.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Zona e muzgut - Gjaku vrasės

Pėrgatiti dhe pėrshtati: Sabir KRASNIQI

      GJAKU VRASĖS

      Mendohet se vdekja nuk ėshtė akt i ēastit, por njė proces shkallė-shkallė. Bile disa, qė kanė pėsuar vdekje klinike, pohojnė se ata kanė dėgjuar dhe parė gjithēka qė ėshtė zhvilluar rreth tyre. Ndoshta edhe sytė e Altinės, me atė shikim tė ngrirė por qė shkėlqenin edhe nė minutat e fundit tė ndarjes nga kjo botė, shikonin kėtė proces. Arritėn ta shohin atė gjak tė huaj qė po derdhej rrėke nga trupi i saj i gjymtuar dhe i mbėrthyer mes timon dhe karriges. Gjakun e huaj qė nuk u bė kurrė i veti. Gjakun, i cili nuk ia dhuroi jetėn, por vdekjen.

           

 

            Raportet mes dy tė rinjve tė dashuruar, Florit, djaloshit biznesmen nga qyteza e  Sharrit dhe Irmės, bukuroshes nga Prizreni, kohėt e fundit duket se nuk qėndronin edhe aq shkėlqyeshme. Flori jo vetėm qė ishte njeri paksa i ēuditshėm, por ishte edhe mjaft xheloz. Megjithatė, Irma e dashuronte.

            Njė mbrėmje korriku, tė vitit 2007, ata ishin ftuar nė ditėlindjen e njė miku tė tyre. Njė festė e kėndshėm mes shokėsh dhe miqsh.  Pas disa orėsh dėfrimi me pije, kėngė e vallėzim, mes kėtyre dy tė rinjve plasi sherri. Ata filluan tė grinden. Mė saktė, Flori ishte i dehur dhe nė atė gjendje e kishte fyer rėndė Irmėn pėr shkak tė njė bisede qė ajo kishte zhvilluar me njė tė pranishmi tjetėr. Nga xhelozia, ai i kishte quar qė te dy nė dreq tė mallkuar dhe ashtu i dehur ishte larguar me shpejtėsi nga festa. Por as qė e kishte kuptuar se ēfarė  dhembje i kishte krijuar kėsaj vajze tė sinqertė dhe tė ndershme. Irma e dėshpėruar, rrėmben ēelėsat e automjetit tė saj dhe niset pas tij. Ashtu nėn presion psikik, fillon tė vozisė  me shpejtėsi shumė tė madhe. Pas disa minutash ajo humb kontrollin mbi automjet dhe nė dalje tė qytetit tė Prizrenit, ndeshet drejtpėrdrejt me njė shtyllė betoni. Matėsi tregonte shpejtėsinė prej 114 km/h. Vdekja kishte pasuar aty pėr aty.

            Kaluan rreth pesė muaj nga fatkeqėsia ku humbi jetėn Irma. Flori pothuajse kishte braktisur tėrė veprimtarin nė biznesin e tij. Kishte filluar tė pi alkool me tė madhe. Aq shumė kishte pėsuar ndryshime psikike por edhe fizike sa qė nė fytyrėn e tij nė njomė kishin filluar tė paraqiten rrudhat e para.

            Njė mbrėmje dhjetori, rreth orės 8 tė mbrėmjes, Flori po kthehej nga Prizreni pėr nė vendbanimin e tij nė Sharr. Ai ishte nė kėrkim tė lidhjeve tė reja pėr ta ringjallur sėrish biznesin, pasi materialisht qėndronte mjaft dobėt. Nė dalje tė qytetit, mu aty ky kishte humbur jetėn e dashura e tij, takoi njė vajzė e cila jashtėzakonisht pėrngjante me Irmėn. Jo nė dukje, nė fizionomi, por nė lėvizje, nė qėndrim. Nuk foli asnjė fjalė, por nė vete ndjeu njė lloj fuqie mistike tė asaj vajze qė vepronte mbi tė. Kėmbėt vetvetiu prekėn pedalet e frenimit dhe makina ndaloi pranė saj.

            -Tė kam pritur - i tha vajza, qė tanimė ishte afruar pranė xhamit tė makinės, dhe buzėqeshi mu ashtu sikurse buzėqeshte bukuroshja Irma. Gjithashtu, ajo bėri njė lėvizje me dorė duke i larguar flokėt nga balli, po nė tė njėjtėn mėnyrė siē e bėnė edhe Irma.

