.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Prodhimet e sjelljeve tė reja

Seminar pėrgatitor sipas Institutit pėr PNL dhe Hipnozė

PRODHIMET E SJELLJEVE TĖ REJA

(nga libri "DORACAK PĖR HIPNOZĖ")

 

Autorizimin ekskluziv pėr editimin e kėtij libri nė internet, e kane vetėm kėto faqe shqiptare:

 

www.syri3.com

www.sa-kra.ch

 

Libri "DORACAK PĖR HIPNOZĖ", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė".

 

           

 

            Sot ju duhet t’i mėsoni edhe disa mundėsi speciale pėr pėrdorimin e gjendjes trans-terapeutike. Sė pari njė metodė jashtėzakonisht tė nevojshme, e cila mund tė aplikohet nė mėnyra tė shumta, nė fushat e ndryshme tė veprimit: Ajo quhet: „ Prodhimet e sjelljeve tė reja “. Ajo ēdoherė mund tė aplikohet, nėse klienti me vetinė e tij, nė situatėn pėrkatėse ėshtė i pakėnaqur. Kjo tregon saktė se pėr ē’arsye pjesa mė e madhe e klientėve tanė ankohen.

            Mė poshtė unė do tė presupozoj se ju personin e caktuar veē e keni tė vėnė nė trans dhe gjithashtu ai ėshtė i hapur apo i mbyllur ndaj ndonjė vetije tė tij, dhe signalet Po/Jo i ka formuar.

            Sė pari lejojani atij tė caktojė njė sjellje, qė ai nė ju tė mos mund tė ankohet. Pastaj ai duhet vetvetiu nė vete tė vrojtojė e tė dėgjojė.

            Ju dėshironi qė ai ta shikojė vetveten sesi sillet dhe vėrtet, nga jashtė personit tė tij, ai sheh si nė njė film. Kjo ėshtė njė urdhėresė pėr disociacion (mospėrputhje). Kjo ia mundėson atij, qė atė gjė e cila atij i vjen e papėrshtatshme, nė qetėsi ta vėrejė dhe pėr tė tė dėgjojė, se ēka ai ndien, nėse ai vėrtetė ėshtė nė atė situatė. E pastaj ju i thoni: „ Ma jepni ju mua njė signal – Po, nėse ju kėtė sjellje, tė cilėn doni ta ndėrroni, nė paqe dhe me ndjenjė sigurie mė nė fund e keni vėrejtur dhe dėgjuar.“

            Nėse reaksioni vjen – Jo, atėherė ju pyetni: „A e dini ju ndonjė sjellje tė re qė nė kėtė situatė, nė vend tė kėtyre, mė me dėshirė do t’i tregonit?“ Ėshtė e rėndėsishme qė tė gjitha tė formulohen kėshtu, qė ata tė pėrgjigjen me Po apo Jo, me kėtė ēdoherė fitohet njė magji e mrekullueshme nga pacienti.

            Nėse e thotė njė Po, pėr njė sjellje pėr tė cilėn klienti e di se ai mė me dėshirė do tė sillej nė tė, ju i thoni: „Mirė, tani ju vėreni dhe dėgjoni, sesi nė situatėn, e cila gjer mė tani pėr ju ēdoherė ishte njė problem, me sjelljen e re e tregoni. Mė jepni ju njė shenjė – Po, nėse kjo ėshtė pėrmbyllur“.

            Pastaj pyetni: „Nėse ju vetėm e keni vrojtuar, sesi nė situatėn e caktuar reagoni me diēka tjetėr apo diēka tė re, kjo vėrtet ishte diēka krejtėsisht e gėzuar pėr ju?” Nėse Jo, atėherė lejone atė tė fillojė nga e mėparshmja qė ta zhvillojė njė sjellje tė pėrshtatshme.

            Nėse ju shenjėn – Po e merrni, punoni pėrsėri nė atė qė sjelljen e re ta pėrforcojė, qė me atė ju t’a ftoni, qė disociacionin ta bėjė sėrish: „Kėtė herė unė dėshiroj, qė ju tani vetvetiu tė jeni pjesėtar dhe tė ndjeni sesi ju ju udhėheq sjellja e re. Vendosuni vetė tėrėsisht nė brendinė e filmit dhe pėrjetojeni sesi ju duket, nėse ju nė kėtė situatė vėrtet ashtu silleni.“

            Nėse ai kėtė e ka bėrė, pyetni: „ A ishte kjo vėrtet njė gjendje mė e gėzuar?“  dhe kujdesuni saktėsisht pėr atė, se vėrtetė a keni marrė njė reaksion – Po, tė qartė dhe kongruente. Ndonjėherė shihet nga jashtė njė sjellje e mrekullueshme, por nėse fshihet diēka pėrbrenda, e ndien veten disi jo mirė. Nėse ju nga kjo pyetje e merrni njė pėrgjigje – Jo, ju duhet ta trimėroni klientin, qė atė ta bėjė mė tutje dhe sjelljen ta modifikojė, derisa tė qėndrojė mė i kėnaqur, nėse ai kėtė vetė e udhėheq.

