.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Fuqia e shikimit

Shkruan: Doriana METOLLARI

 www.hermesnews.org

FUQIA E SHIKIMIT

 

        Nėse sytė janė pasqyra e shpirtit, atėherė duhet t’i pėrdorni pėr t’i lejuar tė tjerėt tė shohin ndershmėrinė tuaj, sigurinė dhe kompetencat qė keni nė punė, apo pėr tė vėzhguar ato tė dikujt tjetėr.

         

 

            Ka shumė arsye pse hezitojmė t’i shohim tė tjerėt ne sy. Pėr disa kultura si p.sh. ato arabe, ulja e shikimit poshtė ėshtė njė shenjė respekti ndaj dikujt qė ėshtė mė i madh nė moshė, ose qė ka njė pozicion mė tė lartė nė detyrė, por e vėrteta ėshtė se, shikimi ka njė fuqi qė ju mund ta pėrdorni mė mirė sesa kaq.

 
            Sipas njė studimi amerikan, personat qė evitojnė shikimin tonė, kur i kemi pėrballė, janė ata qė kanė diēka pėr tė fshehur. Fėmijėt ulin gjithnjė shikimin poshtė, kur nuk duan tė thonė tė vėrtetėn ose kur kanė bere diēka qė e dinė se ne do t'i bėrtasim.

 
            Kur njė grua ul shikimin do tė thotė se ėshtė nė siklet ose ėshtė tejet e pasigurtė. Nėse sytė janė pasqyra e shpirtit, atėherė duhet t’i pėrdorni pėr t’i lejuar tė tjerėt tė shohin ndershmėrinė tuaj, sigurinė dhe kompetencat qė keni nė punė, apo pėr tė vėzhguar ato tė dikujt tjetėr.


            Kėto sjellje janė shumė tė dukshme nė televizion, kur gazetaret e mėdhenj intervistojnė personazhe tė ndryshėm. Vini re se si i shohin drejt e nė sy, sidomos kur kanė njė pyetje tė vėshtirė pėr t'i bere. Nė po tė njėjtėn mėnyrė do tė vini re se kur i intervistuara ėshtė nė siklet, ose zihet nė befasi, ul shikimin. Duke e pare tjetrin nė sy, njė gazetar i mirė e kupton se ēfarė po i kalon nė mendje tjetrit dhe nė baze tė kėsaj bėn gati pyetjen tjetėr. Por sigurisht nuk ėshtė e thėnė tė jeni gazetare televiziv pėr tė shfrytėzuar fuqinė e shikimit.


            Prandaj,


            Kur shikoni nė kinema vini re sesi personazhet femra, sidomos ato mė tė mirat, shfrytėzojnė shikimin pėr tė thėnė njė mesazh tė fortė. Nėse dikush ju thotė se keni tendence tė fiksoni tė tjerėt merrni ves ta drejtoni shikimin pak mė anash, kur po mendoni pėr pėrgjigjen. Kjo gjė krijon njė interval mjaft tė gjatė dhe nuk e ve nė siklet personin qė keni pėrballė, por kur pėrshėndesni dike sigurohuni qė ta shikoni nė sy, kjo gjė ju ve nė tė njėjtin nivel me personin tjetėr.

 


            Pėrgjigjuni pa kėrkuar leje


            Ėshtė mirė qė tė pėrgjigjeni dhe pa kėrkuar leje dhe pa thėnė ‘mė fal’, ‘ka mundėsi?’, ‘ju lutem’.. etj etj. Vini re, meshkujt nuk e bėjnė kėtė. Ata janė tė prirur ta marrin fjalėn dhe pa kėrkuar leje. Pėr gratė mė tepėr sesa nevoje, ėshtė njė lloj zakoni qė e kanė tė rrėnjosur qė nė fėmijėri.


            Tė kėrkosh leje do tė thotė nė vetvete tė japėsh njė mesazh pasigurie pėr tjetrin. Nė ditėt tona kėtė gjė e presin nga fėmijėt jo tė rriturit. Tė kėrkosh leje pėr tė bėrė diēka, pa e bere akoma, do tė thotė nė tė vėrtetė tė ulesh mundėsitė pėr tu akuzuar mė pas nėse diēka nuk shkon si duket.


            Njė lloj frike e brendshme pėr tė mos qenė nė qendėr tė akuzave dhe kėshtu do tė jeni tė shfajėsuar mė tepėr para tė tjerėve. Gratė kėrkojnė leje dhe pėr gjerat mė minimale dhe kjo nuk shkon. Pavarėsisht nga pozicioni juaj, keni tė drejtė tė jeni tė pavarura dhe tė ndėrmerrni iniciativa tuajat, sigurisht brenda njė limiti tė caktuar tė cilin duhet ta identifikoni, por njėherė qė e keni bere kėtė mos kini frike tė hidheni. Kjo do t’ju japė mė tepėr siguri dhe hap rrugėn pėr karriere. Njė person qė ėshtė nė njė pozicion mė tė larte sesa ju, do tė ketė afėr njerėz qė dini tė veprojnė nė mėnyre tė pavarur.


            Kjo nuk do tė thotė qė mund ta ta ekzagjeroni me kėtė lloj sjelljeje sepse do tė bėheni e padurueshme. Informoni tė tjerėt pėr qėllimet qė keni, por mos u kėrkoni leje. P.sh.: nė vend qė t'i thoni: ‘A mund tė punoj nė shtėpi nesėr’? thoni: ‘.. nesėr do tė doja tė punoja nė shtėpi’.

 

            Kėshtu do tė merrni nė dore situatėn, dhe nuk do t’u lini shumė hapėsirė tė tjerėve tė komandojnė nė punėn tuaj.

 

 

            HermesNews - ©2010