.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Parapsikologji - HOROSKOPI VJETOR 2013

http://horoskopishqip.net

 HOROSKOPI VJETOR

 

 2013

 

 

 

PROLOGU

 

 

Krijimi i njė horoskopi  bazohet nė skicat astronomike tė situatės nė qiell nė momentin e lindjes. Kėtu gjėrat pėrshkruhen nė bazė tė gjendjes sė yjeve, vendosjes sė tyre dhe pozicionit momental nė kohėn e lindjes suaj.

 

Fjala horoskop rrjedh nga greqishtja dhe do tė thotė:

hora = ora dhe

skopien = shikim.

 

Me lindje nėnkuptojmė frymėmarrjen e parė qė zakonisht pėrcillet me njė britmė. Me kėtė britmė tė  parė tė fėmijės mbushen mushkėritė e tij me frymė dhe fillon procesi i jetės.

 

Pra, krijimi i horoskopit  fillon saktė nė momentin e frymėmarrjes sė parė, sepse nė atė moment fillon organizmi i tė porsalindurit tė bėjė shkėmbimin e energjisė me universin e pafund,  i pavarur nga energjia e nėnės sė tij.

 

Nė momentin e frymėmarrjes sė parė fillon pėr fėmijėn ritmi i jetės personale, pra fillon akordimi i energjisė sė tij me atė tė kozmosit. Pėr kėtė arsye edhe janė tė nevojshme tė dhėnat e sakta tė lindjes, qė tė mund tė krijohet njė horoskop sa mė i pėrpiktė.

 

Merrni tė gjitha kėto hulumtime si njė nxitje, stimulim e jo si pėrcaktime definitive, pasi edhe ju duhet ta kuptoni se ėshtė i pamundur pėrcaktimi i 100% i personaliteteve tė disa miliardė njerėzve qė jetojnė sot nė planetin tonė nė mėnyrė tė saktė.  Por, nė pėrgjithėsi, pjesa mė e madhe e shėnimeve pėrputhet me personalitetet e lindura nė atė datė. Prandaj, dhe kuptoni kėto si sinjale pozitive pėr t'i shfrytėzuar nė momente tė caktuara tė jetės. Ata tė cilėt dinė t'i shfrytėzojnė kėto sinjale tė paraqitura, pra tė dhėnat pėr karakterin e tyre tė pėrpiluar nė bazė tė datėlindjes, do tė arrijnė suksese dhe do tė kenė prioritet e prosperitet nė vazhdėn e rrjedhave tė jetės, pasi tė gjitha kėto kenė mbėshtetjen e shkencave empirike siē janė: astronomia, matematika, psikologjia por  edhe parapsikologjia. Prandaj, edhe teksti i kėtij horoskopi ėshtė formuluar pėr kėtė qėllim: qė t`i njihni vetitė dhe karakteristikat e personalitetit tuaja dhe tė gjeni zgjidhje nė sfidat e ndryshme qė ju paraqiten gjatė rrjedhave tė jetės. Kėtu nuk ka profetizime  pėr ardhmėrinė  tuja, por tė dhėna konkrete tė personalitetit tuaj, nga ku ju duhet tė nxirrni mėsime dhe vetė ta pėrpiloni ardhmėrinė tuaj ashtu siē dėshironi vetė.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

 

 

            DASHI  

 

            Personat e shenjės sė Dashit do tė kenė njė vit tė suksesshėm. Do tė shkėlqejnė nė planin afarist privat. Do tė gėzojnė shėndet tė mirė dhe do tė jenė vitalė. Ky vit do t’u ofrojė gjasa qė tė riorganizojnė jetėn e tyre dhe t’i pėrcaktojnė prioritetet jetėsore.

            Horoskopi pėr vitin 2013 parasheh njė jetė shumė dinamike pėr personat e shenjės sė Dashit. Ndjenjat e mossuksesit nuk do t’i ndjejnė as pėrafėrsisht. Do tė kenė faza tė pėrkohshme tė vetmisė, mirėpo ky vit gjithashtu u jep shpirt tė nevojshėm qė tė nxirren nga kjo situatė. Do t’u ofrojnė pėrkrahje njerėzve mė tė dashur, mirėpo do tė reagojnė tepėr ndjeshėm nėse ndokush ua lėndon ndjenjat.

            Deshėt janė shenjė e luftės qė pėlqejnė sfidat dhe janė liderė tė lindur. Mė sė shumti i besojnė vetes dhe ēdo gjė dėshirojnė ta bėjnė vetė. Pėlqejnė tė luajnė rolin e shefit edhe pse shpesh nuk janė. Lėvdatat pėr punėn e kryer mirė janė shumė tė rėndėsishme pėr ta dhe u japin energjinė pėr pėrparim tė mėtejshėm. Janė shumė hakmarrės, ndėrsa shoqėrohen me njerėz qė nuk pėrbėjnė kėrcėnim pėr ta.

            Nė fillim tė vitit mund tė ndieni njė rėnie tė nivelit tė energjisė. Asgjė nuk do tė jetė serioze, vetėm prisni njė kohė dhe sė shpejti do t’ju ofrohet mundėsia tė ktheni energjinė e humbur. Nga mesi i prillit do tė jeni tė relaksuar dhe nė humor tė mirė. Vetėm le t’i tregojė zemra juaj ndjenjat e sinqerta dhe kėshtu do tė bėni pėr vete personin tė cilin tashmė njė kohė tė gjatė po e admironi. Ėshtė kohė e mirė qė t’i finalizoni marrėveshjet afariste. Do tė merrni pjesė edhe nė aktivitete grupore. Nė mėnyrė qė t’u shmangeni kurtheve, veproni nė mėnyrė taktike dhe diplomatike.

            Gjatė muajve tė kėtij viti do t’ju duhet tė tregoheni kurajozė, energjikė, dinamikė, entuziastė, kokėfortė dhe ėndėrrues. Deshėt qė do tė kenė probleme nė fushėn e dashurisė do tė shfaqin shpesh shenja rebelimi. Mendja e njė personi tė shenjės sė Dashit gjithmonė ėndėrron dhe vrapon drejt gjėrave qė nuk ekzistojnė nė realitet. Ata gjatė gjithė vitit do tė kenė mbėshtetjen e planetit Mars. Deshėt vijnė pas kategorisė tė quajtur “simbolet e zjarrit”.

 

            Karriera: Nė vitin 2013 mė nė fund do tė kompensoheni pėr aftėsinė dhe gatishmėrinė qė t’u kushtoheni ideve inovative. Jeni tė suksesshėm nė tė gjitha fazat e jetės. Po realizoni qėllimet e caktuara pa mund tė madh. Nėse tashmė njė kohė tė gjatė po prisni finalizimin e ndonjė projekti, do tė prisni rezultate tė mėdha nė fillim tė vitit.

            Jini tė kujdesshėm me financat tuaja dhe mundohuni tė shmangni shpenzimet e panevojshme. Do tė keni nevojė tė menjėhershme pėr mė shumė qėndrueshmėri financiare nė jetė. Tani ėshtė edhe koha pėr tė vepruar nė kėtė drejtim.

 

            Partneri: Dashi ėshtė shumė romantik. Ėshtė posesiv me njeriun e dashur dhe ka tendencėn pėr t’u bėrė xheloz. Ėshtė shumė shprehės nė dashuri dhe nuk i fsheh asnjėherė ndjenjat. I pėlqen spontaniteti nė marrėdhėnie.

            Nė fillim tė vitit lidhja juaj dashurore nuk do tė funksionojė edhe aq mirė. Shumė gjėra komplekse mund tė ndodhin duke rezultuar nė ankthe tė padėshirueshme dhe shqetėsime. Mirėpo, me kalimin e kohės, situata do tė kthehet nė favorin tuaj. Nėse jeni nė lidhje dashurie apo i martuar, do tė ballafaqoheni me situata tė cilat do t’ju ndihmojnė qė t’i forconi lidhjet ekzistuese. Mos veproni, por pėrpiquni tė bindni dhe tė fitoni gjithė vėmendjen e partnerit tuaj. Largoni tė gjitha mendimet e kėqija dhe mundohuni tė ngushtoni hendekun mes jush dhe partnerit. Dashuroni marrėzisht dhe sinqerisht, dhe vilni tė gjitha tė mirat e njė dashurie tė vėrtetė nė jetė.

            Nėse akoma jeni i vetmuar, ekzistojnė shanse tė mėdha qė t’i realizoni njė lidhje tė kėnaqshme.

 

            Shėndeti: Shėndeti juaj mė sė shumti do tė varet nga jeta emocionale. Gjendja e pėrgjithshme ėshtė ngushtė e lidhur me marrėdhėniet e mira me tė tjerėt. Shėndeti juaj do tė jetė i lidhur edhe me mirėqenien dhe shėndetin e personave rreth jush, nė veēanti tė rrethit tė ngushtė familjar. Shihni gjėrat mė pozitivisht nė jetėn tuaj. Kėrkoni kėnaqėsi nė jetė para se tė merrni vendime tė parevokueshme.

