.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Horoskopi pėr vitin 2009

www.syri3.com

 HOROSKOPI  PĖR VITIN

2009

 

PESHQIT

                                                                                                                                        

Pėrgjithshme - Me Saturnin kundėr dhe Jupiterin nė favor, viti qė u mbyll do tė pėrshkruhet nga situata me ulje dhe ngritje tė herėpashershme pėr shumė tė lindur tė peshqve. Kjo varet shumė nga data e lindjes personale dhe nga temperamenti bazė, por e sigurt ėshtė qė ke kaluar shpesh nga apatia nė sulm, nga sinqeriteti nė trillim, nga realiteti nė misticizėm. 29 tetori do tė shėnojė edhe rėnien e kundėrshtimeve ndaj teje. Nga kjo datė e qė pas do tė mund tė mbledhėsh shumat dhe tė vazhdosh njė rrugėtim tė kėndshėm tė jetės. Urani, i paparashikueshėm dhe tronditės, do tė qėndrojė pėr vitin e fundit nė shenjė dhe do tė ndikojė kryesisht mbi tė lindurit mes 14 dhe 18 marsit. Nėse ke lindur nė kėto ditė mund tė mbėshtetesh mbi njė rritje tė madhe tė cilėsive intuitive, krijuese dhe psikike dhe mbi njė evolucion mė tė madh. Pėr fat tė keq, pėrplasja me Saturnin, qė koincidon me periudhėn e verės mund tė tė shpjerė drejt njė tjetėrsimi tė ekzistencės e shkaktuar nga ngjarje tė paparashikuara.

Sektorėt nė rrezik, jeta nė ēift, martesa dhe shoqėritė e biznesit. Objektivi i vitit: tė bėhesh i ndėrgjegjshėm pėr personalitetin tėnd plot gėrshetime, tė kesh kujdes pėr trupin dhe shpirtin si tė mira tė ēmuara dhe tė pazėvendėsueshme, tė dish tė dėgjosh zėrin e tyre dhe tė respektosh nevojat e dukshme.

Karriera - Do te duartrokiteni pėr aftėsitė dhe inteligjencėn tuaj nga bashkėpunėtoret dhe nga eproret. Pėr te gjithė te papunėsuarit apo ata qe janė duke kėrkuar pune te tjera parashikohen mundėsi te reja dhe shume shpejt do te gjejnė punėn qe dėshirojnė. Ju do te shkėlqeni ne zyrėn tuaj duke vene standarde pune te reja dhe duke pėrfunduar detyrimet tuaja para afatit te caktuar.

Pėrgatituni pėr te punuar ne ambiente strike te cilat mund te kthehen ne lodhje mendore shpeshherė. Mos harroni se ēelėsi i suksesit tuaj ėshtė qe te mbėshtesni dhe te ndihmoni bashkėpunėtoret tuaj.


Dashuria - Jeta juaj sentimentale do te jete e shkėlqyer ketė vit. Pėr te gjithė ata qe janė ne lidhje serioze shtohet mundėsia e martesės ketė vit. Mund te arrini te ndiheni konfuz ne lidhje me partnerin tuaj por ēdo gjė do te qartėsohet dhe ju do te shihni dashurinė me sy tjetėr.


Familja - Lajme te mire dhe festime si datėlindje, lindje, dasma apo aktivitete te organizatės ku punoni do t’ju mbajnė gjalle gjate gjithė vitit. Lidhja me familjen parashikohet shume e mire. Mos u mundoni te dukeni para shoqėrisė tuaj.

 

 

UJORI

 

Pėrgjithshme - Ēdo vit yjet i dedikojnė favore tė mėdha njė shenje nė mėnyrė tė veēantė dhe nė 2009 i takon pikėrisht ujorit njė gjė e tillė.

 Do tė harroni kohėn e vėshtirė, sakrificat dhe provat veēanėrisht nė fushėn sentimentale qė kaluat gjatė dyvjeēarit 2005-2007. Tanimė pėrmes njė maturie tė veēantė do tė kesh rigjetur ekuilibrin, dhe njė dėshirė tė kėndshme pėr tė rihyrė nė lojė. Planeti bujar do tė dijė qė tė rrisė potencialet e tua, tėrheqjen tėnde dhe t‘i hapė vend entuziazmit. Do tė pėrdorėsh nė mėnyrė tė frytshme frymėn krijuese, idetė dhe projektet dhe rezultatet nuk do tė zhgėnjejnė. Do tė mund t‘i lejosh vetes gjithēka qė tė ėshtė mohuar deri tani, sepse fati i mbarė do tė jetė nė krahun tėnd. Por duhet tė mėsosh se Jupiteri ėshtė edhe njė maestro i madh i iluzionit dhe pikėrisht pėr kėtė duhet tė mbash parasysh kėshillėn qė t‘i mbash kėmbėt nė tokė. Kjo do tė duhet gjithnjė. Neptuni nė shenjė qė prej vitesh do tė influencojė kryesisht tė lindurit nga 11 deri mė 16 shkurt, duke i shtyrė drejt ndryshimeve tė mėdha nga njė impuls i brendshėm. Do tė jetė i aftė qė tė tė garantojė fitime tė reja financiare, jo tė marra nga njė prekje fati, por si pasojė e njė pune tė kryer me impenjim.

Objektivi i vitit: Shfrytėzo momentet e lumtura dhe fatin.

