.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Ecja mbi prush?

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.syri3.com

        

       ECJA NĖPĖR PRUSH?!

                                

       Shoqata pėr krijimin e njeriut tė ri "VEGIMI MISTIK" nga Prizreni, ėshtė njė shoqatė joqeveritare e cila aktivitetin e saj e mbėshtet nė evidentimin, hulumtimin dhe tendencėn e sqarimit tė shumė fenomeneve parapsikologjike qė ndodhin nė natyrė, nė mėnyrė qė ato gjithnjė tė jenė nė shėrbim tė njeriut. Shoqata kultivon besimin e pashoq nė vete dhe fuqitė hyjnore qė janė nė thellėsitė e brendėsisė sonė.Sipas kėsaj Shoqate, kėto forca nė mėnyrė tė natyrshme ekzistojnė tek ēdo individ, por ata janė tė bllokuara nga mėnyra e gabuar e tė menduarit dhe stresi psikik i pėrditshmėrisė qė na ngulfat.

 

   

Me riedukimin e EGOS, mėnjanimin e FRIKĖS nga ne dhe me tejkalimin e stresit psikik, mund tė na hapen rrugėt e kontaktit me nivelin e qenies tonė tė vėrtetė, e cila nė esencė ėshtė hyjnore.

Shoqata, me aktivitetet e saj, nuk ka kurrfarė prapavije dhe as qė udhėhiqet nga ndonjė paragjykim religjioz. Me moton: "T 'I BESOJMĖ VETES DHE FUQISĖ SĖ PASKAJSHME NĖ NE", ajo nė parim e orienton aktivitetin e saj.

E udhėhequr nga kėto parime tė veta esenciale, kjo Shoqatė, mė 21.03.2007, afėr hapėsirės sė Parkut tė Qytetit, nė orėt e vona tė mbrėmjes sė kėndshme tė ditės sė parė tė stinės sė pranverės, nė Prizren, organizoi ritualin e ecjes nėpėr prush.

Ky manifestim tradicional, ketė vit ėshtė hera e dytė qė organizohet nė Prizren.

Nė kėtė ritual, pėrveē shumė pjesėmarrėsve nga Prizreni, morėn pjesė edhe anėtarėt tjerė nga Prishtina, Gjilani, Lipjani... e gjetiu. Ky rituali i ecjes nėpėr prush, pėr herė tė dytė dhe vetėm nė Prizren, organizohet nė Kosovė dhe nė gjitha trojet shqiptare.

Kuptohet se, paraprakisht, pėr t'u pėrballuar kjo frikė, pėr shumė fillestarė, nevojitet edhe parapėrgatitje e caktuar rituale.Teknika e parė qė aplikohet si parapėrgatitje nė kėtė ritual ėshtė frymėmarrja ritmike, e cila ndihmon nė largimin e streseve tė ndryshme nga mendja dhe trupi, si dhe teknika e meditimit, qė e koncentron vėmendjen e praktikantit kah caku i qėllimit tė fundit.

Sipas njė parashikimi, para ritualit tė ecjes, temperatura e prushit duhet tė jetė diku 800-1200 gradė C. Patjetėr se hapin e parė duhet ta ndėrmarrin anėtarėt mė tė vjetėr...

 

 

PSE ECJA NĖ PRUSH DHE PSE PIKĖRISHT NĖ DITĖN E PARĖ TĖ STINĖS SĖ PRANVERĖS?

 

Sipas urtėsive tė civilizimeve tė lashta, ligji themelor dhe universal i krijimit dhe evolucionit si proces nė tėrėsi ėshtė ligji i tė kundėrtave. Ky ligj mbėshtetet nė veprimin e dy nėn-ligjeve tjera qė nė mes veti janė antagoniste: e para ėshtė nėn ligji i ruajtjes sė qetėsisė sė pėrhershme, dhe e dyta, ėshtė nėn ligji i lėvizjes sė pėrhershme.

Nga veprimi i pashmangshėm i kėtyre dy fuqive kontradiktore, si rezultat krijohet produkti i ri, kurse si manifestim ndodh nxehtėsia qė nė natyrė shfaqet si emocion, si zjarr, flakė... Ajo si proces, nė thellėsirėn e brendėsisė ndėrton dhe riprodhon, e nėse ngacmohet nė substancė, djeg, pėrcėllon, shpartallon dhe transformon.

Pra, zjarri nė pėrgjithėsi, ėshtė si manifestim nė proces. Tek njeriu shfaqet si emocion, e nė materie: si kallje, flakė, nxehtėsi, transformim... andaj, si stereotip evolutiv nė thellėsinė e mendjes sonė tė pėrsosur, pėrherė shkakton frikė, frikė respekt, pėrulje, nėnshtrim... Gjithnjė frikė si bindje, frikė si veprim.
Tė mos kesh frikė nga zjarri do tė thotė tė jesh pjesė e saj, pjesė e njė procesi hyjnor universal tė natyrės.. pjesė e tėrėsisė... sė cilės i takojmė edhe ne vetė.

Dhe... mjafton... vetėm njė hap i vogėl nė kėtė rrugė... nė kėtė shkrirje... njė hap nė drejtim tė vėnies sė kontaktit me qenien tonė tė vėrtetė hyjnore. Ky hap madhėshtorė ėshtė BESIMI. Besimi nė veten, gjegjėsisht, besimi nė ZOTIN qė ėshtė nė NE.

Pikėrisht mu kėtė besim nė veten tonė dhe nė vetė Zotin qė ėshtė nė NE, e ndėrton dhe e kultivon shoqata pėr krijimin e njeriut tė ri "Vegimi Mistik" nga Prizreni.

Pikėrisht, pėrmes kėtij rituali tė ecjes nėpėr prush, tė organizuar nga kjo shoqatė, dėshirohet tė vėrtetohet kjo esencė.
Dhe, jo rastėsisht mė 21 mars. Nė ditėn e parė tė stinės sė pranverės, nė ditėn e rifillimit tė sė resė, tė ringjalljes, gėzimit, lumturisė, dashurisė... nė ditėn e parė tė gufimit tė zjarrit tonė tė brendshėm qė fillon tė shpaloset si emocion.

Edhe pse ky ritual, tė nderuar lexues nuk ka tė bėjė aspak me kurrfarė paragjykimi religjioz, ta pėrmbyllim kėtė artikull me dy citate tė marra nga dy librat e shenjta: Biblės dhe Kuranit.

Nga njė ajet i KURANIT thuhet:

 

"Allahu vėrtetė i hap tė gjitha rrugėt dhe tė gjitha perdet para besimtarit tė vėrtetė!"

Nga ana tjetėr, nė BIBĖL shkruan:

Lyp do t'ju jepet.
Kėrkoni dhe do ta gjeni.
Trokitni dhe do t'ju ēelet!
Sepse, kush lyp, i jepet,
E kush troket, i ēelet.

U BĖFTĖ SIPAS BESIMIT TUAJ!!!