.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė -   KAMOMILI, BIMA QĖ BĖN ĒUDIRA

Gazeta shqip

       KAMOMILI, BIMA QĖ BĖN ĒUDIRA

 

   Askush nuk mund ta mohojė rolin kyē qė shumė bimė mjekėsore luajnė pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Janė tė shumta rastet kur pėrdorimi i tyre ka ndihmuar pėr tė luftuar ēdo sėmundje, duke filluar nga e ftohura e zakonshme e deri te kanceri. Pėr kėtė arsye, si dhe pėr tė shmangur efektin toksik shumė herė mė tė dėmshėm tė ilaēeve farmaceutike, njerėzit e kėrkojnė shpėtimin te natyra.

 

 

       Tė gjithė kemi dėgjuar pėr vetitė e shkėlqyera tė kamomilit kundėr stresit, pagjumėsisė, dhembjeve tė barkut apo sėmundjeve tė lėkurės. Me sa duket, gjyshet tona nuk e kanė pasur gabim qė na e rekomandonin si ilaē kundėr shumė sėmundjeve. Kėtė e konfirmon sė fundmi njė studim i publikuar nė prestigjiozen “Journal of Clinical Psychopharmacology".

 

      Sipas tij, vėrtetohen plotėsisht vetitė e kamomilit kundėr stresit, ilaēi qė edhe gjyshet tona e pėrdornin pa u bazuar nė asnjė fakt shkencor. Kėrkuesit kanadezė tė “Faculty of 1000 Biology” kanė zhvilluar njė analizė pėr tė zbuluar se ēfarė qėndronte vėrtet pas “popullaritetit” tė kamomilit. Nė kėtė mėnyrė, ata analizuan tė dhėnat e njė studimi pėr vetitė e kamomilit kundėr shqetėsimeve tė lehta dhe tė mesme me ankthin. Nė studim u pėrfshinė personat qė vuanin nga kėto ērregullime, tė cilėt u ndanė nė dy grupe. Grupit tė parė iu dha kamomil, ndėrsa tė dytit qetėsues tė tjerė bimorė, por jo ilaēe. Nė fund, nga rezultatet e studimit u pa se pacientėt e trajtuar me kamomil treguan ndryshim domethėnės sa i pėrket rėndėsisė sė shqetėsimeve, nė krahasim me pacientėt qė nuk morėn kamomil. Mjekėt Michael van Ameringen dhe Beth Pattersonm, tė cilėt bėnė kėtė analizė, komentuan rezultatet, duke thėnė se “kamomili mund tė ketė njė aktivitet modest kundėr panikut nė pacientėt qė vuajnė nga ankthi dhe mund tė pėrdoret pa asnjė problem nga ata qė janė kundėr farmakoterapisė tradicionale”. Nė kėtė mėnyrė, ekspertėt vlerėsojnė se kamomili mund tė pėrdoret si ilaē qetėsues i padėmshėm dhe se ai arrin tė kontrollojė ēdo ashpėrsi tė ērregullimeve mendore.

 

      Vetitė

     Zakonisht pėrdoren lulet e thara tė kamomilit, qė pasi ziejnė nė ujė tė ngrohtė, konsumohen nė formėn e ēajit. Kamomili ka veti qetėsuese. Ja pėrse kėshillohet tė pihet para se tė flenė nga tė gjithė ata qė vuajnė nga pagjumėsia ose nuk bėjnė gjumė tė qetė. Ai ndihmon nė tretjen dhe problemet me zorrėt, qetėson dhembjet e barkut, ėshtė anti-inflamator, lehtėson dhembjet menstruale dhe problemet me dhembjet e kokės. Njė tjetėr funksion ka tė bėjė me eliminim e gazrave tė tepėrt nga zorrėt dhe shpesh u shtohet shampove dhe balsameve pėr shkak tė vetive ushqyese te flokėt. Por efektet pozitive janė ndierė edhe te spazmat muskulore dhe problemet reumatizmale. Stabilizon zorrėt nė rast diarreje dhe pėrdoret nė rast tė irritimeve apo infeksioneve nė rrugėt urinare, pėr tė mos folur pėr qetėsimin e sistemit nervor. Pėr pėrdorim tė jashtėm ai rekomandohet kundėr problemeve me lėkurėn, sidomos ekzemat dhe largimin e skuqjes sė syve. Me sa kemi parė dhe dėgjuar, ėshtė njė bimė qė me vetitė e saj vetėm na shėron.

