.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Gatishmėri pėr bashkėshortėsi

Shkruan: Mr. Enver ĒESKO

http://www.enver-psiko.com

      GATISHMĖRI PĖR BASHKĖSHORTĖSI

      Me rėndėsi ėshtė se ēiftet bashkėshortore duhet tė jenė tė gatshme pėr pranimin dhe adaptimin e vetive dhe cilėsive ekzistuese tė ēifteve, pastaj gatishmėri pėr mirėkuptim tė njėri-tjetrit, gatishmėri pėr mirėmbajtjen e marrėdhėnieve seksuale tė shėndosha, si kėnaqėsi, e jo si obligim bashkėshortor, gatishmėri pėr pranimin e obligimeve ekonomike nė jetėn bashkėshortore dhe familjare, gatishmėri pėr edukimin e drejtė tė fėmijėve, si dhe gatishmėri pėr mirėmbajtjen e nevojave psikohigjienike tė ēifteve bashkėshortore.

 

            Ēdo ditė me mijėra njerėz tė rinj hyjnė nė bashkėshortėsi. Pėr shumicėn e tyre akti i martesės shėnon njė jetė tė lumtur bashkėshortore. Ēdo ēift nė jetėn e pėrbashkėt bashkėshortore dėshiron tė ketė jetė tė lumtur bashkėshortore. Mirėpo, njė numėr i madh bashkėshortėsh nuk mund tė jenė tė lumtur mė jetėn bashkėshortore.

            Ēdo ēift i ri duhet tė jetė i pėrgatitur pėr bashkėshortėsi si dhe pėr bashkėsi  familjare. Gatishmėria pėr bashkėshortėsi pėrfshinė gatishmėrinė fizike dhe morale; ēiftet bashkėshortore nė jetėn e tyre duhet tė kenė pajtueshmėri dhe mirėkuptim tė pėrbashkėt. Psikologėt amerikanė, Berxhis dhe Volis, nė studimet  e tyre erdhėn nė pėrfundim se 1000 ēifte bashkėshortore (tė studiuar gjersa kanė qenė nė fazanė e fejesės) nė jetėn e tyre bashkėshortore kanė qenė tė lumtur, ndoshta mė sė tepėrmi pikėrisht sepse ata meshkuj e femra kanė pasur pajtueshmėri dhe mirėkuptim mes vete.          

Sipas analizave tė tyre, ēiftet bashkėshortore duhet t’i adaptohen kėtyre elementeve:

a)      mirėkuptimit,

b)      adaptimit tė qėndrimeve pėr mėnyrat e ndryshme tė reagimeve tė kuptueshme nė situata specifike,

c)      aftėsisė sė adaptimit qė reagimet e kuptueshme me tė vėrtetė tė pranohen dhe njėherit ato tė aplikohen nė jetėn bashkėshortore.

            Me fjalė tė tjera, njeriu adaptibil jo vetėm qė mund tė mendoj “se si do tė ndjeja UNĖ po tė isha nė vendin e tij”, por edhe “se si AI e ndjen dhe pse janė ndjenjat e tij nė situatėn e krijuar mu tė tilla”.

            Pėrveē mirėkuptimit tė ndjenjave, njeriu adaptibil nė jetėn e pėrditshme bashkėshortore ėshtė mėsuar dhe ėshtė ushtruar se cilat reagime dhe ēfarė sjelljesh mė sė tepėrmi i konvenojnė ēiftit tjetėr nė marrėdhėniet e tyre ashtu tė mira ndėrpersonale. Njeriu adaptibil ėshtė i aftė tė bėjė veprime pėr tė cilat di se janė tė mira. Disa  njerėz dinė se ēka duhet bėrė nė mėnyrė qė tė mos shkohet “nė nerva”, mirėpo pėr arsye tė vrazhdėsisė sė vet sillen nė mėnyrė jo taktike dhe jo tolerante. Aftėsia qė tė reagohet nė mėnyrė elastike nė situata tė ndryshme paraqet komponentė tė rėndėsishėm nė adaptivitetin e bashkėshortėsisė. Shumė tė rinj, duke mos mundur t’i adaptohen njėri-tjetrit, bashkėshortėsinė e ērregullojnė. Ēiftet bashkėshortore duhet tė dinė se me bashkėshortėsi ndėrpritet aktiviteti individual i tyre, sepse shprehjet UNĖ dhe TI duhet tė shndėrrohen nė NE, qė nė esencė paraqet gatishmėrinė pėr adaptivitet nė jetėn bashkėshortore.

            Nė bazė tė rezultateve tona tė bėra nė Kosovė, afro 40% tė tė rinjve bashkėshortorė shkurorėzohen pėr arsye tė jo gatishmėrisė pėr adaptivitet nė jetėn bashkėshortore. Duke jetuar me obligime bashkėshortore, shumė ēifte dėshpėrohen nė bashkėshortėsi, fillojnė tė dyshojnė te partneri, fjalosėn shpesh, kurse papėrgatitshemėrinė e tyre ia mveshin fėmijėve. Nė bashkėshortėsi tė tilla mė sė tepėrmi pėsojnė fėmijėt.

            Gatishmėria pėr bashkėshortėsi nėnkupton zhvillimin e konsiderueshėm psiko-fizik tė ēifteve bashkėshortore pėr bashkėshortėsi, pėr bashkėsi bashkėshortore dhe pėr jetė familjare. Me rėndėsi ėshtė se ēiftet bashkėshortore duhet tė jenė tė gatshme pėr pranimin dhe adaptimin e vetive dhe cilėsive ekzistuese tė ēifteve, pastaj gatishmėri pėr mirėkuptim tė njėri-tjetrit, gatishmėri pėr mirėmbajtjen e marrėdhėnieve seksuale tė shėndosha, si kėnaqėsi, e jo si obligim bashkėshortor, gatishmėri pėr pranimin e obligimeve ekonomike nė jetėn bashkėshortore dhe familjare, gatishmėri pėr edukimin e drejtė tė fėmijėve, si dhe gatishmėri pėr mirėmbajtjen e nevojave psikohigjienike tė ēifteve bashkėshortore.

             Tė rinjtė dhe tė rejat qė janė tė edukuar nė atė mėnyrė, qė mė lehtė tu adaptohen situatave tė reja dhe njerėzve tė ndryshėm,  ata mė shpejtė dhe mė mirė mund t’i adaptohen dhe t’i pėrshtaten bashkėsisė bashkėshortore. Disa njerėz pėr nga natyra janė tė vrazhdė, prandaj atyre vėshtirė u vije t’i ndėrrojnė qėndrimet dhe idetė e veta pėr tė fituar shokė tė rinj ose t’i pėrshtaten situatės tjetėr nė tė cilėn ndodhen. Pasi qė bashkėshortėsia kėrkon adaptivitet tė lartė, personi qė nė ndryshime nuk sheh kėrcėnim pėr sigurimin e jetės personale do tė tregohet si parter mė i mirė.

 

Mr. Ēesko ėshtė kėshilltar dhe psikoterapeut bashkėshortor