.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Parapsikologji - KARMA

Shkruan: Mabel COLLINS – Dritė nė shteg

Pėrktheu Arben ORHANI

www.mnvr.org

KARMA

       Prandaj, kujdes ju qė afroheni brigjeve tė Okultizmit: dijeni se nuk ka shėrim pėr dėshirėn, qejfin e shpėrblimit, mjerimin e dėshirimit, pėrveē ngulitjes sė syve e veshėve drejt sė padukshmes dhe heshtimės. Filloni ta praktikoni e mijėra gjarpėrinj do t’ju shporren rrugės. Jetoni pėrjetėsinė.

 

 

           

 

            Le ta mendojmė sė bashku ekzistencėn vetjake si njė litar qė zgjatet nga pafundėsia nė infinit dhe nuk ka fillim e fund. Litari pėrbėhet prej fijesh tė holla tė panumėrta, tė cilat janė pa ngjyra, perfekte nė cilėsitė e tyre. Ky litar, duke u pėrdorur, nė vende tė ndryshme pėson dėme tė shumėllojshme.

            Shpesh kapet e pėrdridhet, ose del edhe dhunshėm nga brazda, e pėr njė kohė tė gjatė ērregullohet i gjithi. Ndonjėherė ndotet ose merr ngjyrė, madje ndot edhe litarėt e tjerė tė bashkėsisė. Mendojini gjithmonė si tė gjallė kėta litarė, si nerva tė ndjeshme. Me kalimin e kohės ato dalin nga hijet nė dritė, duke shkėlqyer si ar. Bashkohen pėrsėri e harmonia rikthehet, duke funksionuar tė gjitha bashkė si njėsi brenda njė harmonie edhe mė tė madhe.

            Ky ilustrim pėrfaqėson vetėm njė copėz tė vogėl tė sė tėrės, njėrėn anė tė medaljes: ėshtė mė pak se njė fragment. E me kėtė do tė merremi, pasi ju ndihmon tė perceptoni mė tepėr. E rėndėsishme sė pari ėshtė tė kuptojmė se e ardhmja nuk pėrbėhet arbitrarisht prej veprimesh tė veēuara nė tė tashmen, por se gjithė vazhdueshmėria e sė ardhmes ėshtė e pandashme me tė sotmen, siē ėshtė e tashmja me tė kaluarėn.

            Nė njė kėndvėshtrim, ilustrimi me litarin ėshtė i drejtė. Thuhet se dhe pak vėmendje pėr Okultizmin prodhon pasoja tė mėdha karmike. Kjo sepse ėshtė e pamundur tė njohėsh Okultizmin pa zgjedhur pėrfundimisht mes atyre qė quhen zakonisht e mirė dhe e keqe. Hapi i parė drejt Okultizmit e ēon nxėnėsin drejt Pemės sė Dijes. Ai duhet tė guxojė e tė hajė frytin: duhet tė zgjedhė. Nuk fshihet dot mė pas injorancės, e merr ose monopatin e sė mirės ose tė sė keqes. Dhe tė hedhėsh qoftė edhe njė hap nėpėr kėto dy rrugė prodhon rezultate tė mėdha karmike. Turma e njerėzve qė ecin hezitueshėm, tė pabindur ku shkojnė e qė standardin e jetės e kanė tė paqartė, mbajnė supesh karmė qė funksionon nė mėnyrė tė turbullt. Por, kur mbėrrihet nė breg tė dijes turbullira pakėsohet e, si pasojė, rrjedhojat karmike rriten jashtėzakonisht, sepse tė gjitha veprojnė nė tė njėjtin drejtim tė planeve tė ndryshme: okultisti nuk mund tė niset me gjysmė zemre apo tė kthehet mbrapsh kur kalon pragun. Kjo gjė ėshtė e pamundur, aq sa njeriu tė kthehej pėrsėri fėmijė. Individualiteti arrin gjendjen e pėrgjegjshmėrisė sepse ėshtė rritur; nuk mund tė zmbrapset. Ai qė kėrkon tė shpėtojė prej skllavėrisė sė Karmas duhet tė nxjerrė individualitetin nga hija nė dritė; duhet tė lartėsojė ekzistencėn e vet, qė fijet e litarit tė mos preken nėpėr substanca llumore e tė mos ngatėrrohen keqazi. Ai thjesht ngrihet mbi nivelin ku Karma funksionon. Por, nuk e lė kėtė ekzistencė vetėm pėr kėtė. Toka mund tė jetė e ashpėr e pis, ose me lule plot pjalm apo lėndė tė shijshme pas tė cilave fiksohesh, por sipėr ėshtė gjithmonė qielli i lirė. Ai qė kėrkon liri prej Karmas duhet tė shohė lart nė ajėr pėr tė ngritur fole, e mė pas nė eter. Ai qė do tė formojė Karma tė mirė do tė pėrballojė shumė ngatėrresa, e nė pėrpjekjet pėr tė mbjellė farė tė pasur pėr ta korrur vetė, mund tė mbjellė mijėra, e mes tyre gjigantin. Mos dėshironi tė mbillni vetėm pėr tė korrur vetė, por mbillni pemė, frutat e tė cilave do tė ushqejnė botėn. Ju jeni pjesė e botės: kur i jepni bukė, ushqeni veten.