 
Karriera - Ju do te punoni shume gjate kėtij viti pėr te manifestuar aftėsitė dhe vizionin tuaj ne jetėn profesionale. Ketė vit duhet te mendoni pėr te kėrkuar mundėsi me te mira pėr karrierėn tuaj. Planifikoni njė derdhje tjetėr paraje pėr te stabilizuar financat tuaja. 2009 do te ketė mundėsi te reja si pėr ju qe jeni te punėsuar edhe ata qe janė te papunėsuar. Aftėsitė tuaja te komunikimit do t’ju ndihmojnė pėr te arritur ne kontakte sociale me te pasurit dhe te famshmit. Mos lejoni bashkėpunėtoret t’ju ndėrhyjnė ne gjykimet tuaja pėr te ardhmen.


Dashuria - Dashuria dhe romanca po ēel pėr ujoret. Nėse jeni beqare, pėrgatituni pėr lidhje te reja te shpeshta nga fundi i kėtij viti. Ka shume mundėsi pėr propozime martesash nėse akoma zemra juaj ėshtė e thyer, pėrgatituni pėr njė dashuri te re qe do t’ju sjell lumturi ne jetėn tuaj. Pėr te pamartuarit parashikohet nje vit i qete. Do te mėsoni si te shprehni ndjenjat tuaja dhe te gėzoni momentet e bukura ne ēift.


Familja - Do te shkoni mire me familjen dhe miqtė tuaj. Pėrgjegjėsitė familjare do te kenė prioritet gjate gjithė vitit dhe koha juaj me e madhe do tu kushtohet atyre.

 

 

BRICJAPI   

                                                                                                                   

Pėrgjithshme - Njė qiell bujar si ai i vitit 2008 sigurisht qė do tė ketė lėnė njė kujtim tė bukur pėr shumė njerėz tė shenjės sė Bricjapit, edhe pse me kėtė pesimizėm tė thellė do tė lodhesh pėr ta pranuar. Do tė kesh mėsuar qė tė jesh mė pozitiv, mė i pranueshėm dhe tolerant kundrejt tė tjerėve dhe mbi tė gjitha kundrejt vetė jetės. Do tė ketė mė shumė mundėsi pėr tė sistemuar llogarinė tėnde bankare, si dhe pėr tė rregulluar ēėshtje tė vjetra financiare. Logjika jote natyrale do tė jetė njė thirrje kundėr iluzioneve qė krijon Jupiteri nė disa periudha dhe do tė bėjė qė tė rriten shpenzimet tuaja.
Nėse ke lindur mė 22, 23, 24 dhe 25 tranzitimi i tij kėtė vit do tė tė interesojė drejtpėrdrejt dhe mund tė sjellė ato ndryshime ekzistenciale pėr tė cilat aspiron qė prej kohėsh. Do tė jetė njė metamorfozė e gatshme qė tė amplifikojė perspektivėn tėnde pa tė lėnė qė tė burgosesh nė atė vizion tė mallkuar fiks qė zakonisht ke mbi gjėrat dhe jetėn. I vetmi aspekt negativ do tė prezantohet nga lėvizja e Venerės te dashi (nga 3 shkurti deri mė 6 qershor). Kush pėrjeton dy histori dashurie (njė zyrtare dhe njė klandestine) do tė gjendet shpesh nė krizė dhe mes prillit dhe majit do tė jetė i detyruar qė tė zgjedhė. Nga ana tjetėr pjesėtarėt e familjes tėnde tė origjinės do tė kėrkojnė shumė nga energjitė e tua.

 Objektivi i vitit: Largo ndjenjėn e fajit. Organizo punėt nė mėnyrė qė tė pėrfitosh sa mė shumė kohė tė lirė.

 
Karriera - Me ndihem dhe mbėshtetjen e porreve tuaj do te arrini te ngjisni shkallet e suksesit dhe te shkoni pėrpara me projektet tuaja te biznesit ketė vit. Do te keni mundėsinė e pėrfaqshmit te biznesit apo organizatėn ku punoni ne mbledhje shume rėndėsishme te cilat do te shėnojnė sukses ne karrierėn tuaj. Jeta juaj profesionale do te ndryshoje ketė vit duke pasur sukses, prosperitet dhe sigurisht pasurim te llogarive tuaja bankare.


Dashuria - Diferencime ose diskutime pėr shkak te vėshtirėsisė ne komunikim mes bashkėshorteve do te sjelle njė krize martesore ketė vit pėr bricjapet. Duke I treguar partnerit tuaj se ju besoni tek ata do t’ju sjelle me afėr dhe do te beje qe dashuria juaj te rritet. Beqaret mund te takojnė kandidatė pėr te kaluar jetėn ne grupe vullnetare. Ka shume rendėsi qe ju te gjeni njeriun perfekt. Te dashurit pėr njė kohe te gjate mund te shkojnė drejt kurorėzimit gjatė kėtij viti.


Familja - Horoskopi parashikon keqkuptime dhe zėnie mes anėtareve te familjes gjate gjysmės te dyte te vitit. Ne kėto situata mundohuni te kontrolloni veten ne mėnyrė qe te mos lėndoni te dashurit tuaj. Dikush afėr jush do te mundohet qe t’ju ēoje ne argumente te forta. Shihni situatėn de mundohuni te evitoni argumenta te panevojshme. Mos lejoni askėnd qe te pėrfitoje nga gjerezoteti juaj. Ndihmoni fėmijėt me pėrfundimin e punėve te tyre dhe cojini ata ne aktivitete te ndryshme jashtė shtėpisė. Pergatituni mire para se te paraqiteni e intervista pune apo ditet e provimeve pėr studentet.
Shenja

 

 

SHIGJETARI   

                                                                                                             

Pėrgjithshme - Viti qė sapo kaloi thuajse tė ka shndėrruar nė automat qė veē i pėrsėrit vetvetes pėrgjegjėsitė: punė, impenjime tė pafundme, mė shumė energji e ndoshta edhe para tė vėna nė dispozicion tė detyrimeve tė shumta. Tė gjitha kėto rendje e impenjime duhet tė tė kenė shkaktuar njė stres jo tė vogėl.

