.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime - Bindjet dhe besimi

Shkruan: Salih BASHA

www.dija-hyjnore.ch

         BINDJET DHE BESIMI

       Njerėzit reagojnė nė sugjestionet negative vetėm atėherė kur rrethi personal i mendjes sė tyre ėshtė negativ. Personaliteti ėshtė multidimensional. Individi, si qenie, ėshtė i liruar prej kohės dhe hapėsirės. Fati i ēdo njėrit prej nesh ėshtė nė duart tona personale. Me problemet qė nuk arrijmė tė ballafaqohemi nė kėtė jetė, me tė njėjtat probleme (te ngjashme) do tė ballafaqohemi edhe nė jetėn tjetėr.

  

 

             “Ti gjithmonė ke ekzistuar, dhe ti gjithmonė ke pėr tė ekzistuar. Ky ėshtė kuptimi i ekzistimit. Zoti i cili ėshtė, gjendet  brenda teje, sepse ti je pjesė e ēdo gjėje qė ėshtė”- Sethi


           
Nė qoftė se veten e nėnēmon, atėherė thua: “Unė jam organizėm fizik dhe jetoj brenda kufijve tė hapėsirės dhe kohės. Jam nėn mėshirėn e hapėsirės qė mė rrethon”.

            Nė qoftė se veten e ēmon, atėherė ti thua: “Unė jam individ, unė e formoi hapėsirėn fizike.

Unė e konstruktoi dhe e ndėrroi botėn time. Nuk varem as prej kohės as prej hapėsirės. Unė jam pjesė e tė tėrės sė asaj ēka ekziston. Nuk ekziston vend brenda meje i cili nuk mbanė kreativitet”.

            Idetė e juaja tė vetėdijshme, prirjet dhe bindjet, e udhėheqin shėndetin dhe aktivitetet e qelizave .Efektet e trupit ndihen nė mendje, dhe efektet e mendjes ndihen nė trup.

            Tė bindurit nė vetė sėmundjen varet prej besimit tėnd se ti je pavlerė njerėzore, fajėsi dhe  papėrsosshmėri.
           
Ekzistojnė mėnyra tė ndryshme tė ndėrrimit tė besimit dhe kthimin nė tė kundėrtėn.
Njė nga metodat e veēanta ėshtė metoda tri rremashe.

            Ne prodhojmė emocione tė kundėrta prej asaj qė rrjedh prej besimit tonė dhe qė dėshirojmė t’i ndėrrojmė dhe e kthejmė imagjinatėn tonė nė drejtim tė kundėrt prej atij besimit tė caktuar,  tė mėparshmit, qė e kemi pasur.

            Duhet ta kuptojmė se idetė nuk janė tė palėvizshme.

            Emocionet dhe imagjinata i lėvizin ato nė njė orientim apo nė tjetrin, i forcojnė ato apo i zhdukin ato.

            Duhet ta shfrytėzojmė vetėdijen duke luajtur me te, duke formuar lojėra siē i bėn fėmija, nė tė cilėn pėr momentin plotėsisht e injoroni atė qė ėshtė shfaqje fizike dhe “shtireni” dhe ajo ēfarė dėshironi ėshtė me tė vėrtet e vėrtet dhe reale.

            Nėse jeni tė varfėr, qėllimisht shtiruni se ēdo keni ēdo send qė ju nevojitet financiarisht. Nėse jeni tė sėmur, luajeni rrolin se jeni tė shėruar.  Shikojeni veten ashtu si keni pasur dėshirė tė bėheni. Nėse nuk mund tė komunikoni me tė tjerė, paramendoni se kėtė me lehtėsi po e bėni. Nėse ditėt e juaja i shihni tė errtė dhe pa qėllime, atėherė paramendojeni si ato u janė me plot suksese dhe gėzueshmėri.

            Imagjinata e juaj i aktivizon emocionet,  njashtu dhe me besnikėri i ndjek bindjet tuaja. Ashtu si mendon ashtu dhe e ndjeni veten, e jo e kundėrta.

            Bindjet e juaja e formojnė realitetin e juaj, trupin dhe gjendjen e tij, miqėsinė personale, rrethinėn, dhe duke e marr ma gjerėsisht, e formojnė civilizimin dhe botėn e juaj.

            Imagjinata dhe ndjenjat, i ndjekin bindjet e juaja, e jo e kundėrta.

            Bindjet e juaja e bėjnė realitetin tuaj, e formojnė jetėn tuaj dhe gjendjen e saj.

            Tė gjitha fuqitė e Unit tuaj tė brendshėm lėvizin nė atė drejtim tė bindjeve tė juaja tė vetėdijshme. E keni humbur ndjenjėn ndaj mendimeve tė vetėdijshme, sepse jeni tė mėsuar se kjo nuk ėshtė ajo qė e formon jetėn tuaj.

            Deri sa tė mbaheni nė atė besim tė vetėdijshėm, keni pėr ta pėrjetuar si realitet.

            E vetmja dalje ėshtė qė tė bėheni tė vetėdijshėm pėr bindjet e juaja, tė te menduarit e vetėdijshėm dhe t’i ndėrroni bindjet ashtu qė t’i sillni nė rend me realitetin qė doni ta pėrjetoni. Imagjinata dhe emocionet do tė aktivizohen automatikisht pėr t’i pėrforcojnė besimet e reja.

            Qė t’i kuptoni bindjet e juaja pėr realitetin (nė tė vėrtet, kjo ėshtė bindjen pėr realitetin, dhe jo atributet e realitetit), atėherė duhet ta kuptoni qė bindjet e juaja janė tė materializuara fizikisht.

            Pėr atė gjė qė besoni se ėshtė e vėrtetė nė ngjarjet tuaja ajo edhe ėshtė e vėrtet.