 

            Nėse ju e keni arritur ndryshimin e sjelljes sė tij, ju duhet tė bėni diēka absolutisht tė qėndrueshme e tė sigurt, qė kjo sjellje tė re automatikisht tė hyjė nė situatat e ardhshme jetėsore. Kėtė ne e quajmė „Pacing i ardhmėrisė“ ose „ Ura nė ardhmėri“. Mund tė pyetet pėr shembull: „A dėshiron, ndėrdijshėm, ta marrėsh kėtė pėrgjegjėsi mbi vete, qė kėtė sjellje tė re, vėrtetė, nė mėnyrė tė besueshme, nė ēdo rast, ta zbatosh?“ Nėse ju dėshironi, kėtė mund ta formuloni edhe mė me ndikim. Ju pastaj e sillni drejt qėllimit:

            „Dhe ti vetėm don, qė nė mėnyrė tė ndėrdijshme, sapo tė jesh nė rregull, ēfarėdo tė dėgjosh, tė shikosh dhe ta ndjesh special pėr atė qė dėshiron tė dish: kjo ėshtė vetėm njė situatė, nė tė cilėn duhet tė funksionojė sjellja e re. – Ju e lejoni kėshtu ta gjejė njė rrugė tė drejtė tė situatės sė caktuar, e cila, nė ardhmėri, me sjelljen e re, automatikisht, do tė zgjidhet.

            Paraqitja automatike e sjelljes sė re ėshtė njė shenjė karakteristike pėr atė se hipnotizuesi veprėn e tij e kupton. Nėse ju kėtė ndryshueshmėri e keni udhėhequr ashtu, vetėdija nuk ka nevojė tė mendojė pa ndėrprerė se ēfarė ėshtė bėrė. Nėse klienti e sheh sjelljen e re, ai tani veē duhet tė bėhet i rregullt ēdoherė, tani pėr tani nuk e keni paketuar atė saktėsisht. Pėrse vetėdijen ta ngarkoni me atė? Kjo ėshtė pjesa mė e braktisur dhe e kufizuar e personalitetit.

            Te ndonjė njeri Pacing-ardhmėria e qartė (e prerė) nuk ėshtė e nevojshme. Ndokush veē ka vetė njė strategji tė Pacing-ardhmėrisė, tė cilėn e bėn krejtėsisht vetė. Njerėzit tjerė pėrsėri nuk janė nė gjendje qė kėtė urė lidhėse vetvetiu ta tėrhjeqin plotėsisht, prandaj atė ju duhet pastaj nė mėnyrė tė veēantė ta udhėhiqni, nėse puna juaj dėshironi tė jetė themelore dhe sistematike.

            Klienti nuk e di, se ēfarė alternativash tė mėnyrės sė sjelljes ai, nė situatat problematike, mė me dėshirė do tė mund t’i zbatonte, kėshtu qė ju ia filloni me njė proces tė zgjedhur, qė hapat tė jenė tė zgjedhur. Sė pari ju thoni: „Shikoni prapa nė historinė tuaj jetėsore. A keni reaguar nė ndonjė situatė tjetėr kėshtu, siē ju me dėshirė nė kėtė situatė problematike po reagoni?“ Nėse thotė po, atėherė lejojeni atė qė situatat problematike t’i pėrjetojė pėrsėri, dhe nė vete ai e ndėrton kėtė reaksion, hap pas hapi, shtu siē unė tani atė e kam paraqitur.

            Nėse pėrgjigjja mė tutje theksohet „jo“, tani ai duhet tė kėrkojė vėrtet mė tutje njė model tė ri. Pėr kėtė arsye ju e pėrdorni atė tė cilėn ne e kemi quajtur „zhvendosje e mbulesės sė pėrmbajtjes“ (referential inda shift).

            Ju pastaj thoni „a e njihni ju dikė, i cili nė kėso rasti reagon kėshtu, siē ju pėr kėtė jeni pėrcaktuar, ashtu qė tė pritni njė sjellje tė suksesit tė dėrguar dhe si mund tė reagoni me dėshirė?“ Ose i thoni: „Nga tė dhėnat, tė cilat ju me sjelljet tuaja tė tanishme pėr situatėn e kėtillė mė jepni, unė konstatoj se jeni tė pakėnaqur, se ju pėr tė keni parafytyrime tė ndėrgjegjshme, se ju me dėshirė do tė reagonit ndryshe nė vend tė kėsaj. Mendoni ju nė njė njeri – njėrin prej tė cilėve ju e respektoni dhe e admironi edhe ai kėshtu do tė reagonte si ju nė kėtė situatė qė do tė ndiheni tė pėrshtatshėm.“ Modeli, tė cilin e zgjedh tani klienti, mund tė jetė njė person real por edhe njė person i menduar. Njė personalitet i gjetur nga njė film apo nė ndonjė libėr, nė tė njėjtėn mėnyrė mund tė paraqet njė reprezentacion tė mundshėm interpsikik nė mėnyrėn e sjelljes e qė tė jetė njė model i shkėlqyeshėm, si ndokush qė ju e njihni faktikisht

