.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Demonstrime rrėqethėse

Shkruan: Sabir KRASNIQI

     DEMONSTRIMET RRĖQETHĖSE

 

       Kėto veprime rrėqethėse demonstrohen zakonisht gjatė ceremonive fetare, nėpėrmjet tė cilave, anėtarė tė besimeve tė ndryshme ndėr shumė popuj tė botės, paraqesin forcėn e gjithėfuqishme tė Perėndisė. Kėshtu, p.sh.,  nė jug tė ishullit Ceylona (Indi), gjatė njė ceremonie fetare pėr nder tė Hynjisė hinduse, anėtarė tė kėtij besimi, tė shpuar me mjete metalike dhe tė kapur nėpėr pjesė tė trupit me  ēengel, rrinė varur pėr njė kohė tė gjatė.

  

 

            Ndėr fenomenet e shumta (si burim i forcės sė brendshme tė njeriut), por nė dukje rrėqethės, ėshtė edhe fenomeni i therjes nė pjesėve tė ndryshme tė trupit me mjete tė mprehta metalike. Kėto veprime rrėqethėse demonstrohen zakonisht gjatė ceremonive fetare, nėpėrmjet tė cilave, anėtarė tė besimeve tė ndryshme ndėr shumė popuj tė botės, paraqesin forcėn e gjithėfuqishme tė Perėndisė. Kėshtu, p.sh.,  nė jug tė ishullit Ceylona (Indi), gjatė njė ceremonie fetare pėr nder tė Hynjisė hinduse, anėtarė tė kėtij besimi, tė shpuar me mjete metalike dhe tė kapur nėpėr pjesė tė trupit me  ēengel, rrinė varur pėr njė kohė tė gjatė. Duke  shqipėtuar fjalė magjike, ata bien nė gjendje transi dhe nuk ndiejnė kurrfarė dhembjeje. 

 

Majtas: anėtari i fisit hindu duke qėndruar i varur nė ēengela gjatė njė ceremonie  fetare qė u mbajt mė 23 janar 1997 nė qytetin e indisė Madras,  ndėrsa djathtas „Njeriu i shenjtė“ i  shpuar nė dy anėt e fytyrės me shpatė

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Pastaj  anėtarėt e sektit Sadhu, tė cilėt pėr nder tė Zotit Shiva dhe gruas sė tij Minakshi, pėr ēdo vit mblidhen nė tempullin e njohur nė qytetin Madurai, nė jug tė Indisė, ku  „njeriu i shenjtė“ me njė shpatė tė madhe i shpon te dy anėt e fytyrės dhe gjatė asaj gjendje ekstaze ai nuk ndien kurrfarė dhembjeje.

            Gjithashtu, rast konkret  i kemi edhe demonstrimet e dėrvishėve tanė (Kosovė), ceremonia e tė cilėve mbahet nė Prizren. Dėrvishėt tanė, qė i takojnė rendit tė Rufaive, pėr ēdo vit, me 22 mars, me rastin e Sulltan Nevruzit, ditės sė lindjės sė hz. Alisė, treshėgimtarit tė parė tė hz. Muhametit, nė teēen e Prizrenit, e festojnė kėtė ditė me njė ceremonial tė veēantė, gjatė tė cilit  kryhen therje me  shpata, pinjall e hanxhar.

            Ceremoniali fillon me kėndimin disaorėsh tė ilahive, pas tė cilave vjen Ziqiri (Ziqiri ėshtė njė lutje e dėrvishėve, nėpėrmjet sė cilės ata ndahen nga bota e pėrditshme, prej Nefisit (egos) dhe i dorėzohen  Allahut ). Pėrsėritja e pandėrprerė e emrit tė Allahut, e cila shoqėrohet me thirrje karakteristike „Hu“, dhe lėvizjet e kombinuara ritmike, herė nė njė anė e herė nė tjetrėn, i bien ata nė njė gjendje transi (autohipnozė). Pas kėsaj, nėn tingujt e instrumenteve tė posaēme, fillon dėrgimi i viktimave tė pėrgjakura Allahut, pra fillon therja rituale nėpėr faqe, gjuhė, bark etj. me anė tė mjeteve tė mprehta metalike si: shpata, hanxhar, pinjall etj.tė cilėn dėrvishėt e quajnė „zarpa“.

 

Disa demonstrime tė dėrvishėve nė Prizren

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Qėllimi  i ritualit nuk ėshtė fascinimi i masės, thonė ata, as  provokim i ndonjė sensacioni magjik, por  dėshmi e fuqisė sė Zotit, pasi sipas sufizmit, nė ēdo besim ekziston  emisari i Zotit, i cili duhet qė me anė tė veprimeve  tė veta (qė dėrvishėt i quajnė „keramete“) tė dėshmojė  fuqinė  e tė Madhėrishmit. Poashtu, thonė se „kerametet“ nuk i kryen dėrvishi, por  ai e lė nė dispozicion trupin e tij fizik, nėpėrmjet tė cilit i Madhėrishmi  demonstron fuqin e vet.

            Gjithashtu ėshtė interesant te ceket se edhe gjatė ritualit, por edhe pas daljės nga ai, ata nuk ndjejnė dhembje nė trupin e tyre fizik, si dhe gjurmėt e plagėve tė marra nga mjetet metalike  vėrehen fare pak  e edhe gjakderdhje nuk kanė.

            Njė dukuri tė njėjtė e demonstroi edhe holandezi Mirina Daja, nė vitin 1947, dhe atė para ekspertėve tė njohur mjekėsor. Ai lejoi qė publikisht t’i futet  shpata nė cilėndo pjesė tė trupit. Kėshtu ai me shpatė tė ngulur nėpėr mėlēi e veshkė, lėviste rreth spitalit pa vėshtirėsi, bile edhe vraponte. Profesorėt, tė cilėt e kontrollonin Dajen nė spitalin e kantonit tė Zürichut dhe Bazelit (Zvicėr), bėnė edhe fotografimin me rentgen, pėr tė evituar ēdo manipulim, dhe nė fund konstatuan se vėrtet Dajes i ishte shpuar veshka dhe mėlēia (kėtė e vėrteton edhe fotografia e rentgenit).  Dhe pas nxjerrjės sė shpatės, plagėt iu shėruan shumė shpejt dhe pa gjakderdhje.

 

Lartė: mjekėt duke e kontrolluar Dajen. Majtas: M. Daja duke vrapuar me shpatė nė trup

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Pra, edhe ky rast i pasqaruar nga ana mjekėsore, tregon se nė ēfarė mase mund tė ndikojė psika.