.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Argėtime - ĒFARĖ PERSONI JENI? 

www.kosova-sot.info

PSIKOTEST

ĒFARĖ PERSONI JENI?      

 

 

1. Kur ndiheni mė sė miri?

 

a) nė mėngjes

b) pasdite dhe para mbrėmjes

c) natėn vonė

 

 

2. Kur ecni, ecni...

 

a) shumė shpejt, me hapa tė gjatė

b) relativisht shpejt, me hapa tė vegjėl

c) jo edhe aq shpejt, me kokėn drejt, duke shikuar pėrpara

d) jo edhe aq shpejt, kokulur

e) shumė ngadalė

 

 

3. Kur flisni me njerėz

 

a) qėndroni duarkryq

b) shtrėngoni duart

c) njėrėn ose tė dy duart i mbani mbi ijė

d) prekni ose shtyni personin me tė cilin flisni

e) luani me veshin tuaj, prekni mjekrėn ose lėmoni flokėt

 

 

4. Kur pushoni, uleni...

 

a) gjunjė tė mbledhur, vendosni kėmbėt njėra mbi tjetrėn

b) kėmbėkryq

c) kėmbėt i mbani tė shtrira barabartė

d) njėrėn kėmbė tė shtrirė, tjetra nėn tė

5. Kur diēka me tė vėrtetė ju zbavit, reagoni

a) duke qeshur me zė tė lartė

c) buzėqeshje tė qetė

d) me njė tė qeshur tė turpshme

 

 

6. Kur shkoni pėr pije apo nė ndonjė tubim shoqėror...

 

a) jeni tė zėshėm gjatė ardhjes, kėshtu qė secili ju vėren

b) vini tė pavėrejtur dhe shikoni pėrreth duke kėrkuar njerėzit qė i njeh

c) jeni tė pavėrejtur dhe kujdeseni qė ashtu tė mbetet

 

 

7. Jeni tė pėrqendruar nė diēka, jeni me punė, dikush ju ndėrpret, a jeni

 

a) tė lumtur shkaku i ndėrprerjes

b) jeni tė nervozuar pa masė

c) jeni nė mes

 

 

8. Cila prej ngjyrave ju pėlqen?

 

a) e kuqe apo e portokalltė

b) e zezė

c) e verdhė ose e kaltėr e ndezur

d) e gjelbra

e) e kaltėr e mbylltė apo rozė

f) e bardhė

g) ngjyrė hiri

 

 

9. Gjersa jeni nė shtrat, disa ēaste para se tė flini

 

a) rrini tė shtrirė nė shpinė

b) i shtrirė nė bark

c) qėndroni nė njėrin krah

d) kokėn e keni vendosur nė njėrėn dorė

e) kokėn e keni tė vendosur nėn ēarēaf

 

 

10. Shpesh ėndėrroni se...

 

a) rrėzoheni

b) rriheni ose luftoni

c) kėrkoni dikė apo diēka

d) qė fluturoni e mė pas rrėzoheni

e) kryesisht nuk ėndėrroni

f) ėndrrat gjithmonė janė tė kėndshme pėr ju

 

 

 

Pikėt:

 

1.    (a) 2   (b) 4   (c) 6

2.    (a) 6   (b) 4   (c) 7   (d) 2   (e) 1

3.    (a) 4   (b) 2   (c) 5   (d) 7   (e) 6

4.    (a) 4   (b) 6   (c) 2   (d) 1

5.    (a) 6   (b) 4   (c) 3   (d) 5   (e) 2

6.    (a) 6   (b) 4   (c) 2

7.    (a) 6   (b) 2   (c) 4

8.    (a) 6   (b) 7   (c) 5   (d) 4   (e) 3   (f) 2   (g) 1

9.    (a) 7   (b) 6   (c) 4   (d) 2   (e) 1

10.  (a) 4   (b) 2   (c) 3   (d) 5   (e) 6   (f) 1

 

 

            E tash i numėroni pikėt

 

            Mė tepėr se 60 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person me tė cilin duhet pasur kujdes, ngase jeni person dominues. Disa ua kanė lakmi dhe kanė dėshirė tė jenė si ju, por nuk kanė shumė besim nė ju dhe nuk dėshirojnė tė futen nė marrėdhėnie mė tė thella.

 

            51 deri 60 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person interesant, me temperament eksplodues, si njė lider natyral qė shumė shpejt sjell vendime, edhe pse jo gjithmonė tė drejta. Ju konsiderojnė si njeri tė guximshėm, tė prirė pėr aventurė. Tė tjerėt kėnaqen nė shoqėrinė tuaj, pėr shkak tė ngazėllimit qė shkaktoni.

 

            41 deri 50 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person direkt, tė gjallė, sharmant, argėtues dhe praktik, qė gjithmonė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, por qė kjo nuk e bėn t’i rritet mendja. Po ashtu, tė tjerėt ju konsiderojnė tė sjellshėm, plot mirėkuptim dhe gjithmonė i gatshėm pėr tė ndihmuar tė tjerėt.

 

            31 deri 40 pikė: Tė tjerėt ju shohin si person tė arsyeshėm, tė vėmendshėm dhe praktik, tė menēur, tė talentuar, por modest. Nuk jeni njeri qė krijon miqėsi shpejt, por jeni shumė besnikė ndaj miqve qė keni. Ata qė ju njohin e dinė se ju duhet shumėēka qė ta humbni besimin te miqtė, por kur ta humbni besimin, po ashtu duhet tepėr shumė, qė tė jeni nė gjendje tė falni.

 

            21 deri 30 pikė: Miqtė ju konsiderojnė person tė ndėrgjegjshėm dhe pedant. Ju shohin si person tė vėmendshėm, si dikė qė punon qetė dhe me kujdes. Ata do tė befasoheshin sikur ju tė reagonit me impulsivitet, meqė nga ju presin qė ēdo gjė ta analizoni mirė e mirė.

 

            Mė pak se 21 pikė: Tė tjerėt ju konsiderojnė tė turpshėm, nervoz, person tė pavendosur, i cili gjithmonė kėrkon qė tė tjerėt tė vendosin dhe i cili nuk dėshiron qė tė pėrzihet nė asgjė. Pėr tė tjerėt ju jeni njė person vazhdimisht i shqetėsuar, i cili sheh probleme qė nuk ekzistojnė fare. Disa tė tjerė ju konsiderojnė tė mėrzitshėm. Vetėm ata qė ju njohin mirė, e dinė se ju nuk jeni i tillė.