            Florit filloi t’i thahej fyti.

            -Kush je ti? -e pyeti ai me duke belbėzuar.

            -Nuk e di -pėrgjigjet vajza dhe, duke iu afruar edhe mė, e puthė Florin.

            -A mė ke pritur? -foli sėrish vajza.

            -Ty? -tėrhiqet Flori mbrapa sikurse ta kishte puthur e ndjera.

            -Nuk tė kam pritur... -zėri i tij nga frika filloi tė bėhet mė i vrazhdė dhe me i lartė.

            -Po ti ke vdekur... Nga dola tani?

            -Nga mosekzistenca, ndoshta... -i ktheu me tė rreptė vajza dhe filloi tė largohet nė drejtim tė qytetit.

            Flori mbeti i shtangur duke e shikuar vajzėn. Nga prapa ishte kopja e pėrsosur e Irmės. Pastaj me shpejtėsi hapi derėn, vrapoi dhe iu afrua tė panjohurės. E kapi pėr kraharorė dhe rrėmbyeshėm e ktheu kah vetja. Sytė e saj ishin mbushur me lot. Vajza po qante nė heshtje. Flori e shikoi me habi. “Kėshtu qante vetėm Irma” - tha vetmevete dhe pa e kuptuar as vet se si, filloi ta pushtoj me puthje nėpėr gjithė fytyrėn duke pėshpėritur:

            -Epo, erdhe prapė...Mė nė fund... Tani do mė falėsh pėr tė gjitha... Irmushja ime... Dhe nė puthje e sipėr, vajza e largoi me vrull Florin duke i thėnė:

            -Nuk jam unė ajo, nuk jam... A po mė kupton, nuk jam unė... dhe vrapoi tek parkingu i taksive qė ndodhej pak mė lart, afėr njė qendre tė madhe tregtare. Hyri nė taksi dhe u zhduk. Flori mbeti i shtangur nė vend...

 

            Drama e Altinės

            -Askėnd nuk mund ta fajėsoj. Por as qė kam kujt t’ia drejtoj gishtin. Gjithēka filloi kur vajzės sime Altinės, nė maj tė vitit 2007, iu bė transfuzion i gjakut gjatė njė operimi nė spitalin e qytetit, ku ajo kishte humbur shumė gjak -rrėfen nėna e saj. Gjithnjė e mundonte ky gjak i huaj dhe disa herė mė kishte thėnė: “Nėnė, nuk do tė mėsohem kurrė me kėtė gjak”. Unė mundohesha ta bindja: “Bija ime, a ėshtė mė mirė tė vdesėsh? Mendo pak edhe pėr mua dhe pėr babanė. Tė kemi tė vetmen”. Ajo qante, duke pohuar me kokė.

            Muajt e parė pas operimit gjithēka filloi kah e mbara. Bile Altina filloi tė shkojė sėrish edhe nė korin qytetit si mė parė. Mirėpo, kur erdhi dimri fillova t’i vėrej tek ajo disa veprime tė ēuditshme. Njė natė e takova me gisht tė prerė. Ishte shtrirė nė divan dhe dukej sikur po flinte. Ajo po gjakosej e nė anėn tjetėr po flinte! Vrapova me tė shpejtė: “Altina bija ime, zgjohu ta lidhi gishtin”. Ajo mu pėrgjigj sikur tė ishte nė ndonjė lloji transi: “E pse ta lidh? Le tė rrjedh i tėri... Nuk mund ta duroj mė...” Fillova ta shkund: “Altina, ēfarė po fletė, a je nė vete?” Pastaj pasuan edhe ndodhi tė tjera tė ēuditshme. Njė mėngjes mė zgjoi zėri i saj. Ajo po qante dhe gjėmonte. Vrapove drejtė nė dhomėn saj. Ajo po flinte, dhe nė gjumė murmuriste: “Flori, pse po sillesh ashtu? Ti e di se unė nuk mundem pa ty...Unė tė dua...”

