.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - ĒAJI I GJELBĖR  

http://shqipmedia.com

ĒAJI I GJELBĖR 

      Ēaj i gjelbėr vepron si agjent antiviral. Pėrmban flluorur, nė mineral qė ndihmon nė parandalimin e kaviteteve dhe forcon enamelin e dhėmbėve. Njė gotė ēaj i gjelbėr nė ditė ndihmon nė zvogėlimin e formimit tė pllakave dhe infeksioneve bakteriale nė goje. Vepron si anti-inflamator, pėrveē tjerash mirėmban njė metabolizėm dhe sistemin qarkullues tė shėndetshėm dhe aktivė.

 

 

            Janė thėnė shumė gjėra rreth dobive tė ēajit tė gjelbėr. Por shkencėtarėt vazhdojnė tė zbulojnė fakte tė reja.

            Pėr shembull, kohėt e fundit kanė gjetur selen nė kėtė ēaj, njė prej mikroelementėve mė tė dobishėm. Seleni nė kombinim tė balancuar zinku, kaliumi dhe elementėsh tė tjerė dhe vitaminash na mban ēuditėrisht tė rinj dhe aktivė.

            Ai ėshtė veēanėrisht i shėndetshėm kur ėshtė nė bashkėpunim me tokoferolin (vitamina E). Pėrveē kėtyre seleni ka veti antioksiduese tė cilat forcojnė muskulin e zemrės.

            Pėr tė parė mė thellė nė vetitė e shėndetshme tė ēajit tė gjelbėr, shkencėtarė tė njė universiteti nė Kaliforni kanė bėrė shumė eksperimente tė ndryshme. Ato kanė studiuar modelet e ushqyerjes dhe mėnyrat e jetesės mbi 200.000 njerėz.

            Ato gjithashtu kanė ekzaminuar rreth 4.000 pacientė tė cilėt vuanin nga atak nė zemėr. Rezultatet e pėrgjithshme nxorėn njė fakt interesant: ēaji i gjelbėr ėshtė njė mbrojte e shkėlqyer e enėve tė gjakut tė zemrės.

            Informacione tė sakta tregojnė se ata qė pinė, tė paktėn, tre gota ēaj ēdo ditė kanė 20% mė pak rrezikshmėri pėr atak nė zemėr.            Dobitė e pirjes sė ēajit tė gjelbėr


            Tė mirat shėndetėsore dhe efektet e ēajit tė gjelbėr janė zbuluar 4000 vite me parė dhe qysh atėherė konsiderohet si pije e mrekullueshme!

            Ēaj i gjelbėr vepron si agjent antiviral. Pėrmban flluorur, nė mineral qė ndihmon nė parandalimin e kaviteteve dhe forcon enamelin e dhėmbėve. Njė gotė ēaj i gjelbėr nė ditė ndihmon nė zvogėlimin e formimit tė pllakave dhe infeksioneve bakteriale nė goje. Vepron si anti-inflamator, pėrveē tjerash mirėmban njė metabolizėm dhe sistemin qarkullues tė shėndetshėm dhe aktivė. Kjo vėrteton se kjo pije ėshtė njėmend nė mrekulli nė njė filxhan!
Trupi juaj pėrgjigjet ndaj efekteve negative tė radikalėve tė lire duke shfrytėzuar molekulat antioksidues mbrojtėse qė janė prezent nė sistemin tone nė mėnyrė qė tė detoksifikoj kėto efekte tė dėmshme.

            Kjo ėshtė arsyeja pse ju inkurajoheni nga profesionistėt shėndetėsorė qė tė rrisni nivelin e antioksiduesve nė trupin tuaj.

 

 

            Fatmirėsisht, kjo arrihet lehtė, thjeshtė duke shtuar nė dietėn tuaj ushqime me vlera ushqyese sikur fruta dhe perime qė natyralisht janė tė pasura me antioksidues. Nivelet antioksidues nė ēaj tė gjelbėr janė 100 herė mė efektive se sa Vitamina C dhe 25 herė me tė mira se vitamina E nė mbrojtje tė sistemin tonė imunitar. Edhe njė arsye tjetėr qė tė pish disa gota pėr ēdo ditė.

