.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Fuqia e vullnetit dhe e mendjes njerėzore mund tė bashkėveproj...

Shkruan: David AMERLAND

 Pėrktheu: Vladimir MARKU

       FUQIA E VULLNETIT DHE E MENDJES NJERĖZORE  MUND TĖ BASHKĖVEPROJĖ DIREKT ME UNIVERSIN

    Sot, fizikantėt mė aventurierė nuk hezitojnė tė flasin pėr konceptin multi-dimensional tė hapėsirės dhe kohės ku shkrihen fizika e Ajnshtajnit dhe teoria kuantike pėr tė dhėnė pamjen e njė universi ku ēdo gjė qė mund tė ndodh, mė sė fundi, ndodh. Kjo do tė thotė se njė veturė qė nuk ju shtypi dot nė mėngjez, kur ishit duke shkuar pėr nė punė, nė njė univers tjetėr ajo ju ka goditur ju dhe se njė numėr llotarie qė nuk ju ra juve, diku dhe dikur ju ka bėrė tė pasur tej ėndėrrave tuaja mė tė ēmendura.

 

            Bota nė tė cilėn jetojmė ėshtė nė ndryshim tė vazhdueshėm. Jo mė shumė se dhjetė vjetė tė shkuara tė gjithė ishim drejtuar drejt njė tė ardhme ku parashikimi shkencor do ta hiqte nga jeta elementin e rastėsisė. Njerėzit nuk bėjnė mė shaka me besimet magjike dhe nuk pėrpiqen tė provojnė se astrologjia ėshtė shtirje. Shkencėtarėt qė nė atė kohė diskutonin mundėsinė e ndėrtimit tė kompjuterave me njė fuqi tė mjaftueshme pėr tė parashikuar sasinė e rreshjeve tė shiut nė Australi duke studjuar sasinė e borės qė bie mbi Alpet dhe mundėsinė qė jeta e pėrditshme moderne tė mund tė udhėhiqet nga aplikimi racional i llogjikės sė aplikuar. Sot, tė gjithė jemi tė njohur me konceptin pothuaj mistik tė teoricienėve tė Kaosit se 'njė flutur e vetme qė rreh krahėt nė Kinė....mund tė ndryshojė modelet globale tė motit'.

          Pasiguria universale qė sjell nė pikėpamjet tona fizika e Kaosit nuk ėshtė gjė e re. Pėr fizikantėt e kuanteve ajo ka qėnė shkatėrruese pėr jetėn e tyre, por nė nivele nėn-mikroskopike. Zbulimi i mundėsive tė pretenduara nga Kaosi bėri atė qė tė rifitonte qytetarinė parimi magjik i lidhjeve joshkakėsore i ngjarjeve nė shkallė makroskopike; pėr tė cilėn shkenca insistonte se do tė vėrtetohej po tė merrej magjia seriozisht.

          Nuk pretendohet mė se pėr tė ndryshuar sistemin global tė motit duhet tė kemi njė pjesmarrje gjigande tė energjisė. Tashmė pėr kėtė mjafton edhe fryma e njė magjistari. Gjithashtu, nuk ekziston mė mendimi se pėr tė arritur njė rezultat tė dėshiruar duhet ndjekur njė radhė e paracaktuar etapash diskrete nė hapėsirė dhe kohė.

          Megjithėse bota rreth nesh duket shumė pak e ndryshme nga bota pak vjetė mė parė, realiteti i sotėm ekziston nė mėnyrė tė njėkohshme (simultane) nė tė gjitha hapsirat dhe nė tė gjitha kohrat. Dėshirat tona (kur u ėshtė dhėnė komanda e duhur) kanė potencialin qė tė kthehen nė komanda qė tė bėjnė universin tė rrotullohet. Dhe njė strukturė e nevojshme e kėtij universi shtrihet nė njė drejtim qė ėshtė tej asaj qė mund tė perceptohet nga ne duke pėrdorur vetėm shqisat tona.

           

            Dimensioni i katėrt

 

            Ēėshtja se ku mendohet se shtrihet ekzaktėsisht kjo pjesė e universit ėshtė e mbėshtjellė nga polemika tė ndezura. Shkencėtarėt konvencionalė duan tė na bėjnė tė besojmė se dimensioni i katėrt nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė ndėrthurrje e koklavitur e hapėsirės dhe kohės Ajnshtajniane. Por edhe shkencėtarė tė tillė konvencionalė, si psh matematicieni Kurt Godel, kanė rebeluar kundėr kėsaj pikpamje simpliste mbi universin duke deklaruar se "Iluzioni i kohės qė kalon, lind pėr shkak tė ngatėrrimit tė asaj qė na ėshtė dhėnė me realen".