 

 

 

            DEMI  

 

            Parashikimet pėr vitin 2013 mund tė pėrshkruhen si njė thes i mbushur me lumturi dhe me zhgėnjime. Pos kreativitetit, i cili do tė jetė prioritet pėr kėtė vit, personat e shenjės sė Demit mund tė presin qė tė zhvillojnė ide tė mėdha. Krahas garave tė Uranit, Jupiterit dhe Plutonit, me siguri do tė bėni jetė tė kėndshme.

            Prisni ndryshime pozitive edhe nė planin afarist. Ngjarjet e paparashikuara shoqėrore dhe konfuzioni mund do tė pengojnė rutinėn tuaj. Argėtimi dhe kėnaqėsia e mirė janė tė pėrshkruara nė yje, qė me siguri do t’i eliminojė disa pengesa. Do ta ndieni nevojėn tė bėni atė qė do t’jua thotė zemra. Planet mund t’i ndryshoni pėr shkak tė tė tjerėve. Nėse nuk dėshironi tė jeni pjesė e ngjarjeve nė planin privat apo nė atė afarist, do tė dini tė luftoni pėr veten. Nėse kjo nuk u shkon pėr dore, do tė ndikojė negativisht nė humorin tuaj. Nuk do tė vuani gjatė, meqenėse me situatėn e re do tė mund tė pėrshtateni me lehtėsi.

            Ngjarjet nė fqinjėsi mund t’ju ndihmojnė nė realizimin e kontakteve tė vlefshme dhe nė njohjen e njerėzve tė rėndėsishėm. Do tė keni kontrollin ndaj jetės private dhe afariste. Do tė arrini balancė tė pėrsosur midis kėnaqėsive dhe punės.

            Demat janė gjithmonė kėmbėngulės, besnikė dhe tė organizuar. Dėshira mė e madhe nė karrierėn e demit ėshtė tė jetė shef i vetvetes. Urrejnė ndryshimet. Sa i pėrket mllefit, dinė tė heshtin pėr njė kohė tė gjatė, por nėse eksplodojnė, do tė ishte mirė tė qėndroni larg tyre.

            Demat duan sekretin, dinė mė sė miri tė pėrshtaten me natyra tė ndryshme. Ata kanė tendencėn tė bėjnė gjithēka vetė. Janė tė fuqishėm, si dhe shumė praktikė pėr tė jetuar nė tokė. Gjatė momenteve tė vėshtira, ata qėndrojnė nė kėmbė dhe janė tė pathyeshėm. Janė shumė tė ndjeshėm ndaj pavarėsisė. Gjithė karakteri i tyre ėshtė i ndėrtuar nė tiparet kryesore tė demit. Individėt e shenjės sė Demit kėtė vit janė nėn mbėshtetjen e Venerės qė njihet edhe si planeti i dashurisė dhe i kreativitetit.

 

            Karriera: Kreativiteti ėshtė pėrparėsia mė e madhe juaja nė vendin e punės. Nėn impulset e Jupiterit arrini deri te idetė e reja tė cilat ju sigurojnė prosperitet dhe ardhmėri. Mirėnjohjet nė vendin e punės do t’ju vijnė nė fillim tė shkurtit. Besojuni tė tjerėve rrotull jush kur bėhet fjalė pėr ēėshtjet e financave. Ēoni ēėshtjet deri nė fund dhe analizoni deri hollėsinė mė tė mdhe pėr tė pasur njė status financiar mė tė mirė. Kjo nuk do tė thotė se duhet tė bėni mė shumė pėrpjekje, por thjesht qė duhet t’i menaxhoni lėvizjet financiare nė mėnyrėn mė tė mirė. Shpirti juaj krijues do t’ju ndihmojė qė tė pėrballoni ēdo situatė jo tė mirė financiare tė paparashikuar pėr kėtė vit. Fundi i vitit do t’ju sjellė edhe disa ide fitimprurėse me tė cilat do ta pėrmirėsoni gjendjen tuaj financiare.

 

            Partneri: Ata tė cilėt kėrkojnė dashurinė e vėrtetė do t’ju konsiderojnė si partnerin mė ideal. Ndėrkaq, tė tjerėt, tė cilėt janė duke kėrkuar persona pėr t’u argėtuar dhe pėr marrėdhėnie sipėrfaqėsore, i presin tė papritura tė shumta. Durimi juaj sė shpejti do tė shpėrblehet. Marrėdhėniet e tendosura do tė pėrmirėsohen.

            Sigurohuni qė t’i jepni lirinė e duhur personit tuaj tė dashur pėr tė shprehur ndjenjat e veta ndaj jush. Duket se nė kėtė periudhė do tė jeni si njė magnet pėr tė tėrhequr gjininė e kundėrt drejt jush. Njė dashuri e vjetėr do tė vijė krejt papritur nė jetėn tuaj. Duhet ta ndani mirė mendjen nėse doni tė qėndroni me tė apo jo. Jini besnikė ndaj personit tė dashur. Pėr ata qė janė tė vetėm, duket se kėtė vit kanė njė mundėsi tė madhe pėr tė takuar partnerė tė mirė dhe pėr ta ndarė mendjen nė kėtė drejtim.

            Ndjenjat e tyre ėshtė lehtė tė zgjohen dhe njihen pėr epshin e tyre, janė romantikė, por dinė tė jenė edhe xhelozė dhe jotolerantė. Demat pėlqejnė qė tė pėrkėdhelen, njihen pėr besnikėri dhe devotshmėri. Mund tė jenė shumė tė sjellshėm dhe tė tregojnė pėrkujdesje tė veēantė. Janė tė arsyeshėm dhe meritojnė besim.

 

            Shėndeti: Jini tė qetė dhe lėreni paqen qė tė mbrojė anėn tuaj shėndetėsore. Ndajeni mendjen pėr tė ulur ca sasinė e tė ngrėnit. Mos injoroni ndikimin e personave tė cilėt te ju ndikojnė pozitivisht dhe ju bėjnė tė jeni mė i balancuar.

 

 

 

            BINJAKET  

 

            Ėshtė koha qė tė kėnaqeni me frytet e angazhimeve tuaja. Do tė keni pikėpamje mė tė mirė pėr jetėn. Krahas ndikimit tė Uranit dhe Marsit, kėtė vit do tė detyroheni tė fokusoheni nė kthjelltėsinė e mendjes. Mundėsitė e reja ju ndihmojnė edhe mė shumė qė tė realizoni qėllimet tuaja. Ndjenja intensive e shqetėsimit mund tė krijojė ngarkesa nė jetėn private. Ndikimi i Merkurit do tė mund ta eliminojė atė problem dhe tė ju ndihmojė qė tė bėni jetė mė tė mirė.

            Binjakėt janė mjeshtėr tė maskimeve. Gjithmonė tė paduruar, impulsivė, kanė nevojė stimulim pėr punė. Nuk dėshirojnė tė kenė shumė obligime dhe dinė tė zemėrohen nėse provoni tė bėni diēka kundėr vullnetit tė tyre.

            Ndjenja e thellė e suksesit ju ndihmon tė ngrini vetėbesimin. Nėse nuk jeni tė sigurt se ēfarė do tė jetė pėrfundimi i takimit, pėrgatituni mirė. Inspirimi kreativ ju udhėheq nėpėr tė gjitha situatat problematike. Kjo do t’ju ndihmojė qė tė qėndroni nė distancė tė sigurt nga energjitė negative dhe nga njerėzit e kėqij.

            Me ndikimet pozitive tė gjithėsisė, do tė gjeni mė shumė kėnaqėsi dhe dashuri nė kėtė vit. Me kalimin e kohės, pėrpjekjet dhe besnikėria juaj gjithashtu do tė shpėrblehen. Deri nga mesi i vitit, nga ju pritet qė tė krijoni projektin tuaj profitabil. Kėtė vit eksperimentimet me ide tė reja ju sjellin suksese personale dhe afariste. Meditimi ju ndihmon qė tė privoni veten nga kėnaqėsitė materiale tė botės dhe tė gjeni kuptimin e vėrtetė tė ekzistencė suaj. Personat qė nuk e pėrmbajnė veten, posaēėrisht femrat, me siguri do tė ngadalėsojnė pėrparimin tuaj apo do tė prishin planet. Qėndrimet kokėforta mund tė shkaktojnė debate tė ashpra.

            Binjakėtjanė njerėz me karakter tė pėrshtatshėm dhe shumė tė ndryshueshėm. Ata e ndėrrojnė gjendjen e tyre, nė varėsi tė momentit nė tė cilėn ndodhet personi pėrballė. Janė njerėz tė komunikueshėm dhe kanė humor tė mirė; i bėjnė partnerėt e tyre tė argėtohen.

 

            Karriera: Ndikimet e planetėve do t’ju ngadalėsojnė tempin dhe do t’ju sjellin qetėsinė. Nė maj do tė kaloni nga fjalėt nė vepra, ndėrsa rrethi do t’ju pėrkrahė. Rrethanat e jashtme do tė jenė mė pozitive se qė keni pritur, kėshtu qė do tė ketė raste pėr fitime. Nxitja e madhe pėr rritje dhe zhvillimi i karrierės do tė ndodhin te ata qė janė afėr jush, ndoshta te partnerėt apo bashkėpunėtorėt.

