.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Ēėshtje tė pafundėsisė dhe vetvetes

Shkruan: Raif KASI

 

            ĒĖSHTJE E PAFUNDĖSISĖ DHE VETVETES

 

           Ndėrdija dhe mbidija juaj janė detyrė e universit. Do tė shihni e nuk ka asgjė jashtė Jush e qė nuk gjendet nė veten Tuaj. Hapėsirat e largėta dhe tė pakapshme gjenden nė vetėdijen tuaj si pjesė pėrbėrėse tė saj. Nėse gjenden qenie me intelekt nė kozmos, atėherė, sigurisht qė gjenden edhe nė Ju.

 

           

 

            Kush jam Unė ndaj amshueshmėrisė? Kush jam Unė ndaj tė kaluarės dhe ardhmėrisė? A kam rast tė di se kush jam Unė?

            Ē’mund tė pėrgjigjeni? Absolutisht asgjė. Kurrgjė! Gati 99% tė njerėzve nuk e dinė se kush janė. Nuk e dinė Unin e vet. Ata 1% tė njerėzve tė cilėt e ditėn Unin e tyre tė vėrtet arritėn pėrndritjen pėrmes teknikės sė meditimit.

            Kur njeriu pėr tė parėn herė shkeli nė truallin e Hėnės, njerėzit e zakonshėm menduan se mė nė fund pushtuan gjithėsinė! Komentatorėt e radiove dhe TV-ve me ngazėllim brohoritnin se iu afruam me tepėr yjeve!...

            Hėna ėshtė larg Tokės gjithsej 384.000 km, ndėrsa ylli mė i afėrt ėshtė Proxima Centauri, nė largėsi 4.27 vjet drite, apo 400 bilion km! Nė tė vėrtet ai yll na ėshtė para hundėve, duke pasur parasysh gjerėsinė e kozmosit. Konsiderohet se rrezja e kozmosit, sa e njohim sot, ėshtė mė e madhe me miliarda herė se sa largėsia qė pėrmendėm ndaj yllit mė tė afėrt.

            Qė tė tregojmė se cila ėshtė madhėsia e kozmosit qė e njohim deri nė ditėt e sotme, sjellim kėtė krahasim: xhylja e topit bashkėkohorė kalon njė kilometėr nė sekondė. Nėse xhylja e tillė do tė udhėtonte nė thellėsitė e pafundme tė kozmosit, ajo do tė duhej tė udhėtonte pa ndėrprerė, ditė e natė, 10.000 bilion vjet qė tė arrijė prej njė skaji nė skajin tjetėr tė kozmosit. Kjo kohė ėshtė dy milion herė mė e madhe se sa koha qė kalon prej fillit tė Tokės dhe Diellit gjer mė sot.

            Kur tė mendohet nė mundėsin e jetės nė gjithėsi apo pėr vizitat e jashtėtokėsorėve nė Tokė, pėrfshirė edhe mundėsinė e dėrgimit tė radio sinjaleve, gjithmonė duhet tė mendohet nė dimensionet e gjithėsisė tė cilat janė tė pakuptueshme pėr logjikėn dhe matjet tona tokėsore.

            Nėse, pėr shembull, civilizimet me intelekt tė zhvilluar do tė gjendeshin nė largėsinė prej vetėm 1.000 vjet drite (viti i dritės ėshtė gjatėsia e rrugės tė cilėn e drita e kalon pėr njė vit, ndėrsa shpejtėsia e dritės ėshtė 300.000 kilometra nė sekondė), gjė qė sipas vlerėsimeve tė shkencėtarėve  ėshtė gjasė shumė e vogėl, atėherė deri te ata, xhylja e lartpėrmendur do tė fluturonte “vetėm” 400 milion vjet. Anija kozmike e cila do tė ishte 1.000 herė mė e shpejtė se xhylja e topit, do tė duhet tė fluturonte deri te fqinjėt tanė mė tė afėrt dhe tė kthehet pėr rreth gjysmė milion viti. Do tė thotė se do tė duhej tė lansohej anija kozmike shumė mė herėt se qė ėshtė paraqitur paranjeriu i Neandertalit.

            Shtrohet pyetja: Kush mund tė shkoj aq larg? Materia jo, natyrisht. Vetėm MENDJA mund tė fluturoj mė shpejt se drita. Madje edhe ajo ēka mendja paramendon nė gjithėsi, s’mund tė ndalet apo tė pengohet! Pos faktit pėr pengesat nė vetė materien, shtrohet edhe njė problem, e ai ėshtė KOHA Kozmike!

            Qė tė kuptoni se ē’ėshtė koha kozmike po bėjmė kėtė ilustrim. Supozojmė e Toka ėshtė e vjetėr 4 deri 5 miliardė vjet dhe se jeta mesatare e njeriut ėshtė 75 vjet. Atėherė Toka ėshtė e vjetėr 60 milion jetėra tė njeriut. Kjo ėshtė vjetėrsia e planetit tė Tokės, po ku mbetet vjetėrsia e galaktikės, metagalaktikave apo lashtėsia e tėrė universit?

