.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Autodidaktika psikologjike

Shkruan: Njazi BASHA

 

            AUTODIDAKTIKA PSIKOLOGJIKE

 

 

        Vetėdija ėshtė udhėheqėse e jetės. Shprehia ėshtė ushqim frymėzues i ēdo veprimi dhe ekzekutimi. Shprehitė kultivohen, dhe punėt dhe veprimet qė bėjmė, janė zakonisht rezultat i shprehive tė caktuara, qofshin ato tė orientuara pozitivisht apo negativisht.

           

 

            -Njeriu qė i do gjėrat e natyrshme - atė qė ėshtė e bukur, e mirė, qė e do shėndetin, ajrin e pastėr, qė e do fitimin, shkencėn, autoritetin, humanitetin dhe dashurinė - ai do t’i gjej ato. I interesuari pėr gjėra tė mira, do t’i gjejė ato (ashtu siē di t’i gjejė dhe anėt negative, nėse i kėrkon). Njeriu qė ka ide dhe dėshirė tė fortė pėr njė qėllim, ai do ta realizojė atė domosdo. Qėndrimi pasiv dhe sugjerimet negative njeriu i sjellin dėm pėr aq sa ai i ushtron ndaj vetvetes.

 

            -Gjendjes sė tashme, pavarėsisht nė ėshtė e kėnaqshme apo e pakėnaqshme, duhet t’i jepet rėndėsi. Asaj duhet t’i kushtohet kujdes i veēantė, me pėrpjekjen permanente pėr ecje pėrpara, duke i projektuar qartė qėllimet.

 

            -Vetėdija ėshtė udhėheqėse e jetės. Shprehia ėshtė ushqim frymėzues i ēdo veprimi dhe ekzekutimi. Shprehitė kultivohen, dhe punėt dhe veprimet qė bėjmė, janė zakonisht rezultat i shprehive tė caktuara, qofshin ato tė orientuara pozitivisht apo negativisht.

 

 

            -Ai qė nuk di ta shfrytėzoj rastin qė i ėshtė dhėnė, nuk ėshtė duke ditur fatin ta shfrytėzoj. Fajin e ka nė vetėn e tij.

 

            -Njeriu qė ka harmoni me shokė dhe hap biseda frytdhėnėse pėr ardhmėrinė, vendin, ėshtė krijues dhe ndriēues. Ai krijon dhe ndriēon.

 

            -I pastėr tė jesh, do tė thotė -tė keqen ta kuptosh dhe tė mos merresh me tė.

 

            -Kujdes: Sugjestionet dhe autosugjestionet bėhen pjesė pėrbėrėse tė ndėrdijes, respektivisht ato krijojnė shprehitė.

 

            -Ndėrdija ėshtė tokė e pėlleshme, ndėrsa vetėdija - bimėsia frytdhėnėse e saj.

 

            -Ndėrdija, telepatia, pėrgjithėsisht fenomenet e ashtuquajtura “parapsikologjike”, janė fenomene natyrore qė, kohė tė gjatė, ndoshta gjithnjė kanė, do t’i pėrjetojmė, por vetėm pjesė-pjesė do t’i kuptojmė-

 

            -Duhet menduar nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment. Atė qė e dimė, ta korrigjojmė e ta pėmirėsojmė, tė dimė dita-ditės mė shumė e mė mirė. Fjalėve tė pamatura, tė tepėrta, nervozitetit, si dhe shprehive tė kėqija, tu vėmė kufij. Kurse mendimi, ideja, fantazia - nuk kanė kufij. Njeriu qė jep mendime, tė mos u vė kufij atyre, se pėrfundimtare nuk ėshtė asgjė. Fshehtėsitė dhe gjėrat e panjohura janė mė tė mėdha se sa ato qė i kemi tė njohura. Ne jetojmė nė kopshtin e mistereve nga tė cilat varet shumė jeta jonė.