.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - A ėshtė turp tė jesh homoseksual?

Shkruan: Agron JASHARI

           

      A  ĖSHTĖ TURP TĖ JESH HOMOSEKSUAL???

 

      Duke cituar disa mesazhe nga librat e shenjtė, do tė thonja se secili njėri e edhe secili homoseksual, qė do donte tė shihte njė botė mė tė bukur dhe njė jetė mė tė mire do duhej ti studionte kėto fjalė me shumė kujdes. Mesazhi thotė: ”Homoseksualizmi ėshtė mėkat,mos e bėni. Mėkati ėshtė helm, mos e pini. O vėllezėr, mundohuni tė keni nė zemėr gjithė ēka ėshtė e vėrtetė, gjithė ēka ėshtė e ndershme,gjithė ēka ėshtė e drejtė, gjithė ēka ėshtė e pastėr,gjithė ēka ėshtė e shenjtė, gjithė ēka ėshtė e denjė pėr dashuri,gjithė ēka ėshtė e denjė pėr lavdi, gjithė ēka ėshtė virtyt”.Mendja e shėndoshė mendon dhe gjykon.

 

           

            Homoseksualizmi kjo dukuri origjinale njerėzore po e shtrinė trenin e saj edhe nė vendin tonė. E quajtėm dukuri njerėzore sepse po ta quanim njė akt tė egėr shtazarak do bėnim gabim sepse asnjėherė nuk kemi dėgjuar e as parė qė dy shtazė tė tė njėjtės gjini tė cilat veprojnė vetėm nė bazė tė instinktit, ta bėjnė atė punė nė mes vete. Kjo nuk ndodhė as tek qentė, as tek derrat, as tek pėllumbat, dallėndyshet, krokodilėt etj., por kjo ka gjetur pėrhapje tek njeriu, krijesa qė qeverisė botėn dhe qė ka mundėsi tė logjikojė,tė analizojė dhe tė reflektoj ndaj ēdo pasoje negative qė vije si shkak i veprimeve tė pamatura.


            Homoseksualizmi,njėri ndėr ēoroditė mė tė fėlliqura qė mund tė imagjinojė njė mendje e shėndoshė,
burimi i sėmundjeve mė shkatėrruese dhe mė vdekjeprurėse,veprimi mė banal dhe mė i pėshtirė qe mund tė kryej njeriu propagandohet sot, madje edhe nga disa tė ashtuquajtur njerėz publik, si diēka normale, si njė shije ndryshe qė duhet respektuar. Njerėz tė estradės,ndonjė media aspak profesionale apo edhe ndonjė personalitet tjetėr publik, qė me hapa tė shpejt ka ecur drejt Evropės saqė ka harruar tė ndalet nė tė ,kujdesėn qė kjo kategori,qė fatkeqėsisht i takon llojit njerėzor, tė mos ndihet keq dhe e ofenduar nga ndonjė tip qė sipas tyre do tė duhej tė kishte lindur nė shekullin V para erės sė re. Ndonjė gazetar dhe kėngėtar ia ka lejuar vetės qė ti marrė nė mbrojtje sa t’u kushtojė kėngė nė tė cilat i inkurajon nė rrugėn e tyre dhe i jep zemėr qė tė mos ndihen banal se kjo ėshtė njė punė e vjetėr sa bota. Harrojnė kėta zotrinjė e zonjusha se ēfarė efekti dėrrmues kanė kėngėt dhe deklaratat e tyre pėr fėmijėt dhe brezin e ri tė cilėt ende janė tė paaftė pėr tė zgjedhur rrugėn mė tė mire nė jetė nga do duhej tė shkonin dhe do tė mund tė ndikoheshin prej tyre. Sigurisht se po tė mendonin mė thellė pėr kėtė dukuri neveritėse apo se nesėr njė nga fėmijėt e tyre do tė jetė njėri nga ata do tė ishin shumė mė pak dashamirės ndaj kėtyre njerėzve-djaj. Pėr tė pasur njė fėmijėri sa mė tė edukuar,njė rini qė tė shihet si njė kapital i ēmueshėm, njė familje me themel tė fort, njė ardhmėri me mė pak sėmundje dhe vdekje, secili nga ne duhet tė kryej pjesėn e vet. Mbjellja nė shpirt, tek brezat e rijnė, e dashurisė pėr virtytin dhe e urrejtjes pėr veset negative e nė veēanti pėr pederizmin duhet tė jetė detyrė e ēdo prindi dhe njeriu tė ndershėm. Do tė ishte mė shumė sesa tragjedi, mė shumė sesa vdekje, mė shume sesa sėmundje tė kishe njė peder apo lezbike nė shtėpi. Edhe vet homoseksualėt e dijnė mirė se janė nė njė rrugė shumė tė turpshme,kėtė e dėshmonte edhe njė emision i transmetuar nė televizionin ‘TOP CHANEL’ ku ishin ftuar anėtarė tė shoqatės sė homoseksualėve. Shumica e tyre edhe pse mbronin idetė e veta,shprehja e fytyrės, ngjyra e zėrit,pasiguria e dukshme tregonte qartė se diku thellė nė brendėsi ata kishin turp pėr fjalėt qė thoin.

 
            Secili nga ne s’do tė ishim aspak mė tė mire se ata nėse
i mbrojmė dhe i inkurajojmė nė rrugėn e tyre tė turpit dhe shkatėrrimit,madje do tė ishim vet ne pjesė e asaj mynxyre. Duke cituar disa mesazhe nga librat e shenjtė, do tė thonja se secili njėri e edhe secili homoseksual, qė do donte tė shihte njė botė mė tė bukur dhe njė jetė mė tė mire do duhej ti studionte kėto fjalė me shumė kujdes. Mesazhi thotė: ”Homoseksualizmi ėshtė mėkat,mos e bėni. Mėkati ėshtė helm, mos e pini. O vėllezėr, mundohuni tė keni nė zemėr gjithė ēka ėshtė e vėrtetė, gjithė ēka ėshtė e ndershme,gjithė ēka ėshtė e drejtė, gjithė ēka ėshtė e pastėr,gjithė ēka ėshtė e shenjtė, gjithė ēka ėshtė e denjė pėr dashuri,gjithė ēka ėshtė e denjė pėr lavdi, gjithė ēka ėshtė virtyt”.Mendja e shėndoshė mendon dhe gjykon.