.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - BANANET DHE VETITĖ E TYRE USHQIMORE

http://modeandmakeup.com

BANANET DHE VETITĖ E TYRE USHQIMORE

     Bananet janė shumė tė pasura me kalium, njė mineral ky nga mė tė rėndėsishmit pėr tė mbajtur presionin e gjakut nė nivele optimale dhe pėr mbarėvajtjen e funksionit tė zemrės. Duke qenė se pėrmban rreth 460 mg kalium, njė banane nė ditė mund tė parandalojė hipertensionin dhe tė mbrojė nė kėtė mėnyrė nga arterioskleroza.

 

 

            Me njė tul tė butė dhe tė ėmbėl, e paketuar nė lėkurėn e saj tė verdhė, banania ėshtė njė nga frutat mė tė mrekullueshėm dhe mė tė gjindshėm gjatė gjithė vitit.

            Bananet rriten deri nė 10 m lartėsi dhe i pėrkasin familjes sė lilit dhe orkidesė. Ky frutė kremoz, i ėmbėl dhe i pasur ėshtė njė nga tė preferuarit pėr tė gjitha grupmoshat, nga bebet deri tė moshuarit. Dietologia, Blerina Bombaj bėn tė ditur benefitet e kėtij fruti ekzotik.

           

            Ofron mbrojtje pėr sistemin kardiovaskular nga fibrat dhe kaliumi

            Bananet janė shumė tė pasura me kalium, njė mineral ky nga mė tė rėndėsishmit pėr tė mbajtur presionin e gjakut nė nivele optimale dhe pėr mbarėvajtjen e funksionit tė zemrės. Duke qenė se pėrmban rreth 460 mg kalium, njė banane nė ditė mund tė parandalojė hipertensionin dhe tė mbrojė nė kėtė mėnyrė nga arterioskleroza.


            Bananet mbrojnė kundėr ulcerės

            Bananet njihen qė herėt pėr vetinė e tyre pėr tė ulur aciditetin e stomakut, dhe si rezultat tė mbron kundėr ulcerės dhe dėmeve qė ajo shkakton. Nė njė studim, njė pėrzierje e qumėshtit me banane, uli nė mėnyrė tė konsiderueshme aciditetin e stomakut. Nė njė tjetėr studim nė kafshė, shkencėtarėt vunė re se banania e freskėt e mbronte stomakun nga plagėt.

            Banania e luan rolin e saj mbrojtės nė 2 mėnyra: sė pari, disa substanca qė ndodhen te bananet ndihmojnė aktivizimin e disa qelizave, qė pėrbėjnė shtresėn e jashtme tė stomakut, atė qė vjen nė kontakt me ushqimin, e cila prodhon dhe mukozėn qė e ruan stomakun nga aciditeti. Sė dyti, disa pėrbėrės tė tjerė, qė quhen inhibitorė tė proteasave ndihmojnė nė eliminimin e disa baktereve nė stomak, tė cilėt janė akuzuar si kryesorė nė shkaktimin e ulcerės nė stomak.


            Ndihmojnė nė periudhat e eliminimit

            Nė rastet e diarresė sė shpeshtė, pėr shkaqe tė ndryshme, na duhet tė eliminojmė ushqime qė mund tė agravojnė situatėn. Njė episod diarreje mund tė zbrazė depozitat tona nė elektrolite shumė tė rėndėsishėm. Bananet mund tė na plotėsojnė mangėsitė nė kalium, njė nga elektrolitet mė tė rėndėsishėm, i cili ndihmon nė rregullimin e funksionit tė zemrės dhe nė balancėn e lėngjeve nė trup.

            Gjithashtu, bananet pėrmbajnė pektinė, njė lloj fibre e tretshme, e cila ndihmon shumė nė normalizimin e aparatit tretės dhe lehtėson konstipacionin. Ėmbėlsia dhe pėrmbajtja nė sheqer e bananeve varion nė saje tė pjekjes sė tyre. Kur ato janė pak tė pjekura (me ngjyrėn e verdhė gati jeshile) kanė njė indeks glicemik mė tė ulėt. Kjo i bėn bananet njė nga frutat mė tė rekomandueshėm, nė tė kundėrt tė famės qė ato kanė.


            Bananet mbrojnė shikimin tonė

            Mamaja juaj mund t’ju ketė thėnė se karotat ju ndihmojnė pėr shikim mė tė qartė tė syve kur ishit fėmijė, por pėr adutėt duket se konsumimi i frutave ėshtė mė i rėndėsishėm pėr kėtė. Nė njė botim tė Archives of Ophthalmology, pėrmendet se konsumi i tė paktėn 3 frutave nė ditė, ndihmon shumė nė parandalimin e pėrkeqėsimit tė shikimit me kalimin e moshės.

            Banania ėshtė njė nga frutat qė, nėse e konsumojmė pėrditė, nė kombinim me fruta tė ngjyrave tė kuqe dhe jeshile, do tė ndihmonte shumė pėr tė pasur shikim mė tė mirė me kalimin e moshės.

 


            Forconi kockat me banane

            Po, ėshtė e vėrtetė, nėse vendosni bananet rregullisht nė menynė tuaj, ndihmon nė absorbimin e kalciumit, elementit mė tė rėndėsishėm nė ndėrtimin e kockave tona.

            Bananet pėrmbajnė njė prebiotik, i cili ushqen bakteret miqėsore tė kolonit. Kėto baktere prodhojnė vitamina dhe enzima, tė cilat ndihmojnė shumė aftėsitė tona pėr tė absorbuar nutrientė shumė tė rėndėsishėm, siē ėshtė dhe kalciumi.

            Gjithashtu, koha e kalimit tė ushqimit nė zorrė zgjatet dhe, nė kėtė mėnyrė, ulet rreziku i kancerit tė zorrės sė trashė.

            Bananet jeshile pėrmbajnė acide lyrore tė shkurtra, tė cilėt janė mė tė preferuarit pėr qelizat qė pėrbėjnė shtresėn e parė tė zorrės. Kur kėto qeliza ushqehen mirė, ato janė shumė mė tė afta pėr tė absorbuar kalciumin dhe nutrientė tė tjerė tė vlefshėm.

            Disa banane janė burim i pasur edhe i karotenoideve tė ndryshėm. Ato me ngjyrė sa mė tė artė kanė dhe pėrmbajtjen mė tė lartė.


            Bananet ndihmojnė shėndetin e veshkave tona kur konsumohen rregullisht, por me masė

            Rreth 190.000 raste kanceri tė veshkave identifikohen ēdo vit nė Amerikė. Faktorėt e riskut pėrfshijnė duhanpirjen, obezitetin, hipertensionin dhe ekspozimin nė disa substanca toksike, si asbestos dhe kadmiumi. Faktorė dietetikė janė vėnė re si parandalues. Konsumi i rregullt dhe i pėrditshėm i fruta-zarzavateve tė pasura me fibra bimore, por kryesisht konsumi i bananeve ėshtė lidhur me mbrojtjen e veshkave nga kanceri.


            Sa shpesh tė konsumojmė banane

            Njė banane tė vogėl mund ta konsumojmė edhe pėrditė, duke e kombinuar atė me 2-3 fruta tė tjerė, tė llojeve dhe ngjyrave tė ndryshme.

            Banania mund tė pėrfshihet nė ėmbėlsira, nė kos me fruta dhe pak mjaltė, si dhe nė lėng tė freskėt frutash.