėr burrėrore matet morali dhe pesha e burrave tė dheut.

        

            Nė sfondin e pėrtej reales mbijeton diēka e pashpjegueshme, diēka e padukshme e paprekshme, diēka e papėrshkueshme, diēka qė na mban gjallė e tė papėrkulur para sfidave tė rėnda qė jeta na i vuri nė rrugėt tona si para sprovės sė njė kandari tė madh, me tė cilin nė mėnyrė tejet tė vrazhdė, por tepėr burrėrore matet morali dhe pesha e burrave tė dheut. Para besėtytnive dhe imagjinatave, para hekurave dhe mureve tė ftohta, para ndarjeve tė dhimbshme nga pėrqafimi i nėnave, nga pėrqafimi i nuseve, nga loti i fėmijėve, ndarje kėto qė rėndojnė, por si shkėmbi ballėrrudhur mbi majat e maleve me borė. Ndarje nga ajri e shija e tij, nga blerimi i pranverės, nga cicėrima e zogjve, nga bulimi i gemit nė degė, pėr nga njė copė kėngė, pėr nga njė copė liri, pėr njė peshė fuqie tė fjalės sė pathėnė, me dėshirėn e madhe pėr ta thėnė tė vėrtetėn e fuqishėm me zė kumbues edhe pėrmes kėngės, pavarėsisht nga haraēi qė duhet paguar me kėtė rast: .... ooo, ne e duam lirinė mbi tė gjitha ooorrrreee...

 

            Kėshtu dėshiroi dikur Naimi, kėshtu dėshiroi dikur brezi i tij, kėshtu dėshiruan dhe bėnė dikur pararendėsit tanė, kėshtu na mėsuan dhe na edukuan ata, qė me kėngė dhe krenari tė triumfojmė mbi robėrinė shekullore, kėshtu bėnė Oso Kuka, Jakup Ferri, Mic sokoli... ngadhėnjyen mbi vdekjen duke u futur nė kėngėt e pėrjetėsisė sė atdheut tonė.

 

            Naim Shala, sė bashku me gjeneratėn e vet, edukuar dhe frymėzuar nga lashtėsia e rrėnjės sė tyre, vazhduan kėngėn nė shkollė, nė demonstrata, nė burgje, nė rrugėt e ilegales, nė rrugėt e vetmisė, nė rrugėt e zhuritura tė atdheut tonė duke ēarė drejt lirisė sė nesėrme, stoikė pėrballė sfidave tė jetės - kėshtu i kishte edukuar bacė, Hazir Shala bijtė e vet: qė me kėngė ta ndrydhin dhimbjen e po me kėngė ta pėrbuzin pushtuesin!

 

            Edhe Naimi, si ēdo i ri, kishte ėndrrat e veta rinore, por pushtuesi ynė gjakatar ėndrrat e rinisė sonė tė bukur i kishte goditur rėndė, me shpatė nė mes.

 

            Naimi qysh si i ri e kishte dashur kėngėn shumė, dhe nuk ishte ndarė nga tingulli magjik i saj pėr asnjė ēast, madje as brenda mureve tė ftohta tė burgut ai kėngėn e kishte mbajtur tė fshehur thellė nė gji duke e ngrohur kėshtu shpirtin e tij liridashės. Kur ne, shokėt e tij, pėr njė ēast humbitnim nė mugėtira tė mjegullnajave tė pėrmallimit qė gėrryenin pėrbrenda mushkėrinė... Naimi i jepte zėrit tė tij tė bukur prej bilbili:

            ...Euuu, nuk po muj o shokė me folė, se m’ka ra gjaku nė gojė!... dhe ne bėheshim tok e ia shtonim fuqinė shpirtėrore kėngės sė bukur shqipe qė kumbonte aq fuqishėm nga goja e Naim Shalės...

 

 

            Qė nga atėherė kaluan vite e vite deri nė prag tė shekullit tė ri, ėndrrat dhe dėshirat me punė duhen bėrė realitet, ndryshe ato mbesin nė pėrqafim tė gjumit tė parė, dhe zhduken pa lėnė gjurmė, nėse kėngėtari nuk i jetėson ato, nėse poeti nuk i vė nė letėr ato, nėse piktori nuk i vė nė bezen e bardhė ato, nėse skulptori nuk i zbraz nė bronz ato, nėse luftėtari nuk i var si stoli nė gjoksin e atdheut ato, prandaj...

 

            Naimi, kėto ditė, po realizon njėrėn nga ėndrrat e tij tė kamotshme, pėr t’i lėnė ato nė luadhin e blertė tė trojeve shqiptare si tinguj tė larmishėm pėrjetėsie.

 

            Ai ka bėrė gati albumin e tij me titull: “Jeta ime”, i cili ngėrthen nė vete 10 kėngė tė reja, kryesisht tė zhanrit tė lehtė. Nėntė nga tė cilat i ka kompozuar, kompozitori i shquar, Edmond Zhulali, ndėrsa njė Sami Piraj. Promovimi i Perlės muzikore tė Naimit me kėngė “Jeta ime” do tė bėhet mė 5 qershor nė “Salle Communale” ( komuna ONEX-sė ) nė Gjenevė tė Zvicrės, nė orėn 20.°°.

 

            Ėshtė nė shpirtin e dėgjuesit qė ta thotė fjalėn dhe vlerėsimin e tij kritik pėr “kėngėt e pakėnduara” tė Naim Shalės, tė cilat kėto ditė do tė shpėrthejnė nė mijėra ngjyra e qė nė fund tė fundi ato nuk i ngulfati as vaji qė ishte imponuar nėpėr rrugėt e jetės sė tij dhe tė kombit tonė nė pėrgjithėsi pėr vite me radhė.