 

 

 

      Kujdesi qė duhet treguar

    Askush nuk mund ta mohojė rolin kyē qė shumė bimė mjekėsore luajnė pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Janė tė shumta rastet kur pėrdorimi i tyre ka ndihmuar pėr tė luftuar ēdo sėmundje, duke filluar nga e ftohura e zakonshme e deri te kanceri. Pėr kėtė arsye, si dhe pėr tė shmangur efektin toksik shumė herė mė tė dėmshėm tė ilaēeve farmaceutike, njerėzit e kėrkojnė shpėtimin te natyra. Sigurisht qė njė ēaj kamomili na qetėson dhe na vė shpesh nė gjumė mė lehtė dhe pa asnjė efekt anėsor nė krahasim me antidepresivėt, ndėrsa tamblagjaku, prej kohėsh rekomandohet pėr tė luftuar sėmundje tė mėlēisė. Sipas mjekėve, nuk duhet tė nisim asnjėherė njė terapi me bimė mjekėsore, nėse nuk jemi konsultuar mė parė me mjekėt apo nėse jemi duke marrė ilaēe tė tjera nė tė njėjtėn kohė, sepse kanė qenė jo tė rralla rastet kur recetat e gjyshėrve pėr tė na qetėsuar barkun, kollėn, tė vjellat apo ftohjen, na kanė bėrė dėm. E nė tė vėrtetė, duke i besuar traditės apo kėshillave tė dhėna nga njė brez te tjetri pėr pėrdorimin e bimėve mjekėsore, kjo teknikė mund tė jetė e rrezikshme nėse bėhet fjalė pėr pėrdorimin e bimėve pėr t’u kuruar. Nga ēajrat, infuzėt, tinkturat apo bimėt mjekėsore, janė dėmtuar mėlēi, mushkėri, janė provokuar aborte, janė dehur tė sapolindurit dhe janė shumėfishuar pasojat e rėnda dhe ndonjėherė tė pakthyeshme nė organizėm. Nė botė janė tė shumtė ata qė i kanė besuar fitoterapisė, duke dėgjuar kėshillat e tė afėrmve ose tė “shenjtėrorėve”, por jo tė paktė edhe ata qė kanė pėrfunduar nė spital. Lista e bimėve mjekėsore tė rrezikshme ėshtė e gjatė. Po ashtu, e pafund ėshtė edhe lista e atyre mjekimeve alternative, qė tė dhėna nė dozėn e gabuar apo tė marra pa asnjė rekomandim nga mjeku, kanė shkaktuar dėme. “Kemi kuruar njė grua me tension tė lartė dhe me njė aritmi tė theksuar e tė rėndė, e cila pinte lėng portokalli tė hidhur pėr t’u dobėsuar. Kjo ėshtė njė pėrgatitje aspak e dėmshme, por qė nė rastin e saj ishte e rrezikshme, sepse shoqėrohej me njė ilaē pėr gjėndrat tiroide. Askush nuk e kishte informuar pacienten pėr rreziqet e ndėrveprimeve mes ilaēeve dhe produkteve fitoterapeutike”, - tregon presidenti i mjekėve fitoterapeutė dhe pėrgjegjės i Qendrės sė Mjekėsisė Natyrale nė Francė, ku vetėm pak kohė mė parė u mbajt njė kongres pėr tė vlerėsuar rreziqet e lidhura me mjekėsinė alternative. Sipas pėrfundimeve tė nxjerra, disa bimė mjekėsore jo vetėm qė nuk janė tė efektshme, por shpesh janė edhe tė rrezikshme.