            Pėrbėrėsit e ēajit tė gjelbėr janė pėrgjegjės pėr tė mirat e tij shėndetėsore. Ato thirren kateqins (catechins)!

            Kateqins konsiderohen mė tė efektshmit nga tė gjithė antioksiduesit tjerė dhe sasitė, ashtu edhe efektet janė shumė mė tė larta ēaj tė gjelbėr nė krahasim me ēajin e zi. Fakti qė ēaj i gjelbėr ndėrhyn nė mė pakė ndryshime nga fleta e freskėt do tė thotė se pėrmban sasinė mė tė madhe tė kateqinės tė paprekur.

            Popullsia Aziatike po i pėrjetojnė efektet dhe tė mirat e mrekullueshme tė tij. Statistikat tregojnė se Aziatikėt kanė pėrqindje me tė ulėt tė sėmurjes pėr shkak tė mėnyrės tė shėndosh tė jetuarit.

            Njėra nga tė mirat shėndetėsore tė ēajit tė gjelbėr ėshtė potenciali i tij tė veproj si agjent mbrojtės kundėr vdekjes sė hershme nga sėmundja e zemrės dhe kanceri. Pirja e ēajit tė gjelbėr thuhet se zvogėlon nivelet e kolesterolit total dhe kolesterolit-LDL, kėshtu duke zvogėluar grumbullimin e pllakėzave tė gjakut dhe duke ndihmuar qė shtypje e gjakut tė jetė nė rregull.

            Tė mirat tjera shėndetėsore tė ēajit tė gjelbėr:

            - lufton kancerin,

            - ndihmon nė stabilizimin e diabetit,

            - parandalon sėmundjet kardiovaskulare,

            - tė mbanė lėkurėn tuaj pa akne, duke e bėrė mė tė bukur dhe mė tė shėndetshme,

            - ndihmon nė humbje tė peshės,

            - ngadalėson procesin e plakjes,

            - ndihmon tretjen,

            - inkurajon rregullimin e jashtėqitjes,

            - ofron efekte mesatare stimuluse pa shkaktuar net pa gjumė apo nervozizėm veēanėrisht gjatė shtatzėnisė.

            - parandalon zhvillimin e sėmundjes sė Alzhaimerit,

            - Ndikon nė zvogėlimin e stresit dhe depresionit.

            Ju mund tė bėni shumė gjėra me kėtė pije mrekullibėrėse. Ndoshta nuk e keni ditur qė tė mirat shėndetėsore tė ēajit tė gjelbėr nuk kufizohen vetėm me pirjen e tij por ju gjithashtu mund tė mjekon i me tė?

            Ēka bėn tjetėr?

            Ju gjithashtu mund tė pėrgatisni gatojca me ēaj tė gjelbėr e gjithashtu tė pėrdorni tė mbeturat e ēajit tė gjelbėr pėr tė ujitur bimėt (lulet).

            Kėto tė mira tė fuqishme nuk mund tė krahasohen me ndonjė substancė tjetėr nė botė pa asnjė efekt anėsorė.

            Mirėpo, duhet ditur se ēajin e gjelbėr nuk duhet pėrgatitur me ujė tė vluar, pasi nė atė mėnyrė i humbet taninėn dhe vitaminat. Temperatura ideale e ujit pėr ēaj tė gjelbėr ėshtė nga 70-80 gradė Celsius. Pasi tė ziej uji, pritni disa minuta qė ai tė ftohet pakės, pastaj hidhni ēajin nė ujė dhe e kulloni pas 1-2 minutave.

            Ekspertėt sė bashku me mjekėt sugjerojnė qė sė paku njė gotė ēaj i gjelbėr tė konsumohet ēdo ditė.