.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Parapsikologji - DATA 21.12.2012 NUK ĖSHTĖ FUNDI I BOTĖS!!

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.syri3.com

       DATA 21.12.2012 NUK ĖSHTĖ FUNDI I BOTĖS!!!

      Historia nisi me pretendimet se Nibiru njė planet i zbuluar nga sumerianasit, ėshtė drejtuar drejt Tokės. Kjo katastrofė ishte parashikuar tė ndodhte fillimisht nė maj tė vitit 2003, por asgjė nuk ndodhi dhe kjo datė u zhvendos pėr nė dhjetor tė 2012. Kėto dy data u lidhėn me parashikimet e kalendarit tė fisit tė lashtė Maja, nė solsticin dimėror nė vitin 2012, pra data e parashikuar si fundi i botės ishte 21 dhjetor 2012.

 

 

            Po tė mos ishim aktualisht nė vitin 2012 dhe po tė mos bėhej fjalė pėr njė kalendar tė civilizimit tė lashtė pagan MAJA, nė tė cilin senzacionalisht 21 dhjetori i kėtij viti parashihet si viti i njė kataklizmi tė mundshme planetare (fundit tė botės), pėr shumicėn, interesimi pėr kėtė civilizim tė shuar do tė ishte kufizuar nė shkallėn e nivelit tė kėrshėrisė sė zakonshme intelektuale.

            Nga ana tjetėr, kur rreth kėtij kurioziteti, me imagjinatėn e vetė tė bujshme krijuese kyēet edhe korporata mė e madhe filmike botėrore – “Hollywood”, atėherė, pa dyshim se, nga njė e dhėnė e zakonshme nė formė tė njė dėshmie hipotetike aspak shkencore, nė opinionin gjithė/botėror do tė arrihet njė efekt i fuqishėm mbresėlėnės psikologjik kolektiv. Konkretisht, fjala ėshtė pėr filmin e regjisorit tė famshėm holivudian, Rolanda Emmericha, titulluar, “2012”, premiera e sė cilės, u shfaq nė nėntor tė vitit 2009.

            E realizuar pėrmes njė teknike shumė tė pėrsosur bashkėkohore me pėrplot efekte virtuale, ky film artistik i stilit komercial holivudian, jo vetėm qė arriti njė shikueshmėri rekorde nė botė, por pėrmes temės specifike tejet sugjestibile qė trajtonte, provokoi emocione masive tė frikės dhe ankthit kolektiv tek njerėzit.

            Sa mė shumė afrohej dita kalendarike e parashikimit tė kėsaj kataklizme botėrore, aq mė tepėr njerėzimi mbahej nga makthi i pritjes. Dhe…ne jemi shumė afėr kėsaj date.
        Lajmė mė i fundit i botuar nėpėr disa medie edhe nė gjuhėn shqipe (posaēėrisht portale nė internet ) se “me datė 21 dhjetor 2012, toka do tė futet nė njė unazė tė palėvizshme satelitore tė quajtur rripi fotonik dhe nė orėn 1:00 pas mesnate me orėn Kolumbiane do tė ketė errėsirė totale e cila do tė zgjasė 3 ditė resht” , po i “hellin mė shumė benzinė nė zjarrit”, siē thotė populli. Gjegjėsisht, nė vend qė tė kontribuojnė nė drejtim tė qetėsimit tė popullatės, pėrmes kėtyre lajmeve senzacionaliste, kėto medie edhe mė shumė po e rrisin kėtė paranoje tė pabazuar kolektiv tek ta.

            Ajo qė e bėnė edhe mė skandaloze kėtė lajm sharlatantesk mediatik ishte konstatimi i burimit. Thuhet se atė informatė, kinse, mė 5 dhjetor tė kėtij viti na e paska komunikuar NASA, gjė qė aspak nuk ėshtė e vėrtetė. Sė paku nė faqen e saj zyrtare nė internet, ky lajm askund nuk figuron si oficiale.

