.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Fati ynė krijohet nga vetė ne (4)

Shkruan: Adnan ABRASHI -NANDA

www.syri3.com

       FATI YNĖ KRIJOHET NGA VETĖ NE (4)

      Njeriu, pėrveēse ėshtė qenie fizike me tė gjitha organet materiale tė pėrsosura tė funksionimit, ėshtė edhe qenie psikike qė pėrbėhet prej pjesės sė saj tė vetėdijshme dhe tė nėnvetėdijshme. Pėr pjesėn e vetėdijshme tė njeriut dihet mjaft, e errėt dhe e papėrpunuar mjaft. Hermetizmi dhe Okultizmi, si shkenca tė kulturave tė hershme, shumė e shumė para shkencės bashkėkohore, e ka njohur nėnvetėdijen dhe pėr tė komunikuar me tė ka kultivuar shumė metoda psikike tė ruajtura (dhe qė ende ruhen) si fshehtėsi.

             

            Cila ėshtė rruga e drejtė qė ta kemi fatin nė duart tona?

            Nėse nga e gjithė ajo qė shtjelluam nė tri vazhdimet e para, kishim bėrė njė rezyme tė shkurtė, do tė arrinim nė njė konkludim gjithėpėrfshirės se mendimet tona nuk janė asgjė tjetėr veēse energji e transformuar, apo e interpretuar pėrmes procesit mental tė tė menduarit, i cili mundėsohet nga instrumenti fizik i qenėsisė tonė tė quajtur tru, apo sistem nervor. Mendimet tona krijohen nga tė kujtuarit apo rikthimit tė pėrjetimeve tė kaluara si eksperienca.. Truri si instrument fizik vėrtet kryen procesin e tė menduarit nė ne, por eksperiencat e pėrjetuara si vlerėsime, nuk akumulohen nė tė, por nė njė fluid tjetėr qė quhet astral, apo mė konkretisht – nėnvetėdije, qė ėshtė e natyrės metafizike dhe ajo nė vazhdimėsi ndėrlidhet me UNI-in tonė tė pastėr, sikur dimė ta quajmė si: inteligjencė e paskajshėm, dritėn hyjnore, apo edhe vetė Zotin nė ne. Pra, qė nė fillim tė kėtij edukimi tonė shpirtėror duhet tė dimė se, kurdoherė qė mendojmė diēka, pa marrė parasysh se ēka, ne nuk jemi mendimi ynė. Nė fakt, ne nuk duhet tė identifikohemi me mendimet tona. Ne, realisht jemi UNI i pastėr, ndėrsa mendimet janė vetėm pėrjetimet qė duhet tė na shėrbejnė si procedura tė formimit tė eksperiencave tė caktuara pėr kėtė realitet qė e jetojmė.

            Ēdo dėshirė e jona, pa marrė parasysh, se ēfarė natyre ka, gjithmonė, sė pari krijohet nė mėndje, pėr tu transmetuar mė tej tek nėnvetėdija e cila e ka funksion e natyrshėm qė ta realizoj patjetėr atė.

            Po ashtu, nė shtjellimin e kaluar e trajtuam EGO-n dhe rrolin e saj tė ndėrmjetėsuesit, filtrit apo censorit e cila qėndron e “barikaduar” nė mes tė vetėdijes dhe nėnvetėdijes.

            Nė fakt, suksesi i njė dėshire apo synimit tonė do tė varet nga kalimi apo mos kalimi i saj pėrtej kėtij censori tė natyrshėm. Kush ėshtė EGO-ja, tanimė edhe kėtė e dimė. Ajo ėshtė pasqyra e jonė pėr veten, maska jonė shoqėrore. Nė fakt, ėshtė roli qė ne e luajmė. Maska jonė shoqėrore jeton nga miratimet-mirėnjohja. Ajo dėshiron tė kontrollojė. Atė e mbėshtet forca, sepse ajo jeton nė dyshime dhe me frikė.

           
            Si tė arrijmė sukses dhe si t'i realizojmė dėshirat dhe synimet tona pa ndonjė vėshtirėsi tė caktuar?

            Kur, tanimė e dimė dhe besojmė se fatet nė jetė krijohen nga mendimet tona tė mira dhe tė kėqija, nė vazhdim ėshtė koha qė nga teoria tė kalojmė nė praktikė. Nė mundėsinė qė me disa teknika qė do t’i aplikojmė, ta kemi fatin e vėrtet nė duart tona, dhe ta dizajnojmė atė sipas dėshirės vetjake.
            Njėra ndėr ligjet themelore tė universit qė patjetėr mbėshtetė suksesin e fatit tonė nė jetė, ėshtė ligji i vizualizimit (parafytyrimit) sė bashku me principet themelore tė saj. Ky ligj bazohet nė formimin sa mė tė qartė tė figurės psikike, e cila duhet tė krijohet nė mendime nė formė tė parafytyrimit. Pėrmes zotėrimit praktik me kėtė princip, ne mund t’i realizojmė tė gjitha dėshirat tona si dhe mund t’i eliminojmė shumė dobėsi tė personalitetit, kuptohet, nėse do ta zbatojmė atė nė mėnyrė parimore, duke iu pėrmbajtur ligjshmėrive dhe elementeve tė saj tė pėrcaktuara praktike.


