.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Shkencė - DOBITĖ SHĖNDETĖSORE TĖ FARĖS SĖ LIRIT      

http://botasot.info

DOBITĖ SHĖNDETĖSORE TĖ FARĖS SĖ LIRIT 

 

      Lino pėrmban dy here me shume omega-3 se ēdo lloj peshku qe njihet si burimi kryesor i tyre. Omega -3 hiqet ne te gjitha ushqimet e paketuara neper fabrika sepse ul shume datėn e skadimit gjė qe nuk i intereson prodhuesve.

 

 

            Njihet si lubrifikanti me i mire pėr organizmin. Popullsia e Abisinisė ka qene e para qe ka pėrdorur kėtė fare si ushqim, ajo ėshtė njė bime vjetore me lule bojeqelli.

            Farat e saj janė te pasura ma acidi- grasi esenziali (AGE) omega-3 dhe omega-6.

            Fara e linit pėrmban 55 % te saj acido-omega -3.dhe qe e bėn atė burimin kryesor natyral te omega -3 ne bote. 50 g lino janė te barabarta me 20 g fibra, ndėrsa 50 g kumbulla te thata pėrmbajnė 7,5 g dhe 50 g fasule te zeza pėrmbajnė 7,2 g dhe orizi integral 4,8 g. Ndėrsa nevoja ditore e jona ėshtė 30 g fibre.

            Gjithashtu ai pėrmban ne sasi te ekuilibruar edhe omega-6 qe ne ushqimin e pėrditshėm e kalon nevojėn tone ditore edhe 20 here duke krijuar njė disekuilibėr midis tyre.

            Kėto vajra (AGE) nuk mund te sintetizohen nga organizmi ynė por duhet te merren nėpėrmjet ushqimit. Ato janė perberesit kryesor te membranės qelizore dhe kur mungon AGE qeliza ndėrton membranėn e saj me vajra te tjerė te cilesise me te ulet qe e bėn atė me delikate.

            Lino pėrmban dy here me shume omega-3 se ēdo lloj peshku qe njihet si burimi kryesor i tyre.

Omega -3 hiqet ne te gjitha ushqimet e paketuara neper fabrika sepse ul shume datėn e skadimit gjė qe nuk i intereson prodhuesve.

 

            Organet e interesuara

 

            Lubrifikojnė intestinon, dhe sidomos kolon, kane gjithashtu substanca ushqyese pėr shpretkėn, pankreasin, dhe sistemin imunitar.

 

 

            Aftesite kuruese

 

            Kane aftėsi ipocolesterolemizzanti dhe afrodiziakė ndihmojnė ne rregullimin e peshės trupore njihet edhe si ushqimi i bukurisė pasi i jep jete dhe shkėlqim lekures flokėve thonjve, syve.

            Ai ndihmon ne uljen densitetin e gjakut, bllokojnė rritjen e qelizave tumorale, Omega -3 edhe pse ėshtė yndyre nuk ndikon aspak ne rritjen e peshės trupore pėrkundrazi hyn ne reaksion me yndyrat e tjera duke i shkrire ato sipas studimit te bere nga universiteti i Pensilvanias. Prandaj dhe mungesa e tyre bėn qe organizmi ynė ti tresė me veshtiresi yndyrat e tepėrta te grumbulluara ne pjese te veēanta te trupit.

            Omega-3 ka aftėsi antikanceroze farat e linit mund te pėrdoren pėr kurimin e rreth 26 sėmundjeve te ndryshme.

            Sipas kėrkuesit shkencor Amerikan Donald Rudin mungesa pėr njė kohe te gjate e omega-3 shkakton probleme mentali te memories, te dimensionit te qelizave te komunikimit ndermjet tyre dhe si pėrfundim ngadalėsimin e zhvillimit te mendimit.

            Ndėrsa vajrat e tjerre sidomos ato te skuqur dhe qe janė te pasur vetėm me omega-6 rendojnė shume punėn e pankreasit dhe temthit, duke na bere te ndjejmė njė dhimbje ne krahun e djathė poshtė brinjės se fundit, japin dhimbje ne shpatulla, dhe bejne qe te bien thonjte e kėmbeve.

            Prandaj duhet qė kėto dy vajra tė jenė nė ekuilibėr e siē ndodh sot me ushqimin e modern qe ka pothuajse vetėm omega-6.

            Vajrat qe janė ne shitje gjate pėrpunimit te tyre pėrdorin temperatura shum te larta qe formojnė ne te acidtranslinolenico qe ėshtė pothuajse i pa tretshėm nga organizmi ynė dhe si i tille krijon probleme dhe semundje te shumta.

 

            Pėrdorimi

 

            Merni njė luge kafeje me fara lini (liri) dhe hidheni ne njė gote ujė te ngrohte para se te flini dhe kur te zgjoheni ne mėngjes pini ujin e gotės, uji tani ėshtė kthyer ne njė mase te dendur te yndyrshme pijeni pa frike atė te paktėn 4 here ne jave. Farat e linit mund te hidhen edhe ne sallate ose te haen direkt pa asnjė problem. Duhet te ruhen ne frigorifer.

 

            Ku ti gjeni?

 

            Edhe kėto mund ti gjeni ne farmaci ose ne erboristeri, ndėrsa ne Shqipėri pash sivjet kur isha me pushime qe shiteshin edhe rruge nga disa ambulante te improvizuar, Konfeksionimi i tyre ishte bere nga njė firme Shqiptare, dhe ishin jashtėzakonisht te shtrenjta ne krahasim me ēmimin e ketushem .