.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Dija e pėrgjithshme nė ne

Shkruan: Salih BASHA

      DIJA E PĖRGJITHSHME NĖ NE

     Ne jemi njerėz tė ēuditshėm! Jemi shumė aktiv kur dėshirojmė t’i zvogėlojmė realizimet e njerėzve tė huaj dhe shumė intern kur duhet tė pėrballemi me potencialin personal. Lufta kundėr kėsaj tė keqe nė ne, paraqet thelbin e luftės pėr vetėzhvillim dhe progres. Kjo ėshtė luftė pėr kthim ka vetvetja dhe mundėsive tona tė ndritshme.

   

 

            Ēdo trup fizik dhe shqisat e tij janė mjete tė specializuara, nė bazė tė tė cilave mundemi ta pėrjetojmė realitetit fizik. Qė t’i vėrejmė realitetet tjera duhet t’i shfrytėzojmė shqisat e brendshme. Kjo ėshtė metoda e perceptimit e cila i pėrket “Uni-t” tė brendshėm, dhe kjo ndikon, pa marrė parasysh se, kemi apo nuk kemi ne formė fizike! Ky sistem quhet “Sistemi i kamufluar” (i fshehur ose i maskuar) me arsyen qė materia fizike, si formėn si vitalitetin (aksionin) e marr nga brendia e vet. Ka edhe realitete tė tjera qė janė tė kamufluara.

             Me ndihmėn e shqisave tė brendshme ne mund tė shohim atė qė gjendet e kamufluar. Kėto shqisa tė brendshme i pėrkasin “Uni-t”, ku edhe ne jemi pjesė e tij. Ēdo pjesė  pėrbėrėse e “Uni-t” e  ndihmon dhe e inspiron personalitetin e vet. Nė personalitete, pos ndikimit tė egos, ekzistojnė shtresa tė materialit personal tė fushės sė ndėrdijes, kurse nė ndėrdije gjendet materiali i cili ka tė bėjė me gjininė e njeriut si tėrėsi. Kurse, prapė nė kėtė, ekziston dituria e pa zbuluar, e cila ėshtė dukuri e veēantė e “Uni-t” tė brendshėm. Kjo ka tė bėjė me realitetin nė tėrėsi, me ligjet e veta, principet dhe pėrmbajtjet. Kėtu e gjen diturinė natyrore e cila i pėrket kreacionit tė kamufluar tė “Universit”. Kėtu i gjen tė gjitha pėrgjigjet qė, kurrėn e kurrės, nė jetėn e pėrditshme nuk arrin t’i gjen. Qėllimi i ynė ėshtė qė tė mbėrrijmė teri te ky vend - ditura gjeniale nė ne. Me vullnet tė fortė mundemi tė arrijmė suksese duke i shfrytėzuar shqisat e brendshme.

            Tė gjithė gjenit e botės janė nė tė njėjtėn kohė edhe “fotografia” e mundėsive tona tė brendshme. Kur i sulmojmė njerėzit gjenial, ne nė realitete e sulmojmė potencialin personal... ne atėherė jemi autodestruktiv dhe e mohojmė ēdo pėrparim.

            Ne jemi njerėz tė ēuditshėm! Jemi shumė aktiv kur dėshirojmė t’i zvogėlojmė realizimet e njerėzve tė huaj dhe shumė intern kur duhet tė pėrballemi me potencialin personal. Lufta kundėr kėsaj tė keqe nė ne, paraqet thelbin e luftės pėr vetėzhvillim dhe progres. Kjo ėshtė luftė pėr kthim ka vetvetja dhe mundėsive tona tė ndritshme. Kur tė nisemi me bindje tė plotė  drejtė kėsaj sfide, atėherė mund tė thuhet se kemi bėrė shumė pėr krijimin e qenes personale si qenie gjeniale.

 

 

            Tė gjitha tė mirat e botės i ka krijuar njeriu, i ka krijuar individi, kurse populli asgjė s’ka krijuar. Atė qė e formėson individi mbetėt pėrgjithmonė. Idetė e mėdha kė i kanė formėsuar individėt e kanė ndėrruar dukjen e botės. Ata janė mė kreativėt nė mesin tonė - mė tė mirėt ndėr ne.

            Njeriu i menēur shkėlqen me diturin e vet dhe me atė shkėlqim i shndrit edhe tė gjitha gjėrat rreth tij, por dhe njerėzit. Nuk qėndron probleme, se ėshtė ndonjė kohė e “errėt” apo jo, e rėndėsishme ėshtė se a  jeni ju njeri i ndritur apo njeri i errėt! Njeriu duhet tė niset prej vetvetes dhe nė kėtė mėnyrė kontribuon edhe nė ndėrrimin e  njerėzimit. Me ndryshimin e vetvetes, ai ndryshon edhe njerėzimin. Ne dhe njerėzimi nuk jemi tė ndarė! Ne jemi njė. 

            Detyra jonė ėshtė qė ta zvogėlojmė atė qė ėshtė e keqe nė ne dhe ta rrisim atė qė ėshtė e mirė. Detyra jonė ėshtė qė tė depėrtojmė sa mė thellė nė vete, deri te natyra e brendshme ku na pret dituria e pakufishme dhe e pazbuluar.

            Lejoni mendjes qė tė shkojė kah drejtimi spiritual - kah kanalet hyjnore, dhe atėherė mendja e juaj ka pėr tė qenė dhe ka pėr tė formuar vibracione harmonike.

            Bukuria e vėrtet ėshtė kryesisht bukuria shpirtėrore. Ajo ėshtė nė zemrėn e ēdo kujt. Ajo ėshtė pjesė e karakterit njerėzor.