.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Jetoj nė dy kohė!

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

            JETOJ NĖ DY KOHĖ!

 

           Ata nuk janė si unė qė jetoj nė dy kohė, ata jetojnė vetėm nė kėtė tė dytėn, nuk e njohin kėtė tė parėn. E shihni unė kam mė shumė “pėrparėsi” se sa ata!!! Vetėm pėr njė ēast unė kapėrcej kufirin nga kjo kohė nė atė kohė, dhe nuk ndeshėm me ndonjė tendosje emocionale dhe nervore, sepse unė jam njė sfiduese e territ edhe pse tė gjithė jetojmė nė shekullin 21.

           

 

            Pėr njė ēast ndalet gjithēka! Pushon televizioni, ndalet muzika, ndėrpritet biseda, fjalia mbetet nė gjysmė e shkruar edhe pse e formuluar e tėra nė mendje! Mbetet pezull! Bie heshtja! U ndal rryma! Kjo fjali kaq shumė e pėrsėritur nė ditė. Dritėn e zėvendėson terri. Kėtu tek ne mirė janė tė koordinuara kėto dy kontraste dhe tė duket sikur e kanė arritur njė lloj kompromisi kėto tė dyja; dritė-terr-pastaj terr-dritė, kėshtu e kanė orarin, herė drita nė favor e herė terri. Sikur kėto tė dyja bėjnė gara, ashtu tingėllon 4 me 2, 4 me 1.!

            Nė media ėshtė kjo fjali  tani e pėrditshme. Ajo dėgjohet dhe lexohet, madje pyetja e pėrditshme sa mė sa ėshtė sot? Eh, tani kur shkruaj unė, qiriu ėshtė ai i cili mundohet tė shpėrndajė dritė nė dhomė! Tani kur shkruaj terri ėshtė frymėzim, me fat apo i pafat, nuk ka ndonjė rėndėsi, unė dua tė shkruaj…E pra, e shikoni se edhe terri i ka ca “pėrparėsi”?! Gjumi mė thėrret, por unė nuk dua ta kaloj kėtė kohė nė gjumė, unė dua ta largoj kėtė terr nga ambicia, nga mendja, nga puna, unė nuk dua tė rri, edhe pse terri ndjellė kotėsi, pasivitet edhe pse terri imponon paralizim, bllokim. Unė dua ta hedhė ndonjė shkronjė nė letėr me laps, e kur tė vije drita do t’i arkivoj nė kompjuter,  e do t’i gdhend ngadalė. Kėto qė i shkruaj nė terr t’i qes nė dritė - dua edhe nga terri tė qes diēka!!!

            Tanimė, unė jam mėsuar ta kaloj kohėn e ulur pranė qiriut, ta shikoj siluetėn time nė mur si shtrihet, t’i shikoj fytyrat e zbehta nėn ndriēimin e qiriut, t’i dėgjoj tik-taket e orės, tė cilat nuk ndalėn as edhe pėr njė moment, madje edhe kur ndalet rryma ata vazhdojnė tė ecin duke i bėrė sfidė territ-dritės-territ.

            Ajo qe mė kėnaq mua ėshtė edhe hėna, ajo disi mė dhuron kėnaqėsi sa herė qė e shikoj duke lėshuar ndriēim nė kėto net. Mė duket sikur donė t'i ndihmoj qiriut ta ndriēoj edhe pjesėn e pandriēuar tė dhomės...ashtu mė duket mua sa herė qė e shikoj nė kėto net pa rrymė e qė mė duket sikur nuk kanė fund kurrė!!! Por, ėshtė shumė pėr t’u habitur se pse orėt qė rrjedhin nė terr e kanė ritmin mė tė ngadalėsuar apo kėshtu na duket neve?! Jam mėsuar ta ndjej heshtjen, ta ndjej frymėmarrjen time nė kėtė terr qe ta zė frymėn ndonjėherė nė dhomėn gjysmė tė ndriēuar. Por, as zhurma e agregatėve qė depėrton nga jashtė nuk mė pengon shumė sepse ajo ka kaluar rutinė pėrditshmėrie, ėshtė bėrė pjesė e pashmangshme e jetės sonė, jam mėsuar t’i dėgjoj…

 

 

            Eh, unė kam qenė “me fat”. Jam e lindur nė njė shekull por e kam arritur edhe shekullin tjetėr! Tani po i jetoj dy kohė, njėkohėsisht atė tė  dritės dhe tė territ …..tė cilėn kohė vendet tjera qė moti e kanė harruar sepse ajo ėshtė vetėm njė pjesė e sė kaluarės sė tyre…Euuu pėr pak harrova ta them edhe kėtė: se terri mė provokon edhe dėshirėn qė t’i shfletoj faqet e kohės, mė sjellė shumė kujtime, mė kthen prapa nė kohė, pra mendja ime merr krahėt nėpėr kohė, kthehet apo rikthehet pėr tė satėn here nė atė kohėn e luftės, nė terr, por atėherė ishte luftė!!! Dhe terri sigurisht se nuk ishte diēka e papritur - sepse ishte luftė. Dhe duke shkruar e duke shfletuar faqet e kohės nė mendje…pėr njė ēast ndriēohet ēdo gjė pėrreth: ndezėt TV-ja, fillon muzika, ndezėt kompjuteri, por fjalia nuk vazhdon aty ku ėshtė ndėrprerė. As biseda nuk vazhdon aty ku ėshtė ndėrprerė…Pushon zhurma e agregateve. Erdhi rryma! Atėherė qiriu shuhet, sepse kaloi koha e tij e "sundimit" apo e "veprimit", s’paku pėr disa orė!!!

            Nė kompjuter mė presin shumė miq nė botėn e internetit. Ata janė mėsuar qė unė t’i lė bisedat, mendimet e pathėna. T’i lė nė gjysmė e tė “ik”, jo mė dėshirėn time. Ata nuk janė si unė qė jetoj nė dy kohė, ata jetojnė vetėm nė kėtė tė dytėn, nuk e njohin kėtė tė parėn. E shihni unė kam mė shumė “pėrparėsi” se sa ata!!! Vetėm pėr njė ēast unė kapėrcej kufirin nga kjo kohė nė atė kohė, dhe nuk ndeshėm me ndonjė tendosje emocionale dhe nervore, sepse unė jam njė sfiduese e territ edhe pse tė gjithė jetojmė nė shekullin 21.

            Madje forca ime shpirtėrore ėshtė e kalitur, ajo ėshtė me mburoja tė ēelikta, nuk ka valė jete qė do ta pėrplasin!

            Unė kam dritė nė shpirt edhe kur terrin e kam afėr, pėrreth…kudo, unė kam qetėsi nė shpirt edhe kur mė rrethon zhurma...