Por pėr shumė prej tė lindurve nė kėtė shenjė, Viti i Ri do tė thotė largim prej gjithė kėtyre situatave tė lodhshme e kthim te interesi pėr lumturinė vetjake. Nuk do tė mungojė ndonjė shpėrqendrim apo devijim nga objektivat e rėndėsishėm, por dora e fatit do tė tė udhėheqė drejt rezultateve tė shkėlqyera.

 E megjithatė, jo gjithė qielli do tė jetė tėrėsisht pozitiv. Nė fakt, Saturni do tė jetė i ashpėr me tė lindurit mes datave 8 dhe 21 dhjetor. Planeti racional do tė tė kėrkojė tė punosh shumė, tė heqėsh dorė nga teprimet e veprimet impulsive.

Tė lindurit gjatė ditėve tė fundit tė shenjės do tė pėrballen me shtysa tė forta rebelimi, sidomos nė kuadrin familjar. Do tė jetė mirė qė kjo gjė tė mbahet shumė parasysh, qė do tė thotė tė mendohesh mirė para se tė veprosh, pasi kthimi prapa do jetė mė i vėshtirė nga sa mund tė mendosh.
Objektivi i vitit: eksperimentimi me mė shumė impulsivitet e me mė shumė shpirt pėrpara mundėsive qė tė shfaqen pėrpara.

 
Karriera - Jepini prioritet intuitės tuaj profesionale. Ju do te ndjeni dėshirėn pėr te fituar para ekstra duke pėrdorur alternativa si ndonjė pune part-time. Mundėsitė pėr te pasur sukses janė te shumta nėse ke edukimin akademik te duhur. Mundėsi te mėdha pėr te pasur benefite do te vijnė ne dorėn tuaj por nuk do te keni aspak marrėdhėnie te mira me eproret tuaj. Mundohuni te evitoni shpenzime te mėdha dhe te panevojshme.


Dashuria -
Pėr te arritur ne brendėsi te dashurisė dhe romancės, biseda te gjata pranė oxhakut me bashkėshortin tuaj do te bėnin mrekullia. Tregoni mbėshtetje te larte pėr partnerin tuaj nėse ėshtė duke u pėrballur me probleme te ēdo lloji.

Mundohuni te evitoni argumente te padėshiruara mes jush dhe bashkėshortit/bashkėshortes tuaj nėse dėshironi qe te vazhdoni te kini nje jete martesore plot harmoni.


Familja -
Keqkuptime mes pjesėtareve te familjes mund te shkaktojnė stres pėr ju. Mos jini shume paragjykues dhe mundohuni te pėrdorni diplomacinė pėr te shpėtuar nga ndonjė situate familjare e padėshiruar. Do te keni situata festimi ku do te mund te fitoni harmoninė dhe lumturinė tuaj familjare. Ndiqni hobit tuaja qe ju stimulojnė kreativitetin. Mos e teproni me udhėtime te gjata me miqtė. Merrni kurse qe do t’ju ndihmojnė pėr te zgjeruar horizontin tuaj. Miqtė e mire do t’ju japin kėshilla te zgjuara pėr shqetėsimet tuaja.

shenja

 

 

AKREPI   

                                                                                                                      

Pėrgjithshme - Pėr shumė njerėz qė kanė lindur nėn shenjėn e akrepit ky vit ka shėnuar njė etapė tė rėndėsishme tė jetės sė tyre. Ishin aq tė shumtė planetėt nė favor tė tyre sa nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr do t‘ua kenė lehtėsuar gjėrat me influencėn e tyre pozitive. Bėhej fjalė pėr atė rikompensim qė e prisje prej kohėsh e qė mund tė jetė manifestuar nė formėn e parave, dashurisė, miqve, sukseseve profesionale.

Do hysh nė vitin 2009 i sigurt qė problemet e pengesat nuk do jenė nė gjendje tė ta cenojnė atė qė ke arritur. Mund tė ketė mbetur ende ndonjė gjė pėr t‘u shpėnė nė fund, sidomos pėr ata qė kanė lindur gjatė ditėve tė fundit tė shenjės, por nė vija tė trasha do kesh mundėsinė tė shijosh sa duhet tė gjitha ato qė ke arritur.

Ndėrkaq, Jupiteri do jetė mė pak bujar me ty, por ndikimi i tij negativ nuk do jetė aq i fortė. Influenca e tij mund tė tė shtyjė tė ndėrrosh shtėpi, tė shkosh tė jetosh nė njė qytet tjetėr, ndoshta tė shesėsh e tė blesh. Duhet tė veprosh nė tė gjitha rastet brenda caqeve tė ligjit dhe tė lexosh me vėmendje ēdo klauzolė tė kontratave qė do nėnshkruash.

 Objektivi i vitit: tė mbash fort pozitat qė ke arritur, tė mbash nė jetė atė qė vlen vėrtet e tė ndahesh nga njerėzit pa vlera e nga realitetet subjektive.