            Cilat janė elementet themelore tė parafytyrimit?

            Pėr ta zbatuar nė mėnyrė sa mė tė suksesshme kėtė ligjshmėri, si dhe pėr ta pasur atė pėrherė si praktikė nė rrugėn e realizimit tė dėshirave tona, do t'i prezantojmė pjesė principe parimore dhe konstruktive tė kėsaj ligjshmėrie, tė cilat deri nė kohėn e fundit janė ruajtur nė fshehtėsi (nėn betimin rigoroz) nga ana e shumė shkollave dhe kulteve tė edukimit psikik:

            1. Principi i parė i ligjshmėrive sė parafytyrimi ėshtė formimi i figurės sė qartė dhe precize tė dėshirės qė kėrkojmė ta realizojmė nė botėn materiale. Kjo ka tė bėjė me aftėsinė e madhe tė pėrqendrimit (koncentrimit) tė mendimeve nė figurėn e porsaformuar psikike. Qartėsia e njė figuracioni psikik, varet shumė nga pėrqendrimi, qė nuk e kanė tė zhvilluar dhe ushtruar disa persona, apo, nė anėn tjetėr, disa tė tjerė e kanė tė lindur. Figura psikike e porsaformuar, duhet tė jetė aq e qartė, sikurse ajo tė ketė ndodhur, vėrtet, nė botėn materiale. Shpeshherė, te fillestarėt paraqitet tendenca e shėtitjes sė mendimeve, qė ėshtė proces normal. Nėse gjatė formimit tė figuracionit tonė psikik tė dėshirės qė duhej realizuar, paraqitet kjo dukuri, atėherė nuk duhet shqetėsuar, pėrsėritni edhe njė herė nė mendime filmin psikik dhe dukuria e "shėtitjes sė mendimeve" me kohė do tė zhduket.

            2. Si princip i dytė i ligjshmėrisė sė pėrqendrimit ėshtė mbushja dhe energji psikike e figuracionit psikik tė dėshirės qė pritet tė realizohet. Kjo nėnkupton ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe tė sigurisė se dėshira e paramenduar ėshtė realizuar me tė vėrtetė. Edhe dyshimi mė i vogėl nė suksesin e realizimit tė vetė kėtij procesi, shkakton kundėr efekt dhe fillimi i dėshirės sonė, shndėrrohet nė fantazi tė thjeshtė. Ndjenja e sigurisė dhe besimit nė sukses mbush figurėn tonė psikike me energji pozitive. Sa mė e madhe ėshtė mbushja me energji e figurės psikike, aq mė shpejt do tė realizohet dėshira e kėrkuar. Andaj, gjithnjė nė bindje duhet ta keni si parim: teoria e Ajnshtajnit se materia ėshtė vetėm energji e koncentruar nė njė cak, mbėshtet plotėsisht qėllimin e veprimit tė kėtij principi.

            3. Principi i tretė i kėsaj ligjshmėrie ėshtė kapshmėria e dėshirės, qė nėnkupton mundėsinė reale praktike, se dėshira e caktuar mund tė realizohet. Ta zėmė: studenti posa e ka regjistruar fakultetin e mjekėsisė, nuk mund ta parafytyroj veten si kirurg tė famshėm botėror me prejardhje nga Kosova, sepse kjo dėshirė pėr momentin ėshtė e pakapshme. Shumė mė reale ėshtė qė studenti jonė i mjekėsisė ta parafytyroj dhėnien e provimit tė parė, regjistrimin e semestrit, likuidimin e vitit etj.
            4. Principi i katėrt ka tė bėj me njohjen e teknikave tė psiko-magjisė. Ky princip nėnkupton se pėr zbatimin e plotė dhe me sukses tė ligjeve tė caktuara tė magjisė, duhet tė kemi njė njohuri elementare pėr teknikat e ndryshme tė ritualeve tė cilat aplikohen praktikisht. Me pėrpunimin e kėtij artikulli, ju lexues tė nderuar, njiheni me njėrėn prej teknikave qė pėr fillim  ėshtė e mjaftueshme nė zbatimin e ligjit tė pėrqendrimit (mu kėtė qė ju veē jeni duke e bėrė nėpėrmjet kėtij artikulli).

