.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (5)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (5)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

 

 

            Njė plak shkon njė ditė nė njė shitore pemėsh e po i thotė shitėses:

            -  A bon bre ēiko  me mi mat (me peshore) nja 2 kg molla?

            - Po si jo mixho - po ia kthen vajza me mirėsjellje.

            - A po i do mollat tė kuqe a tė verdha? - po e pyet shitėsja plakun.

            - S'prish punė ngjyra se kam me i qėrue!!! - po ja kthen plaku.

 

 

 

            Njė plak dridhte cigare me letėr tė njė gazete. Gjatė dredhjes lexon: Aksident me motor - njė i vdekur.
            Nė atė moment kalon atypari njė motor me shpejtėsi tė madhe!
            Plaku po tund kokėn dhe po  thotė: ty do tė dredhi nesėr unė!

 

 

 

            Vajti njeri tek zoti dhe po e pyet pėr gruan:
            - O i madhi zot, pse e ke bėre kaq tė dashur gruan, i thotė burri.
            -  Qe ju ta doni atė, i pėrgjigjet zoti!
            - Pse e ke bėrė kaq tė bukur gruan, pyet prapė burri.
            - Qė ju ta doni atė, vazhdon zoti.
            - E pse ju e keni bėrė kaq budallaqe gruan, pyet me habi sėrish burri!
            - Qė ajo t'ju doje juve, i kthehet zoti!!!

 

 

 

            Shkon djali tek doktori sepse kishte disa shqetėsime shėndetėsore. Doktori pasi e vizitoi e kėshilloi:
            - Doktori: Duhet tė praktikohesh mė shumė sporte qė tė kesh njė shėndet mė tė mirė.
            - Djali: Po unė luaj futboll, basketboll, tenis ēdo dite!
            - Doktori: Sa orė nė ditė luani?
            - Djali: Derisa t'i mbarojė bateria telefonit!!!

 

 

 

           I kish pas vdekur nėna njė gjakovarit e gjakovarėt njihen tepėr koprrac!...

           Kėshtu qė,  kur shkon ai pėr ta porositur shpalljen pėr vdekje edhe ata i thonė se kaq kushton formati, kaq fotoja, kaq publikimi etj., atij i duket tepėr shtrenjtė e po ju thotė  atyre:

           Ani pra, pasi qė qenka shtrenjtė shkruane aty poshtė se shesim mish, suxhuk, qofte... ta shfrytėzojmė edhe pėr kėtė punė!

 

 

 

            Njėherė hoxhe Nastradini u ngjit nė faltore  pėr tė predikuar dhe tha:

            - Besimtarė, a e dini se ēka do t’u them?

            Ata iu pėrgjigjen:

            - Jo, nuk e dimė.

            Atėherė hoxha tha:

            - Kur ju nuk e dini, atėherė, ē’mund t’u flasė!

            Me kėto fjalė, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi nė punėn e vet.

            Herėn tjetėr ai hipi pėrsėri nė faltore dhe u drejtoi tė njėjtėn pyetje, njerėzie iu pėrgjigjen:

            - E dimė!

            Atėherė hoxha po ju thotė:

             - Pra, pėrderisa ju e dini, d.m.th. qė s'ėshtė nevoja qė unė t’u flasė!

            Kėshtu tha dhe pėrsėri u largua. Besimtarėt, tė habitur, vendosen qė kur hoxha tė hipi prapė nė faltore, t’i pėrgjigjen ndryshe!

            Kur hoxha u ngjit nė faltore pėr herė tė tret dhe u drejtoi po tė njėjtėn pyetje, ata u pėrgjigjen:

            - Disa nga ne e dinė, kurse tė tjerėt nuk e dinė.

            Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me zė tė lartė:

            - E mrekullueshme! Atėherė, ata qė e dinė le tua tregojnė atyre qė nuk e dinė!

 

 

 

            Si e mbyt biondina peshkun?

            Ja shtinė kokėn nė ujė!

 

 

 

            Pyet biondina nga njėra anė e lumit, biondinėn nė anėn tjetėr:
            - Heeej si mund tė dalė nė anėn tjetėr?
            Biondina nė anėn tjetėr pėrgjigjet:
            - Po ti veē je nė anėn tjetėr!!!

 

 

 

            I kish vdekur nėna biondes njė ditė, dhe ajo u mėrzit shumė. Pasnesėr u mėrzit edhe mė shumė!...

            - Ēka ki mori - po e pyesin shoqet?

            - Jam mėrzit shumė se mue para njė dite me vdiq nėna edhe tash veē sa fola me motrėn nė telefon e me tregoj se edhe asaj i kish vdek nėna!

 

 

 

            Marinari lajmėron kapitenin:
            - Kapiten, nėn kabinė ėshtė hapur njė vrimė!
            Edhe ēka?
            - Uji po hyn nė anije.
            - S’ka nevojė pėr panik, hape edhe njė vrimė tjetėr tė dalė uji jashtė.

 

 

 

            Njė nxėnės i sapoardhur ne klasėn e re pyet mėsuesen:

            - Mėsuese a dėnohet dikush pėr diēka qė nuk e ka bėrė?

            - Jo asnjėherė - pėrgjigjet mėsuesja.  

            - Atėherė se besoj se do tė mė dėnoni pėr detyrat qė nuk i kam bėrė.

 

 

 

            Njė njeri se kishte mendjen dhe rrėzohet duke ecur.
            E thotė:

            - E pleqėri, e pleqėri!

            Shikon pėrreth a e pa njeri, dhe kur po e sheh qė nuk ėshtė askush atypari, po t thotė vetes:

            - Ngrehu mor rrotė se kėshtu ke qenė dhe i ri.

 

 

 

            Ishin dy shok (Arben dhe Fatlumi)
            Arbeni:

            - Sa kthesa janė deri nė Shqipėri Fatlum?
            Fatlumi:

            - Se di more!
            Arbeni:

            - O budalla dy, djathtas edhe majtas!

 

 

 

            Njė vajzė, e cili i kishte valixhe tė rėnda dhe kishte pėr tė udhėtuar me tren, shkon dhe e pyet njė Taksist:

            -Sa kushton pėr tė mė dėrguar deri te stacioni i trenit!
            Taksisti i thotė:

            - 5 euro!!!
            Vajza po e pyet sėrish:

            - E pėr valixhet?!!
            -Jo - valixhet janė pa pagesė - po ja kthen taksisti...
            -E po mirė pra - po i thotė kjo vajza, merri ti valixhet se unė po vij nė kėmbė!!!

 

 

 

            Dy minj rrinė para vrimės sė tyre dhe shikojnė njė lakuriq. Nė njė ēast miu i parė ofshan dhe thotė:

            - Kur tė rritem, edhe unė do tė bėhem pilot!