.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Bie shi mbi formula

Shkruan: Hazyr DERVISHI

 

 BIE SHI MBI FORMULA

 

 

Libri  i autorit Hazyr Dervishi, „Libri i formulave“- libri i parė, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin

„Literaturė“

 

          

 

            Shqipėriasit e sotėm, tė vetėshpallur “disidentė”, me ēmime kineze, krejt sipas Formulės sė bankrotuar, blejnė varre pėr vetjet e tyre nė fund tė detit tė huaj, nė fund tė tokės sė huaj, nė fund tė shtetit tė huaj, nė fund tė atdheut tė huaj.

            Mbi varrin e “disidentit” shqipėrias te varrezat e Moskės shkruan: “Nitkov”!

            Mbi varrin e disidentit” shqipėrias te varrezat e Stambollit shkruan: “Estokf’llah”!

            Mbi varrin e “disidentit” shqipėrias te varrezat e Vjenės shkruan: “Volf”!

            Nė secilin nga kėto varre, veēeveē, shkruan: “Kėtij varri i ka tepruar zoti, i ka tepruar profeti, i ka tepruar tempulli, i ka tepruar feja, i ka tepruar atdheu, i ka tepruar libri, i ka tepruar gjuha!”

            Nė tė njėjtėn kohė shqipėriasve u paskan munguar tė gjitha: zoti, profeti, tempulli, feja, atdheu, libri, gjuha?! Si mund tė teprojė dhe tė mungojė e njėjta gjė nė tė njėjtėn kohė?!

            Edhe mė keq! Shqipėriasve iu ka munguar Formula e kodit civil dhe e kodit biologjik [ P= Nt + 1t – 1t].

            Atėherė! Me cilėn formulė janė shėrbyer shqipėriasit prej Skėnderbeut e deri te koha e sotme?!

            Janė shėrbye me Formulėn e bankrotuar [ P= + 1t – 1t – Nt]. Kėsaj formuleje i teprojnė tė gjitha dhe i mungojnė tė gjitha nė tė njėjtėn kohė!

            Mungesėn e kodit civil dhe tė kodit biologjik e ka hetuar Dhimitėr Shuteriqi.

            Pse nuk foli?

            Sepse u frikėsua. Po Dhimitėr Shuteriqi foli nga varri i vet nėpėrmes shkrimtarit tė Shqipėrisė zyrtare, Ben Blushit, tek pergamenanroman “Tė jetosh nė ishull”.

 

            Ben Blushit i ra hise tė bėhėt shqipėriasi i parė i Shqipėrisė zyrtare nė Diakroni e nė sinkroni qė Euroamerikės ia zbuloi Prototipin ekobiologjik tė Shqipėrisė zyrtare, tė kodifikuar brenda Formulės funksionale tė kodit civil e tė kodit biologjik [P=Nt +1t – lt]. Kjo formulė funksionoi nė Trekėndėshin e Logosit Euromerikan. Pa kėtė Formulė tė kodit civil e tė kodit biologjik, te institucionalizuar, Shqipėria zyrtare kurrė nuk do tė funksionojė. Do tė mbetet shtet sakat, me tė gjithė shtetasit e shtetarėt sakatė, me zotin sakat, me profetė sakat, me religjione sakate, me tempuj sakatė, me gjuhė sakate, me libėr sakat...

            Derisa Shqipėria zyrtare tė llaskucojė brenda formulės sakatem [P=+ 1t – 1t – Nt] pėr jetė tė jetės do tė mbetet jasht Eurounionit, jashtė Euroamerikės.

 

 

            Dora e qashtėr e Dhimitėr Shuteriqit, nga varri i vet i thellė, nėpėrmes kumtit tė Ben Blushit, shqipėriasve tė vet ua kumtoi Megaformulėn e tipit hebre tė Rabi Jochanan ben Sakait [ P=Nt + 1t – 1t ].

            Prototipi i Ben Blushit, me emrin e pėrkohėshėm Ibrahim, tek Pergamenaroman “Tė jetosh nė ishull”, pėr herė tė parė nė tė gjitha letrat e nė tė gjithė historinė e Shqipėrisė zyrtare, e arrin Megaformulėn e hebreut Rabi Jochanan ben Sakait. E ta arrish sot efektin e Megaformulės hebreje para Selisė sė Brukselit tė Eurounionit do tė thotė krejtėsisht tjetėr nga se ē’kanė menduar shtetarėt sė bashku, qe nga ai Skėnderbeu e deri tek salihėt e sotėm.

            Do tė thotė ta mendosh atė ē’e ka mendua Ben Gurioni i Izraelit nė vitin 1948.

            Hiē mė shumė as mė pak.

            Kaq shumė mund tė bėjė njė libėr !?

            Po! Kaq shumė mund tė bėjė njė libėr !

            A do tė pajtohen shtetarėt e Shqipėrisė sė sotme me denoncimin e Prototipit tė Ben Blushit para Selisė sė Brukselit?

            Jo!Nuk do tė pajtohen.

            Atėherė do ta shpallin tradhtar kėtė burrė tė shekullit XVIII.

            Mbase edhe mė keq.

            Pėr ta shpallur tradhtar Prototipin e “Ishullit”tė Ben Blushit del punė me shumė qeder. Prototipi i Ben Blushit, me emrin e pėrkohėshėm Ibrahim del i vetmi burrė i blinduar nė tė gjitha letrat e Shqipėrisė zyrtare qe prej fillimit e deri nė vitin 2008. Kulturologėt e Shqipėrisė zyrtare nuk mund tė flasin as mirė as keq pėr kėtė Prototip tė blinduar brenda Formulės se kodit civil e tė kodit biologjik[P= Nt + 1t – 1t].

            Vetėm e shikojnė vėngėr.

 

            Fragment nga “Libri i formulave”- libri i parė