            5. Principi i pestė dhe i fundit i ligjshmėrisė sė parafytyrimit ėshtė dhėnia e mundit apo veprimit tė pėrhershėm. Pa mund dhe lodhje tė caktuar nuk ka as rezultat. "Asgjė nuk bie, vetvetiu, nga qielli" - thotė populli, ose, "nuk kryhet fakulteti pa e nxe karrigen". Andaj, pa mund dhe besim tė sinqertė se dėshira e caktuar duhet patjetėr tė realizohet, nuk ka as sukses me kėtė ligjshmėri.

            Koha e zgjatjes sė realizimit tė dėshirave pėrmes parafytyrimit varet nga pėrpikėria e zbatimit tė vetė kėtyre principeve

            Para se ta zbatoni teknikėn e pėrshkruar tė parafytyrimit, si hap i parė qė duhet ta bėni ėshtė definimi i qartė i dėshirės jetėsore qė duhet realizuar. Hapi tjetėr ėshtė analiza e kapshmėrisė sė dėshirės, dhe sė fundi, duhet ta krijoni skenarin e filmit psikik qė duhet ta parafytyroni si dėshirė nė mendimet e juaja. Ta zėmė se njė kohė tė gjatė jeni pa banesė dhe dėshira juaj e flaktė ėshtė qė ta zgjidhni kėtė ēėshtje. Por, kot! Vitet kalojnė dhe ju jeni ende me qira, nė bodrume me lagėshti. Ja ky ėshtė momenti mė i pėrshtatshėm qė pėrmes teknikės sė parafytyrimit ta realizoni dėshirėn e kamotshme. P.sh. parafytyroni banesėn e juaj mentale me orendi tė reja nė to, kuzhinėn dhe erėn e gjellėve qė gatuhen nė tė, ndejeni qartė zhurmėn e fėmijėve si luajnė nė hapėsirėn e veēantė tė dhomės sė tyre, parafytyroni pamjen e bukur piktoreske qė shihet nga ballkoni, miqtė dhe mysafirėt qė ju pėrgėzojnė pėr banesėn e re dhe detajet tjera qė juve ju shkaktojnė kėnaqėsinė e ndjenjės sė njė realiteti tė vetė filmit psikik. Parafytyrimi i kėsaj skene tė dėshirės sonė tė paraqitur si shembull, duhet tė jetė sa mė i qartė nė parafytyrimet tona... aq qartė, sa qė tė duket sikur reale nė botėn tonė materiale. Duke e shikuar kėtė film nė mendimet tuaja, regjisori i sė cilės jeni ju vetė, kėnaquni dhe pėrcilleni atė me emocionin e lumturisė. Mos dyshoni! Dyshimi sado i vogėl shkakton kundėr-efekt. Filmin tuaj psikik tė parafytyrimit pėrsėriteni sė paku dy herė nė ditė, preferohet patjetėr nė mėngjes posa tė zgjoheni tė shtriheni tė flini, ose do tė ishte e preferueshme ta praktikoni edhe gjatė ditės kur ndjeheni tė disponuar dhe tė relaksuar, pa ngarkesat e problemeve tė sė pėrditshmes. ėshtė me rėndėsi ta dini se duhet tė jeni tė parapėrgatitur qė gjatė zbatimit tė metodės sė parafytyrimit pėr realizimin e dėshirės sė caktuar, do tė hasni nė dukurinė e ashtuquajtur tė "periodave tė thata". Gjatė shfaqjes sė kėtyre periodave, do tė krijohet dyshimi se e tėrė kjo qė bėni janė "dokrra", "pallavra", "humbje e kotė e kohės", si dhe dyshimet e tjera tė ngjashme. Mos u shqetėsoni! Kėto janė tė natyrshme dhe do tė largohen brenda njė dite. Ju vazhdojeni procedurėn edhe mekanikisht, duke e bėrė atė si njė shprehi tė sė pėrditshmes. Mos e harroni kurrė njė urtėsi kineze e cila thotė: "Para agimit ėshtė terri mė i madh". Dėshirat tona qė realizohen nėpėrmjet metodės sė parafytyrimit, nuk vijnė kur ne me padurim i presim, por ato vijnė spontanisht. P.sh. e takoni papritmas njė shok tė vjetėr qė ju ofron tė holla me kushte shumė tė volitshme tė kthimit, ose ai ėshtė vendosur jashtė vendlindjes dhe banesėn e vetė ua mundėson ta paguani me kėste mujore pėr njė afat mė tė gjatė etj. Pėrveē dėshirave materiale, me metodėn e parafytyrimit mund tė eliminohen edhe shumė dobėsi tė ndryshme tė personalitetit tonė. Procedura ėshtė plotėsisht e njėjtė, por dallohet vetėm filmi psikik qė duhet ta zbatoni posaēėrisht pėr kėtė qėllim. Ta zėmė, jeni koprrac ose keni tremė para auditoriumit tė gjerė. Ky problem u mundon kaherė dhe ju nuk keni zgjidhje, edhe pse ju e dini se paraqitja e vetė problemit ėshtė e panevojshme pėr atė moment. Nė kėtė rast mjafton ta krijoni njė film psikik qė duhet ta parafytyroni nė mendimet e juaja, si, p.sh., gjendeni nė njė shoqėri ku jeni nė qendėr tė vėmendjes. Nuk ndjeni tremė apo frikė dhe paraqiteni pėrplot guxim para njerėzve. Mbusheni kėtė figuracion me kėnaqėsi dhe ndiejeni atė si reale. Pas njė kohe tė zbatimit tė kėtij parafytyrimit, spontanisht do tė vėreni se nga ju largohet frika dhe trema pėr t'u paraqitur para njerėzve tjerė. Me kėtė metodė mund t'i evitoni edhe shumė mangėsi tjera psikike sikurse janė, fobitė (frikėt), varshmėria nga duhani, alkoolizmi, narkomani, pėrtacia, koprracia etj.