Karriera - Parashikohen financa te mire pėr akrepat. Pėrqendrohuni ne projektet tuaja qe keni ndėrmend te investoni. Besojini intuitės tuaj dhe ndiqni ėndrrat tuaja. Mos u influenconi nga gjykimi i te tjerėve dhe lejoni punedhenesit t’ju japin njė dore ne planet tuaja me kėshillat e tyre. Ndonjė bashkėpunėtor mund te mundohet te marre kredi pėr punėn tuaj, por ju mos dilni ne pėrfundime te nxituara pa pasur te gjitha informacionet e nevojshme ne dore. Tregoni sensibilitet ne tranzakcionet financiare. Mos u angazhoni ne biznese te rrezikshme.


Dashuria - Horoskopi parashikon njė jete sentimentale interesante pėr akrepat. Partneri juaj do te ketė nevoje pėr vėmendje speciale nga ana juaj. Jepini mbėshtetje te pakushtėzuar bashkėshortit apo bashkėshortes tuaj. Kini kujdes ne gjysmėn e dyte te vitit pasi mund te pėrplaseni me gjera negative.

Familja - Jeta familjare do te jete me prosperitet. Do te keni fame dhe reputacion te mire ne rrethin shoqėror. Ekskursione, apo aktivitete sportive jashtė shtėpisė do t;ju mbajnė aktiv. Do te keni njė sukses te garantuar ne fushėn akademike qe do t’ju siguroje njė te ardhme te mire. Kini kujdes me ngritjen e makinės pasi mund te pėsoni dėmtime te vogla. Probleme shėndetėsore, kėshilla proderore, investime dhe edukacioni do te jene temat qe kryesojnė vitin 2009.

 

 

PESHORJA

 

Pėrgjithshme - Pas njė 2008-te tė trazuar e tė mbushur me ngjarje tė pakėndshme ja tek vjen 2009-a, viti i ringritjes. Astrologjikisht bėhet fjalė pėr njė vit shumė tė mirė, me kreativitet, dashuri, seks, fėmijė, ku dėfrimi do jetė nė plan tė parė. Do tė tė duhet ende tė sistemosh disa ēėshtje tė lėna pezull, por pas kėsaj mund ta shijosh suksesin tėnd sa tė duash. Me pak fjalė, duket se ka mbėrritur ēast yt: jetoje me madhėshti dhe mos lejo askėnd tė ta ulė moralin.

Jupiteri do tė jetė pro teje pėr tė 12 muajt dhe premton atė kthesė qė e kėrkoje me aq ngulm. Gjendja shpirtėrore, truri e mendja nuk do tė frenohen mė nga ajo egoja e errėt e tinėzare, dhe mė nė fund do kesh mundėsinė tė shprehėsh pjesėn tėnde mė aktive.

 Edhe Neptuni do tė jetė i favorshėm ndaj teje. Venusi, planeti yt udhėheqės do tė jetė pėr njė fazė tė gjatė disi kundėrshtues (gjatė verės) dhe kėto do tė shohėsh edhe ndonjė pėrplasje me ata qė tė ndodhen pranė. Mund tė ketė edhe tensione, pengesa tė bartura nga e shkuara qė ndofta do tė tė pengojnė disi ta jetosh dashurinė tėnde nė mėnyrė tė shpenguar. Por nė vjeshtė do tė zgjidhet diēka si pėr mrekulli e gjėrat do tė marrin pėr mbarė.

 
Karriera - Parashikohet njė vit premtues ne fushėn e karrierės dhe te financave. Kontakte me njerėz intelektuale dhe te ditur do te jete njė eksperience e vlefshme. Pėrmirėsimi juaj profesional do te beje qe te respektoheni me shume dhe te bėheni me i njohur ne rrethin tuaj te punės.

Kėshillohuni dhe mendohuni mire para se te bėni investime apo te merrni vendime te rėndėsishme.

Dashuria - Tregoni mbėshtetje ndaj bashkėshortit apo bashkėshortes tuaj dhe nėse janė ne gabim. Bashkėpunimi dhe mirėkuptimi mes jush ėshtė ēelėsi i njė jete te lumtur martesore. 2009 do te jete i favorshėm pėr te zbukuruar lidhjen tuaj me dhurata romantike, qirinj apo udhėtime vetėm ju te 2. Mos i hyni njė lidhjeje me nje person qe shef dike tjetėr. Kur tėrheqja apo pėlqimi nuk janė reciproke te ndjellin vetėm dhimbje zemre.


Familja - Pėr peshoren parashikohet njė atmosfere e lumtur ne familjen tuaj. Kur jeni konfuz, merrni mendimin e motrave/vėllezėrve tuaj. Ndihmoni miqtė qe kane nevoje per ndihmėn tuaj dhe do te pėrfitoni mirėnjohje. Ju jeni shume i/ e dashur dhe dėshironi me te mirėn pėr njerėzit qe ju rrethojnė. Evitoni stresin dhe tensionin sepse mund te kenė efekte negative pėr shėndetin tuaj.

