.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (7)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (7)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

 

 

            Ftohet Atifetja (derisa ishte presidente e Kosovės) qė t'i hap lojėrat olimpike. E hap letrėn ku e kishte tė pėrgatitur fjalimin dhe fillon tė lexoj:

            - Zero, zero, zero...

            Sapo e dėgjon kėshilltari i saj, i afrohet shpejt tek veshi dhe i thotė:

            - Zonja presidente, pesė unazat olimpike qė janė sipėr nuk janė pjesė e tekstit!!!

 

 

 

 

            Njė polic po e pėrcjell tė burgosurin (i dėnuar me vdekje) deri te trekėndėshi ku ishte vendosur litari pėr varjen e tij. Binte shi i rrėmbyeshėm dhe polici mbante ombrellėn.

            Po i thotė i burgosuri policit:

            - Sa mot i poshtėr!...

            - Eh - ja kthen polici, ti e ke lehtė, ti ke vetėm pėr tė shkuar deri atje, e mua, tė shkretit, mė duhet tė kthehem edhe njė herė prapa!

 

 

 

 

            - Trupin e ke fenomenal. 

            - Prej notit e kam - si me marre po pėrgjigjet Durrsakja.

            - Pse nuk e zhyteshe edhe kokėn atėherė...!

 

 

 

 

            Nė shtėpi, gjate ngrėnies se darkės, gruaja e pyet burrin qė e kishte drejtor:

            - Dėgjova se tė ka ardhur njė sekretare e re?

            - Po, e re ėshtė.

            - Po si ėshtė ajo?

            - E zakonshme.

            - E bukur?

            - Grua, si tė tjerat.

            - Po mė thuaj tė paktėn, si vishet?

            - O, ooo vishet shumė shpejt!

 

 

 

 

            Burri dhe gruaja tani ndodhen nė gjyqin e ndarjes:

            - Pse s“i ke folur gruas pėr 6 muaj? – pyeti gjykatėsi burrin.

            - Nuk kam dashur t“ia ndėrpres fjalėn, pėrgjigjet burri i shkretė.

 

 

 

 

            Ishin tre budalla the po bisedojnė.

            I pari:  - Nesėr ka me ra katėr metra bor.

            I dyti:  - Nesėr ka me ngroh dielli 40 gradė.

            I treti:  - Eh qė paskemi me u djersitur duke hequr bor.

 

 

 

 

            Njė polic po e ruante njė shitore mallrash.

            Jashtė binte shi! Pronarja e dyqanit po e sheh policin duke ruajtur jashtė, dhe duke i ardhur keq, po i thotė:

            -  Eja brenda se po bie shi!

            Polici ia kthen:

            -  Jo faleminderit se edhe jashtė ėshtė duke ra shi!!!

 

 

 

 

            E pyet profesori biondinėn:

            - Mi thuaj pesė shtazė tė egra?

            - Biondja:

            - ujku dhelpra dhe tri arusha.

 

 

 

 

            Pse biondina i merr shkallet me veti kur shkon pėr tė blerė?

            Sepse ka dėgjuar qe janė ngritur ēmimet!

 

 

 

 

            Del biondja me automobil nė komunikacion edhe nė udhėkryqin e pare futet nė semaforin e kuq edhe... bam-bam-bam-bam, i shkel ketėr kėmbėsor.

            Vrapon polici edhe po i bėrtet:

            - A je normaaaallll... A po e sheh qė i shkele katėr njerėz?

            Biondina:

            - E pse, sa ėshtė e lejueshme?

 

 

 

           

               Takohen dy kullera.

               - Ku ishe? - e pyet i pari.

               - E dėrgova baban nė spital - i pėrgjigjet i dyti.

               - Pse, a tu ka prish a!!! - ia kthen i pari.

 

 

 

 

            Gjykatėsi pyet tė pandehurin:

            - Pa shiko si e ke katandisur tjetrin duke e rrahur. Cili ishte sebepi i njė sherri tė tillė?

            - Mė tha orangutang, prandaj.

            - Domethėnė ashtu ėėė…. Po mirė, kur ta tha kėtė?

            - Para katėr vjetėsh zoti gjykatės.

            - Po mirė, ti kėtė person e ke rrahur javėn e kaluar.

            - Ashtu ėshtė zoti gjykatės, por unė javėn e kaluar e mėsova se ēfarė do tė thotė Orangutang!

 

 

 

 

            Burrė e grua shkojnė tek doktori:

            - Doktor a mund t’ju shqetėsojmė?

            Doktori:

            - Zhvishuni zonjė!

            Gruaja:

            - Burri ashte i sėmure, zotni doktor…

            Doktori:

            - Ashtu a, atėherė burri juaj tė nxjerrin vetėm gjuhen.

 

 

 

 

            Tre persona tė bėrė tapė nga alkooli futen nė taksi.

            Shoferi e kuptoi qė ata ishin tė pirė. Ndezi makinėn dhe, pas pak ēastesh, e fiku sėrish.

            Po u thotė atyre:

            - Arritėm.

            I pari i dha lekėt...

            I dyti e falėnderoi, ndėrsa i treti e gjuajti me grusht.

            Shoferi u habit se shpresonte qė ata mos ta kishin kuptuar qė makina s’kishte lėvizur fare nga vendi dhe i drejtohet tė tretit:

            -Pse me gjuajte more?!

            I treti i thotė:

            - Herė tjetėr mos i jep makinės kaq shpejt!!!

 

 

 

 

            Bisedonin dy fėmijė.

            Njėri i thotė tjetrit:

            - Motra ime ėshtė dy vjeēare dhe ka gjashtė muaj qe ecėn.

            Tjetri i pėrgjigjet:

            - Kushedi ku do ketė arritur tani!