.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (4)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (4)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

  

 

            Nė njė "Hotel" tė Durrėsit, nė 6-t tė mėngjesit, e zgjojnė njė mysafir nga gjumi punėtorėt e hotelit.

            - Zgjohu nga gjumi o zotėri!

            - Po unė nuk ju kom porositur tė mė zgjoni nga gjumi - ua kthen mysafiri.

            - E dimė, e dimė, por zgjohu se erdhi koha pėr mėngjes e na duhet ēarēafi i krevatit tuaj pėr ta vendos mbi tavolinė tė restorantit!!!

 

 

 

 

            Ishin dy studentė qė banonin bashkė. Mėsonin qė tė dy mirė fillimisht, por nga dita nė ditė njėri nuk mėsonte mė!!!

            Tjetri e vėren kėtė dukuri dhe e pyet shokun:

            -  Pse e ke lėnė mėsimin kohėve tė fundit e s’po mėson fare?

            Ky ia ktheu:

            - Njė ditė duke mėsuar e gjeta njė qime nė libėr dhe u gėrdita!!!

 

 

 

 

            Njė ditė ecėn njė burrė dhe rrezohet nė trotuar!

            Njė vajzė e vogėl ulet pranė tij dhe fillon tė qaj...

            - Mos qaj vogėlushe se nuk jam vrarė shumė - po i thotė burri.

            - Nuk po qaj pėr ty, por pėr bananen qė me shkele!

 

 

 

 

            Djalin qė u kthye nga mėrgimi nėna po e pyet:

            - Me ēka erdhe biri jem?

            - Me aeroplan oj nan - u pėrgjigj djali.

            - Uh mjer nana, po s`kemi ku ta parkojmė…

 

 

 

 

            Trė shokė, shkojnė njė ditė nė njė lokal pėr tė pire nga njė pije.

            Njeri kėrkon shwepps, tjetri fanta, kurse i treti thotė:

            - A keni Coca Colė?

            Kamarieri po e shikon me ironi dhe po i thotė:

            - Nuk i thonė coca.-colė por koka-kollė!

            Ky edhe po ia kthen:

            - Ashtu a! Atėherė edhe shokun tim qė e ka emrin Cali, po dashka ta thirr kali!!!

 

 

 

 

            Nastradini kishte hipur mbi njė pemė dhe po hante banane. Aty kalojnė shokėt e tij – dhe fillojnė ta ngacmojnė.

            - E di ti Nastradin, se majmunėt kanė zbritur nga pemėt shumė kohė mė parė…

            - Po e shoh nga lartė – ua kthen ai!!!

 

 

 

 

            Disa te rinj e panė Nastradinin qė ishte mbėshtetur tek stalla e gomarėve dhe deshėn ta tallnin.

            Njėri me i shkathet i thotė:

            - Ku je o Nastradin, O baba i gomarėve.

            Nastradini ja kthen:

            - Po ti mor bir pse paske dale prej stalle?

 

 

 

 

            Pacienti:

           - Doktor, doktor… jam shumė i shqetėsuar, dėgjoj zėra dhe nuk shikoj asnjeri.

           Doktori:

          - Kur ndodh kjo?

          Pacienti:

          - Kur flas nė telefon!!!

 

 

 

 

            Thirr njėri nė telefon:

            -  Alo, mirėdita!

            - Mirėdita urdhėroni, kėtu dyqani i kėpucėve.

            - Me falni kam gabuar numrin!

            - Nuk ėshtė problem kemi numra tė ndryshėm!

 

 

 

 

            Po e pyet biondina shoqen e saj zeshkane:

            - Si shkruhet numri njėmbėdhjete?

            - Shkruhet me dy njėsha - ja kthen zeshkania.

            - E cilin njėsh duhet tė shkruhet pėrpara?!

 

 

 

 

            Dy biondina bien nė puset.

            - Sa keq qė ia kanė vjedhur kapakun e pusetės, tha njėra.

            - Hesht, i tha e dyta, si do tė dilnim ne po tė ishte kapaku!

 

 

 

 

            E pyet kamarieri biondinėn:

           - A ta ndajė pizzen nė 12-t pjesė apo nė 6-t?

           - Nė 6-t, tė lutėm, se 12-t nuk mundem t'i haj se jam nė dijet!

 

 

 

 

            Njė herė njė bionde, diku nga njė vend i Evropės, fiton njė lotari pėr tė shkuar nė New York.

            Biondja kishte njė biletė economy class. Por kur hyn ajo pa qė karriget nė zonėn e mbyllur me perde ishin mė tė mėdha dhe mė tė rehatshme se ato tė economy class, dhe vendos qė tė ulet nė njė nga tė parat.

            Duke parė njė gjė tė tillė disa nga stjuardesat me radhė u pėrpoqėn qė ta largonin bionden nga ku ishte ulur pėr nė vendin e saj. Por biondja nuk pranonte qė nuk pranonte duke thėnė qė "Unė kam fituar lotarinė dhe do tė shkoj nė New York"! Mė nė fund njėra nga stjuardesat shkon nė kabinėn e pilotėve dhe shpjegon se si e kishte hallin. Njeri nga kapitenet e pyet se si ėshtė zonja. Me tė dėgjuar qė ishte bionde i thotė:

            - Dėgjo, mė lini mua tė flas me tė, pasi gruaja ime ėshtė bionde dhe unė di se si tė merrem vesh me tė.

            Ai shkon atje, pėshpėritė diēka nė veshin e biondes, dhe biondja menjėherė qohet e shkon nė vendin e saj. Te habitura tė gjitha stjuardesat e pyesin kapiteni se si arriti ta bindte bionden.

            Ai pėrgjigj:

            - Shumė thjesht, i thash qė kjo pjesė e avionit nuk shkon nė New York!

 

 

 

 

            Beni para se tė shkonte nė shkollė i thotė nėnės vet se i dhemb barku.

            Nėna thotė se nuk ke ngrenė bukė, e ke barkun bosh, ndaj tė dhemb, po tė ishte plot nuk do tė dhembte.

            Nė shkollė mėsuesi ju thotė fėmijėve:

            - Ju lutėm mos bėni shumė zhurmė se mė dhemb koka.

            Beni ngrihet nė kėmbė dhe ia kthen:

            - Mėsues, e keni kokėn bosh prandaj, po tė ishte plot nuk do tė dhembte.

 

             Gjyshi i thotė nipit:

            - Fshihu shpejtė, ja ku po vjen mėsuesja se sot s’ke shkuar nė shkollė.

            Nipi gjyshit:

            - jo fshihu ti, se unė dje i kam thėnė se ke vdekur!