 

 

VIRGJĖRESHA      

                                                                                                      

Pėrgjithshme - Pas disa vitesh jo tė lehtė gjatė 2008-ės vėrejte avantazhe tė konsiderueshme. Shumė tė lindur nėn shenjėn e virgjėreshės do tė kenė mėsuar tė mendojnė pozitivisht, t‘u gjejnė zgjidhje problemeve qė kanė tė bėjnė me lidhje tė dikurshme apo situatave tė pakėndshme nė punė. Nėse je mes atyre qė kanė ditur t‘u pėrshtaten ndryshimeve tė nevojshme pėr tė pėrmirėsuar vetveten, gjatė vitit 2009 nuk do tė tė duhet tė bėsh tjetėr veē ta vazhdosh edhe mė tej atė proces rritjeje personale, pjekjeje, gjetjes sė stilit mė pak pėrzgjedhės e kritik tė tė jetuarit.

Nuk do tė mungojė sensi i pėrgjegjėsisė e kjo do tė lejojė t‘u shkosh nė fund planeve tė tua. I vetmi aspekt negativ (pėrveē atyre periudhave tė shkurtra tė ndikuara nga planetėt e shpejtė) do tė jetė ai i pėrcaktuar nga kundėrshtitė e Uranit. Ky planet i paparashikueshėm mund tė shkaktojė njė dėshirė tė papėrmbajtshme pėr ēlirim brenda teje, por gjėja mė e menēur do tė ishte kujdesi, nuk duhet tė reagosh menjėherė ndaj provokimeve tė tij me lėvizje tė vrullshme. Muajt e fundit tė vitit tė ardhėm do tė jenė mė tė mirėt kur vjen fjala pėr tė ndėrmarrė vendime tė rėndėsishme nė jetėn dhe karrierėn tėnde.
Objektivi i vitit: tė shqetėsohesh mė pak nė gjykimin e tė tjerėve dhe tė mos lėsh tė shpėtojnė rastet e mira pėr sukses nė fushat praktike e sportive.


Karriera - Ata qe i pėrkasin shenjės te virgjėreshės do te lumturohen kur te shohin zgjerimin e biznesit te tyre. Rritje financiare te papritura do te pėrmirėsojnė situatėn tuaj financiare. Pėr te pasur sukses ne karrierėn tuaj , mos i pėrzieni problemet personale me punėn. Evitoni thashethemet mes bashkėpunėtoreve pėr te mbajtur njė reputacion te mire. Besoni ne vetvete dhe ne aftėsitė tuaj kreative pėr te arritur aty ku dėshironi. Pėrqendrohuni ne investimet tuaja financiare qe parashikohen ne pėrmirėsim ne ketė vit.


Dashuria - Mbani qetėsinė nėse dėshironi qe lidhja juaj te vazhdoje. Pėr te gjithė ēiftet e dashuruara parashikohet te kurorėzohen ne martese. Kujdes! Mund te bėheni konfuz nga ndjenjat e pėrziera qe mund t’ju shkaktoje ndonjė bashkėpunėtor qe mund te behet njė pengesė e vėrtet ne lidhjen tuaj.


Familja - Do te keni lidhje te mira me familjen tuaj. Sdq ndonjėherė mund te pėrballeni me ndonjė problem te vogėl emotiv qe do te lėkundė qetėsinė familjare. Mos u hapni se tepėrmi. Kujdes nga shpenzimet e luksit. Evitoni debate te panevojshme me pjesėtaret e familjes

 

 

LUANI         

                                                                                                                   

Pėrgjithshme - Vjen prej njė viti qė nuk tė ka ofruar as gėzime tė mėdha e as dėshpėrime tė mėdha: njė 2008 e qetė me ndonjė pėrjashtim tė vogėl. Nė vitin 2009 Jupiteri do hyjė brenda Ujorit dhe do jetė mirė mos ta ngarkosh menjėherė egon personale me shumė qėllime ambicioze, pasi mund tė tė shkaktohet njė ndjesi se nuk po merr shpėrblimin e duhur. Motoja e vitit tė ardhshėm mund tė jetė: lum ai qė kėnaqet me atė qė i ofrohet. Raportet bashkėshortore dhe ato me bashkėpunėtorėt e afėrt do tė kenė nevojė pėr rishikim, ekziston edhe mundėsia e ndarjeve, largimeve, ndoshta pėr shkak tė transferimeve pėr motive pune. E rėndėsishme ėshtė tė mos lejosh tė tėrhiqesh nga situatat e mbushura me pengesa qė nė tė vėrtetė mund tė tė shkaktojnė edhe pakėnaqėsi. Nė rast se do tė mbetesh optimist duhet tė analizosh mė sė miri atė qė po tė ndodh. Do tė zbulosh se gjėrat nuk janė aq keq sa ē‘mund tė tė duken nė njė moment tė parė.

 Shpirti luftarak i Marsit do tė tė transformojė nė njė luftėtar energjik tė aftė tė kalojė ēdo lloj pengese. Nga gjysma e tetorit nė jetėn tėnde do tė nisė njė fazė e gjatė tranzicioni qė do tė marrė fund nė qershorin e vitit 2010: energjia nuk do tė pakėsohet dhe do tė jesh nė progres tė pandėrprerė.
Objektivi i vitit: tė mos lejosh tė ngadalėsosh hapin prej pengesave qė tė vė pėrpara Jupiteri dhe tė ndash gjithēka me ata qė tė rrethojnė.


Karriera - Do te keni mundėsi me te mira pėr te fitua para ketė vit, sidomos mbas muajit qershor. Horoskopi sjell lajme te mira pėr biznesmenėt apo investitorėt financiare. Kontrata fitimprurėse do te trokasin ne derėn tuaj dhe ju do te keni sukses ne cdo tentative tuajėn. Komunikimi dhe konfidenca juaj janė shume impresive ketė vit. Partneret apo edhe autoritetet e larta te organizatave qe ju punoni do te tregojnė mbėshtetje te veēante ketė vit. Do te nderoheni nga njė performance e shkėlqyer nga eproret tuaj. Parashikohet njė pėrmirėsim financiar i kėnaqshėm.