            Funksionimi i ligjshmėrisė sė parafytyrimit

            Njeriu, pėrveēse ėshtė qenie fizike me tė gjitha organet materiale tė pėrsosura tė funksionimit, ėshtė edhe qenie psikike qė pėrbėhet prej pjesės sė saj tė vetėdijshme dhe tė nėnvetėdijshme. Pėr pjesėn e vetėdijshme tė njeriut dihet mjaft, e errėt dhe e papėrpunuar mjaft. Hermetizmi dhe Okultizmi, si shkenca tė kulturave tė hershme, shumė e shumė para shkencės bashkėkohore, e ka njohur nėnvetėdijen dhe pėr tė komunikuar me tė ka kultivuar shumė metoda psikike tė ruajtura (dhe qė ende ruhen) si fshehtėsi. Njėra prej metodave qė ende, deri nė kohėn e fundit, ėshtė konsideruar si e fshehtė ka qenė edhe metoda e parafytyrimit. Te kjo metodė asgjė nuk ėshtė e komplikuar dhe e paqartė. Fjala ėshtė vetėm pėr gjuhėn, me anėn e sė cilės njeriu komunikon me inteligjencėn e tij tė paskajshme, qė ndryshe ne e kemi definuar edhe si nėnvetėdije.
Nėnvetėdija njeh dhe me pėrpikėri i zbaton tė gjitha urdhėratė, pa marrė parasysh pėrmbajtjen e tyre, me kusht qė ato tė vijnė nė mėnyrė tė pastėr dhe precize. Gjuha e vetme e komunikimit me nėnvetėdijen ėshtė figuracioni psikik, gjegjėsisht parafytyrimi i tė gjitha veprimeve qė mė parė krijohen nė mendjen tonė. Nėse kėto mendime tė parafytyruara qartė mbushen me energji tė fortė emocionale, nėnvetėdija me pėrpikėri do t'i realizojė nė tėrėsi. Pra, metoda e parafytyrimit ėshtė vetėm gjuha tė cilėn e kupton dhe e njeh nėnvetėdija jonė. Ne, si qenie njerėzore, gjatė aktivitetit tonė ditor mu pėrmes kėsaj metode, nėnvetėdijes sonė i japim urdhra tė ndryshme pa qenė tė vetėdijshėm pėr to. ēdo mendim ynė, sė pari, krijohet si figuracion psikik nė mendjen tonė, e pastaj ekziston nė realitetin material. Prandaj, duhet tė keni kujdes se ēfarė urdhra i jepni nėnvetėdijes suaj. Fatin njeriu vetė e krijon, pikėrisht, pėrmes mendimeve tona pozitive ose negative. Mendimet janė tė pashlyeshme dhe regjistrohen nė nėnvetėdijen tonė, duke pritur momentin e pėrshtatshėm tė realizimit tė tyre. Nėse nėnvetėdijes i japim urdhra pėrmes mendimeve tona negative, atėherė ato varėsisht nga mbushja energjetike e tyre, nė momentin mė tė pėrshtatshėm do tė realizohen.
Nuk jemi nė kėtė botė, rastėsisht, tė marrshėm, pėrtacė, koprracė, pa banesė, tė varfėr etj. Kėtė realitet e kemi kėrkuar vetė. Nėnvetėdija jonė i ka realizuar, sepse ashtu ka marrė urdhra nga mendimet tona pesimiste dhe negative.

            Prandaj, pėr fund mendoni vetėm pozitivisht, sepse ēelėsi kyē i fateve tė juaja jetėsore ėshtė nė JU dhe vetėm nė JU, gjegjėsisht, nė mendimet tuaja pozitive dhe negative qė i krijoni permanent pėr veten.


Fund