.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Fatlumja ėshtė dhunti e Zotit nė ne!

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.syri3.com

      FATLUMJA ĖSHTĖ DHUNTI E ZOTIT NĖ NE!

 

      Fatlumja ėshtė ndjenjė e brendshme dhe sinjal shpirtėror; ėshtė dhuratė e Zotit dhe privilegje e ēdo kujt. Andaj, pėrjetimin e fatbardhėsisė, fatlumes, gėzimit, haresė...etj., kurrė nuk duhet marrė si njė gjendje e shkaktuar nga rrethanat e jashtme objektive, por si njė dhunti e brendshme shpirtėrore dhe dhuratė tė Zotit, e cila permanent ndryshon dhe ka mundėsi tė kultivohet.

                                                                                                                    

            Fshehtėsinė e jetės, e qė ka tė bėj me fatlumen, kurrė nuk do tė jemi nė gjendje saktėsisht ta definojmė. Prandaj, ēdo gjė qė ėshtė e vlefshme dhe e rrėnjosur thellė nė ne, pėrherė mbetet e fshehur nga vrojtimet dhe njohuritė tona. Fati i keq i njė sundimtari ose i njė pasaniku, kundrejt jetės fatlume tė njė njeriu tė thjeshtė dhe tė varfėr, ėshtė pikėrisht shprehje e kėsaj fshehtėsie tė jetės, tė cilėn ne, as nuk e dimė, dhe as qė do tė jemi nė gjendje tė manipulojmė me tė ndonjėherė.

            Fatlumja ėshtė prezentė nė ne dhe kudo rreth nesh. Pėrjetimin e saj duhet marr si njė ēėshtje tėrėsisht momentale dhe relative. Edhe pėrkundėr edukatės tonė materialiste qė mbizotėron te shumėkush prej nesh se shkaktari kryesor pėr tė qenė fatlum, qėndron kryekėput nė mirėqenien materiale, realiteti na dėshmon tė kundėrtėn: se, nė fakt, kemi tė bėjmė me diēka shumė mė tė lartėsuar dhe shumė mė metafizike se sa qė ėshtė pasuria dhe potencialet tjera tė natyrės fizike.

            Edhe pse, bukurinė, veshjen, pamjen e jashtme, begatinė materiale etj., nuk duhet mohuar si tė parėndėsishme nė jetėn e njeriut, nga ana tjetėr duhet ditur se fatlumja ėshtė njė ndjenjė e brendshme dhe ajo kryesisht ndėrtohet nga aftėsia qė me magnetizimin tonė reflektues, pėr t’i joshur dhe magjepsur edhe tė tjerėt.

            Kjo dukuri quhet KARIZĖM. Atė e disponojnė shumė individ, por, pjesa mė e madhe e tyre nuk janė vetėdijshėm se nga e ka burimin kjo prirje qė e kanė.

            Nė fakt, fatlumja ėshtė dhunti e brendshme e rrėnjosur thellė nė nėnvetėdijen tonė, e cila, nė raportet me jashtė, shprehet dhe vėrehet pėrmes sjelljeve tona tė qėllimshme apo spontane si veprim. Thjeshtė, ėshtė kryekėput shprehje e bindjeve tona nė formė tė vetėbesimit, dashurisė... Dhe, mė pas, kjo farė diku e mbledhur nė thellėsi, fillon tė gufoj nė veprim, nė aksion, si e kapshme dhe tėrheqėse, duke rrezatuar gjithnjė pozitivisht nga ne tek tė tjerėt.

            Pėrmes ekzistimit tė aftėsisė komunikatave mbresėlėnėse mes njerėzve, ne plotėsojmė instinktin e lindur natyror - qė tė duam dhe tė jemi tė dashur. Andaj, insistimi i gabuar nė arritjen e pasurisė dhe pamjes sė jashtme kinse sa mė joshėse artificiale, e ka kryekėput kėtė qėllim – rrejshėm tė shpresosh se do jesh fatlum-e, dhe asgjė tjetėr.