Dashuria - Nėse jeni ne lidhje, atėherė shanset janė qe ju do te pėrfundoni te martuar. Luanėt beqare do te takojnė burrin apo gruan e ėndrrave te tyre. Te dashurit tuaj do te mundohen te marrin masa drastike pėr te tėrhequr vėmendjen tuaj. Nėse jeni ne dilema apo mendime te ngatėrruara, flisni me bashkėshortin apo bashkėshorten tuaj. Mos e lejoni veten te shpėrtheje ne reagime te ekzagjeruar nėse dėshironi qe te keni njė jete bashkėshortore te lumtur.


Familja - Parashikohet njė vit i favorshėm ne lidhje me familjen tuaj. Tregoni mbėshtetje ndaj prindėrve tuaj dhe te partnerit, dhe vellezereve e motrave tuaj. Mos shkaktoni mosmarrėveshje qe mund te prishni harmoninė ne shtėpinė tuaj. Dikush qe nuk e prisni do te mundohet qe t’ju ēoje ne rrugėn e gabuar. Mos tregoni sekretet e besuara nga te tjerėt sepse do te prishni reputacionin e mikut te mire. Udhėtimet zyrtare do te jene frutdhėnėse. Kujdesuni pėr shėndetin tuaj.

 

 

GAFORRJA     

                                                                                                             

Pėrgjithshme - Nė vitin qė sapo kaloi nuk do kenė munguar mundimet e vėshtirėsitė pėr tė lindurit nė shenjėn e gaforres. Jupiteri kundėrshtues sigurisht qė nuk tė ka dhuruar situata entuziazmuese, ndoshta jo katastrofike, por sigurisht qė ndonjė ngjarje tė pakėndshme do ta kesh ndeshur rrugės. Nėse ke qenė furnizuar me masa mbrojtėse nga Saturni e Urani duhet tė dish qė edhe kėtė vit qė tė dy do tė vazhdojnė tė tė mbėshtesin. Yjet tė shohin ta rimarrėsh veten nė masė tė konsiderueshme, ndoshta tė duhet tė rinisesh e mbase disa ēėshtje janė ende pėr t‘u formėsuar, por mė e keqja ka kaluar. Do tė gėzosh mbėshtetjen e energjive pozitive tė ardhura nga yjet, tė cilat kėtė vit do tė dinė tė tė mbushin me vendosmėrinė pėr t‘i shkuar nė fund synimeve tė tua personale.

Pėr ta jetuar qetėsisht Vitin e Ri duhet mė shumė se kurrė tė gjesh dhe tė mbash njė ekuilibėr tė qėndrueshėm brenda vetes, pasi do tė mjaftonte njė shkėndijė e vogėl pėr tė tė shtyrė nė krizė. Do jesh para nevojės pėr shumė garanci, pėr pika referimi, pėr dikė tek i cili tė mund tė hapesh sinqerisht dhe pa frikė.

Objektivi i vitit: tė mėsosh nga gabimet dhe pėrvojat e vėshtira e vitit tė mėparshėm dhe tė punosh me vetveten pėr tė pasuruar botėn shpirtėrore.


Karriera - Qysh ne fillim te kėtij viti duhet te keni kujdes ne pune dhe ne profesionin tuaj, ngase idetė tuaja mund te marrin kah te gabuar. Merrni shtruar gjerat, analizoni dhe bėhuni me skeptik, pra mos besoni ne ēdo pune qe ju ofrohet, dhe vetėm ne ketė mėnyre mund ti shmangeni rrezikut te papritur. Sigurisht se ky vit nuk do te jete pa suksese, por rruga drejt suksesit do te jete e gjate dhe e mundimshme. Nėse ju ofrohet ndonjė mundėsi pėr ndryshim te punės, mos e pranoni menjėherė- analizojeni situatėn ne detaje ngase me pastaj do te bindeni se nuk keni gabuar pse nuk keni gabuar pse nuk keni dhėnė pėrgjigje te menjėhershme. Po ashtu mos nxitoni me nėnshkrimin e kontratave qe ju ofrohen, lexojini ato me vėmendje. Ne pėrgjithėsi, yjet ju kėshillojnė te jeni me syēelė.


Dashuria - Parashikohet tension dhe vėshtirėsi ne lidhjet tuaja. Probleme te ngarkuara emotivisht do t‘ju stresojnė se tepėrmi, por lidhja mes bashkėshorteve do te pėrmirėsohet dhe do te keni njė jete sentimentale te lumtur. Ēiftet e pamartuara mund te shkojnė drejt martesės.


Familja - Pjesėtare te familjes do t’ju kėrkojnė me shume kohe dhe do duan te ndajnė emocionet e tyre me ju. Mund te jete e domosdoshme qe te tregoni sekrete tuajat personave me te vėrtet te besueshėm. Paratė do te jene njė debat i nxehte qe do te diskutohet brenda mureve te shtėpisė tuaj.

Udhėtimet afatgjata apo te largėta nuk janė te mundshme ne fillimin e vitit. Kushtojini vėmendje te veēante shėndetit tuaj duke u munduar te evitoni sa me shume te jete e mundur problemet shėndetėsore.

