.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (6)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (6)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

            

 

            Profesori nė fakultet ua uron vitin e ri studentėve:
            - Ua uroj Vitin e Ri dhe shumė, shumė para sivjet!”
            - Njėri prej studentėve i thotė:
            - E fati, lumturia, dashuria, ēka po ndodhė me to?”
            - Po ato vijnė tė gjitha nėse ke para!”

           

 

 

            Njutnin e viziton njė mik dhe pasi ai ishte i zėnė nė dhomėn e punės, shėrbėtori e pranon dhe i lutet qė ta pres derisa tė vije.

            Kėtė shprehi tė tij qė askush tė mos i pengoj gjatė punės e dinin tė gjithė miqtė e tij.

            Pasi ishte kohė e drekės, shėrbėtori ia kishte servuar drekėn Njutnit mbi tavolinė. Pasi kaloi njė kohė e gjatė dhe Njutni nuk po dukej, miku, pak nga kureshtja pak nga uria, ulėt nė tavolinė dhe fillon ta hajė dregėn e servuar pėr Njutnin.

            Pas dy orėsh del Njutni nga dhoma e punės. Pėrshėndetet me mikun e vet duke e lutur qė ta falė sa tė drekoj pak pėr t’iu shtruar pastaj lirshėm muhabetit!

            Kur i afrohet tavolinės dhe i sheh pjatat e zbrazura po kthehet kah miku dhe me keqardhje po i drejtohet: “Sa tė ēuditshėm jemi ne shkencėtarėt! Kam harruar fare se drekėn e kam kryer kaherė”.

 

 

 

            Gjatė rrugės, djali pa disa prostituta qė po prisnin klientėt nė rruge. Meqenėse ato i bėnė pėrshtypje, ai pyeti mamanė:
            - Mami, ēfarė po bėjnė kėto vajzat te semafori?
            - Po presin autobusin, i pėrgjigjet me shpejtėsi e ėma.
            Ndėrkohė ndėrhyn taksisti:
            - Ato shesin trupin me para, dėgjo xhaxhin ti.
            - Po fėmijė bėjnė ato mami? vazhdon me naivitetin e tij djali.
            - Po te keqen mami, bėjnė, dhe kur rriten, tė gjithė bėhen shoferė taksie.

 

 

 

            Vendosin dy bionde tė shkonin nė teatėr. Shkojnė pėr t'i blerė biletat hyrėse dhe shitėsja te dera i pyet: Pėr Hamletin???
            Biondet: Jo, jo, pėr ne te dyja!!!

 

 

 

            Nė njė ode burrash, njeri e pyet Nasradinin...
            - O Nasradin, sa vite i ke?
            - 20 - ia kthen Nasradini.
            Pas njėzet vitesh i njėjti person e pyet prapė Nasradinin:

            - O Nasradin, sa vite i bėre?
            Nasradini i thotė:
            - 20.
            Ai i habitur i thotė:
            - Qysh bre Nasradin, para 20 vitesh tė kam pyetur, i kishe 20 e tash prapė 20 vjet i ke!
            Nasradini ja kthen:
            - O burri njė herė fol!

 

 

 

            Dentisti i thoshte pacientes:

            -Zonjė hapeni gojėn ju lutem!

            -Faleminderit, - ia kthen pacientja.

            -Pėrse mė falėnderoni?

            - Sepse im shoq mė thotė gjithmonė - mbylle gojėn!

 

 

 

            Njė hajdut shkon nė Pazar pėr t'i shitur rrobat qė kishte vjedhur, por njė hajdut tjetėr ia vjedh.
            Nė darkė e shoqja, e cila e sheh tė mėrzitur, e pyet:

            - S'fitove gjė?
            Hajduti duke qeshur:

            - Kėsaj here i shita me ēmimin qė i mora.

 

 

 

            Shefi i nevrikosur i thotė biondinės se e ke trurin nė mes tė kėmbėve.

            Tė nesėrmen biondina e thėrret shefin nė telefon dhe i thotė:

            - Shef, s’mund tė vijė sot nė punė sepse kam gjakderdhje nė tru!!!

 

 

 

            - Me kė po flet ky njeri?
            - Me veten e tij...
            - Po pse thėrret kaq shumė?
            - Se nuk dėgjon mirė!

 

 

 

            Njė policė po e sheh njė djalė tė ri kah po e hedhė njė copėz letre nė rrugė. Iu afrua shpejt dhe po i thotė:

            - Shok qytetar, a e din ti se me Kushtetutė tė Kosovės, ėshtė e ndaluar qė tė gjuhen letra nėpėr rrugė?

            - Pse? - po e pyet ky!

             - Sepse e ndytė qytetin tonė tė bukur!!! - ia kthen polici.  Dėnimi ėshtė 5 euro.

            Polici shkroi vėrtetimin dhe ja dha djalit. Ky, pasi ja dha paratė, po e pyet policin:

            - E ēka me ba tash me kėtė vėrtetim?

            - Ēka me ba - u habit polici! Gjuaje - ia ktheu.

 

 

 

            Prof.: Beni mos mėso pėr not, por pėr dije.

            Beni : Profesor, kjo ėshtė si me i thėnė argatit - mos puno pėr para por pėr tė mbajtur vijėn e trupit!

 

 

 

            Telefonon njė bionde nė polici:

            - Mė kanė hyrė nė makinė, mi kanė vjedhur tė gjitha: timonin, pedalet dhe leven e ndėrrimit tė marsheve, tė gjitha…
            Pas pesė minutash merr pėrsėri policinė dhe i thotė:

            - Ju kėrkoj ndjese se isha ulur nė karrigen prapa!

 

 

 

            Polici kishte turnin e natės nė qytet. Dikur e mori uria. Futet nė barnatore dhe kėrkon byrek. Farmacistja i tregon se ishte nė barnatore dhe ai largohet.
            Me vone, pėrsėri polici po aty, kėrkon byrek. Pėrsėri farmacistja e largon.
            Mė nė fund, kur farmacistes i erdhi te hunda polici, e thėrret komandantin e i thotė:
            - Ju lutem, ju telefonoj nga farmacia. Njė polic i juaji mė lodhi, vjen dhe kėrkon byrek.
            Nga ana tjetėr ia pret komandanti:
            - Edhe njėherė nėse vjen, futja me tepsi kokės!

 

 

 

            Dy shoqe, njėra zeshkane e tjetra bionde vendosin tė bėjnė vetėvrasje dhe hidhen prej katit tė 13-t tė ndėrtesės.
            Megjithatė, nė tokė bie vetėm zeshkania, sepse biondina e kishte humbur rrugėn!