.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtim - Fotografi tredimensionale

           FOTOGRAFI TREDIMNESIONALE

 

           Tė nderuar vizitorė,

           Mė posh po ua prezantojmė dhjetė fotografi fascinuese nga bota tredimensionale.

          Megjithėse rrėnjėt e kėtij lloj tė artit datojnė qė nga viti 1838, ku pėrmes dy fotografive qift, tė cilat shikoheshin me ndihmėn e aparateve primitive, por qė mundėsonin shikim dy shtresorė, tė arriheshin efekte tredimensionale,  efekti i plotė i tyre u arri tek pas viteve tė ’90-ta kur edhe kėto fotografi facinuese u bėnė publike pėr opinioni  e gjerė. Vetėm nė vitin 1993 u shitėn mbi dy milion libra dhe mbi tre milion poster me fotografi tė tilla. Ne po ua sjellim edhe nė web faqe tonė mundėsinė e pėrjetimit tė kėtyre imazheve tė mrekullueshme.

 

           Si shikohet figura nė fotografin tredimensionale

 

           Pėr ta parė figurėn nė brendi tė fotografisė veproni kėshtu:

         Afrohuni me kokė afėr monitorit tė PC-sė suaj, nė ekranin e tė cilit keni hapur (fiksuar) fotografinė tredimensionale (nė rastin tonė - njėrėn nga dhjetė fotografitė qė gjendėn mė poshtė). Koncentrohuni  pėr njė minutė nė njė pikė me te dy sytė. Shikimi duhet tė jetė i kryqėzuar, pra tė pėrqendrohet nė njė pikė, jo nė fotografi, por nė thellėsi tė saj (pak centimetra pas saj). Pas njė kohe prej rreth 30 sekondave deri nė 1 minutė, kur e vėreni se fotografia ka filluar tė turbullohet, filloni ta largoni kokėn nga monitori, por jo edhe shikimin, dhe nėse, pasi ta largoni kokėn pėr disa centimetra, ju paraqitet njė sipėrfaqe paksa mė tjetėr, mė e ndritshme, dhe nė tė shihni ndonjė objekt, ju ia keni arritur qėllimit.

          Edhe nėse nuk keni sukses nė pėrpjekjen e parė, mos u dėshpėroni, vazhdoni pėrsėri, dhe nuk do tė zhgėnjeheni - ju pret njė befasi e kėndshme.

 

 

 

 

            Nė fund tė kėsaj faqeje e keni edhe zgjidhjen (dukjen) pėr secilėn fotografi.

 

            Argėtim tė kėndshėm

 

 

Foto 1

Foto 2

Foto 3

Foto 4

Foto 5

Foto 6

Foto 7

Foto 8

Foto 9

Foto 10

Zgjidhja (dukja) e Fotografive tredimensionale