            Nga muaji mars deri nė fund tė qershorit do tė mund tė ndodhin rritje e tė ardhurave dhe e produktivitetit.

 

            Partneri: Binjakėt janė tė njohur si persona tė besueshėm dhe tė aftė tė nxjerrin atė mė tė mirėn nga tė tjerėt, andaj e kanė kryesisht tė lehtė t’i ruajnė marrėdhėniet. Binjakėt pjesėn e dytė tė vitit do tė duhet ta shfrytėzojnė pėr riparimin e marrėdhėnieve tė cilat u janė pėrkeqėsuar nė pjesėn e parė tė vitit pėr shkak tė veseve tė vrullshme tė tyre dhe gjuhės sė gjatė.
            Jeta dashurore sivjet do t’u jetė mė intensive. Ēėshtjet e pazgjidhura nga e kaluara po bėhen tė rėndėsishme. Pa marrė parasysh se ēka mendojnė tani, patjetėr do tė ballafaqohen me disa ēėshtje tė rėndėsishme nė kėta dymbėdhjetė muajt nė vijim. Do tė ndiejnė nevojė tė fuqishme pėr tė qenė tė pranueshėm! Nevojat tuaja emocionale do tė dalin nė sipėrfaqe dhe do tė jenė me mė shumė emocione se zakonisht, por do tė keni edhe mė shumė raste pėr ta njohur partnerin e ardhshėm. Frustracionet nga e kaluara nuk do t’ju lėnė tė qetė, andaj do tė jeni tepėr tė padurueshėm nė plotėsimin e tė gjitha dėshirave. Patjetėr duhet qė t’i tregoni partnerit tuaj se cilat sjellje patjetėr duhet t’i ndryshojė, nė mėnyrė qė tė pėrmirėsoni marrėdhėnien tuaj.
            Ėshtė me rėndėsi qė t’u shmangeni situatave qė shkaktojnė konflikte. Qetėsohuni dhe bisedoni, sepse kjo do tė jetė mė e mirė se grindja apo ngritja e tensioneve!

 

            Shėndeti: Me gjithė problemet qė i kanė, Binjakėt do tė kenė njė vit relativisht tė shėndetshėm para vetes. Ekziston rrezik i vogėl nga problemet potenciale me tretjen e ushqimit apo me sistemin nervor. Rreziku nga lodhja mendore mund tė paraqitet nė mesin e vitit, mirėpo relaksimi do tė sigurojė balancėn e nevojshme!

 

 

 

            GAFORRJA  

 

            Sipas parashikimeve, viti 2013 pėr personat e shenjės sė Gaforres do tė jetė me rezultate tė mira si shpėrblim pėr dy vitet e kaluara. Do tė avanconi nė tė gjitha sferat e jetės, do tė bėni gjėra tė reja dhe do tė pasuroni dijet tuaja. Nėn ndikimin e Plutonit nė masė tė konsiderueshme do mund tė rregulloni humorin tuaj nostalgjik.

            Mbani nėn kontroll temperamentin tuaj dhe mos lejoni qė t’ju zemėrojnė gjėrat e imta. Nė fillim tė vitit duhet tė kujdeseni pėr shėndetin dhe punėn. Kėtė vit do tė keni mundėsi tė ndryshoni jetėn tuaj nė kuptimin pozitiv. Shfrytėzojeni kėtė!

            Gaforrja ėshtė shenja mė e ndjeshme. Pėlqejnė sigurinė. Mė sė miri ndihen kur punojnė nga shtėpia nė komoditetin e strofullit tė vet. Rastin pėr tė ardhura ose punė shtesė do ta pranojnė menjėherė. Kur diēka nuk u shkon pėr shtati, zemėrohen, e ndryshojnė disponimin dhe shndėrrohen nė persona mė agresivė.

            Nėn ndikimin e Plutonit analizoni ēdo situatė. Nga ana tjetėr, nėn ndikimin e Jupiterit do tė keni pasqyrė tė qartė mbi ambiciet tuaja. Venera ju shpėrblen me njė natyrė tė kėnaqshme, mirėpo kujdes tė mos e keqpėrdorni atė dhunti. Ndikimi i pėrbashkėt i Uranit dhe i Jupiterit nuk ėshtė e thėnė qė nė tėrėsi tė jetė nė anėn tuaj, apo t’ju sjellė situata stresuese nė jetėn tuaj.

            Lidhjet tuaja do tė gjenden para njė kthese. Gjithmonė ėshtė mirė tė jeni tė sigurt nė emocionet tuaja dhe mos u lejoni tė dashurve apo miqve qė tė vendosin pėr fatin tuaj. Pėrpjekjet pėr t’i kėnaqur tė tjerėt mund t’i topitė instinktet tuaja. Do tė ndodheni para situatave kur do ta keni tė vėshtirė tė merrni vendime.

            Me njė fleksibilitet mė tė madh, deri nė muajin qershor nuk do tė ketė detyrė qė nuk do tė mund ta zgjidhni. Marrėdhėniet familjare kanė njė rol tė madh nė ato momente.

            Individėt qė i pėrkasin kėsaj shenje konsiderohen si tė lindur poshtė ujit. Karakteristikat e kėsaj shenje i bėjnė ata shpesh tė jenė tė dashur, emocionalė, intuitivė, imagjinarė, shkaktues tė situatave tė vėshtira dhe tė mira, nė tė njėjtėn kohė. Nuk do tė duan tė lėnė asgjė qė t’u shkojė huq dhe do tė kėrkojnė tė marrin gjithēka kėtė vit. Janė tė lindur pėr tė qenė tė varur. Gjatė 2013-s do t’u duhet tė vuajnė jo pak nga komplekset.

 

            Karriera: Nė vendin e punės do tė bėni pėrpjekje tė mėdha. Ndikimi i pėrbashkėt i Marsit dhe i Plutonit ofron pėrkrahje tė nevojshme intelektuale dhe pėrmirėson kreativitetin dhe aktivitetin mendor. Ėshtė koha qė tė vlerėsoni aftėsitė personale. Dhe gjithashtu duhet tė punoni shumė qė tė kapėrceni kufijtė tuaj. Disa probleme mund tė pėrjetohen kur bėhet fjalė pėr marrėdhėniet me drejtuesit apo me kolegėt. Trajtoni kėto probleme me qetėsi dhe shkathtėsi. Aspiratat tuaja duket se do tė arrihen dhe do tė keni pėrparėsi tė mėdha nė vendin e punės. Projektet afatgjata gjithashtu do tė jenė nė hapa pozitivė pėr kėtė periudhė.

 

            Partneri: Pėrveē prirjes pėr tė idealizuar, sivjet keni rastin t’i realizoni ėndrrat tuaja dashurore. Nuk do tė keni durim pėr tė bėrė “lojėra”. Respektoni nevojat e personit tė dashur pėr tė qenė i pavarur, sepse nuk do tė arrini t’ia impononi vullnetin tuaj, posaēėrisht gjatė tre muajve tė parė tė vitit. Saturni tek ju zgjon frikėn nga braktisja, e cila i ka rrėnjėt nė tė kaluarėn e largėt. Nuk ėshtė momenti pėr transformime radikale. Njė harmoni e pėrkryer ėshtė nė horizont dhe ju nuk do tė pėrballeni me asnjė situatė tė sikletshme pėr aq sa u pėrket marrėdhėnieve tuaja. Keni nevojė pėr mė shumė intimitet dhe romancė nė lidhjen tuaj, nė mėnyrė qė tė arrini tė pėrfitoni partnerin tuaj.

            Gaforreve nė dashuri janė shumė emocionalė, megjithatė i fshehin ndjenjat e vėrteta pas njė pamjeje tė ftohtė. Janė shumė romantikė dhe dashuria e tyre ėshtė shumė e fortė.
Gaforrja nuk ngopet asnjėherė me dashuri dhe kėrkon gjithmonė mė tepėr.

 

            Shėndeti: Jupiteri dhe Urani sjellin stres. Do tė keni nevojė pėr qetėsi, sepse vetėm kėshtu mund tė pėrballeni me problemet. Gjeni kohė tė lirė pėr t’u pėrfshirė nė aktivitete qė ju sjellin kėnaqėsi. Disa ēėshtje qė kėrkojnė energji mendore duket se do t’ju bėjnė mirė dhe do t’ju vėnė nė lėvizje.

 

 

 

            LUANI  

 

            Ky vit kėrkon qasje mė racionale. Njė varg ngjarjesh tė njėpasnjėshme do tė vijnė tek ju nė vitin 2013. Nėn ndikimin negativ tė Saturnit, ēastet melankolike mund tė pėrkeqėsohen, mirėpo kjo nuk do tė zgjasė shumė. Nėn ndikimin e Plutonit do tė zhvilloni forcėn e fantazisė dhe tė kreativitetit. Ajo gjė qė duhet ta bėni ėshtė qė tė zbatoni inspirimin tuaj dhe ēdo gjė do tė jetė nė vend tė vetin.