            Qė tė ndėrrohet fakti fizik duhet t’i ndėrroni edhe bindjet e mėparshme - pra, deri sa jeni mjaft tė vetėdijshėm se materializimi i bindjeve tė vjetra qėndron ende aty.

            Dijeni se tė gjitha ngjarjet janė tė karakterit mental dhe psikik dhe kėto do tė ndodhin nė formė fizike, por mos shikoni gjithnjė se a u realizua ngjarja - vazhdoni tė luani lojėn pėr qėllimin qė dėshironi ta arrini.

 

 

            Ndėrrimi i bindjes nė pozitive.

            Thuaj: “Pėr arsye se besoj qė kam shumė kilogram mbi peshėn time normale, dhe shkaku i kėtij besimi dhe i kam kilogramėt e tepėr, pėr kėtė shkak, unė pėr vete, prej tani do tė mendoj pėr peshė ideale”.

            Pa marr parasysh se a e kupton apo e pranon prapavijėn e reinkarnimit tėnd, apo nuk e kupton e as pranon, me rėndėsi qė ti nė kėtė jetė tė jetosh i shėndosh dhe nė drejtpeshim. Ne e formojmė realitetin tonė tė pėrditshėm. Gjithashtu duke i zgjidhur problemet tona, ne arrijmė t’i  lehtėsojmė “personalitetet e kaluara” dhe tė “ardhshme”.

            Nėse ti donė tė dish se ēka mendon pėr veten, pyete vetveten tėnde ēka ti mendon pėr tjerėt. Nė kėtė mėnyrė e din ēka mendon pėr vete.

            Njerėzit reagojnė nė sugjestionet negative vetėm atėherė kur rrethi personal i mendjes sė tyre ėshtė negativ. Personaliteti ėshtė multidimensional. Individi, si qenie, ėshtė i liruar prej kohės dhe hapėsirės. Fati i ēdo njėrit prej nesh ėshtė nė duart tona personale. Me problemet qė nuk arrijmė tė ballafaqohemi nė kėtė jetė, me tė njėjtat probleme (te ngjashme) do tė ballafaqohemi edhe nė jetėn tjetėr. Nuk mundemi ta fajėsojmė Zotin, shoqėrinė apo prindėrit tanė pėr fatkeqėsitė tona, sepse, para kėsaj jete fizike, ne i kemi zgjedhur vet kushtet tė cilat, ne lindjen tjetėr, do tė na bėjnė fatlum, njashtu edhe thirrjet e jetės tė cilat janė mė tė pėrshtatshme pėr zhvillimin ton. E kemi formuar materien fizike aq lehtė dhe pa vetėdije njėjtė sikur marrim frymė. Nė mėnyrė telepatike, tė gjithė jemi tė vetėdijshėm pėr idetė masive prej tė cilave i formojmė konceptet tona tė realitetit fizikė.

            Ndėrdija ėshtė prag i shfaqjeve tė ideve nė mendjen e vetėdijshme tė individit. Ndėrdija e lidhė qenien dhe individuen…Trupi fizik ėshtė konstruktim material i idesė sė qenies sė Unit, mbi sundimin e materies. Instinkti ėshtė aftėsia minimale pėr idenė e konstruktimit dhe ėshtė i nevojshėm pėr ekzistim fizik…materie…koha e tashme – Tash-i (koha e tashme) ėshtė pikė e dukshme e ēdo ideje tė shfaqur nė materien fizike.

            Sėmundja ėshtė shpesh rezultat i emocioneve tė disociacuara – jo harmonike dhe tė inhibicionit. Ėshtė shikimi nė nivel tjetėr.  “Ēdo send nė nivelin tėnd ėshtė materializim i diēkahit qė ekziston i pavarur prej nivelit tėnd”. Pėr kėtė arsye, brenda shqisave tua, ekzistojnė ndjenja tjera, shqisa tjera qė shikojnė – vėrejnė kah brendia. Shqisa brenda shqisave tė njohura, vėrejnė dhe e krijojnė njė botė tė brendshme…   Njėherė kur ti ekziston nė nivelin e posaēėm, duhet pa kusht tė pėrputhesh me te, deri sa shumė perceptime tjera duhet tė jenė dhe  mbeten tė bllokuara. Bota e brendshme ėshtė njė lloj fokusi psikik - koncentrim i vetėdijes nė vija tė caktuara (tė gjata). Kur aftėsia e jote rritet nė harmoni me rrethin, ti je i aftė tė vėresh, qė ti shfrytėzosh shqisat e brendshme dhe ta zgjerosh rrethin e gjerė tė aktivitetit. Kjo ėshtė normale.

            Ekzistimi nė nivelin special varet prej koncentrimit brenda nivelit. Vetėm atėherė kur ekzistenca ėshtė mė pakė apo mė shumė e kėnaqshme, pėr shkak tė koncentrimit, arrin ta vėrej realitetit tjetėr.

 

            “Me studimin e kohės ke pėr ta njohur, njashtu, mė shumė natyrėn e dimensionit tė pesėdhjetė. Telat tanė imagjinarė janė tė formuar (ngjitur) prej vitalitetit tė fortė qė ėshtė fluid. Shpresoj saktė, jo e pakuptimit, edhe pse ata tela janė tė fortė - sepse fortėsia ėshtė iluzion”

            “Manipulim me kohėn, aksioni dhe reaksioni kuptohen si lėvizje kohore. Nė disa nivele tjera, lėvizja ėshtė simulante dhe nė mėnyrė kohore e panjohur. Sipas mendimit tim, koha e juaj mund tė manipulohet, ajo ėshtė njė nga gjėrat pėrmes sė cilės mund tė depėrtohet nė vetėdijen tuaj”- Sethi.