.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Fuqia e njė buzėqeshjeje

Shkruan: Agron JASHARI -ADONISS

     FUQIA E NJĖ BUZĖQESHJEJE

 

    

       Ekziston  njė numėr pambarim buzėqeshjesh, prandaj duhet tė kemi kujdes qe buzėqeshja jonė tė mos jetė boshe, sterile, fallso, cinike por tė jetė  e sinqertė, joshėse, inteligjente, e denjė, njė buzėqeshje qė lidh, vėllazėron, zbut, qė tė bėnė pėr vete, qė ngjallė tek tė tjerėt dėshirėn pėr tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj.

 

    Tė buzėqeshėsh nuk ėshtė diēka e thjeshtė, ėshtė njė art i veēantė dhe jo tė gjithė e posedojnė kėtė talent. Sipas hulumtuesit dhe psikologut H.G Watson, buzėqeshja ka njė fuqi tė pa rezistueshme. Me njė buzėqeshje tė kthjellėt e tė sinqertė sipas tij, ju do tė krijoni njė pėrshtypje tė mirė dhe do tė bėni pėr vete personat qė ju synoni ti pėrvetėsoni. Ajo ėshtė ēelėsi i zemrave dhe i suksesit.

 

     Watson konstaton se nuk ėshtė e lehtė tė buzėqeshėsh sepse ekziston njė numėr pambarim buzėqeshjesh, prandaj duhet tė kemi kujdes qe buzėqeshja jonė tė mos jetė boshe, sterile, fallso, cinike por tė jetė  e sinqertė, joshėse, inteligjente, e denjė, njė buzėqeshje qė lidh, vėllazėron, zbut, qė tė bėnė pėr vete, qė ngjallė tek tė tjerėt dėshirėn pėr tu afruar dhe transmeton tek ata optimizmin tuaj, madje edhe kur shkojmė nė njė mort (rast vdekjeje ) duhet tė dimė tė buzėqeshim por ėshtė fjala pėr njė buzėqeshje prekėse, dashamirėse,    ngushėlluese, tė ėmbėl.

 

   Njė biznesmen i famshėm thoshte: ,,Unė jam njė dhelpėr plak qė do tė ishte shumė e vėshtirė tė zihesha nė lak. Por, kur pala hynė nė studion time me njė buzėqeshje, maxhepsem sepse mė krijohet pėrshtypja se diēka e gėzueshme dhe optimiste po pėrhapet nė ajėr”. Ndėrsa njė mbret anuloi urdhrin pėr tė pushkatuar njė grup ēifutėsh, sepse njė nga vajzat qė ishin para pushkatimit i buzėqeshi me dhembshuri, andaj ai tha: ,,pėr atė buzėqeshje do t’i liroja tė gjithė ēifutėt e Evropės”.

 

   Njė gazetė e njohur amerikane nė njė anketė tė bėrė me 147 mijė femra, se cilin tip burri preferoni: burrin serioz, tė matur, tė rėnd apo tė hareshėm, alegro me buzėqeshje nė buzė nė ēdo rrethanė tė jetės. 93% ishin pėr tipin e dytė. Kujdes pra, mos u bėni prej atyre qė nuk mund t’ia shkulėsh njė buzėqeshje as me pincat e dentistit por edhe kujdes se jo ēdo  zbardhje dhėmbėsh ėshtė buzėqeshje.

 

 

     Dale Carnegie, njohės i mire i psikologjisė njerėzore na ka lėnė tė shkruar kėto kėshilla qė nuk duhet shlyer nga kujtesa:

 

-Buzėqeshja asgjė nuk kushton por ka njė domethėnie tė madhe.

 

-Ajo i pasuron ata qė e pranojnė por nuk i varfėron ata qė e japin

 

-Ėshtė e shkurtėr si rrufeja por mbetėt nė kujtesė pėrgjithmonė

 

-Askush nuk ėshtė aq i pasur sa tė mos i nevojitet njė buzėqeshje dhe askush aq i varfėr sa qė buzėqeshja tė mos e pasuronte

 

-Buzėqeshja ėshtė pushim pėr tė lodhurit, dritė pėr shpirtngushtėt, diell pėr tė mėrziturit dhe terapi pėr tė sėmurėt

 

-Buzėqeshja fut gėzim brenda pragut tė derės e kėnaqėsi nė marrėdhėniet njerėzore. Ajo ėshtė formula e miqėsisė

 

-Ėshtė e pamundshme tė blihet, tė lypet, tė huazohet apo tė vidhet sepse buron nga zemra

 

-Buzėqeshja askujt nuk i nevojitet mė shumė se sa atyre, tė cilėt, asgjė tjetėr nuk mund tė na dhurojnė si shpėrblim.