.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Buzėqeshja

Shkruan: Arsim GJINOVCI   

www.mjellma.net

      

BUZĖQESHJA

 

            Buzėqeshja e sinqertė vėrtet ėshtė armė shumė e fuqishme joshėse mes qifteve. Pėr t'i lėrė mbresa partnerit tuaj, buzėqeshja ėshtė e rėndėsishme sikurse ajri pėr mushkėri. Ajo hapė rrugėt e komunikimit dhe zbutė edhe zemrat me tė ngurta, madje edhe tė atyre qė janė "Macho meshkuj"...

 

 

            Flitet se arma mė e fuqishme e shumė njerėzve ėshtė buzėqeshja. Me qeshje lirohet njė sasi e madhe e energjisė nervore. Qeshja i zbutė pasojat e stresit ēfarėdo lloji qoftė ajo. Sikur pėr kėtė na dėshmojnė me mjaftė sukses aktoret e famshme si Xhulia Roberts, pastaj Katarina Zeta Gjonsi tė cilat vėrtet kanė njė buzėqeshje mrekullisht tė bukur dhe tė gjerė. Shumė njerėz gjatė bisedės sė tyre plotėsisht i kushtojnė vėmendje fjalėve pėrderisa si pėr ēudi gati pothuajse nė tėrėsi e lėnė anash gjuhėn trupore, ato lėvizje tė trupit dhe tė fytyrės. Pėrkundrazi, nėse dikush dėshiron tė arrij pėrshtypje tė mirė te pala tjetėr, duhet tė mėsoj se kjo nė masė tė madhe varet nga buzėqeshja si dhe nga mimika.

            Ata qė merren me studimin e mimikės na bėjnė me dije se ekzistojnė disa tipa tė buzėqeshjes dhe secila e ka domethėnien e vet. Ajo mjaft mirė mund tė na e zbulojė karakterin e njė njeriu. Shumė njerėz buzėqeshjen e pėrdorin si maskė pėr t'i fshehur emocionet e veta. Me siguri keni pasur rast nė jetėn tuaj t'ia parashtroni dikujt ndonjė pyetje dhe si pėrgjigje ka pasuar buzėqeshja dhe ndėrrimi i temės. Kjo tregon se keni ngacmuar fuqishėm emocionet e personit dhe pėr ta mbajtur kontrollin ju ėshtė pėrgjigjur me buzėqeshje. Disa hulumtues theksojnė se personat qė qeshen edhe atėherė kur nuk kanė arsye pėr njė gjė tė tillė me kėtė tregojnė se nuk kanė siguri nė vete. Nėse dikush qeshet fort edhe nėse ia tregoni ndonjė mahi tė pakripė, me kėtė ju e zbuloni sensin e dobėt pėr humor tė tij.

            Gjithė neve na kujtohet ajo buzėqeshje misterioze e Mona Lizės nga piktura e Leonardo Da Vinēit. Buzėt e mbledhur nė buzėqeshje enigmatike tė cilat mezi puthiten e qė fare pak vėrehen. Personat e tillė qė kanė kėtė buzėqeshje, thonė psikologėt, janė tė kujdesshėm dhe tė pasigurt.

            Buzėqeshja e hapur dhe e ngrohtė, shumė emotive ėshtė karakteristikė e personave shumė pozitivė. Personat e tillė janė me atė tregojnė se sa janė tė lumtur qė takohen me dikė. Buzėqeshja e tillė ėshtė shumė joshėse.

            Buzėqeshja plotėsisht e hapur gati infektive ėshtė ajo qė dominon nė gjithė fytyrėn. Mollėzat e faqeve janė tė ngritura, kėndet e buzėve tė ngrehura e sytė shkėlqejnė si yje.

 

 

 

            Buzėqeshja ka efekte terapeutike

 

            Sa herė qe njeriu qeshet, truri liron njė materie qė quhet endorfin, hormon ky qė tė bėnė tė lumtur dhe me elan. Posa tė qesheni bėheni tė lumtur, e kur njeriu ėshtė i lumtur, qeshet edhe mė shumė. Si foshnje njeriu mėsohet tė komunikoj pėrmes qeshjes. Kur nėna qeshet, edhe foshnja qeshet. Pėr ta vėrtetuar efektin terapeutik tė buzėqeshjes, mjafton tė pėrmendim se sa mirė ndjehet njeriu kur dikush i fal buzėqeshje. Ndjeni nevojė qė edhe ju t'i buzėqeshni. Disponimi i juaj barazohet me disponimin e njeriut qė u ka dhuruar buzėqeshje, pasiguria dhe dyshimi humbet dhe aty pėr aty krijohet njėfarė lidhje e kėndshme nė raportet tuaja. Paramendoni se me sa dėshirė do tė bisedonit me personin e mrrolur.

            Buzėqeshja e sinqertė dhe e gjerė mund tė jetė shumė e dobishme nė miqėsi. Me njė buzėqeshje tė sinqertė mund t'ia ktheni disponimin dikujt nga pikėllimi. Paramendoni dikė qė e njihni tė shqetėsuar e qė qanė pa kontroll. Pasi t'ju tregoj arsyen dhuroni vetėm njė buzėqeshje dhe pak mahituni nė llogarinė tuaj, do tė ndryshoj edhe disponimi i palės tjetėr. Me kėtė nė tė vėrtet ia bėni me dije se me vėmendje e keni dėgjuar dhe jeni tė interesuar pėr problemet e saj/tij.

            Buzėqeshja e sinqertė vėrtet ėshtė armė shumė e fuqishme joshėse mes qifteve. Pėr t'i lėrė mbresa partnerit tuaj, buzėqeshja ėshtė e rėndėsishme sikurse ajri pėr mushkėri. Ajo hapė rrugėt e komunikimit dhe zbutė edhe zemrat me tė ngurta, madje edhe tė atyre qė janė "Macho meshkuj". Psikologėt thonė se nėse mashkulli buzėqesh, me kėtė u jep shenjė tė kaloni nė aksion, e nėse edhe ju ia ktheni buzėqeshjen, plotėsisht e keni ē'armatosur.

            Nėse vėrtet dėshironi ta joshni simpatinė tuaj, ja njė mėnyrė e buzėqeshjes qė do ta mbaj mend gjatė: Shikoni anash, pastaj shikoni simpatinė tuaj pa e lėvizur kokėn dhe buzėqeshni qė shkėlqimi tė vėrehet nė sytė tuaj kur ta vendosni kontaktin me sytė e simpatisė. Ėshtė me rėndėsi tė mos aktroni gjatė kėsaj, po tė buzėqeshni nga zemra. Nuk ėshtė mirė asnjėherė tė aktrohet gjatė buzėqeshjes. Hipokrizia shumė shpejtė kuptohet nga njerėzit tjerė dhe vėrtet dallohet nga buzėqeshja e ngrohtė dhe e sinqertė, ngase sytė nė vend se tė shkėlqejnė mbeten tė ngrirė dhe tė ftohtė. Nėse arrini tė buzėqeshni ngrohtė, mund tė fitoni gjithēka qė dėshironi nga njerėzit tjerė.

            Prandaj, le ta pėrkujtojmė sėrish njė pjesė tė njė lutjeje irlandeze qė thotė: Gjej kohė pėr buzėqeshje - buzėqeshja ėshtė muzikė e shpirtit.