            Luanėt janė zemra e ēdo biznesi sepse mė shumė se tė gjitha shenjat tjera janė tė pėrkushtuar dhe besnikė ndaj vendit tė punės. Pasionues dhe dinamikė siē janė pėlqejnė tėi ndihmojnė tė gjithė ndėrsa janė edhe vrojtues dhe diplomatė tė mėdhenj. Kanė shumė energji, janė kreativė dhe me shumė entuziazėm tė cilin e pėrhapin lehtė tek tė tjerėt.

            Nėse planifikoni tė filloni ndonjė projekt, atėherė muaji mars ėshtė momenti mė i mirė pėr tė zhvilluar atė projekt. Njė kohė tė caktuar do ti kushtoni posaēėrisht vetes, kėnaqėsisė, duke shikuar filma dhe duke gjurmuar rrethinėn. Nuk do tė ndieni frikė as nė planin profesional, as nė planin personal. Nuk do ta hidhėroni pa nevojė personin tuaj tė dashur, ndėrkaq si shpėrblim mund tė prisni tė njėjtėn gjė edhe nga ai. Ndėrrimi i punės ju sjell ndryshime pozitive. Me probleme familjare me siguri do tė pėrballeni nė muajin korrik. Ngjarjet shoqėrore ju sjellin ndryshime pozitive nė jetė. Sivjet do tė merreni me takime politike dhe me ngjarje sportive. Do tė rrini sa mė larg xhelozisė dhe melankolisė.

            Luanėt janė shumė tė kėnaqshėm, karakterizohen nga nota gazmore. Janė shumė argėtues dhe u pėlqen tė luajnė, edhe atėherė kur situata mund tė jetė vėrtet serioze. Luani dėshiron tė jetė nė qendėr tė vėmendjes, nė krye tė aksionit. E do jetėn, fėmijėt, pushtetin. Ėshtė autoritar, shpirtgjerė dhe elegant. Mbani pėrgjegjėsi tė madhe pėr gjėrat qė ju rrethojnė. Askush nuk mund tė ketė shok mė tė mirė se ju. Shpesh vuani nga njė plagė emocionale dhe pėr shkak se jeni shumė krenar, nuk kėrkoni ndihmė. Nė fund, jeta nuk do tė ishte aq interesante pa Luanėt.

 

            Karriera: Ndikimet astrale ndihmojnė qė nė vitin 2013 tė jeni mė tė shoqėrueshėm. Ndikimi i pėrbashkėt i Marsit dhe i Plutonit ju japin rastin qė tė pėrqendroheni nė dallimet midis pritjeve tuaja dhe pritjeve tė bashkėpunėtorėve nė ambientin afarist. Ecni nė rrugėn tuaj dhe gjėrat do tė fillojnė tė lulėzojnė avash-avash. Njė dorė ndihmėse ėshtė e mirėpritur, por sigurohuni qė tė keni edhe rezervat tuaja. Mos u zhytni nė shpenzime tė panevojshme gjatė kėsaj kohe. Planifikoni pėr njė tė ardhme financiare mė tė mirė dhe punoni pėr tė arritur synimet tuaja. Tregohuni tė kujdesshėm kur bėhet fjala pėr huadhėnie dhe huamarrje, pasi mund tė pėrfshiheni nė situata tė padėshirueshme. Ndėrsa muajt kalojnė, durimi dhe sinqeriteti juaj do tė shpėrblehen nė fushėn profesionale.

 

            Partneri: Nėn ndikimin e Marsit dhe tė Plutonit, do tė pėrjetoni njė rilindje tė vėrtetė. Nėse jeni i vetėm, dashuria shumė lehtė do ta gjejė rrugėn deri tek ju. Nėse jenė nė lidhje dashurie me dikė nga largėsia, komunikimi thjesht do tė ndėrpritet. Nėse vėrtet mendoni seriozisht pėr atė marrėdhėnie dhe dėshironi tė jetė e suksesshme, pėrpiquni qė personi i dashur tė dijė se sa e dashuroni. Shmanguni debateve tė panevojshme, sepse mund tė ērregullojnė marrėdhėniet me tė. Nėse tashmė keni probleme me personin tuaj tė dashur, atėherė ėshtė koha e duhur pėr tė rivendosur marrėdhėniet. Nėse jeni nė njė lidhje, viti do tė sjellė pėr tė dy njė marrėdhėnie vėrtet tė qetė e tė rehatshme.

            Luanėt i mbrojnė shumė tė dashurit e tyre. Mund tė bėhen shumė posesivė dhe xhelozė. Luanėt dashurojnė si nė pėrralla. Mbi tė gjitha, njė atmosferė paqeje do tė pėrfshijė jetėn tuaj dashurore. Paqja dhe durimi duket se do tė jenė pjesė e natyrshme juaja pėr kėtė vit.

 

            Shėndeti: Gjatė tėrė vitit do tė gėzoni shėndet tė shkėlqyeshėm. Impulset e Marsit nė fillim tė vitit do t’ju bėjnė mė shumė krenarė se kurrė mė parė, andaj do tė provoni pak edhe sportet ekstreme.

 

 

 

            VIRGJĖRESHA  

           

            Personat e kėsaj shenje duhet patjetėr tė pėrgatiten pėr jetė shumė dinamike nė vitin 2013. Mė nė fund do tė duhet tė heqin dorė nga qasja tepėr e kujdesshme ndaj jetės dhe tė fillojnė tė bėjnė jetė mė tė relaksuar. Mundimet dhe pėrpjekjet do tė shihen nė vendin e punės dhe pėr kėtė do tė shpėrblehen. Dija dhe kėrkimi i pėrvojave tė reja do tė nxisė ndjenjėn e sigurisė intensive.

            Virgjėreshat e adhurojnė punėn. Janė shumė komunikuese dhe mendojnė se si tė avancohen nė punė. Nuk ka fushė ku virgjėreshat nuk shkėlqejnė sepse me organizimin dhe aftėsinė e tyre mund tė arrijnė kudo. E vetmja gjė qė mund tė dalė nė rrugė drejt suksesit ėshtė perfeksionizmi.

            Sivjet veprimet tuaja do tė jenė nėn ndikimin e Marsit, ndėrkaq ai do tė ndihmojė qė mė me guxim tė ecni pėrpara. Kontrolloni mendimet tuaja dhe orientoni nė drejtimin e duhur. Nuk mund tė prisni jetė edhe tė bukur edhe tė plotėsuar, nėse koka ju ėshtė e mbushur pėrplot mendime negative. Madje, edhe gjėja mė e parėndėsishme mund t’ju rrezikojė seriozisht qetėsinė shpirtėrore. Mė e keqja ėshtė qė mund tė pengojnė planet pėr tė ardhmen.

            Ushtrimet fizike do tė kenė ndikim pozitiv nė humorin tuaj dhe do ju ndihmojnė qė tė eliminoni mendimet negative. Nėse vazhdimisht qėndroni ulur, aktivitetet, sado tė vogla fizike – do tė kenė ndikim pozitiv.

            Personat e shenjės sė Virgjėreshės sivjet do tė merren me art, muzikė dhe me bukuritė natyrore. Idetė e reja, vendet dhe gjėrat do ta shėnojnė kėtė vit. Deri tani aktivitetet e pėrditshme mund tė shndėrrohen nė pasion tė ri. Gjithmonė shikoni vetėm pėrpara!

            Virgjėresha ėshtė e karakterizuar mė tepėr nga kujdesi pėr veten. Tė lindurit nėn kėtė shenjė besojnė sė tepėrmi tek aftėsitė personale dhe, sipas tyre, ata arrijnė tė bėjnė gjithēka, madje ky do tė jetė viti mė i mirė pėr tė treguar se sa vlejnė. Shpesh, bazuar tek aftėsitė dhe karakteri i pathyeshme i personave tė shenjės sė Virgjėreshės, do tė krijojnė kundėrshtarė, duke kritikuar gjithmonė, madje edhe pa tė drejtė. Janė altruistė, tė ndershėm, nė ēdo aspekt tė jetės sė tyre, por shfaqin shpesh edhe shenja me pėrgjegjshmėri.

 

            Karriera: Do tė jeni mjaft tė fokusuar nė punė dhe karrierė. Thashethemet qėllimkėqija janė rreptėsisht tė ndaluara. Impulset e Merkurit tėrheqin klientė tė suksesshėm dhe punė afatgjata me ta. Liria juaj nė harxhime dhe shpenzimet ekstravagante duket se do tė ndryshojnė pėr mirė. Planetėt sigurojnė se do tė plotėsohen nevojat dhe dėshirat tuaja, por jo lakmia juaj.

 

            Partneri: Nė dashuri ju presin njė mori surprizash, posaēėrisht gjatė marsit dhe prillit. Do tė jetė njė periudhė euforike kur bėhet fjalė pėr marrėdhėniet e dashurisė. Do tė jetė gjithashtu njė periudhė optimiste. Por kjo nuk do tė thotė se gjithēka do tė shkojė mirė, siē prisni. Bėhuni tė kujdesshėm dhe mos lejoni qė t’ju mashtrojė tė rėnėt nė dashuri. Ruajuni nga thashethemet tė cilat mund t’ju shkaktojnė pasoja negative. Romanca nė zyrė sivjet ėshtė rreptėsisht e ndaluar. Ata qė janė nė lidhje dashurie, sėrish do tė ndiejnė flladin e romantikės. Ndoshta nuk do tė mund ti kushtoheni nė tėrėsi personit tė dashur, mirėpo momentet tė cilat do tė kaloni bashkė do tė kompensohen. Urani ju siguron kėnaqėsi intensive dhe shton afshin. Madje edhe nėse shkaktohet ndonjė konflikt, nuk do tė zgjasė shumė. Ėshtė mė se e sigurt qė deri nė fund tė vitit do tė futeni nė ujėra martesore.