            Duhet ta kemi parasysh se NASA ėshtė njė organizatė (agjenci) shumė serioze shtetėrore amerikane e cila si e vetme nė botė merret zyrtarisht me kėrkimet shkencore pėr planetin, kozmosin dhe universin nė tėrėsi dhe qė studion, analizon dhe kontrollon ēdo lėvizje tė Planetit Tokė dhe pėrreth tij.

            Rreth pėrmbajtjes sė kėtyre shqetėsimeve tashmė tė miliona e miliona njerėzve kudo nė botė, si argumente mė meritore, tejet konkrete dhe tė kapshme edhe pėr mentalitetin e masave tona tė gjera popullore, nė formė tė pyetje-pėrgjigjeve tė pėrzgjedhura, nė vazhdim do t’ju parashtroj disa mendime tė ekspertėve tė po kėsaj agjencie.


            Pyetja 1- A ka ndonjė kėrcėnim pėr Tokėn nė 2012? Shumė adresa nė internet shkruajnė se fundi i Tokės do vijė nė vitin 2012?


            Pėrgjigja- Asgjė e keqe nuk do tė ndodhė nė Tokė nė vitin 2012. Planeti ynė ekziston prej miliarda vjetėsh dhe shkencėtarėt nė mbarė botėn nuk shikojnė ndonjė rrezik lidhur me 2012.


            Pyetja 2- Cila ėshtė origjina e parashikimit se fundi i botės do tė vijė mė 2012?


            Pėrgjigja- Historia nisi me pretendimet se Nibiru njė planet i zbuluar nga sumerianasit, ėshtė drejtuar drejt Tokės. Kjo katastrofė ishte parashikuar tė ndodhte fillimisht nė maj tė vitit 2003, por asgjė nuk ndodhi dhe kjo datė u zhvendos pėr nė dhjetor tė 2012. Kėto dy data u lidhėn me parashikimet e kalendarit tė fisit tė lashtė Maja, nė solsticin dimėror nė vitin 2012, pra data e parashikuar si fundi i botės ishte 21 dhjetor 2012.


            Pyetja 3- A pėrfundon kalendari Maja nė Dhjetor 2012?


            Pėrgjigja- Ashtu si kalendari qė mbahet nė murin e kuzhinės sė shtėpisė tuaj, nuk pushon sė ekzistuari edhe pas 31 dhjetorit, edhe kalendari Maja nuk pushon sė ekzistuari nė 21 dhjetor 2012. Kjo datė ėshtė fundi i periudhės sė numėrimit tė fisit Maja, por ashtu siē kalendari fillon pėrsėri mė 1 janar, njė tjetėr periudhė numėrimi fillon pėr kalendarin Maja.


            Pyetja 4- A mund tė ndodhin fenomene nga ndikimi i planetėve nė Tokė?


            Pėrgjigja- Nuk parashikohen ndikime fatale nė dy dekadat e ardhshme. Toka nuk do ta kalojė planin galaktik nė vitin 2012, dhe efektet e tyre nė Tokė janė tė papėrfillshme.
Ēdo dhjetor Toka dhe dielli lidhen me qendrėn e pėrafėrt e Milky Way Galaxy, por qė ėshtė njė ngjarje vjetore pa asnjė pasojė.


            Pyetja 5- A ka njė planet me ngjyrė kafe i quajtur Nibiru, Planeti X apo Eris qė po i afrohet Tokės dhe kėrcėnon planetin tonė me shkatėrrim?


            Pėrgjigja- Nibiru dhe histori tė tjera rreth planetėve tė pabindur janė njė shaka e prodhuar nga interneti. Nuk ka asnjė bazė faktike pėr kėto pretendime. Nėse Nibiru apo Planeti X do tė ishin realė dhe do tė afroheshin me Tokėn nė vitin 2012, astronomėt do ta kishin ndjekur tė paktėn gjatė dekadės sė fundit dhe tani do tė dukej me sy tė lirė. Natyrisht njė planet i tillė nuk ekziston. Ndėrsa planeti Eris ėshtė i vėrtetė, por ky ėshtė njė planet i vogėl i ngjashėm me Plutonin qė do tė mbetet nė sistemin e jashtėm diellor, dhe afėrsia me tokėn ėshtė mbi 4 miliardė milje.