 

BINJAKĖT

                                                                                                                    

Pėrgjithshme - Pjesa mė e madhe e tė lindurve nė shenjėn e binjakėve vijnė prej njė periudhe impenjative, tė rėnduar e tepėr kufizuese pėr njė shenjė fleksibėl qė i pėlqejnė kontaktet me tė tjerėt. Tė lindurit nė 15 ditėt e para tė kėsaj shenje janė gjendur tė bllokuar nga detyra e impenjime, nga shpenzime tė paparashikuara, nga ndryshime nė vendet e punės apo tė partnerėve. Gjatė vitit tė ardhshėm tė gjithė do tė ndihen shumė mė mirė. Nė fakt, 2009 paralajmėrohet si vit mjaft i mbarė, me ringjallje e zgjerim tė gjithanshėm. Dhe nė rast se i ke kaluar pengesat, nė vend qė t‘i kesh anashkaluar, do tė gjendesh i ēliruar, do tė ndihesh i lirė, i rilindur e do mund tė nisėsh ngjitjen finale drejt sipėrmarrjes mbi tė cilėn po punon prej kohėsh. Tė lindurit mes datave 13,14,15,16,17 nėn goditjet tinėzare tė Uranit do bėjnė mirė t‘i shmangin kthesat e forta dhe vendimet e marra befas, sidomos kur bėhet fjalė pėr ēėshtje kaq tė rėndėsishme sa ē‘janė shtėpia apo vendi i punės.

Objektivi i vitit: rilindja, arritja e synimeve ekzistenciale tė niveleve mė tė larta, duke qenė i pėrqendruar tek ajo qė do e dėshiron mė shumė pėr tė mos shpenzuar energji tė tepėrta e pa e lėnė veten tė biesh nė kurthin e shantazheve lidhur me ndjenjat.


Karriera -
Horoskopi parashikon pėr binjaket aftėsinė pėr te ngritur suksesin e biznesit dhe pozitėn financiare ketė vit. Rritje impresiononte monetare qe do t’ju stabilizojnė ekonomikisht dhe qe do te pasurojnė mjaft llogarinė tuaj bankare. Performanca juaj e shkėlqyer dhe strategjia ne pune do t’ju ndihmojnė te hyni ne listėn e preferuar te shefit tuaj qe mund te pasohet me rritje rroge apo detyre. Biznesmenėt e rinj do te vazhdojnė te kenė sukses gjatė gjithė vitit.


Dashuria - Pėr binjaket e martuar parashikohet te ndjejnė monotoni ne martesėn e tyre. Koha perfektė ėshtė pėr beqaret pėr tė tė filluar lidhje te reja. Lidhja martesore do te vijoje ne pėrmirėsim dhe do te merrni dashuri te pakushtėzuar nga bashkėshorti apo bashkėshortja juaj. Ne pėrgjithėsi parashikohet njė vit i mire ne jetėn sentimentale.


Familja - Ne pėrgjithėsi parashikohet njė vit i kėnaqshėm ne lidhjet tuaja me pjesėtaret e familjes. Ndiqni prioritetet tuaja dhe suksesi do te trokasė nė derėn tuaj. Pėr studentet parashikohet njė vit i suksesshėm. Do te jeni te interesuar ne studimet tuaja dhe do te dilni mire me provime. Miqtė do t’ju qėndrojnė afėr dhe do t’ju ftojnė ne argėtime te ndryshme.

 

 

DEMI

 

Pėrgjithshme - Pas disa vitesh tė vėshtira nga aspekti emocional nė tė cilėn tė ėshtė dashur tė modifikosh disa ngjarje tė pakėndshme, viti 2008 pėr demin ka qenė viti i fitoreve tė mėdha. Hyn nė vitin 2009 nė njė formė tė mirė, pėrveē rasteve tė rralla pėr tė lindurit nė dhjetėditėshin e dytė. Nisja e mbarė do tė manifestohet nė aspektin ekonomik si sigurime, apo njė llogari bankare mė solid.

I gjithė ky bagazh do tė shėrbejė pėr tė mbajtur qėndrueshėm pozicionet e tua gjatė muajve tė ardhshėm. Nė mėnyrė sintetike, 2009-ta do tė jetė njė vit pune i fortė, por qė nuk do tė shkojė kot.

Do tė shėrbejė pėr tė bėrė atė kėrcim cilėsor qė nuk ke pasur kurajėn ta bėsh deri tani. Planeti mbėshtetės do tė vazhdojė tė jetė Saturni, nė veēanti pėr tė lindurit nga data 6 deri nė 20 maj. I menēuri i zodiakut do tė vazhdojė ta pėrqendrojė vėmendjen te kreativiteti. Ėshtė periudha ideale pėr tė vėnė nė qendėr tė vėmendjes talentet e tua artistike, por edhe pėr tė kuptuar mė mirė atė qė dėshiron tė bėsh nė jetė. Puna dhe ndjenjat do tė kenė nevojė pėr njė pikė referimi. Urani i paparashikueshėm ofron mundėsi tė mira pėr tė kryer ndryshime harmonike nė jetėn e demave tė lindur gjatė fazės sė fundit kohore tė kėsaj shenje. Objektivi i vitit: tė pranosh pa frikė e kushtėzime pėrgjegjėsi tė reja.