            Virgjėreshat janė tė vėmendshme ndaj njerėzve qė pėr ta janė tė rėndėsishėm. Pėrkushtohen nė marrėdhėnie. Rrallė mund tė gjesh njė virgjėreshė qė nuk vihet nė mbrojtje tė marrėdhėnies sė saj.

 

            Shėndeti: Virgjėreshat nuk janė tė prira tė kenė probleme shėndetėsore. Disa probleme tė vogla shėndetėsore tė herėpashershme duket se do ta luhatin tronditin pak varkėn tuaj kėtė vit. Kujdesuni mirė pėr veten tuaj dhe shmangni ēdo lloj pakujdesie kur bėhet fjalė pėr shėndetin.

 

 

 

 

            PESHORJA  

 

            Organizoni mendimet tuaja dhe pėrcaktoni cilat gjėra kėrkojnė mė shumė vėmendje. Ėshtė koha qė tė afirmoheni nė punė, mbase edhe pėr ndėrrim tė punės. Do tė rrezatoni energji pozitive dhe entuziazėm. Sivjet do tė jeni nė formė mė tė mirė se kurrė mė parė. Do tė keni njohje tė reja tė cilat do tė jenė inspirimi i vėrtetė nė jetėn tuaj. Do tė pėrtėritni kreativitetin e humbur.

            Sivjet fillon faza e ideve tė pabesueshme, tė cilat mund t’i zbatoni nė projekte tė ardhshme. Shkathtėsia e shfrytėzimit tė kohės ėshtė ajo nė tė cilėn do tė fokusoheni. Njė vijė tė butė kreativiteti shton ndikimin planetar, i cili juve ju furnizon me energji. Do tė ndieni frymėn e bashkėndjenjės, e cila sivjet do tė jetė posaēėrisht e theksuar. Do tė krijoni kontakte me njerėz mė pak tė privilegjuar, tė cilėt do t’ju ndihmojnė nė tė gjitha format e mundshme.             Cilado formė e sportit, pasionit apo argėtimit do t’ju krijojė ndjenjėn e lumturisė.

Profesioni ideal pėr peshoret ėshtė puna me njerėz, ndėrsa me sharmin e tyre dhe pėrgjigjet diplomatike bėjnė pėr vete ēdokėnd. I urrejnė konfliktet dhe gjithmonė do tė largohen prej tyre pėr tė mbetur me tė gjithė nė raporte mė tė mira.

            Ėshtė kohė e mirė pėr t’u shoqėruar me miqtė dhe kolegėt. Do ta kuptoni qė instinkti juaj sivjet ėshtė armiku juaj mė i madh. Qoftė kur ėshtė fjala pėr transaksionet afariste, vizualizimin e ngjarjeve shoqėrore, arsimimin apo me projektet spekulative. Rezultate tė mira prisni nė muajin prill. Jeni njeri i hapur pėr filozofi dhe ide tė reja dhe punė me njerėz gjuhėsh dhe kulturash tė ndryshme.

            Jeta juaj gjatė kėsaj kohe do tė kalojė pėrmes shumė proceseve dhe tundimesh. Qetėsohuni, prapsuni dhe ripėrtėrihuni qė tė mund tė ndiheni mė mirė.

            Nė varėsi tė shfaqjes sė personalitetit tė tyre, individėt e kėsaj shenje do tė kenė mundėsi tė arrijnė t’i peshojnė mjaft mirė veprimet e tyre. Konsiderohen si persona qė dinė t’i ndėrtojnė mirė marrėdhėniet e tyre, si dhe janė partnerė tė shkėlqyer, nė tė njėjtėn kohė. Idetė e shkėlqyera, opinione tė vlefshme dhe diplomatike, do tė jenė ēelėsi i suksesit. Nė momente tė vėshtira ata duhet tė tregohen tė kujdesshėm qė tė balancojnė gjithēka. Kanė shije tė mirė dhe janė shumė racionalė.

 

            Karriera: Mė nė fund do tė bindeni qė pėrpjekjet, tė cilat i keni bėrė vitin e kaluar po tregojnė rezultate pozitive. Do t’ju pėrmirėsohet situata financiare, ndėrsa mu kėtė vit do tė mund tė bėni lėvizjen e dėshiruar pėrpara. Pėrpjekjet dhe puna e rėndė pritet qė t’ju sjellin shpėrblim gjatė fundit tė vitit. Kolegėt e skuadrės suaj do tė pėrfitojnė nga prania juaj. Mos iu dorėzoni asnjė lloj tundimi kur bėhet fjalė pėr ēėshtjet financiare dhe pozitat nė punė. Mos hezitoni qė tė futeni nė territore financiare tė panjohura. Kjo ėshtė njė periudhė pėr tė mbjellė, dhe jo pėr tė korrur kur bėhet fjalė pėr ēėshtjet e punės.

 

            Partneri: Vėrtet mund tė prisni tė papriturėn kur ėshtė fjala pėr tendosjen e marrėdhėnieve. Tėrė kėtė vit do tė luftoni dhe do tė pėrpiqeni tė krijoni balancėn midis jetės personale dhe afariste. Do tė bindeni se kjo nuk ėshtė edhe aq e lehtė tė arrihet. Do tė ketė njė transformim tėrėsor nė marrėdhėnien tuaj dashurore. Do tė ketė vend pėr ju qė tė mund ta shprehni vetveten nė mėnyrė mė tė ndjeshme ndaj partnerit. Madje kjo ėshtė koha e duhur pėr tė shprehur ndjenjat dhe dėshirat tuaja tė brendshme ndaj gjysmės suaj tjetėr.

            Peshoret i shprehin ndjenjat e tyre, madje nė forma tė ndryshme. Janė shumė tė vėmendshėm dhe pėrzemėrt. Janė nė pritje tė dashurisė sė vėrtetė dhe kur e gjejnė i qėndrojnė besnik. Duan paqe, nuk krijojnė kaos, janė romantikė dhe tė zjarrtė.

            Jeta profesionale do tė kryqėzohet gjithashtu me fushėn tuaj tė ndjenjave. Por bėni mirė qė tė mbani njė kufi mes tė dyjave dhe mos e zhdukni atė kufi. Mos fshihni asgjė nga partneri juaj. Mund tė pritet njė ėmbėlsim i mėtejshėm nė lidhjen tuaj gjatė fundit tė vitit.

 

            Shėndeti: Peshoret janė tė prira tė kenė probleme me metabolizmin. Mos i injoroni therjet e vogla, sepse kurrė nuk dihet cili nga injorimet do t’ju shkaktojė mė shumė probleme. Lėrini mėnjanė ndjenjat dhe emocionet pėr njė periudhė kohe. Sigurohuni qė tė mos i pėrdorni tė gjitha energjitė tuaja.

 

 

 

            AKREPI  

 

            Pozitat e planetėve ju detyrojnė tė tėrhiqeni nė vetmi, madje edhe kur jeta juaj ėshtė e mbushur me aktivitete. Do tė jeni tė zėnė me zgjidhjen e problemeve nė jetėn shoqėrore, dashurore dhe afariste. Bėhuni i kujdesshėm nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė ndjeshme. Merkuri ju ndihmon qė kėtyre ēėshtjeve t’u qaseni me menēuri.

            Personat e shenjės sė Akrepit kanė natyrė mė tė llojllojshme nga tė gjithė shenjat e zodiakut. Karakteristikat e tyre mund tė sillen nga miqėsore deri te ato mė armiqėsore. Astrologėt shpesh kanė vėshtirėsi nė studimin e natyrės sė tyre.

            Akrepi ėshtė shenjė ujori, andaj ėshtė shumė emocional. Shenja e Akrepėve shpesh ėshtė e lidhur me dinakėrinė, misterin dhe enigmėn. Akrepėt janė tipa shumė tė mbyllur dhe posedojnė kontroll rigoroz mbi emocionet e tyre, gjė qė i bėn mė enigmatikė se tė tjerėt. Kjo pra ėshtė arsye e atraktivitetit tė tyre.

            Akrepave u pėlqen fuqia dhe kontrolli dhe e marrin shumė seriozisht punėn e tyre. Pėlqejnė sigurinė, por mė sė shumti i motivon konkurrenca. Do tė bėjnė gjithēka pėr tė arritur siguri financiare dhe prestigj nė punė. Akrepat ose janė shumė arrogant ose shumė tė mirė.

