.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Ē'kėrkoja nga jeta? Pėrse nuk mbeta adoleshente siē isha?!

Shkruan: Rina BERISHA

www.syri3.com

Ē’KĖRKOJA NGA JETA? PERSE NUK MBETA ADOLESHENTE SIĒ ISHA ?!

     Mė duket sikur zemra dėshiron tė mė pėlcas e tė nxjerr jashtė gjithė mllefin e hidhėrimin qė po mė kaplon ngadalė. Sa dot doja qė tė dilja para botės e tu thoja me tė madhe: jam thjesht njė e pavlerė e cila besoj qė mund tė gjej zgjidhje, por ishte e kot.

 

           

            E si tė filloj tani tė shpalos jetėn e njė adoleshenteje tė varur kryesisht nga marihuana. Tek shkruaj lotėt me lagin faqen e ditarit, ose me mirė tė them fletėn e verdhė kėtė copė flete tė mbushur me flliqtirat dhe mbeturinat e vet jetės sime, ato mbeturinat qė ndoshta tė duken tė vogla nė boten reale, por fillojnė te rėndojnė mbi krahė aq shumė sa qė mė te vėrtet te bėjnė te ndihesh e lodhur dhe pa fuqi tė vazhdosh rrjedhat e jetės.

            E dini asgjė nuk ėshtė mė e rėnd dhe mė e keqe sesa tė shikosh se si e shkatėrron vet jetėn tende. Isha e re nė moshė, vetėm 13 vjeēare, e si mund tė kuptoja tersin e trysnive tė shoqėrisė pa mė ndihmuar familja e cila luan rrolin kryesor nė stabilizimin e jetės sė njė fėmije. Atė kohė nuk mund tė koncentrohesha nė asgjė sepse gjatė gjithė natės pėrballesha me fyerjet dhe brutalitetin. E dini ē’ėshtė brutaliteti? Ja tani ua shpjegoj unė: ēdo natė aty nga ora 2 e mesnatės unė ndodhesha mes ėndrrės dhe zhgjėndrrės, nuk flija dot e qet duke ditur gjendjen ne tė cilėn babai im dot hynte ne shtėpi, i dehur natyrisht. Me tė hyr nė shtėpi fillonte te bėrtiste si i ēmendur ndėrsa unė nė ato qaste vetėm pėrpiqesha tė mos qaja sepse ēdo lot i imi do ta shtonte numrin e goditjeve qė mė bėnte babai. Pasi qe kryente leksionet e ti me mua mė urdhėronte tė shkoja nė dhomė ndėrsa unė, ēdo natė para se tė bija nė gjumė, lutesha afėr dritares se dhomės qe njė ditė gjėrat tė ishin ndryshe.

            Ndoshta nga trysnia dhe brutaliteti unė mora njė rrugė tė gabuar, hyra nė njė shoqėri e cila nė fillim mė dukej sikur i bėnte pėr interesat e mia. Ata mė qetėsonin me ledhatonin dhe me jepnin njė lloj bari qe sa herė e merrja me dukej sikur unė isha ‘’PERNADOR I BOTES”. Meqė im atė nuk kujdesej pėr mua unė fillova edhe qė tė mungoj ne orėt mėsimore. Tė merrja pak nga ai bar me dukej gjithēka - ja pėrse unė vizitoja shpesh miqtė e mi tė “vjetėr”. Epo, kėtė tė fundit e them nė thonjėza ngase ku janė tani ata, tė cilėt mė lan tė varur nga marihuana nė kėtė dhomė spitali me shpresė kinse dot kem shėrim.

            Fillimi pėr mua nuk ishe fare i vėshtir po nuk po e gjej dot fundin, vuaj nga pakėnaqėsia dhe tė qenit e varur nga droga. Nė kėtė botė kisha vetėm njė person tek i cili mund tė besoja dhe mund tė gjeja ngrohėsin pėr tė cilėn aq shumė kishte nevojė shpirti im. Ai person ishe nena ime e cila pėr fat tė keq nuk mundi tė duroj gjatė dhe vdiq, e si? Duke u mbuluar nga dheu i zi nė tė cilin shpresoj tė gjej pak qetėsi sepse, ne kėtė botė, jeta e sajė ishte thjesht, njė rrugė e prishur e mbushur me vuajtje dhe lot. Ēdo rrudhė e sajė nė fytyrėn e bukur shpjegonte vuajtjet qė kishe kaluar. Mė duket sikur zemra dėshiron tė mė pėlcas e tė nxjerr jashtė gjithė mllefin e hidhėrimin qė po mė kaplon ngadalė. Sa dot doja qė tė dilja para botės e tu thoja me tė madhe: jam thjesht njė e pavlerė e cila besoj qė mund tė gjej zgjidhje, por ishte e kot. Mbeta e vjetra, njė e shkatėrruar e cila pėrpos qė hubi shoqėrinė e vjetėr humbi edhe vet jetėn e sajė. Tani po ndėrlidhem me titullin e kėsaj historie (Ē’kėrkoja nga jeta perse nuk mbeta adoleshente siē isha?!)

 

 

            E di se ēfarė kėrkoja nga jeta? Tė kisha mbėshtetje familjare tė kujdeseshin pėr mua kėrkoja jeta tė me buzėqeshte . Nuk mbeta adoleshente ngase nuk mė kushtuan vėmendje, u maltretova dhe u ndesha me brutalitetin, ngase kurrė nuk arrita ta fitoja pozitėn e njė vajze tė mirė. Pėr gjithė kėtė histori i falėnderohem babait tim i cili mė ndeshi me moralin e brishtė qė nė moshėn fėminore.

            Mė mbeten edhe shumė pak ditė tė jetoj, tė marr frymė nė ketė botė negative pėr mua. Jam nė ēastet e fundit dhe pendohem pėr gjithēka, nė veēanti edhe pėr ditėn qė kam lindur. Edhe pse i kam tė qarta arsyet pėrse jam shndėrruar nė njė person tė llojit tė kėtillė mė duket e ėmbėl dhe qetėsuese ta pyes vetėn me lot nė sy: pėrse jeta deshi tė duket e kaq vrazhdėt me mua? Pėrse kurrė nuk munda tė isha thjeshtė njė adoleshente si ju. ….Perse..??!!


 

   (Autorja ėshtė nxėnėse e Shkollės fillore “Asdreni”- kl; Vlll/2)