            Pyetja 6- Ēfarė ėshtė teoria polare e ndryshimit? A ėshtė e vėrtetė se korja e tokės do bėjė njė rrotullim 180 gradė qė ėshtė ēėshtje ditėsh apo orėsh?


            Pėrgjigja- Njė ndryshim nė rrotullimin e Tokės ėshtė i pamundur. Ka lėvizje tė ngadalta tė kontinenteve (pėr shembull Antarktida ishte pranė Ekuatorit qindra miliona vjet mė parė), por qė pretendimet pėr ndryshimin e poleve ėshtė i parėndėsishėm.
Megjithatė, shumė nga faqet keq/informuese nė internetit pėrhapin panik pėr tė tėrhequr dhe mashtruar njerėzit. Edhe nėse ndodh njė ndryshim magnetik, ai mund tė ndodhė nė mijėvjeēarėt e ardhshėm.


            Pyetja 7- A rrezikon Toka tė goditet nga njė meteor nė vitin 2012?


            Pėrgjigja- Toka ka qenė gjithmonė subjekt i ndikimeve nga kometat dhe asteroidet por goditjet e mėdha janė shumė tė rralla. Ndikimi i fundit i madh ishte 65 milionė vjet mė parė, dhe qė ēoi nė zhdukjen e dinozaurėve. Sot astronomėt e NASA-s po kryejnė njė studim tė quajtur “Spaceguard Survey” pėr tė gjetur tė dhėna pėr ndonjė asteroid qė mund tė godasė Tokėn. Por kemi konstatuar se nuk ka asteroide aq tė rrezikshėm sa ai qė vrau dinozaurėt. E gjithė kjo punė ėshtė postuar ēdo ditė nė faqen zyrtare tė internetit tė NASA, kėshtu qė deklarojmė se nuk ėshtė i vėrtetė parashikimi pėr fundin e botės nė 2012.


            Pyetja 8- Si ndihen shkencėtarėt e NASA lidhur me pretendimet pėr pritshmėritė e fundit tė botės?


            Pėrgjigje- Pėr ēdo fatkeqėsi tė mundshme apo ndryshime dramatike nė 2012 ku ėshtė shkenca? Ku janė provat? Nuk ka asnjė provė, asnjė fakt, ēdo gjė ėshtė e imagjinuar, edhe pse pėr ato mund tė jenė bėrė libra, filma, dokumentarė, dhe postuar nė internet, asnjė fakt nuk mund tė pohohet se ėshtė i konfirmuar. Nuk ka asnjė dėshmi tė besueshme pėr asnjė nga pohimet e bėra nė mbėshtetje tė ngjarjeve tė jashtėzakonshme qė mund tė ndodhin nė dhjetor 2012.


            Pyetje 9: A ka ndonjė rrezik nga stuhitė diellore gjigante tė parashikuara pėr vitin 2012?


            Pėrgjigja- Aktiviteti diellor ka njė cikėl tė rregullt, pėrafėrsisht ēdo 11 vjet. Pranė kėtyre aktiviteteve mund tė shkaktohen disa ndėrprerje tė komunikimit satelitor, megjithėse inxhinierėt kanė ndėrtuar pajisje elektronike qė janė tė mbrojtura nga stuhitė diellore tė mėdha. Por nuk ka asnjė rrezik tė veēantė lidhur me vitin 2012. Stuhia tjetėr diellore mund tė ndodhė nė periudhėn 2012-2014, por nuk parashikohet ndonjė ndryshim nga ciklet e mėparshme.