            Viti 2013 ėshtė dinamik pėr Akrepėt. Jeta e mallėngjyeshme shoqėrore i mban zgjuar. Mirėpo, natyra juaj magjike shpesh ju detyron qė tė mbylleni nė vetvete. Jeta sivjet mund t’ju bėhet “udhėtim emocional me trenin e vdekjes”. Do t’ju nevojitet njė kohė e konsiderueshme nė mėnyrė qė tė mėsoni t’i vlerėsoni ndryshimet, tė cilat ju ndodhin nė jetėn tuaj. Financat dhe ēėshtja e parave do tė jenė stabile, mirėpo akoma duhet tė jeni i kujdesshėm dhe t’u shmangeni shpenzimeve tė panevojshme.

            Akrepėt janė individėt qė tundohen nga dėshira pėr tė llogaritur me pėrpikėri gjithēka. Pėr ta jeta ka njė kuptim tė vetėm: lindjen, jetėn dhe vdekjen. Por tė gjitha kėto karakterizohen nga dėshira pėr tė qenė seksualė. Akrepėt gjatė kėtij viti do tė jenė nėn mundėsitė e transformimeve tė mėdha. Tė udhėhequr nga pasioni, ata do tė jenė tė gatshėm tė gjenerojnė ēdo detaj qė duket tė jetė zbehur. Kėtė vit ata do tė jenė tė ndihmuar nga financa pėr t’u vlerėsuar, si dhe nga investime qė do t’u duhen pėr njė kohė vėrtet tė gjatė.

 

            Karriera: Pėrpjekjet tė cilat deri tani i keni bėrė do t’ju sjellin rezultate dhe mirėnjohje. Kreativiteti juaj do tė jetė nė nivelin mė tė lartė, ndėrkaq ju do tė keni mundėsi tė gjurmoni rajone tė reja. Pėrparimi juaj sivjet do tė jetė sikur makina e cila starton ngadalė, pastaj fillon “vrapin” shumė tė shpejtė nėpėr autostradė. Askush nuk do tė zėrė hapin tuaj. Do tė jeni gjithashtu shumė aktivė dhe do tė keni rrugė tė reja nė jetėn tuaj. Duhet tė jeni tė aftė tė krijoni lidhje tė mira me njerėz tė lartė nė shoqėri. Niveli juaj i besimit do tė rritet dhe do tė jeni tė aftė qė t’i zbatoni idealet tuaja. Pritet qė tė keni shumė liri dhe tė mund tė kapėrceni ēdo pengesė qė do t’ju dalė nė rrugėn tuaj kėtė vit. Por pėr kėtė duhet tė pėrdorni shumė takt dhe diplomaci.

 

            Partneri: Jeta juaj dashurore sivjet do tė ketė kthesa aventuriere. Nėse nuk do t’i dorėzoheni rrjedhės romantike, do tė dėshtoni zgjimin e brendshėm pozitiv bashkė me takimet shumė konstruktive dhe tė kėndshme. Planetėt ju detyrojnė tė ballafaqoheni me natyrėn tuaj emocionale, ndėrkaq paraqitjet tuaja janė nė harmoni me atė qė qėndron nė zemrėn tuaj! Nė paraqitjen tuaj dalin nė pah sinqeriteti dhe spontaniteti. Ndikimi i Marsit nė fillim tė vitit ju ndihmon mu atėherė kur keni nevojė. Partneri juaj do tė ndihet i dashuruar, pėr kėtė nuk duhet tė dyshoni! Keni nevojė pėr mė shumė intimitet, ēaste tė pėrbashkėta dhe afėrsi. Takimet tė cilat do tė ndodhin sivjet do tė ndihmojnė tė kuptoni akoma elementet e paqarta tė sė kaluarės suaj dhe do t’i rrėnoni barrierat e pakuptimta.

            Akrepat kanė njė personalitet magnetik qė i bėn tė bien nė sy kur janė aty pranė. Kanė tendencėn tė injorojnė edhe gabimet mė tė mėdha tė njeriut qė dashurojnė. Ana e tyre e ndjeshme nuk shfaqet pothuajse asnjėherė.

 

            Shėndeti: Ju ėshtė tėrhequr vėrejtja qė po e lini pas dore shėndetin tuaj, hani ushqim tė shėndetshėm dhe ushtroni rregullisht, nė mėnyrė qė tė mos keni probleme shėndetėsore. Problemet e anėtarėt e familjes mund t’ju ēojnė nė konflikte tė brendshme. Edhe pse ato konflikte nuk do tė zgjasin shumė, me siguri do tė lėnė gjurmė tek ju.

 

 

 

            SHIGJETARI  

 

            Do tė keni njė vit shumė tė suksesshėm. Pozita e plantėve para jush paraqet mundėsi tė ndryshme me tė cilat jeni tė zėnė ,madje edhe kur dėshironi tė shmangeni nga tė gjithė. Edhe mė tutje gėzoni ndihmėn e Saturnit nė jetėn dashurore, i cili do t’ju ndihmojė qė t’i prekni yjet.

            Shigjetarin e tregon centauri, ndėrkaq kjo do tė thotė se kjo shenjė nė vete ka edhe elemente shtazore edhe elemente tė natyrės njerėzore. Shpesh tregon sesi shigjetėn e vet e kthen nga qielli. Si rezultat i kėsaj, Shigjetarėt shpesh janė spirituozė dhe dėshirojnė t’i arrijnė lartėsitė e spiritualitetit. Pėr kėtė shkak, Shigjetarėt dėshirojnė ta kalojnė kohėn jashtė si sportistė, aventuristė dhe hulumtues. Lehtė dhe shpejt u bėhet ēdo gjė monotone. Mirėpo, kjo nuk do tė thotė patjetėr qė nuk janė tė orientuar drejt qėllimeve tė tyre jetėsore. Shigjetarėt gjithmonė kėrkojnė aventura, ndėrkaq i frikėsohen rutinės. Njohja e tyre me natyrėn dhe botėn i bėn mė kreativė. Janė optimistė tė mėdhenj, madje edhe gjatė fazave mė tė errėta tė jetės. Sivjet, kur Jupiteri do tė hyjė nė shenjėn e tyre, optimizmi patjetėr do t’u shpaguhet. Ndikimi pozitiv i planetėve u ndihmon tė pėrballojnė pengesat tė cilat u dalin para.

            Kjo shenjė do tė jetė mė e mira nė punėn qė i mundėson liri tė plotė dhe entuziazėm. Ėshtė avokat i lindur, i cili pėlqen tė hulumtojė dhe pėrpiqet tė realizojė ėndrrat e veta. Nuk dinė tė jenė tė hidhėruar, ndėrkaq zemėrimi i tyre ėshtė jetėshkurtėr.

            Shigjetarėt duhet tė jenė tė kujdesshėm para se tė marrin vendime tė rėndėsishme, nė mėnyrė qė t’u shmangen entuziazmit dhe ndryshimeve. Jeta familjare do t’u jetė e qetė dhe do tė kėnaqen me marrėdhėniet e mira familjare.

            Personat e lindur nė kėtė shenjė janė psikologjikė dhe njerėz tė aftė pėr t’i kuptuar tė tjerėt, sapo t’ua dėgjojnė zėrin apo t’i shohin ata nė sy. Kjo aftėsi, pėr tė ndier personin ballė pėr ballė, i bėn ata tė ndihen mbretėr tė mendimeve tė tyre. Janė optimistė, edhe atėherė kur gjithēka duket shumė e zymtė. Planifikojnė gjithēka mirė dhe siguria nė vetvete, pėr t’ia dalė, ėshtė elementi kyē qė i bėn ata tė ecin pėrpara. Kanė dėshirė pėr tė lėvizur e pėr tė marrė gjithēka nga jeta.

 

            Karriera: Pėrparimi, tė cilin e keni arritur vitin e kaluar, do tė vazhdojė edhe sivjet. Jupiteri ėshtė udhėheqės i fuqishėm i cili ju ndihmon tė avanconi nė fusha tė hulumtimeve, tė mėsimit dhe tė ndėrmarrėsisė. Nė kėtė rrugė do tė hasni nė mundėsinė e rritjes sė lulėzimit profesional. Mund tė ketė edhe disa probleme financiare qė mund t’ju acarojnė, por kjo do tė ndodhė rrallė, sepse nuk do tė jenė probleme pėr tė cilat duhet tė shqetėsoheni. Projektet tuaja do tė realizohen pėr mirė.

 

            Partneri: Jeta juaj dashurore sivjet shkon nė drejtim tė stabilizimit, tė qėndrimit sė bashku dhe tė transformimeve afatgjate. Do tė jeni tė shkathėt dhe do tė dini t’i ndihmoni personit tė dashur. Mė qartė do t’i dalloni qėllimet e vėrteta tė njerėzve. Do tė jetė e pamundshme t’ju mashtrojė dikush! Duhet patjetėr t’i kushtoni mė shumė kohė mirėkuptimit tė partnerit dhe tė fitimit tė besimit tė tij. Nėse aktualisht jeni i vetėm, ju presin raste tė reja pėr tė njohur njerėz. Askush nuk thotė se do tė jeni i rrethuar me shumė tė dashur potencialė, mirėpo ndoshta do tė keni disa njerėz tė rinj tė cilėt jetėn tuaj dashurore do ta bėjnė mė interesante. Nėse jeni vetėm, ky vit do t’ju sjellė takime shoqėrore tė tilla qė do t’ju ndihmojnė pėr tė pasur njė lidhje tė qėndrueshme. Nėse tashmė jeni tė pėrfshirė nė njė marrėdhėnie, kjo periudhė do t’ju ndihmojė qė tė jeni mė tė hapur me partnerin dhe tė sheshoni diferencimet qė mund tė jenė shfaqur mes jush.