            Tė ndalemi pėr njė kohė nė kėtė shembull: nė Tokė jeton njė insekt i vogėl i quajtur “Lule Uji”. Paramendoni se jetojmė sa Lule Uji, e jeta e tij zgjat dy deri nė tri orė! Ai insekt lind nė njė ditė tė bukur verore me diell rreth orės 19. Rritet, fluturon mbi moēal, pėrfundon fluturimin e vet martesor duke lėnė trashėgues dhe mė nė fund, rreth orės 21, ngordh. Ai nuk kishte lidhje se dielli doli dikur nė lindje dhe qė do tė fshihet nė perėndim. Insekti kurrsesi nuk di se dje ishte ditė, mu si kjo e sotmja, dhe para sė djeshmes qenė edhe shumė ditė tė tjera, madje shekuj tė tėrė, dhe se nė sipėrfaqen e tokės dikur ecnin dinozaurėt, brontozaurėt dhe shumė e shumė zvarranikė gjigant. Ndoshta kjo ndodhė edhe me ne, tė robėruar nė kohė, hapėsirė dhe materia.

 

 

            Nėse nė gjithėsi ekzistojnė civilizime  tjera, ato sigurisht jetojnė nė fazėn e tyre zhvilluese, siē pohojnė shkencėtarėt.

            Kthehuni pak rreth vetes dhe nė vete, ndoshta aty fshihet pėrgjigja. Njihe veten - do ta njohėsh tėrė botėn!

            Ndėrdija dhe mbidija juaj janė detyrė e universit. Do tė shihni e nuk ka asgjė jashtė Jush e qė nuk gjendet nė veten Tuaj. Hapėsirat e largėta dhe tė pakapshme gjenden nė vetėdijen tuaj si pjesė pėrbėrėse tė saj. Nėse gjenden qenie me intelekt nė kozmos, atėherė, sigurisht qė gjenden edhe nė Ju. Me teknikėn e meditimit bini nė kontakt me to, zbuloni botėn e tyre, mėnyrėn e jetesės sė tyre. A duhet qė vetėdija (lexo: qenia) patjetėr tė jetė e pėrbėrė nga materia? Jo, ajo ėshtė kėtu nė botėn materiale vetėm materie (lexo: trup). Trupi ėshtė “automjet” nė kėtė botė materiale, ndėrsa vetėdija ėshtė ajo e cila nuk vdes kurrė, sepse ėshtė pjesė pėrbėrėse e kozmosit (lexo: Zotit). Ne (vetėdija), vetėm inkarnohemi prej jetės nė jetė duke mėsuar leksionet qė i morėm nga i Gjithėlarti - Atmani.

            Pėr vetėdijen nuk ekziston koha (shembulli i Lile Ujit), as hapėsira, sepse ajo ėshtė pjesė pėrbėrėse e tė gjitha kėtyre. Ajo ėshtė gjithkund dhe e amshuar, thamė, pjesė integrale e ēdo gjėje. Ajo nuk duhet tė jetė e robėruar nė materie (trup), ajo mund tė ekzistojė edhe pa tė, si vetėdije e pastėr kozmike apo vetėdije e universit. Por, mund tė merr “automjetin” (trupin) e botės nė tė cilėn banon: pėr botėn materiale - trup material, pėr botėn frymore - trup frymor, pėr botėn astrale - trup astral, etj.

            Shtrohet pyetja: A ka jetė nė diell, do tė thotė intelekt? Po, ka, por trupat e tyre janė tė pėrbėrė nga zjarri. Dhe automjetet e tilla pėr shpirtrat (vetėdijet), mund normalisht tė ekzistojnė nė ato kushte qė mbizotėrojnė nė diell. Mjaft qesharake ėshtė qė qeniet intelektuale tė kėrkohen nė pafundėsinė e kozmosit nė formėn dhe pėrbėrjen tonė: gjak, asht, mish, ujė... Pyetemi: A do tė mundej njė qenie e kėtillė tė ekzistojė nė diell apo nė ndonjė mes tjetėr tė kozmosit?!

            Energjia e vetėdijes ėshtė gjithkund  rreth nesh dhe nė ne. Sikur fije tė qėndisura jetojnė nė pafundėsi. Mirėpo, vetėdija ditore e shtynė atė qė tė njoh diē mė tepėr pėr veten, e kjo njohje arrihet me meditim, me intensiv tė ndriēimit. Ai qė kryen intensivin, arrin pėrndritjen, di ēdo gjė pėr veten: kush ėshtė, cilat janė detyrat e tij, cilat janė shtigjet e tij, cilat detyra i janė dhėna nė Tokė nga Zoti...

            Ē’ėshtė ajo mė e rėndėsishmja, ai, Njeriu i Ri, di formėn e vet fillestare tė krijuar nga Zoti, vetėdijen e vet, Unin e vet...