.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - HUDHRA, ALEATI I QELIZAVE

http://kosovalbaner.com

HUDHRA, ALEATI I QELIZAVE

      Shkenca e mjekėsisė zbuloi veti tė tjera kuruese tė hudhrės: u konfirmua pėr shembull qė ajo mund tė parandalojė sėmundjet kardiovaskulare, ėshtė njė diuretik shumė i mirė, nxit tretjen, ul nivelin e kolesterolit, ka veti antireumatike, parandalon degjenerimin qelizor, ėshtė e pasur me substanca antioksiduese shumė tė nevojshme, si dhe ndihmon nė parandalimin e tumoreve.

 

 

            Allium Sativum adhurohej nga egjiptianėt sikur tė ishte Perėndi. Qė nė lashtėsi njiheshin vetitė e saj terapeutike. Faraonėt ua jepnin pėr tė ngrėnė skllevėrve qė merreshin me ndėrtimin e piramidave qė tė ishin mė tė fuqishėm dhe tė mos sėmureshin me dizenteri.

            Nė Greqinė e vjetėr hudhra pėrdorej si stimulues dhe gjallėrues pėr atletėt e lojėrave olimpike; nė Mesjetė rekomandohej si antiseptik kundėr pickimeve tė insekteve dhe kafshimeve tė kafshėve, si lehtėsues pėr dhimbjet e kallove, kundėr pagjumėsisė dhe shurdhimit. Nė vitet 1700 hudhra konsiderohej njė ilaē kundėr kollės, astmės dhe pėrdorej pėr parandalimin e infektimit nga murtaja.

            Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, kur shpėrtheu epidemia spanjolle, qė pati efekte shkatėrruese, shumė persona arritėn tė mbijetonin nė sajė tė pėrdorimit tė shumtė tė hudhrės.

            Nė dekadat pasardhėse shkenca e mjekėsisė zbuloi veti tė tjera kuruese tė hudhrės: u konfirmua pėr shembull qė ajo mund tė parandalojė sėmundjet kardiovaskulare, ėshtė njė diuretik shumė i mirė, nxit tretjen, ul nivelin e kolesterolit, ka veti antireumatike, parandalon degjenerimin qelizor, ėshtė e pasur me substanca antioksiduese shumė tė nevojshme, si dhe ndihmon nė parandalimin e tumoreve.

            Pėr mė tepėr konsumatorėt e rregullt tė hudhrės kanė njė sistem imunitar mė tė fortė dhe u rezistojnė mė mirė infeksioneve me origjinė bakteriale ose virale.

 

            Meqė ėshtė kaq kurative, mė mirė tė konsumohet e gjallė


            Ka nga ata qė e konsumojnė hudhrėn tė gjallė, tė paprerė ashtu siē ėshtė me thelpinj. Natyrisht qė nė kėtė mėnyrė nuk humbet asnjė vlerė e saja, por mund tė ketė pasoja nė tretje: pėr t’i shmangur kėto tė fundit, mjafton tė hiqni pjesėn e gjelbėr.

            Hudhra mund tė merret shtesė edhe nė formė tablete, ose nė formėn e kokrrave xhelatinoze (njė nė ditė), ose nė formėn e tretėsirės (20 pika 3 herė nė javė) duke i pėrzier me lėng tė freskėt frutash.

            Nė mjekėsinė alternative dhe nė dyqanet e ushqimeve natyrore, hudhra japoneze gjendet nė formė pluhuri tė thatė ose tė lėngshėm. Veti kuruese ka edhe kur nė njė shishe me 100 ml alkool hidhet njė kokėrr hudhėr. Lihet pėr njė kohė tė gjatė nė qetėsi dhe nė njė vend pa lagėshtirė, mė pas mund tė pėrdoret me pika kundėr dhimbjeve tė veshit. Njė mėnyrė tjetėr e pėrdorimit tė saj ėshtė nė formė tė lėngshme, e quajtur “Kyolic”, qė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė hudhėr biologjike e fermentuar dhe e lėnė nė qetėsi 20 muaj nė vaska inoksi. Mund tė pihet si shurup.

           

 

            Kujdes nga hudhrat e rritura me rrezatim dhe pesticide

 

            Nė treg mund tė gjenden hudhra qė kanė marrė rrezatime gama, me qėllim mosnxjerrjen e sythave. Sipas ligjit mbi etiketėn e mallit, duhet shėnuar diēitura “Hudhėr me rrezatim pėr mosdaljen e sythave”. Kėshtu, nėse lexoni kėtė diēiturė mos e blini, sepse ėshtė e dėmshme pėr shėndetin.

            Kujdes gjithashtu edhe nga hudhra e rritur me pesticideve. Duhet tė blini vetėm atė produkt mbi tė cilin shkruhet “Hudhėr e certifikuar organike”.

            Ėshtė me tė vėrtetė njė medikament i rėndėsishėm qė stabilizon tensionin dhe pastron arteriet.
            Hudhra ka njė veprim antibakterial dhe antiviral mė tė madh se substancat e tjera. Kjo mund tė dallohet qė nga era qė ēliron kur pritet ose qėrohet.

            Hudhra rregullon presionin e gjakut, ul kolesterolin dhe ndihmon nė rrjedhshmėrinė e gjakut. Ėshtė njė zėvendėsues natyror i grupit tė barnave betabllokues qė rregullojnė presonin arterial dhe aritmitė.

            Hudhra pėrmban gjithashtu substanca antioksiduese qė ēlirojnė arteriet nga koagulimi i gjakut. Testet e kryera te njė grup personash tė sėmurė kanė treguar se me konsumimin e pėrditshėm, dhe konstant tė hudhrės (2 thelbi nė ditė), rreziku i infarkteve tė papritura ulet 50%.
            Hudhra parandalon kancerin: studimet e kryera te njė grup konsumuesish tė hudhrės dhe qepės treguan se kėto tė fundit ishin 50% mė pak tė rrezikuar nga prekja e kancerit tė stomakut, sesa konsumatorėt normalė. Gjithashtu ajo parandalon si kancerin e lėkurės ashtu edhe atė tė zorrės sė trashė.