            Shigjetarėt janė gati qė tė rrezikojnė gjithēka pėr dashurinė. Edhe nė njė marrėdhėnie atyre u duhet liria personale. U pėlqejnė komplimentet.

 

            Shėndeti: Shigjetarėt zakonisht kanė shėndet tė mirė. Mirėpo, mėnyra e shpejtė e tė jetuarit mund tė ndikojė nė pagjumėsi dhe disa nga ju mund tė vuajnė nga mungesa e pushimit.

 

 

 

            BRICJAPI  

 

            Sivjet yjet ju parashikojnė jetė tė qetė. Tė lindurit nė kėtė shenjė do tė zhvillojnė ndjenjėn e qetėsisė. Kėtė vit natyra juaj e tėrhequr, guximi dhe sentimentalja do tė jenė nė fokus. Do tė ndėrmerrni iniciativė mė tė madhe, pa marrė parasysh se pėr cilėn pjesė tė jetės do tė jetė fjala.

            Bricjapi ėshtė profesionist i madh, i pėlqen tė planifikojė, ndėrsa pėr tė arritur qėllimet e veta nuk ndalet para asgjėje. Janė persona mjaft ambiciozė dhe nuk pranojnė kompromise. Kanė kujdes tė shtuar kur bėhet fjalė pėr shpenzimet. Bricjapi shpesh lė pas dorė anėn kreative.

            Ndikimet e planetit Saturn do tė gjenerojnė energji serioze pozitive. Edhe pse veprimet tuaja nė planin personal dhe afarist do tė jenė tė ngadalshme, pėrgjithmonė do tė lėnė gjurmė. Pavarėsia dhe estetika do tė jenė burim i mirė inspirimi pėr ju. Sivjet do tė jeni mė tė kėnaqur dhe do tė keni mė shumė vetėbesim.

            Nėse planifikoni tė ndėrroni punėn, apo tė shpėrnguleni nė njė ambient tė ri, ky vit ėshtė zgjedhje e mirė pėr ndryshime tė kėtilla. Duke kėrkuar punė, do tė arrini mundėsitė e punėsimit nė vendin e punės, i cili do t’ju ofrojė fitime dhe siguri tė mirė. Jeta shoqėrore dhe ngjarjet do tė jenė nė njė lulėzim tė plotė nga mesi i vitit. Mbani linjėn e qartė midis jetės private dhe asaj shoqėrore!

            Mė mirė do tė pėrparoni sivjet seē keni pėrparuar vitin e kaluar. Nėn ndikimin e Plutonit, do tė kėnaqeni me lirinė mė tė madhe tė veprimit. Do tė ndieni kėnaqėsi, sepse disa njerėz do t’i merrni nėn mbrojtjen tuaj. Saturni ju nxit tė siguroni ardhmėrinė tuaj financiare. Mos hezitoni t’ua ofroni dijet dhe shkathtėsitė tuaja organizatave tė klasifikuara.

            Duke qenė persona tė karakterizuar nga dėshira tė ēmendura, pėr tė pėrjetuar gjithēka, ju do tė jeni gjithmonė nė kėrkim tė mė sė mirės. Jeni tipa ėndėrrimtarė dhe harroni shpesh qė jeta ėshtė realitet, dhe jo ėndėrr. Jeni pakėz tekanjozė dhe herė-herė keni dėshirėn tė jeni nė qendėr tė vėmendjes, edhe atėherė kur nuk duhet. Jeni shumė kėmbėngulės kur bėhet fjalė pėr atė qė doni. Po ashtu jeni shumė tė organizuar dhe nė shumė raste dini tė keni durim. Tė tjerėt tek ju mund tė shohin njė person tė ftohtė dhe tė paarritshėm, mirėpo ajo ėshtė vetėm si rezultat i praktikės suaj, nė marrėdhėniet me tė tjerėt jeni shumė tė kujdesshėm.

 

            Karriera: Gjykimi i mirė dhe ndjenja pėr realitetin do tė ndihmojnė nė realizimin e pėrparimit nė vendimin e punės. Ndikimi planetar i Marsit do t’ju ndihmojė qė me lehtėsi tė kryeni obligimet. Tė gjitha kufizimet dhe shtrėngesat e jetės duket se do tė qėndrojnė larg jush. Por duhet qė tė krijoni siguri pėr veten dhe pėr ata afėr jush. Nga fundi i vitit duket se disa gjėra nė jetėn tuaj do tė ngadalėsohen.

 

            Partneri: Jeta juaj dashurore sivjet do tė pėrjetojė transformim tė plotė. Pa marrė parasysh se ku gjendeni, do tė takoni personin me tė cilin do tė dėshironi tė krijoni lidhje serioze dashurie. Nėse lidhja ėshtė mu nė fillim dhe akoma nuk keni shfaqur dashurinė tuaj, tani ėshtė momenti mė i pėrshtatshėm ta bėni kėtė hap. Nga ana tjetėr, nėse tashmė njė kohė tė gjatė jenė nė lidhje dashurie, tani ėshtė koha mė e pėrshtatshme pėr njė frymė tė sėrishme romantike. Probleme tė vogla nė marrėdhėniet me personin e dashur do tė ketė, mirėpo nėn ndikimin mbrojtės tė Uranit lehtė do t’i zgjidhni. Ndoshta do tė tundoheni qė tė debatoni pėr jetėn tuaj personale, andaj ėshtė mirė tė shmangni kėtė qė nė takimin e parė. Planetėt do tė bėjnė tė sigurt qė nevojat tuaja romantike dhe emocionale tė pėrmbushen nė njė mėnyrė delikate. Nėse jeni i vetėm, ky vit do tė jetė i duhuri pėr tė dalė nė kėrkim tė gjysmės tjetėr tuaj.
            Bricjapėt janė besnikė dhe tė pėrkushtuar ndaj partnerit. Ata janė shumė tolerantė nė marrėdhėnie dhe jashtėzakonisht posesivė. Gjithmonė i gjen nė krahė kur tė duhet pėrkrahje.

 

            Shėndeti: Do tė jeni mė tė relaksuar dhe mė optimist. Duket se do tė ketė shumė gjėra pėr tė bėrė qė do t’ju marrin shumė energji mendore. Por fizikisht do tė jeni nė formė mė tė mirė se vitet e shkuara.

 

 

 

            UJORI  

           

            Personat e shenjės sė Ujorit janė qytetarė universalė. Edhe meshkujt, edhe femrat, janė liberalė, gaztorė, elokuentė, mendimtarė tė mėdhenj dhe tė mirė nė komunikime. Natyra e tyre universale mund tė krijojė pėrshtypjen qė janė tė ndarė nga emocionet, gjė qė ėshtė pjesėrisht e saktė.

            Viti i kaluar pėr ju ka qenė mė i qetė, ndėrkaq sivjet ju presin mė shumė aksione dhe mė shumė mundėsi. Shpesh do tė gjendeni para situatave tė cilat kėrkojnė reagim tė shpejt. Para jush ėshtė viti i shumė mundėsive dhe i shumė rasteve pėr pėrparim nė jetėn private dhe afariste. Jupiteri do tė ketė ndikim tė fuqishėm nė shenjėn tuaj, ndėrkaq ju do tė keni ndjenjėn se ju ka arritur lumturia.

            Do tė keni mė shumė kohė tė lirė pėr t’u ēlodhur dhe pėr t’u rigjallėruar sesa nė vitin qė kaloi. Sidoqoftė, duket se duhet tė praktikoni ndjenjėn e tolerancės nė jetė. Njė atmosferė mė e qetė pritet qė tė vijė pėr ju kėtė vit. Afėr fundit tė vitit ka shumė mundėsi qė ambiciet tuaja tė materializohen. Ana juaj kreative do tė dalė nė pah pėr mirė. Fazat e presionit intensiv tė punės dhe qetėsisė duhet tė alternohen.

            Ujorėt janė tė pavarur dhe pėlqejnė lirinė e tyre. Puna ideale pėr ta ėshtė ajo qė ju ofron mjaft autonomi qė tė mund tė jenė shefa tė vetes dhe tė pėrcaktojnė ritmin e punės. I gėzon komunikimi me njerėzit dhe me pėrgjigjet e veta diplomatike mund ta bėjnė ēdokėnd pėr vete.

            Personat qė i pėrkasin shenjės sė ujorit janė analistė tė shkėlqyer tė situatave. Janė shumė tė shoqėrueshėm, tė kėndshėm dhe tė qetė, nė tė njėjtėn kohė. Nga tė gjitha shenjat e zodiakut ju jeni mė origjinali. Nga kjo ndonjėherė bini nė mendime tė thella. Objektiviteti ėshtė njė gjė e cila tė tjerėt e kėrkojnė nga ju. Njėherė paraqiteni me njė plan tė mrekullueshėm pėr t’i rregulluar gjerat, ndėrsa herėn tjetėr i shpėrqendruar dhe i paorganizuar. Argumentet janė gjėja mė e rėndėsishme pėr ju. Gjatė 2013-s ju do tė keni mundėsinė dhe fatin tė mbani afėr njerėz qė do t’ju shpėrblejnė gjatė gjithė jetės. Dikush ka nevojė pėr aftėsinė tėnde, pėr ta mbajtur afėr.

