.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - FARAT E KUNGULLIT

Telegrafi

       FARAT E KUNGULLIT

 

    Farat e kungullit pėr qėllime mjekėsore pėrdoren tashmė mijėra vite. Janė burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminė K. Zbuloni pėrparėsitė shėndetėsore tė farave tė kungullit dhe konsumoni ato pėr shėndetin tuaj.

 

 

            Farat e kungullit pėr qėllime mjekėsore pėrdoren tashmė mijėra vite.

            Janė burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminė K.

            Zbuloni pėrparėsitė shėndetėsore tė farave tė kungullit dhe konsumoni ato pėr shėndetin tuaj.

 

            E mundin kancerin


            Studimi i shkencėtarėve spanjollė ka zbuluar se farat e kungullit pėrmbajnė komponentė, tė cilėt me sukses luftojnė kundėr qelizave tė kancerit. Nė fakt, janė efikase nė luftė kundėr llojeve tė ndryshme tė kancerit dhe kanė efekt anti-inflamator. Njė studim i shkencėtarėve gjermanė ka ardhur nė pėrfundim qė femrat, tė cilat kanė kaluar nėpėr menopauzė dhe pėr ēdo ditė konsumojnė fara tė kungullit, kanė pėr 23 pėr qind mė pak rrezik nga krijimi i kancerit tė gjirit. Efikasitet tė njėjtė kanė treguar edhe farat e lulediellit.

 

            Shėndeti i prostatės


            Vaji i farave tė kungullit pėrdoret pėr shėrimin e prostatės sė rritur. Vaji pėrmban fitokemikalie dhe antioksidues, tė cilat reduktojnė nivelin e radikaleve tė lira nė organizėm dhe parandalojnė krijimin e qelizave kancerogjene.

 

            Zbusin simptomat e menopauzės


            Nėse jeni nė kėrkim tė njė mėnyre natyrore pėr pėrmirėsim tė humorit ose pėr zbutje tė simptomave tė menopauzės, farat e kungullit janė njė zgjedhje e shkėlqyeshme. Farat rregullojnė sulmet e ngrohtėsisė, dhimbjet e kokės, zvogėlojnė dhimbjet nė nyja dhe zvogėlojnė shpeshtėsinė e ndryshimeve tė papritura tė humorit.

 

 

            Janė tė mira pėr humbje tė peshės


            Janė burim i pasur me fibra dhe proteina, materie tė cilat janė tė rėndėsishme pėr humbje tė peshės. Vetėm 30 gramė fara tė kungullit pėrmbajnė rreth 5 gramė proteina, gjė qė do t'ju mbajė tė ngopur pėr njė kohė mė tė gjatė. Megjithatė, duhet t'i konsumoni me kujdes, sepse njė filxhan me fara pėrmban rreth 285 kalori.

 

            Reduktojnė kolesterolin


            Studimet kanė zbuluar se farat e kungullit mund ta reduktojnė nivelin e kolesterolit tė keq pėr 13 pėr qind, ndėrsa nivelin e kolesterolit tė pėrgjithshėm pėr 10 pėr qind. Gjithashtu e reduktojnė rrezikun nga krijimi i droēkave tė gjakut, sėmundjet e sistemit kardiovaskular, sulmit nė zemėr dhe nė tru.

 

 

 

            Mbrojnė nga diabeti


            Farat e kungullit janė tė pasura me acide tė pangopura yndyrore Shkencėtarėt kanė konstatuar se janė efikase nė rregullimin e nivelit tė sheqerit nė gjak dhe rritjes sė ndjeshmėrisė sė organizmit ndaj insulinės. Ekspertė tė shumtė diabetikėve u rekomandojnė fara tė kungullit si ushqim pėr konsumim tė pėrditshėm.

 

            Lehtėsojnė artritin


            Shkencėtarėt kanė vėrtetuar se farat e kungullit kanė ndikim anti-inflamator, qė zbut simptomat e artritit. Nėse vuani nga artriti, pėr ēdo ditė konsumoni rreth 30 gramė fara tė kungullit, nė mėnyrė qė tė lehtėsoni simptomat e tij.