            Nėse ai jua ka kėrkuar juve njė pėrgatitje, lejone atė qė nė tre hapat pasues, nė repertoarin vetanak, ta inkorporojė vetėpėrmbajtjen e kėtij modeli. Sė pari lejojeni atė tė shikojė dhe tė dėgjojė, sesi nė ēdo situatė modeli e pėrmbanė atė tė cilėn ai dėshiron mundėsinė e sjelljeve tė reja. Kėrkon prej tij butėsisht duke i thėnė: „Mirė, nėse ju vetėm kėtė person e keni vrojtuar, ju vetėm besoni qė kjo ėshtė mėnyrė e saktė, sesi ju dėshironi tė reagoni?“ Nėse jo, ju duhet atė ta trimėroni, qė edhe njėherė tė ktheheni prapa pėr ta kėrkuar njė model tė ri, ose ai duhet vetė tė shohė personin, sesi ai, tash, ndryshe pėrmbahet. Nėse ai pėrgjigjet me Po, ju mund tė kaloni te hapi tjetėr.

            Nė hapin tė dytė ju thoni: „Ju vetėm qėndroni qė nė film te fotografia juaj e vetme dhe te zėri juaj i vetėm. Shikoni dhe dėgjoni sėrish ashtu saktė e me vėmendje dhe ngritne gishtin – Po, nėse ju keni pėrfunduar“. Tani ai vėrehet nė situatėn e cekur, me mėnyrėn reaksioneve tė reja.

            Nėse ai kėtė hap e ka pėrfunduar, pyetne ju atė: „ Pasi qė ju vetėm e keni parė dhe dėgjuar si ėshtė ajo, nėse ju vetė kėshtu silleni: a dėshironi ju mė tutje qė sjellja juaj tė jetė kėshtu? A besoni mė tutje, se kjo juve ju pėlqen? – Nėse pėrgjigjja ėshtė „jo“, ndihmoni atij, qė sjelljen e re ta modifikojė, derisa ai pėr kėtė vėrtetė ėshtė i arsyeshėm ose ju pėr kėtė merrni pėrsipėr mė shumė ndryshueshmėri tė vogla; ose pėr kėtė lejojeni atė qė edhe njėherė tė kėrkojė njė model tė ri.

            Nėse ai e ka dhėnė njė pėrgjegjje – Po, ai duhet qė nė kėtė fotografi tė pėrqėndrohet dhe tėrė atė ta pėrjetojė (tė gjitha ndjenjat dhe ndjeshmėritė t’i pėrjetojė), qė kėtė ta sjellė nė sjellje tė vetėdijshme. Kur ai kėtė e pėrfundon, pyeteni se ēfarė gjendje e gėzuar ishte pėr tė. Nėse thotė jo, trimėrojeni atė qė sjelljen e pėrcaktuar ta modifikojė. Vetėm atėherė kur si pėrgjigje vjen njė kongruente Po, vetėm atėherė sjellja nė situatė provohet dhe ėshtė njė gjindshmėri tė mirė.

            Kjo ėshtė njė mėnyrė krejt e kujdesshme, njė ndryshueshmėri nėn respektimin e plotė tė individualitetit; kjo udhėhiqet thjesht: pjesėmarrjet e ndryshuara, tė ndara nga klienti, tė cilat pėr tė tani janė tė kėnaqėshme, tani veē futen nė personalitetin e tij.

            Nė veprimet e ardhshme ju bėni njė Pacing – ardhshmėri, nė atė mėnyrė si unė e kam pėrshkruar mė parė. Kėrkoni nga ndėrdija juaj tė thuhet njė sinjal – Po, nėse ajo e ka caktuar njė shenjė treguese nga bota e jashtme, atė do ta pėrdor nė tė ardhmen si zgjidhje automatike pėr sjellje tė re.

            Mė nė fund ju disa sugjestione tė pėrgjithshme mund t’i jepni, pėr t’u harruar tė gjitha kėto. „Ėshtė e rėndėsushme qė gjėrat tė harrohen, e pėr tė cilat ju nuk duhet tė kujtoheni”. Kjo do tė ishte njė mundėsi, qė tė thuhet diēka e kėtillė.

            Qėllimi juaj ėshtė njė ndėrrim i sjelljes. Nė kėtė aspekt ėshtė njėsoj, nėse vetėdija e tij vendos qė pėr tė tė dėshmojė. Nėse vetėdija e tij vendos qė ai tė mos i di tė gjitha, duhet qė ai mė sė paku ta ketė njė ndjenjė tė ngrohtė, tė cingėruar lehtė; nėse ajo vjen nga transi si shenjė pėr tė, se diēka me kėnaqėsi ka ndodhur, se ai pėr tė mund tė gėzohet, sė shpejti ai, nė situata pėrgjegjėse, do tė mund tė sillet mė mirė se gjer tani.     

 

Fragment nga libri „Doracak pėr hipnozė“