.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Ilaēi kundėr pleqėrisė brenda pesė vjeteėsh

Gazeta "Zėri"

      

ILAĒI KUNDĖR PLEQĖRISĖ BRENDA PESĖ VJETĖSH

 

    Kjo materie ka aftėsi qė tė mblidhet nė qendrat energje­tike tė qelizės - me mitokon­dri dhe neutralizon format ak­tive tė bashkimit tė oksigjenit, tė cilat shkatėrrojnė indet dhe konsiderohen pėrgjegjėse pėr shumė ndryshime qė lidhen me pleqėrinė nė organizimin e njeriut.

 

 

 

            Preparati mė i ri farmaceutik pėr pengimin e ndryshimeve tė plakjes nė organizmin e nje­riut dhe sėmundjeve qė vijnė me kėtė moshė, mund tė gjen­det nė shitje nė barnatoret ruse brenda pesė vjetėve, ka dekla­ruar autori i kėtij ilaēi, akade­miku rus Vladimir Skulachov. "Mund tė flasim pėr njė afat prej pesė vitesh", ka deklaru­ar Skulachov, duke u pėrgjig­jur nė pyetjen se kur do tė fi­lloj prodhimi i ilaēit kundėr sė­mundjeve tė pleqėrisė por edhe vet pleqėrisė.

            Akademiku Skulachov, i ci­li ėshtė edhe dekan i fakulte­tit pėr bio-inxhinieri dhe bio-in­formatikė tė universitetit shte­tėrorė tė Moskės "Lomonosov", sė bashku me kolegėt e tij nė kuadėr tė universitetit ka the­meluar kompaninė "Mitotex", e cila do tė pėrsosė preparatin nė bazėn e antioksiduesit tė zbu­luar SkQl.

            Kjo materie ka aftėsi qė tė mblidhet nė qendrat energje­tike tė qelizės - me mitokon­dri dhe neutralizon format ak­tive tė bashkimit tė oksigjenit, tė cilat shkatėrrojnė indet dhe konsiderohen pėrgjegjėse pėr shumė ndryshime qė lidhen me pleqėrinė nė organizimin e njeriut. Antioksiduesit e tjerė tė njohur, nuk mund tė mblid­hen nė mitokondri, pėr ēka pėr arritjen e efektit nevojiten doza tė mėdha, ēka lidhet me efektet anėsore.

 

            SkQ1 zgjat jetėn dhe parandalon sėmundje tė shumta

 

            Eksperimentet e shumta nė kafs­hėt laboratorike, kanė treguar se SkQl e zgjatė jetėn, ėshtė efi­kas nė preventivė dhe kurim tė sėmundjeve tė pleqėrisė; siē janė disa sėmundje kardiovaskulare, osteoporoza dhe artri­tit reumatik, por edhe tė disa llojeve tė kancerit. Kompania "Mito­tex" edhe mė herėt ka njoftuar fi­llimin e fazės sė dytė tė testeve klinike tė ilaēit tė parė nė bazėn "e jonit tė Skulachov-it" - pikat e syve kundėr glaukomės, i ci­li nė barnatoret ruse do tė gjen­det brenda njė viti. Mirėpo, Skulachov ka theksuar se pėr pėr­sosjen e preparateve tė ardhsh­me, nevojitet mė shumė kohė. Farmakologėt kėrkojnė qė ila­ēi tė jetė stabil brenda njė viti, ēka paraqet problem, pėr shkak tė aktivitetit tė materies. Prak­tikisht tashmė e kemi zgjidhur kėtė problem dhe shpresojmė se sė shpejti do tė bėjmė patenti­min e prodhimit tonė", ka thek­suar ai. Ai ka shtuar se testimet klinike tė veprimit sistematik tė ilaēit tė ri, do tė jenė ndjeshėm mė tė gjata se sa nė rastin e pi­kave pėr sy. Studimet kanė tre­guar se nėse materia pėrdoret nė sy, ajo edhe aty mbetet, duke mos u pėrhapur tutje nė organi­zėm. Nė rastin me tableta, pre­parati do tė pėrhapet dhe janė tė nevojshme studimet e efek­teve tė saj tė padėshirueshme.