Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Bajram Bashota

BAJRAM BASHOTA

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

BAJRAM BASHOTA

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

           U lind mė 6 janar 1946 nė fshatin Llapashticė e Poshtme tė Besianės (ish-Podujevė).

            Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Besianė.

            Ka mbaruar Fakultetin Filozofik, dega gjuhė e letėrsi shqipe, nė Prishtinė dhe ka punuar profesor i gjuhės e letėrsisė shqipe nė vendlindje deri nė pensionim.

            Me shkrime letrare fillori tė merrej si nxėnės i shkollės fillore dhe tė mesme.

            Ka botuar nėpėr gazeta e revista tona letrare.

            Lufta ia ka djegur gati tė gjitha dorėshkrimet, mirėpo pas luftės ka botuar dy pėrmbledhje me poezi: “Frymėzime“ 2015 dhe  “Kolonė cicėrimash“ 2016.

 

 

 

 

 

DARDANE

 

Edhe nėse bie tėrmet

E mali me mal puqet,

Edhe nėse pėrmbytet krejt

E ujė merr fushėn,

Edhe nėse vullkani shpėrthen

E lava e mbulon,

Prapė do tė mbijnė plisa tė bardhė

E lulėkuqet e Kosovės do tė ēelin.

Tokė dardane e bekoi i madhi zot

Sa tė shkėlqej ky diell

E tė rrėzojė kjo hėnė

Dardani e lashtė pėr mot.

 

 

GJERGJI I MADH

 

Historia rrėfen pėr Motin e Madh

Dhe pėr trimin Kastriot

Qė ishte kryezot.

 

Rrėfen e zgjon historia,

Pėr trimėrinė e lirinė

Pėr shtetėsinė e Arbėrinė.

 

Pėr Gjergjin e Madh rrėfen

E Motin e Madh

Qė kohės i dha ngjyrė.

 

 

ISA BOLETINI

 

Isa Boletini

Me tė bardhin plis,

Me tirq tė zinj

Me vetullat gajtan,

Me syrin pishė,

Me dorėn jatagan

Shqipen xhamadan,

Me gjithė atė burrėri

Ēeli udhė nė histori.

 

 

ZEMĖRBARDHI

 

Zemėrbardhi shpėtimtari

Kėshtu thoshte nėnėlokja.

 

Ai qė Zotin madhėron

Nėna qė fėmijėt bekon

Ai qė tė sėmurin shėron

Tė verbrin dritėson.

 

Zemėrbardhi lule ftoi

Zemėrkeqi zemėr dreqi

Zemėrziu mjerė njeriu.

 

 

NJERI

 

Mos shkel keq, o njeri

Se mali ka vesh

Fusha ka sy.

 

Ata vėzhgojnė, pėrgjojnė

Tė mirėn e tė ligėn

Peshojnė.

 

Nga vepra jote

Vjen jeta e mirė

A e vėshtirė.

 

Zoti ta fali arsyen

Vetė gjyko, vetė vepro

Nė tė liga mos sharro!