.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Karkateristikat e bashkėshortėve tė palumtur

Shkruan: Mr. sci. Enver ĒESKO

http://www.enver-psiko.com

    KARAKTERISTIKAT E BASHKĖSHORTĖVE TĖ PALUMTUR

 

        Psikoterapeuti dhe psikologu i njohur i Turqisė, Kurban Yzyrly, duke bėrė hulumtime rreth problemeve bashkėshortore nė Turqi, vjen nė pėrfundim se bashkėshortėsia paraqet njė konglomerat tė bashkėsisė sė ēifteve bashkėshortore qė kanė qėllime dhe detyra tė caktuara.

 

       Tė gjithėve na ėshtė  e njohur se pėrveē bashkėshortėsisė sė lumtur dhe tė suksesshme, ekzistojnė edhe bashkėshortėsi tė pasuksesshme dhe tė palumtura. Shumė hulumtime nė botė na dėshmojnė pėr karakteristikat e bashkėshortėsive tė palumtura. Psikologu amerikanė, qė ėshtė pėrmendur herėn e kaluar (Terman) nė hulumtimet e veta i pėrshkruan kėto karakteristika mė tė shpeshta tė bashkėshortėsisė sė palumtur tė ēifteve. Femrat qė nuk kanė jetė tė lumtur bashkėshortore karakterizohen me kėto karakteristika:

1)      Kanė ngarkesė emocionale;

2)      Pretendojnė ndryshime tė shpeshta tė disponimit;

3)      Me disa sjellje tė veta krijojnė njė ndjenjė se mė pak vlejnė, e tė cilėt mė parė mundohen tė kompensojnė me qėndrimin agresiv;

4)       Manifestojnė tendenca ndaj prekshmėrisė dhe urdhėrisė;

5)      janė ambicioze dhe agresive nė punė dhe me dėshirė pėr afirmim nė jetėn shoqėrore;

6)      mundohen tė krijojnė sa mė shumė shokė e shoqe, por mė tepėr tė afirmuar se sa tė dashur;

7)      janė egocentrike;

8)      kam nė pak afinitet pėr aktivitet humane dhe qėllimmira, pėrpos nėse ato aktivitete nuk kanė tė bėjnė me mosafirmimin personal;

9)      kėnaqen nė aktivitet dhe nė situata qė janė romantike;

10)  kanė qėndrime toleruese ndaj meshkujve e mė pak ndaj femrave;

11)  mund tė punojnė, por janė tė padurueshme dhe jo objektive nė punė;

12)  nuk i duan njerėzit metodikė e tė kujdesshėm;

13)  nuk i duan ato punė qė kėrkojnė metodė dhe angazhueshmėri.

           

            Burrat e palumtur kanė manifestuar aso sjelljesh qė kanė qenė gati tė njėjta si te femrat e palumtura, por jo tė njėjta nė situata ku ndodhen. Ato karakteristika janė:

1)      tentojnė tė jenė tė mėrzitshėm dhe pak neurotik;

2)      ndjenja e vlerės sė zvogėluar u ėshtė prezentė;

3)      nuk kanė dėshirė tė jenė nė qendėr tė vėmendjes para opinionit;

4)      i kushtojnė kujdes asaj ēka thonė tė tjerėt pėr ta;

5)      shpesh gjejnė kompensimin pėr pasigurinė e vet nė shoqėri, duke marrė qėndrim indiferent;

6)      kėnaqen me atė qė t’u komandojnė personave tė shtypur nė punė apo femrave;

7)      largohen tė luajnė role inferiore apo tė garojnė me mė tė  mirėt se vetė;

8)      kanė aftėsi pėr ėndėrrime dhe pėr fantazime;

9)      nuk janė tė fjalės dhe nuk janė punėtor nė punėn deh nė aktivitete e veta;

10)  nuk dėshirojnė tė lėshohen nė detaje dhe nuk janė metodikė;

11)  nuk duan tė kursejnė tė holla;

12)  kanė dėshirė tė marrin pjesė nė garimin e lojėrave tė shumta me tė holla dhe ato t’i rrezikojnė;

13)  tentojnė radikalizim nė marrėdhėnie seksuale dhe nė ato morale.

 

            Psikoterapeuti dhe psikologu i njohur i Turqisė, Kurban Yzyrly, duke bėrė hulumtime rreth problemeve bashkėshortore nė Turqi, vjen nė pėrfundim se bashkėshortėsia paraqet njė konglomerat tė bashkėsisė sė ēifteve bashkėshortore qė kanė qėllime dhe detyra tė caktuara. Nė veprėn e vet “Marrėdhėniet bashkėshortore”, Yzyrly problemet bashkėshortore i ndan nė kėto grupe: Grupin  e parė tė problemeve bashkėshortore e pėrbėjnė: qėndrimet e ēifteve bashkėshortore pėr bashkėshortėsi, pėr jetėn bashkėshortore familjare dhe pėr jetėn familjare. Grupin e dytė tė problemeve e pėrbėjnė: problemet rreth edukimit dhe arsimimit tė fėmijėve, si dhe punėt shtėpiake tė femrės nė jetėn bashkėshortore. Nė grupin e tretė tė problemeve bashkėshortore bėjnė pjesė tė gjitha ato probleme qė kanė tė bėjnė me marrėdhėnie familjare tė gjerė, prindėrore dhe atė miqėsore. Grupi i katėrt ka tė bėjė me problemet rreth ndarjes sė punėve nė bashkėshortėsi se kush ēka punon dhe ē’duhet tė punojė. Nė grupin e parafundit tė problemeve bėjnė pjesė problemet e sigurimit ekonomiko-material tė bashkėshortėsisė dhe, sė fundi, janė problemet e natyrės intime, gjegjėsisht mospajtueshmėria nė marrėdhėnie seksuale.

 

Mr. Ēesko ėshtė kėshilltar dhe psikoterapeut bashkėshortor