 

 

 

           

            Nė vazhdim, ėshtė e paevitueshme qė nė mesin e shumė argumenteve mohuese rreth kėsaj date tė mundshme apokaliptike mė datėn 21. dhjetor 2012, tė cekim edhe njė deklaratė tė z. Filipe Gomez, president i shoqatės sė pjesėtarėve tė popullit maja nė Guatemalė, i cili nė emėr tė kėsaj shoqate, nė mėnyrė tė prerė konstatoi :

            "Ata nuk e thonė tė vėrtetėn nė lidhje me ciklet kohore tė interpretuara gabimisht nga kalendari ynė”. Pėr "ēdo rast”. Ministria e Kulturės sė Guatemalės pėr kėtė ditė ka organizuar njė takim masiv ku pritet tė jenė tė pranishėm mbi 90 mijė njerėz. Pėrfaqėsuesit e maiave kanė ftuar punėtorėt turistikė qė t’i pėrgjigjen ftesės qė fyen kulturėn maiane.
A do tė ndodh vėrtet shkatėrrimi i botės nė vitin 2012?!! Jo! Aspak! Sė paku jo nė kėtė vit kalendarik dhe as nė vitet tjera gjatė kėtij shekulli nė vijim. Kjo duhet tė jetė pėrgjigja ime mė e pėrgjithėsuar dhe mė decidive rreth kėsaj profecie apokaliptike. Pėr njė konstatim tė tillė tė prerė kamė shumė argumente:

            Kalendari Maja nuk kryhet mė 21.12.2012 ! Kjo ėshtė vetėm koha e pėrfundimit tė njė cikli (epoke) dhe data e kalimit nė njė epokė tė re 26.000 vjeēare nėpėr tė cilėn sistemi ynė planetar, sė bashku me Diellin nė qendėr, prej fillimit duhet ta shtegtoj rrugėn e rrotullimit tė vetė rreth yllit mė tė mall tė quajtur ALSIONA. Pra, pas kėsaj date, ne do tė kemi njė tjetėr “Llogaritje tė gjatė” por tashti tė pashkruar si kalendar. Sė paku jo deri mė sot nga dikush.
Por, gjithsesi vitet qė janė para nesh, do tė jenė vendimtare jo vetėm pėr historinė gjeopolitike tė planetit tonė, por gjatė kėsaj kohe do tė ndodhin njė sėrė fenomenesh natyrore tė cilat patjetėr do tė ndikojnė nė ndryshimin e bindjeve tona pėr botėn nga ato sikurse i kemi pasur deri mė sot.

            Shikuar realisht, vėrtetė deri mė 21 dhjetor 2012 diēka do tė ndodh nė botė. Diēka si shkatėrrim, transformim dhe zhdukje, por jo nė aspektin fizik- material sikurse komentohet, por kjo rilindje do tė jetė pikėrisht nė shpirtin kolektiv tė njerėzimit.
Civilizimi i lashtė MAJA ka qenė njė etnitet i lashtė me mentalitet tėrėsisht intuitiv dhe jo/materialist. Ata, tė gjitha ngjarjet qė ngjanin nė realitetin tonė objektiv, i kanė konsideruar si trysni tė proceseve tė ndodhura nė planin tjetėr paradoksal jo/material tė esencės tonė objektive (shpirtit), andaj, sado qė tė jetė e saktė kjo profeci e tyre, NE detyrimisht asaj duhet t’i qasemi nga njė kėndvėshtrim metafizik (jo/material).

            Gjegjėsisht, edhe nėse aty ka diēka tė vėrtetė, kalendarin nė fjalė duhet ta interpretojmė si zhdukje dhe shkatėrrim, PO, por tė njėmendėsisė tonė tė gjertanishme tė gabuar kolektive mbi botėn dhe realitetin e saj; si ringjallje, ardhje e kohės sė duhur pėr veprim tė pėrbashkėt kundėr, padrejtėsive, moralit tė degraduar kolektiv, sundimit tė pakicės tejet tė pasur, nga njėra anė, dhe shumicės e cila dita mė ditė varfėrohet nė botė...