.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Filozofi nė triadė

Zgjodhi: Vllaznim BYTYQI

          FILOZOFI NĖ TRIADĖ

       Hiloni, njėri ndėr shtatė dijetarėt grekė, nė pyetjen se ē’ėshtė mė sė vėshtiri, pėrgjigjet: “Tė ruash sekretin, tė shfrytėzosh sa mė mirė kohėn e lirė, si dhe tė durosh padrejtėsinė.”

 

 

-Rregullisht preokupohemi me tri ēėshtje: ē’tė bėjmė pėr shėndetin, pėr menēurinė dhe pėr shpirtin tonė. Zhvillimi, pėrkujdesja dhe ruajtja e shėndetit janė primare; meditimi, tė lexuarit dhe tė dėgjuarit janė sekondare; tė vepruarit, tė krijuarit dhe kėnaqėsia janė tė rėndėsisė sė tretė.

 

***

 

-Njė filozof i madh kinez thotė: Janė tri rrugė qė na shpiejnė kah menēuria: meditimi, si rrugė mė racionale; edukimi, rrugė kjo mė fisnike; si dhe pėrvoja, si rrugė mė e mundimshme.

 

***

 

-Hiloni, njėri ndėr shtatė dijetarėt grekė, nė pyetjen se ē’ėshtė mė sė vėshtiri, pėrgjigjet: “Tė ruash sekretin, tė shfrytėzosh sa mė mirė kohėn e lirė, si dhe tė durosh padrejtėsinė.”

 

***

 

-Telasi thotė: “Mė sė vėshtiri ėshtė njohja e vetvetes; mė sė lehti ėshtė t’i kėshillosh tė tjerėt; mė sė miri do tė jetojmė nėse nė jetėn tonė i respektojmė vėrejtjet qė ua bėjmė tė tjerėve”. Pastaj, thoshte se i ėshtė mirėnjohės fatit tė vet: “Sė pari, sepse kam lindur njeri dhe jo kafshė; sė dyti, sepse jam mashkull dhe jo femėr; sė treti, qė jam helen dhe jo barbar.

 

***

 

-Sipas Platonit ekzistojnė tri lloje tė tėrheqshmėrisė: njėra ka tė bėjė me zotat, e dyta me njerėzit dhe e treta me tė ndjerėt. Ata qė janė tė kujdesshėm ndaj faltoreve u janė besnikė zotave; tė dytėt, qė i kthejnė borxhet, janė tė kujdesshėm ndaj njerėzve; dhe, ata qė janė tė kujdesshėm ndaj pėrmendoreve janė tė drejtė ndaj tė ndjerėve.

 

***

 

-Platoni shpirtin e ndanė nė tri pjesė: pjesa e parė ka tė bėjė me arsyen, e dytė me lakminė, ndėrsa e treta me zemrėn. Nga pjesa e arsyeshme del meditimi, vendosja dhe mirėkuptimi; pjesa e lakmueshme nxit oreksin pėr ngrėnie, dėshirėn pėr seks, e tė ngjashme; ndėrsa pjesėn e tretė e karakterizojnė guximi, kėnaqėsia dhe pikėllimi.

 

 

-Krantori, pėr tė cilin thonė se ka shkruar 30 mijė vargje, nė pyetjen se ku ka dėshirė ta varrosin, thotė: “Ėshtė kėnaqėsi tė jesh i varrosur diku, nė ndonjė skutė tė fshehtė, tė atdheut tėnd tė dashur.”

 

***

 

-Aristoteli menēurinė praktike e ndanė: nė logjikė ose nė sjellje tė mirė tė individit; nė ekonomi ose nė udhėheqje tė ekonomisė shtėpiake; si dhe nė politikė ose nė udhėheqje tė shtetit.

 

***

 

-Sipas Aristotelit format e dobėta tė rregullimit shtetėrorė janė: tirania, paligjshmėria e individit; oligarkia, paligjshmėri e tė pasurve; si dhe burokracia, paligjshmėri e demagogėve.

 

***

 

-Teofasti, njė nga filozofėt frytdhėnės grek, nė njė banket, personit qė tėrė kohėn heshtte i tha: “Nė qoftė se je i padijshėm, mirė po vepron; por, nėse je i arsimuar, atėherė ky veprim yti ėshtė i marrė”.

 

***

 

-Moravia, shkrimtar italian, thotė: “Ka njerėz qė dinė tė fitojnė para dhe ka njerėz qė dinė tė jetojnė. Por, tė rrallė janė ata qė dinė edhe njėrėn edhe tjetrėn”.