 

 

            Megjithatė, edhe nė kėtė mendim fle njė rrezik i madh qė i pret rrugėn dishepullit, i cili ka menduar pėr njė kohė tė gjatė se punonte pėr tė mirėn, ndėrsa nė thellėsinė e qenies sė vet ka perceptuar tė keqen: qė e ka menduar veten nė shėrbim tė botės, ndėrsa i pavetėdijshėm ka pėrfshirė mendimin e Karmas e ka punuar vetėm pėr veten. Njė njeri mund t’i refuzojė vetes tė mendojė pėr shpėrblim, por nė vetė atė refuzim shihet fakti se shpėrblimi dėshirohet. Dhe ėshtė e pavlerė pėr dishepullin tė mėsojė duke kontrolluar veten. Shpirti duhet tė jetė i ēliruar, pa dėshira. Por, derisa tė mbėrrijė nė fazėn kur dėshirat zhduken e nuk ka as shpėrblim, as ndėshkim, mirė apo keq, ai pėrpiqet nėpėr atė mendjemadhėsi. Duket sikur po bėn progres tė madh, por njė ditė pėrballet me shpirtin e vet, duke mėsuar se nė ēastin qė i’u afrua pemės sė dijes, hėngri frytin e hidhėt, jo tė ėmblin. Pastaj velloja bie plotėsisht e ai zgjedh skllavėrinė ndaj dėshirave, duke falur lirinė.

            Prandaj, kujdes ju qė afroheni brigjeve tė Okultizmit: dijeni se nuk ka shėrim pėr dėshirėn, qejfin e shpėrblimit, mjerimin e dėshirimit, pėrveē ngulitjes sė syve e veshėve drejt sė padukshmes dhe heshtimės. Filloni ta praktikoni e mijėra gjarpėrinj do t’ju shporren rrugės. Jetoni pėrjetėsinė.

            Zhvillimet e ligjeve aktuale tė Karmas nuk mund tė studiohen nga dishepulli gjersa ai tė mbėrrijė nė pikėn kur ėshtė i paprekshėm prej tyre. Rishtari ka tė drejtėn tė kėrkojė sekretet e Natyrės e tė mėsojė rregullat e qeverisjes njerėzore; e arrin kėtė tė drejtė duke u shpėtuar kufijve natyrorė e rregullave tė jetės njerėzore. Ai ėshtė bėrė njė pjesėz e padiskutueshme e njėsisė hyjnore dhe nuk preket mė prej sė pėrkohshmes. Pastaj fiton dije tė ligjeve qė sundojnė kushte tė pėrkohshme.

            Prandaj, ju qė kėrkoni tė kuptoni ligjet e Karmas, pėrpiquni njėherė tė ēlironi veten prej tyre, dhe kjo nuk arrihet vetėm duke pėrqendruar vėmendjen tuaj nė atė qė nuk preket prej kėtyre ligjeve.

 

           
            Mabel Collins (9 Shtator 1851 – 31 Mars 1927) ishte teozofiste dhe autore e mėse 46 librave. Lindur nė St Peter Port, Guernsey, shkroi novela okulte, pėr modėn, e u aktivizua kundėr eksperimenteve me kafshėt. Thuhet se ajo u gjurmua romantikisht njėherėsh nga rivalėt Vittoria Cremers dhe D’Onston Stephenson. Cremers pretendoi se gjatė kėsaj kohe ajo gjeti pesė kravata tė gjakosura nė njė sėnduk poshtė krevatit tė Stephenson, qė u korrenspondonin pesė vrasjeve tė kryera nė atė kohė nė Whitechapel nga Jack the Ripper.