.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (2)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (2)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

 

            Kur ishte moti i ligė, me shi, Ajnshtajni, gjithnjė i kishte me vete dy ombrella. Njė ditė prej ditėsh, kolegėt e tij, tė habitur me kėtė shprehi tė pazakontė, e pyetėn:

            -Zotėri Ajnshtajn, pse sa herė kur bie shi ju i keni gjithnjė dy ombrella pranė vetės?

            Ajnshtajni u pėrgjigj:

            -Kolegė tė nderuar - njėra mė nevojitet pėr tė mos mė lagur shiu, kurse tjetra pėr ta harruar diku rrugės!

 

 

 

 

            Ajnshatjni, pasi gjatė punės sė tij kishte tė bėnte shumė me formula, kur ndjente lodhje, dilte pėr shėtitje nė natyrė. Njė ditė (ndoshta kur ishte nė prag tė zbulimit tė “teorisė sė relativitetit”), ishte bukur i ngarkuar me zgjidhjen e njė problemi tė komplikuar matematikor, dhe pėr t’u relaksuar pak, niset pėr shėtitje. Kur dilte nga dhoma e punės pėr shėtitje tė shkurtra, nė derė zakonisht e vendoste njė letėr me mbishkrimin: “Pėr momentin nuk gjendem kėtu”, qė e bėri edhe kėtė herė.

            Kur e kryen shėtitjen dhe kthehet sėrish pėr nė dhomėn e punės, dhe si Ajnshatjni ma, gjithnjė duke kalkuluar me formual, ndalet para derės dhe po e lexon letrėn: “Pėr momentin nuk gjendem kėtu”, kthehet prapa dhe vazhdon shėtitjen.

 

 

 

 

            Njė poet i ri ia lexon poezinė e posashkruar Volterit dhe kėrkon mendimin e tij meritor.

            Ende pa e kryer nė tėrėsi leximin e poezisė, filozofi e ndėrprenė me kėto fjalė:    “Djaloshi im i dashur, kėso poezish mund tė shkruash vetėm atėherė kur bėhesh i famshėm, e pėr fillim poezitė e tua duhet tė jenė tė mira”.

 

 

 

 

            Njė polic i shėndoshė qėndron para ēerdhes sė fėmijėve. Papritmas vjen njė edukatore dhe e pyet policin:

            - Mė falni, ju po prisni fėmijė?

            Jo mori, kėtė bark e kam nga birra – i pėrgjigjet polici.

 

 

 

 

            Po e ndjek polici njė tė dyshuar dhe po i bėrtet:

            -Ndalu, ndalu po t’them!!!

            Ky e kthen kryet e  po i thotė:

            -Ndalu more ti, se ty askush nuk asht kah t’ndjek!

 

 

 

 

            -A tė kujtohet i dashur, nė kėtė park ma ke vjedhur puthjen e pare? - i thotė gruaja burrit.

             -Po si nuk mė kujtohet e dashur  -ia kthen burri - Pėr shkak tė asaj hajnie ende jam nė burg!

 

 

 

 

            - E lėshova shtėpinė, s'mund tė tė duroj mė, shkova te nėna ime, i thoshte burrit gruaja e nevrikosur duke i bėrė gati rrobat nė valixhe.

            - Mos shko, i pėrgjigjet burri! -babai yt sapo mė telefonoi dhe tha se nėna jote bėri gati rrobat nė valixhe dhe shkoi te nėna e saj.

 

 

 

 

            -Femra ime e re gjithnjė mė thotė se jam tepėr inteligjent dhe i bukur - i lavdėrohet shoku shokut.

            - Diēka kėtu nuk ėshtė nė rregull, - ia kthen ai, - prej ditės sė parė paska filluar tė tė gėnjej!

 

 

 

 

            Dy shokė qė banonin nė njė shtėpi kishin rėnė pėr tė fjetur. Njeri e pyet tjetrin:

            - A e fike dritėn?

            Dhe tjetri, pasi ndez shkrepėsen, e drejton kah poēi elektrik dhe thotė:

            - Po e paskam fikur!

 

 

 

 

            Njė i ri, me orė tė tėra e pėrcillte njė bionde. Nė njė moment, ajo kthehet dhe i thotė:

            -Mė pėrcillni qė disa orė prapa, mori i pafytyrė!

            -Mė jepni adresėn, kėshtu qė do tė jem para jush!

 

 

 

           

            Njė burrė ishte nė oborrin e tij duke kositur barin, kur fqinja e tij, njė bionde e “bukur”, doli nga shtėpia dhe shkoi tek kutia postare para shtėpisė pėr tė kontrolluar pėr letra.

            Ajo e hapi kutinė dhe e mbylli me forcė, qė edhe tėrhoqi vėmendjen komshiut, dhe shumė nervoze u kthye prapė nė shtėpi.

            Pak mė vonė ajo pėrsėri doli nga shtėpia e saj. Shkoj tek kutia postare dhe e hapi, por e mbylli me forcė pėrsėri. E zemėruar, ajo u kthye  prapė nė shtėpi.

            Ndėrsa burri (komshiu) deshi ta nisė makinėn pėr kositur sėrish barin, ajo doli pėrsėri, marshoj drejt  kutisė postare. E hapi kutinė por e  mbylli me sa forcė qė kishte.

            I ēuditur nga veprimet e saj, komshiu po e  pyet:

            - A ka ndodh gjė komshike?

            - Sigurisht qe po! - pėrgjigj biondja e neveritur!

            - Kompjuter im budalla qė sa herė po me thotė - “Ju ka ardhur Postė!”

 

 

 

 

            Dy bionde u bėnė gati, tė veshura, tė lyera pėr tė shkuar nė disko. Dalin pėrjashta edhe e ndalin njė taksi. Kur ulen brenda, po i pyet shoferi: Pėr ku vajza? Kėto tė habitura  po e shikojnė njėra-tjetrėn edhe po thonė: Pse...? A po vjen edhe ky me ne a?!!!

 

 

 

 

            Pse biondja para se te flejė, merr njė gotė plot me ujė dhe njė gotė bosh?
            Sepse edhe mund t'i pihet, edhe jo!

 

 

 

 

            Pse biondja del gjithnjė nė ballkon pėr tė mėsuar?

            Sepse, kur ta pyesin tė tjerėt - ku ke studiuar, ajo thotė - jashtė (shtetit).

 

 

 

 

            Vėllai vogėl i ēon letėr tė madhit nė Gjermani, ku i shkruan: "Na cofi macja". Pas dhjetė dite i vie pėrgjigja: "Mos bre vėlla, lajmet e kėqija nuk jepen menjėherė, duhet nė letrėn e parė tė shkruash se e pa macen nė kulmin e shtėpisė, nė tė dytėn i rrėshqiti kėmba, e kėshtu me radhė".

            Pas dy muajve, vėllait tė madh i arrin letra, ku shkruan: "E pashė nėnėn nė kulmin e shtėpisė"...