            Njerėzit, e veēanėrisht nė kėtė drejtim i paraprijnė femrat, shpesh jetojnė nė lajthim tė thellė se nė lėnien e pėrshtypjes mbresėlėnėse nė mes tė dy gjinive tė kundėrta, ėshtė vendimtare kryekėput bukuria e jashtme fizike. Gjinjtė e mėdhenj, kėmbėt e gjata dhe tė bukura, beli i hollė...etj, gjithsesi janė favore tė pakontestueshme nė joshjen e atypėratyshme tė gjinisė sė kundėrt, por, nė anėn tjetėr, realiteti na dėshmon tė kundėrtėn: pikėrisht, mungesa e vetėbesimit nė pamjen vetjake, mė sė shumti e paralizon atė ndjenjė tė brendshme pozitive qė vėrtetė tėrheq dhe magnetizon. E, nė mesin e dy gjinive tė kundėrta, posaēėrisht femrat janė ato qė mė fuqimisht e emetojnė kėtė reflektim. Kultivimi permanent i ndjenjės sė frikės dhe pasigurisė nė vete, me kohė, formon edhe shprehinė e humbjes sė vetėbesimit, duke e shuar kėshtu edhe atė shkėndijė mė tė vogėl tė zjarrit tė brendshėm pozitiv hyjnor qė nė mėnyrė tė natyrshme patjetėr duhet tė ekzistoj tek ēdonjėri prej nesh.

 

 

            Psikologėt e shumtė qė merren me ēėshtjet e raporteve ndėr gjinore (meshkuj-femėr), kanė arritur nė pėrfundim se rrezatimi i brendshėm i ēdo individi, ėshtė forca mė efikase e fascinimit dhe joshjes sė partnerit tė gjinisė sė kundėrt, se sa, ta zėmė, tek femrat, kėmbėt e gjata, gjinjtė e mėdhenj dhe pamja e pėrsosur kozmetike e fytyrės.

            Kirurgjia plastike (estetike), kohėn e fundit ėshtė dega mė e kėrkuar e medicinės bashkėkohore. Edhe pėrpos ēmimeve marramendėse tė kėtyre shėrbimeve kirurgjikale, shumė meshkuj, e veēanėrisht femrat, nuk hezitojnė qė revidimin e mangėsive tė tyre fizike t’i pėrmbushin pėrmes briskut. Por, me kėtė metodė, edhe pėrpos arritjes sė qėllimit tė kėrkuar nė pamje, mė vonė vėrejnė se diēka nuk “shkon si duhet”, dhe pėrsėri janė tė pakėnaqur dhe tė pa fatlum nė jetė.

            Dhe, pėr fund, ta bėjmė njė konstatim tė thjeshtė por tejet tė vlefshėm nė lidhje me kėtė temė: fatlumja ėshtė ndjenjė e brendshme dhe sinjal shpirtėror; ėshtė dhuratė e Zotit dhe privilegje e ēdo kujt. Andaj, pėrjetimin e fatbardhėsisė, fatlumes, gėzimit, haresė...etj., kurrė nuk duhet marrė si njė gjendje e shkaktuar nga rrethanat e jashtme objektive, por si njė dhunti e brendshme shpirtėrore dhe dhuratė tė Zotit, e cila permanent ndryshon dhe ka mundėsi tė kultivohet. Pse ėshtė kėshtu, dihet. Sepse, ēdo pėrjetim i yni i realitetit objektiv, ėshtė mu ashtu sikur ėshtė, ngase, pėrmes mendimeve tona pozitive dhe negative, ne vetė me kohė e kemi formėsuar si bindje ashtu.

            Dhe, krejt nė fund, duhet ta dimė patjetėr tė gjithė edhe kėtė: gjithmonė hyjnorja ėshtė nė ne dhe ēdo kund rreth nesh. Ne vetėm duhet ta dimė se si ta vejmė kontaktin e lidhjes sė papengueshme shpirtėrore me te?!