 
Karriera -
Horoskopi parashikon ngritur profesionale dhe finacjare. Do te fitoni zemrėn e eproreve tuaj dhe do te arrini pozicion te respektueshėm ne kompani apo organizate. Mund te keni disa probleme te vogla ne fillim e vitit. Mos u frikėsoni nga pengesat e vogla ne karrierėn tuaj. Ngarkesa e tepėrt dhe stresi mund te bėhen njė pengese e vėrtetė pėr te arritur aty ku dėshironi. Ngritje te papritura ne detyre apo monetare do te jete nje eksperience e mrekullueshme qe do t’ju motivoj gjate vitit.


Dashuria - Horoskopi parashikon tension ne jetėn martesore, por me durim, mirėkuptim dhe qetėso te metat mund te rregullohen me bashkėshortin tua. Ndėrhyrjen e prindėrve apo te vjerit/ vjerres mund te kenė njė influence jo te kėnaqshme ne lidhjen tuaj martesore. Jepini vetes pakės kohe dhe bėni plane per te rifituar kohen e humbur me njeri-tjetrin dhe ēdo gje do te rregullohet. Takimet e papritura me nje te dashur gjate udhėtimeve mund te jene te kėndshme per beqaret.


Familja -
Horoskopi parashikon konflikte dhe mosmarrėveshje mes anėtareve te familjes.

Megjithatė, duke krijuar atmosfera te kėndshme dhe duke mbajtur harmoninė e familjes do te keni njė jete familjare te qete. Komunikimi balle-pėr-balle ėshtė ēelėsi i zgjidhjeve te problemeve ne ēift.

Mundohuni te bėni njė pushim nga argėtimet e shumta si muzika, filmat, udhėtimet dhe kushtojini kohe studimeve tuaja pėr njė te ardhme te suksesshme.

 

 

DASHI           

                                                                                                                 

Pėrgjithshme: Vjen nga njė vit jo shumė brilant, nė tė cilin mania jote pėr t‘u dukur ėshtė frenuar shpesh, e bllokuar nga transiti i dyshimtė i Jupiterit. Edhe Dashi mė fatlum ėshtė gjendur pėrpara shqetėsimeve tė tipit ekonomik, si dhe ndonjė mėrzi nė fushėn profesionale. Nėse lumturia ėshtė objektivi kryesor i vitit, 2009-a do tė dhurojė atė qė gjithmonė ke ėndėrruar, ose pothuajse, ėndrrat dhe shpresat do tė realizohen njėsoj sikur tė kishe nė dorė njė shkop magjik. Shumė planetė janė nė anėn tėnde.

Nė radhė tė parė, Jupiteri i mrekullueshėm do tė mbėshtesė pjesėn e njėmbėdhjetė tė diellit. Miqėsitė, raportet me tė tjerėt dhe e gjithė bota do tė jenė njė burim i madh rritjeje dhe force. Nėse dėshiron tė shumosh avantazhet, duhet tė njohėsh sa mė shumė njerėz dhe tė shpėrthesh nė horizonte tė reja pėr tė zgjeruar rrezen tėnde tė aksionit drejt vendeve tė largėta. Kurrė dhe pėr asnjė arsye nuk duhet tė ndalosh. Mos u ndalo nga pritat e sferės afektive, jeta ėshtė e jotja: shijoje.

Afėrdita, planeti i dashurisė dhe kreativitetit, nė tė gjitha format do tė mbėshtesė shenjėn tėnde, duke u nisur nga shkurti deri mė 5 qershor. Kjo do tė jetė njė periudhė kur do tė bėsh njė udhėtim fantastik nė universin e dashurisė. Objektivi i vitit: rritja e suksesit, duke synuar nė ndihmėn e miqve tė fuqishėm, si dhe tė harrohesh nė krenarinė tėnde.


Karriera - Pėr Dashin, nė fushėn e karrierės, horoskopi thotė se suksesi ėshtė i siguruar Statusi dhe reputacioni juaj do te rriten. Puna, inteligjenca dhe aftėsia pėr te bere shume gjera te ndryshme ne te njėjtėn kohe do te impresionohe jashtėzakonisht bosin dhe partneret tuaj. Pėrgatituni pėr ngritjen e shumėpritur ne detyre qe do t’ju rris besimin ne vetvete dhe entuziazmin. Evitoni investimet e mėdha dhe provoni investimet me kohėzgjatje relativisht te gjate. Mundohuni te kontrolloni shpenzimet e mėdha ne mėnyrė qe te kurseni paratė.


Dashuria -
Do te arrini energji te pėrsosur pėr tu pėrshtatur me seksin e kundėrt. Horoskopin parashikon lajme te mira pėr te gjithė te shenjės dashit. Sukses ne fushėn e dashurisė dhe njė jete martesore te bekuar qe do te vazhdoje te kete harmoni ne lidhjet tuaja. Beni disa ndryshime ne sjelljen tuaj dhe mėnyrėn e komunikimit. Prisni shume mbėshtetje nga bashkėshorti/ja ose partneri i lidhjes tuaj. Pėrralla me princin apo princeshėn e ėndrrave do te behet realitet.


Familja -
Ne atmosferėn familjare do te mbretėroje lumturia dhe prosperiteti. Ju do te keni njė pozite te respektueshme nė rrethin shoqėror. Pune zyrtare do te vijnė me udhėtime te gjata dhe te lodhshme. Beni pėrpjekje pėr te dale mire ne studimet tuaja. Nuk do te keni probleme te papritura shėndetėsore. Do te keni vėshtirėsi pėr te pėrmbushur ēdo kėrkese te fėmijėve tuaj.