.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Bazat e informatikės

Shkruan: Zeqir AJDINI

      

BAZAT E INFORMATIKĖS

 

 

 

 

Librin e autorit Zeqir Ajdini, "Bazat e informatikės" mund ta shkarkon falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

 

 

 

 

 

            1.1. Kuptimet themelore

            1.1.1. E dhėna dhe informata

 

            Kur pėrmendim fjalėn “e dhėnė” kemi tė qartė domethėnien e sajė, por pėrmbajtja e saj ndryshon mvarėsisht nga rasti nė tė cilin pėrdoret ajo. Njė definicion thot se:

            E dhėnė ėshtė ēfardolloj shkronje, numri apo simboli apo kombinim shkronjash, numrash dhe simbolesh pa ndonjė domethėnje tė veēantė.

            E dhėnė ėshtė edhe tingulli i ziles sė shkollės qė lajmėron fundin e orės sė mėsimit.

            Figura e pirunit dhe thikės nė shenjėn e komunikacionit, si dhe figura e dėgjueses tė telefonit nė vende tė dukshme janė tė dhėna, siē ėshtė e dhėnė edhe filmi vizatimor para ditarit televiziv tė mbrėmjes.

            Informata ėshtė e dhėnė qė shfrytėzuesit i shėrben gjatė sjelljes tė ndonjė vendimi. Pėr dallim nga e dhėna, informata ka rėndėsi pėr marrėsin pasiqė ajo rrit njohuritė e tij. Njė definicion pėr Informatėn do tė ishte:

            Informata paraqet njė bashkėsi tė tė dhėnave, kuptimeve ose shenjave tė cilat pranuesit ia zvogėlojnė ose ia eliminojnė papritshmėrinė dhe pacaktueshmėrinė dhe e cila mundėson veprimin duke bėrė zgjedhjen mė optimale nga ngjarjet e mundshme me qėllim tė ngritjes sė kapacitetit tė njohurive njerėzore pėr ngjarjen e zgjedhur.

            E dhėna se ēmimet nė Durrės janė mė tė ulta se nė Ulqin ėshtė informatė pėr njeriun qė aktualisht vendos ku do tė kalojė pushimin veror. Pėr tė tjerėt kjo e dhėnė mund tė jetė (jo) interesante. E dhėna se koha nesėr do tė jetė e bukur (ose me shi) nuk ėshtė informacion pėr dikė qė nuk del nga shtėpia, por pėr bujkun ėshtė informacion shumė i rėndėsishėm. Fjala informatė rrjedh nga fjala latine informatio, qė nė gjuhėn shqipe i pėrgjigjet fjala lajmėrim (lajm).

 

            1.1.2. Informatika dhe informatika e biznesit

 

            Fjala informatikė paraqitet pėr herė tė parė nė Francė nė vitin 1960, ndėrsa mė vonė e pėrvetėsojnė edhe vendet tjera nė Europė dhe nė botė. Vetė fjala ėshtė nxjerė nga fjalėt informacion (Information) dhe automatikė (Automatique) dhe paraqet shkencėn pėr informatat dhe lajmėrimet. Informacioni, nė aspekt mė tė gjerė pėrfshin tė gjitha faktet, tė komunikuara, tė mėsuara apo tė mbajtura mend. Teoria e informacionit ėshtė shkencė adekuate e cila merret e studimin e pėrpunimit dhe rruajtes sė shėnimeve. Informatika si shkencė ėshtė krijuar nga shkaqe praktike me bashkimin e shkencės sė kompjuterėve (computer science) dhe shkencės sė informatave (information science). Sot nė pėrdorim janė emėrtimet Informatikė, Shkenca Kompjuterike, Teknologji informative, etj.

            Kėrkesa gjithnjė e nė rritje pėr informacione, sidomos, informacione mė tė pėrbėra, si dhe shpenzimet e larta tė pranimit tė pranimit tė tyre nė formė natyrore (joelektronike), krijoi

kėrkesat pėr zhvillim tė shpejtė tė kompjuterėve.

            Informatika pėrjetoi zhvillim tė fuqishėm nė vitet e gjashtėdhjeta tė shek XX. Suksesi qė pati e ēoi nė vetė majėn e tė gjitha degėve tė tjera industriale.

            Informatika sot ėshtė shkencė mjaft e zgjeruar dhe e diversifikuar nė disa lėmi, e ndėr mė tė zėshmet janė: Teoria e Algoritmeve, Struktura e tė dhėnave, Pėrpunimi i tė dhėnave, Bazat e tė dhėnave, Arqitektura e kompjuterėve, Kodet dhe kodimet, Logjika kompjuterike, Komunikimi dhe lidhjet, Udhėheqja e proceseve, etj.

 

            Pjesė nga libri "Bazat e informatikės"