            Kush ishte ky Flori? Altina nuk kishte pasur kurrė dashnorė. Kishte shoqėri tė pakėt dhe mes tyre nuk ishte ndonjė me kėtė emėr. Pas disa javėsh vėrejta mbi tavolinėn e saj njė fotografi tė njė djaloshi tė cilėn e kishte prere nga njė revistė, nga faqja e marketingu. Si me humor i thashė: “A ėshtė ky Flori?”. “Po” -mu pėrgjigj. “E ku banon ai? Si u njoftove me tė?” -e pyeta sėrish. Por Altina vetėm mė shikoi dhe nuk foli asgjė.

            -Edhe unė e kamė dėgjuar disa herė kėtė emėr nga Altina -thotė babai i saj. Njė herė derisa ajo ishte nė banjė dhe po bėnte tush, nė moment thirri mė zė tė lartė: “Flori, ku po shkon?”. Nuk i vura kėsaj rėndėsi tė madhe, por njė ditė e pyeta: “Altina, kush ėshtė ky Flori? Ku banon ai?”. Ajo mu pėrgjigj prerė: “Nė gjakun tim baba...” E vėrejta se ajo nuk po tallej. Atėherė u drejtova pėr nė spitalin e qytetit. Nė raportin mjekėsor tė Altinės figuronte edhe emri i Irmės, si dhuruese e gjakut. Ajo kohė mė parė, bashkė me shokėt dhe shoqet e institutit privat, ku studionte, kishin shkuar vullnetarisht pėr tė dhuruar gjak. Dhe gjaku i saj i ishte injektuar Altinės. Pastaj nga familja e Irmės, arritėm tė kuptojmė se Flori kishte qenė i dashuri i saj. Nė ato momente njė ndjenjė e frikshme ma kaploi trupin.

 

            E njėjta shpejtėsi, e njėjta shtyllė!

            Altina nuk posedonte patentė shoferi, dhe as qė kishte mėsuar ndonjėherė tė voziste automobil. Por atė ditė tė ftohtė janari, u zgjua mė herėt se zakonisht - nė ora 5 tė mėngjesit. Mori ēelėsat e makinės sė babait nga palltoja e tij dhe u nis  drejt “Golfit” qė qėndronte i parkuar nė oborrin e shtėpisė. Hapi derėn e automobilit, u fut brenda dhe ndezi motorin. U nis drejt magjistrales pėr Sharr, dhe pas pak minutash arriti nė dalje tė qytetit tė Prizrenit. Shtypi pedalin e shpejtėsisė deri nė fund dhe drejtoi timonin kah shtylla e betonit qė gjendej skaj rrugės. Me shpejtėsi tė madhe u pėrplas drejt nė tė. Sytė e saj shikoni si tė ngrirė por me plotė shkėlqim gjakun  qė po rridhte nga trupi i saj. Gjakun tė cilin ajo kurrė nuk e deshi. Gjakun e huaj qė urrente pa masė. Fytyrėn e saj e pėrshkoi njė buzėqeshje e lehtė. Dukej sikur Altina ishte ēliruar nga ai makth qė e mundonte qė nga transplantimi i gjakut tė Irmės. Nga pushtetit i atij gjaku vrastar.

            Dėshmitarėt  thonė se ajo frymoi disa dhjetėra minuta. Ata nuk mund t’i ndihmon, pasi automjeti ishte dėmtuar aq shumė sa qė nuk ishte i munduar asnjė veprim, pėrveē alarmimit tė ndihėm sė shpejtė, policisė dhe zjarrfikėsve.

            Mendohet se vdekja nuk ėshtė akt i ēastit, por njė proces shkallė-shkallė. Bile disa, qė kanė pėsuar vdekje klinike, pohojnė se ata kanė dėgjuar dhe parė gjithēka qė ėshtė zhvilluar rreth tyre. Ndoshta edhe sytė e Altinės, me atė shikim tė ngrirė por qė shkėlqenin edhe nė minutat e fundit tė ndarjes nga kjo botė, shikonin kėtė proces. Arritėn ta shohin atė gjak tė huaj qė po derdhej rrėke nga trupi i saj i gjymtuar dhe i mbėrthyer mes timon dhe karriges. Gjakun e huaj qė nuk u bė kurrė i veti. Gjakun, i cili nuk ia dhuroi jetėn, por vdekjen.

            Kur arriti ndihma, Altina nuk frymonte mė. Kishte ndėrruar jetė. Akrepi i matėsit tė shpejtėsisė kishte ndaluar nė 114 km/h. E njėjta shpejtėsi e njėjta shtyllė!