.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Ēfarė mendojnė femrat e vetmuara?

www.ikub.al 

   ĒFARĖ MENDOJNĖ FEMRAT E VETMUARA?

 

            Shpesh herė njė femėr e vetmuar mendon se asnjė burrė nuk ėshtė i interesuar tė dalė me tė. Por nuk duhet tė trishtoheni, sepse edhe shpirti juaj binjak mund tė jetė fshehur nė ndonjė cep tė botės, vetėm se ėshtė pak e vėshtirė pėr ta gjetur.

 

 

            Shpesh herė njė femėr e vetmuar mendon se asnjė burrė nuk ėshtė i interesuar tė dalė me tė. Por nuk duhet tė trishtoheni, sepse edhe shpirti juaj binjak mund tė jetė fshehur nė ndonjė cep tė botės, vetėm se ėshtė pak e vėshtirė pėr ta gjetur.

 

          Nga trishtimi shihni femrat e tjera dhe tė gjitha ju duken tė bukura, tė zonjat dhe mė simpatike se ju. Ndiheni mbretėresha e femrave tė shėmtuara, njė Bridget Jones e dėshpėruar. Por mos u shqetėsoni, sepse nuk ėshtė kėshtu.

 

            Merrni nė dorė jetėn tuaj dhe ndryshoni stilin e jetesės. Nuk ka rėndėsi se ku jetoni, nė njė qytezė tė vogėl apo nė njė qytet tė madh: diku atje pėrtej qėndron njė burrė i cili ėshtė i gatshėm t‘ju takojė! Sigurisht qė po qėndruat mbyllur nė shtėpi, nuk mund tė njihni ndonjė mashkull e aq mė pak tė krijoni njė lidhje.

 

            Kėshtu qė jepini larmi jetės suaj shoqėrore, dilni me miqtė dhe krijoni lidhje tė reja. Njė gjė tjetėr qė mund tė bėni ėshtė ta “hiqni” atė fytyrė tė dėshpėruar. Meshkujt e nuhasin dėshpėrimin me kilometra larg dhe asnjė prej tyre nuk dėshiron tė dalė me njė femėr tė tillė.

 

            Jeni e fiksuar pas jetės suaj sentimentale? Sapo i keni kaluar tė 35-at dhe nuk bėni gjė tjetėr veēse mendoni se sa do tė dėshironit ta sistemonit jetėn tuaj, tė krijonit njė familje dhe tė gėzonit si tė gjitha femrat e tjera? Gjithsesi nuk mund tė pretendoni qė nė takimin e dytė tė flisni pėr pushimet dhe t‘i planifikoni bashkė, apo nė tė tretin t‘ia prezantoni tė dashurin prindėrve tuaj dhe ai t‘ju prezantojė te tė vetėt. Dhe nė takimin e katėrt tė jeni me unazė nė gisht. Kjo ėshtė e gabuar. Duhet tė dini qė kjo sjellje nuk ėshtė aspak e hijshme dhe ēdo mashkull do tė refuzonte tė qėndronte me ju. Ajo qė duhet tė bėni ėshtė shijoni momentin: jeta jetohet tani! Vetėm kėshtu do tė mundeni ta largoni mendjen nga “data e skadencės suaj” (ndoshta do ta hiqni nga mendja mendimin qė ju jeni ‘kos‘) dhe do tė shihni qė do tė jeni mė tėrheqėse nė sytė e meshkujve.

 

            Nėse jeni me tė vjetrėn, atėherė pėrpiquni t‘i shkėpusni lidhjet me tė kaluarėn. Ndoshta me fjalė jeni gati pėr tė bėrė para, hiqeni si femėr moderne dhe thoni qė ndiheni mirė. Por nė fakt nuk ėshtė kėshtu. E vėrteta ėshtė se nė kokėn tuaj mendimet janė monopolizuar nga ish i dashuri juaj: me shpirt dhe mėndje ende nuk i keni dhėnė fund lidhjes suaj tė mėparshme. Nuk ėshtė e nevojshme tė ndiqni domethėnien e fjalės e urtė popullore: “Gozhda nxirret me gozhdė”. Bėjini gjėrat mė me kujdes, jepini vetes kohė pėr tė shėruar plagėt e vjetra dhe pastaj fokusoheni te dikush qė ju pėlqen. Edhe kur tė krijoni njė lidhje tė re, duhet tė bėni kujdes. Dashuria kthehet nė njė fiksim mė shpejt nga sa ju mendonit dhe kjo nuk ėshtė aspak e mirė.

 

            Njė tip tjetėr gruaje e vetmuar ėshtė ajo qė pretendon tė pamundurėn. Mendoni se jeni guraja perfekte, princesha mbi bizele? Nė kėtė pikė nuk po kėrkoni njė partner, por po pėrzgjidhni kandidatėt me kurrikulum nė dorė. E doni tė gjatė, bukurosh, simpatik, rrezatues, tė diplomuar, me master, qė tė flasė anglisht rrjedhshėm, tė ketė njė pozicion tė mirė, tė ketė trup tė bukur me muskuj, tė zotėrojė njė apartament, familjen ta ketė nė njė fshat tė largėt, kilometra larg shtėpisė sė tij, tė ketė makinė luksoze, motor, barkė dhe asnjė kafshė shtėpie, sepse jeni alergjike ndaj tyre.

 

 

            Nė fund janė femrat tė cilave u pėlqen shumė vetja. Pasi keni mbyllur lidhjen me ish tė dashurin tuaj, keni vuajtur pak, por jeta juaj ka marrė njė kthesė pozitive. Keni ndėrruar shtėpi, ndoshta keni bėrė edhe hapin e madh duke e blerė atė. Shtėpia juaj ėshtė e ngrohtė dhe ka aromė tė mirė. Jeni rilidhur me miqtė e vjetėr qė i kishit humbur pėr shkak tė njė raporti tė sforcuar. Mė nė fund keni mundėsi tė qėndroni me mikeshat tuaja tė ngushta qė ish-partneri juaj nuk i duronte. Puna juaj ju pėlqen. Nė fundjavė bėni gjėrat qė dėshironi, ndiheni e lirė mė shumė se kurrė. Me pak fjalė, jeni e lumtur dhe po e shijoni jetėn nė maksimum.

 

            Gjithsesi kjo nuk do tė thotė tė lini pas dore jetėn sentimentale. Herėt ose vonė do tė keni nevojė pėr dikė qė t‘ju qėndrojė pranė, apo jo? Tashmė marrėdhėniet mes meshkujve dhe femrave kanė ndryshuar, edhe pse shumė kritere pėrdoren ende pėr tė lidhur shumė martesa. Mėnyra e gjykimit ka ndryshuar, por njerėzit nuk e kanė harruar ende zakonin pėr t‘u dhėnė njė votė pozitive ose negative sjelljeve tė njėri-tjetrit.