          Sot, fizikantėt mė aventurierė nuk hezitojnė tė flasin pėr konceptin multi-dimensional tė hapėsirės dhe kohės ku shkrihen fizika e Ajnshtajnit dhe teoria kuantike pėr tė dhėnė pamjen e njė universi ku ēdo gjė qė mund tė ndodh, mė sė fundi, ndodh. Kjo do tė thotė se njė veturė qė nuk ju shtypi dot nė mėngjez, kur ishit duke shkuar pėr nė punė, nė njė univers tjetėr ajo ju ka goditur ju dhe se njė numėr llotarie qė nuk ju ra juve, diku dhe dikur ju ka bėrė tė pasur tej ėndėrrave tuaja mė tė ēmendura. Shkencėtarėt sot thonė, duke huazuar terminologjinė dhe konceptin madje drejtpėrsėdrejti nga besimet dhe traditat magjike, se nė rastet e mėsipėrme ju duhet tė zbuloni se si ta manipuloni ndėrgjegjen tuaj nė mėnyrė tė tillė qė ju tė jeni atje ku dėshironi tė jeni dhe jo ku ndodheni nė mėnyrė hapėsinore.

 

 

            Mendjepėrbindėsh

 

            Kjo fjalė, qė nėnkupton se ndėrgjegja e individit ėshtė njė lloj 'superforce' e aftė t'u bindet ligjeve qė duket se tallen ose sfidojnė parimet bazė tė shkencės fizike, ka nėntekst tė thellė. Ajo sugjeron se mendja e njeriut, duke i dhėnė komandat e duhura, mund tė aktivizojė disa lloj mekanizmash realitet-formuese. Njė sugjerim qė, nė traditėn magjike dhe mistike, ėshtė mbėshtetur prej kohėsh nga fakti se forma-mendimore (ose tulpas) kanė qėnė njohur dhe materializuar nga murgjit Tibetianė pėr vite e vite me radhė.

          Studjuesi dhe shkrimtari i dukurive tė mbinatyrshme, Liall Uatson, duket se mendon se mendja njerėzore ėshtė e prirur nė formimin e gjithfarė llojesh dukurish tė ēuditshme qė nga shfaqja e habitshme e Zanave dhe e Pėrbindshave me Flokė tė Gjatė e deri te pėrbindėshi Loh Ness dhe UFO-t. Kėto gjėra, mendon ai, nuk janė thjesht krijesa fiktive fantaziste tė mendjes, tė afta pėr t'u perceptuar edhe nga tė tjerėt, por janė thjesht pjesė e njė komunikimi kompleks tė dyanshėm midis mendjes dhe njė lloj realiteti alternativ: "Sjellja e ēuditshme e tė gjitha shfaqjeve", shkruan ai nė librin e tij "Supernatyra", "sugjeron se ato (shfaqjet) u binden ligjeve qė nuk janė shumė tė ngjashme me ato tė fizikės konvencionale dhe se ndofta ato i pėrkasin njė realiteti me koordinata disi tė ndryshme hapėsirė-kohė.”

          Duke e pranuar sfidėn, studjuesi spiritualist, Dok Shiels, mori pjesė nė njė seri eksperimentesh nė Angli dhe mė vonė nė Amerikė, nė BRSS dhe nė Meksikė, qė synonin nė krijimin e pėrbindshave nė vende tė mirėnjohura pėr shfaqjen e kėtyre entiteteve lokale.

          Eksperimenti, i emėrtuar 'Mendjepėrbindėsh', kėrkonte kryerjen e ritit tė magjepsjes nga magjistarė ose spiritualistė tė kualifikuar, tė cilėt, pasi kaluan njė numėr tė nevojshėm ditėsh nė pėrqėndrim dhe agjėrim pėr t'u futur nė gjėndje receptive (marrėse) mendore, u pėrpoqėn tė 'zgjonin' ose tė 'thėrrisnin' ato 'gjėra' qė banonin nė atė rajon. Secila fazė e eksperimentit zgjati nga njė deri nė tre muaj dhe, menjėherė, pas 'thirrjes' qė ju bė, u raportuan tre shfaqje tė veēanta tė pėrbindėshit Loh Ness nė atė rajon.

          Akoma nuk ėshtė e qartė se sa e aftė ėshtė mendja njerėzore qė tė bashkėveprojė me tė tre kėto realitete tė veēanta qė duket se ekzistojnė dhe ndikojnė botėn tonė. Sidoqoftė, ēfarėdo mekanizmi qė ajo pėrdor ėshtė larg tė qėnit e rrallė. Duket se disa individė janė nė gjėndje qė ta bėjnė atė, thjesht me vullnetin e tyre. Megjithatė, shumica jonė ėshtė e bekuar me kėtė dhunti dhe ka raste kur ajo komandohet edhe jashtė dėshirės sonė.

 

            Nga libri "Bota drejt barbarizmit dhe Profetėt"