 

            Karriera: Jeta juaj afariste do tė zhvillohet nėpėrmjet ndryshimeve tė cilat do tė kenė ndikim edhe nė jetėn tuaj private. Do ta kuptoni se ēka duhet tė ndryshoni, nė mėnyrė qė strategjia juaj tė japė rezultatet e pritura. Kjo nuk do tė kalojė pa hezitime dhe dilema, posaēėrisht gjatė pranverės. Megjithatė, nė mėnyrė tė mjaftueshme besoni nė vetveten, ndėrkaq kjo do t’ju mundėsojė qė tė pėrshtateni. Mungesa e kohės mund tė pengojė ambiciet tuaja profesionale, por mos i shtyni gjėrat pėr mė vonė kur bėhet fjalė qė vendime tė rėndėsishme qė kanė lidhje me karrierėn tuaj.

 

            Partneri: Sivjet nė komunikim me personin e dashur, do tė ballafaqoheni me mjaft suksese dhe dėshtime. Nė fushėn e ndjenjave kėtė vit do tė jeni mė tė qėndrueshėm dhe do tė pėrballoni problemet normale dhe tė pritshme nė njė marrėdhėnie.

            Pa marrė parasysh se sa pėrpiqeni t’i pengoni tė mos ju ndodhin mosmarrėveshje, nuk do t’ju shkojė pėr dore, aq mė parė nė fund tė vitit. Nė dashuri do t’ju udhėheqė intuita dhe kjo do tė tregohet e mirė. Nėse diēka shkon keq, mos e akuzoni veten. Nė dashuri, konfliktet e herėpashershme mund tė ndihmojnė nė zgjidhjen e mospajtimeve. Disa ngjarje tė sė shkuarės mund tė shfaqen duke sabotuar marrėdhėniet tuaja. Do tė keni nevojė qė tė jeni mė i qartė me vetveten dhe tė vlerėsoni mirė motivet tuaja tė brendshme. Nėse tashmė jeni tė pėrfshirė nė njė lidhje dashurie, momente edhe mė intime mund tė pėrjetoni. Njė harmoni e pėrgjithshme pritet tė pėrfshijė jetėn tuaj dashurore.

            Nė njė marrėdhėnie me njė ujor nuk mėrzitesh asnjėherė. Janė njerėz krijues dhe vazhdimisht sjellin surpriza. Edhe nėse bėhen xhelozė, nuk kanė pėr ta treguar asnjėherė. I rrinė afėr partnerit nė ēdo lloj situate. Janė emocionalė dhe tė ndjeshėm.

 

            Shėndeti: Do tė lejoni qė brengat e tė tjerėve t’ju lodhin dhe t’ju shpenzojnė energjinė. Planetėt do tė sigurojnė qė ju tė keni njė shėndet tė mirė gjatė gjithė vitit, megjithėse herė pas here mund tė keni shqetėsime tė vogla.

 

 

 

 

            PESHQIT  

 

            Horoskopi pėr sivjet parashikon pėrparim tė ngadalshėm pėr Peshqit. Do tė dilni nga impulsiviteti juaj dhe nuk do tė toleroni kurrfarė pengesash. Nė krahasim me vitin e kaluar, Saturni do tė ofrojė mė shumė vetėbesim. Ndikimet e tjera planetare ndikojnė nė shfrytėzim mė tė mirė tė energjisė, do ju mbajnė mė larg nga shprehitė e kėqija dhe mundėsojė pėrfitimin e gjėrave tė reja. Jupiteri ndihmon qė tė qėndroni nė formė tė mirė, aq mė parė nė muajin janar. Do tė merrni vendime tė rėndėsishme dhe do tė shfaqni qėndrimet tuaja qartė dhe zėshėm. Mirėpo, kjo qartėsi mendore nuk mund tė jetė vazhdimisht nė dobi tuajėn, ndėrkaq mund tė bėhet edhe shkaktare e zhgėnjimeve.

            Konfliktet e brendshme mund tė shfaqen nėse nuk arrini balancėn midis mendjes dhe zemrės. Forca e vetėkontrollit ndihmon qė tė pėrballoni mė lehtė me problemet.

Peshqit kanė nevojė pėr siguri dhe liri. Janė shumė tė ndjeshėm dhe janė tė zhytur nė botėn e ėndrrave tė tyre, ndėrsa janė krenarė rreth gjėrave materiale. Jashtėzakonisht kreativė, pėlqejnė tė theksojnė idetė e veta dhe do tė luftojnė pėr to deri nė fund.

            Ky ėshtė njė vit kur aftėsitė tuaja profesionale vihen nė provė. Duhet tė dilni i padėmtuar dhe i paprekur prej tij. Ėshtė e rėndėsishme gjithashtu qė tė vilni frytet e punės suaj. Do tė gėzoni mirėnjohjen pėr tė cilėn keni pasur nevojė pėr njė kohė goxha tė gjatė. Kushtojini rėndėsi edhe detajeve. Kolegėt e punės do tė jenė pranė jush kėtė vit. Mundohuni ta pėrdorni kėtė situatė nė favorin tuaj pėr tė arritur ambiciet tuaja personale.

            Personat e lindur nė kėtė periudhė do tė pėrjetojnė qė nė ditėt e para ndjenja tė forta, tė cilat duhet tė mbahen me kujdes gjatė gjithė vitit. Janė tipa ėndėrrimtarė; kjo i bėn shpesh tė pambrojtur ndaj realitetit. Janė jo vetėm shumė altruistė, por kanė shpirt artisti, nė tė gjitha kuptimet e tė quajturit art. Jeta e tyre do tė jetė e mbushur gjithmonė plot me tė papritura; aftėsia e tyre pėr tė pėrjetuar gjithēka do t’i bėjė tė ecin gjithmonė pėrpara. Njerėzit qė janė rreth jush zakonisht janė tė habitur nga personaliteti juaj i fuqishėm. Po ashtu keni intuitė tė fuqishme dhe mund tė kuptoni kėndvėshtrimet e tė tjerėve shumė lehtė.

 

            Karriera: Ndikimet planetare nxisin nė vlerėsimin e pėrgjithshėm tė kapaciteteve. Do ju nxisin qė tė pėrqendroheni nė potencialin vetjak dhe tė arrini rezultatet e dėshiruara. Kėtė vit do tė shikoni qė idetė dhe planet tuaja afatgjata do tė gjejnė zbatim. Vlerat dhe ndėrgjegjja juaj do tė vihen nė provė ndėrsa muajt kalojnė. Nga ana tjetėr, me siguri raportet me eprorėt dhe me bashkėpunėtorėt do tė shkaktojnė nervozizėm. Edhe pse kjo ndjenjė nė asnjė mėnyrė nuk do tė jetė e dukshme, do tė ndiheni fajtor. Balanca e pėrsosur e Uranit dhe Plutonit do tė ndihmojė qė tė pėrballeni me kėtė situatė tė re dhe me sukses t’i pėrfundoni punėt

 

            Partneri: Peshqit janė artistė dhe romantikė qė nė themel, partnerė besnikė, tė bindur dhe bujarė. Mund tė kuptojnė shumė lehtė ndjenjat e tua, ndonjėherė edhe para se ti vetė tė ndėrgjegjėsohesh pėr to. Korriku dhe tetori janė muaj tė dashurisė. Nėse jeni vetėm, atėherė ta dini qė ėshtė koha e duhur tė fusni dikė nė jetėn tuaj, dhe mundėsisht tė duhurin. Nėse mendoni pėr martesė, ėshtė koha qė tė ndėrprisni ėndrrat pėr kullat nė ajėr dhe mė nė fund tė vendosni tė bėni diēka rreth kėsaj ēėshtjeje. Nėse mė parė keni qenė i turpshėm, ky ėshtė shansi mė i mirė pėr fillin tė lidhjes sė re. Shfrytėzoni shansin dhe bisedoni me personin i cili tashmė njė kohė tė gjatė po ju pėlqen. Ndoshta do tė befasoheni kur tė kuptoni sesa gjėra tė pėrbashkėta keni. Ata qė tashmė janė nė njė lidhje ose gati duke u martuar, duhet tė gjejnė kohė pėr ta kuptuar mė mirė gjysmėn tjetėr tė tyre. Lėreni harmoninė t’ju pėrfshijė dhe kjo do tė bėjė qė besimi juaj do tė rritet normalisht. Fundi i vitit do tė ndihmojė qė tė ndani mendjen lidhur me marrėdhėnie tė ndryshme.

 

            Shėndeti: Njė lloj lodhjeje mund tė ndihet herė pas here, dhe nuk do tė ishte keq nėse do tė mbanit njė ekuilibėr tė mirė mes punės dhe kohės pėr tė pushuar. Do tė gjeni kohėn e duhur pėr terapi relaksuese dhe do t’i bėni ushtrimet tuaja tė dashura.