.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtime - A ju pėlqen tė ėndėrroni?

Pėrgatiti: Anilejda GJETA

http://aktuale.dk

      

A JU PĖLQEN TĖ ĖNDĖRRONI?

(Test)

 

 

            Realiteti ėshtė shumė i vrazhdė dhe herė-herė bėhet edhe i bezdisshėm. A keni marrė ndonjėherė guximin tė largoheni nga gjithēka dhe nga tė gjithė, tė shkėputeni nė njė botė qė ėshtė vetėm e juaja? 


1 – Zana e mirė qė e shndėrron Kėsulėkuqen nė njė princeshė tė bukur pėr ty ėshtė :


a) Shpirti i nėnės sė vdekur tė Kėsulėkuqes? 1 (pikė)
b) Njė zanė e vėrtetė? 0
c) Njė zonjė shumė e pasur dhe e bredhur? 2


 

2 – Ke mundėsitė tė bėsh njė ligj, tė cilit do t’i binden tė gjithė. Dėnimi ėshtė me vdekje. Do ta jepje kėtė dėnim pėr:


a) Poshtėrimin? 2
b) Shijet e kėqija? 1
c) Dashakeqėsinė njerėzore? 0


 

3 – Je duke pėrgatitur valixhen pėr nė plazh dhe ke ende njė copėz vend bosh. Do tė zgjidhje pėr tė vendosur aty:

 

a) Njė veshje mbrėmjeje shumė elegante? 0
b) Njė kapele? 1
c) Njė send ēfarėdo nga ato qė duhen nė plazh? 2


 

4 – Pas 10 vjetėsh do tė kesh:

 

a) Ndonjė rrudhė mė shumė? 2
b) Ndonjė ėndėrr mė pak? 1
c) Njė jetė ndryshe? 0


 

5 – Ke ftesė pėr tė shkuar nė njė shtėpi shumė tė bukur e luksoze:

 

a ) Imagjinon si do ta transformoje po tė ishte e jotja? 0
b) Pyet veten se si ia kanė bėrė tė zotėt e shtėpisė qė janė bėrė kaq tė kamur pėr tė pasur njė shtėpi tė tillė? 2
d) Admiron ēdo gjė, por mendon se ky nuk ėshtė stili yt? 1


 

6 – Fjala “doktor” tė sjell nė mend:

 

a) Njė tė diplomuar nė ndonjė fushė shkencore? 1
b) Njė mjek tė zakonshėm me veshjen e bardhė? 0
c) Njė politikan me titull? 2


 

7 – Sheh dy persona qė grinden nė rrugė. Sipas teje:

 

a) Zihen pėr tė pėrcaktuar kush e ka fajin pėr njė aksident automobilistik? 2
b ) Zihen pėr dashurinė e njė femre? 0
c ) Zihen pėr para? 1


 

Rezultatet

 

Mblidh pikėt dhe lexo profilin

 

Nga 0 nė 4:
Tė pėlqen shumė tė fluturosh me fantazinė tėnde. Realiteti tė duket shumė i mėrzitshėm, madje tė tremb. Ėndėrron njė botė ku mjafton ta ėndėrrosh njė gjė pėr ta patur, ku tė kėqijtė munden gjithmonė nga tė mirėt. Vėshtirėsia jote pėr tė pranuar realitetin ėshtė ndonjėherė irrituese. Kush tė njeh mirė, admiron optimizmin dhe buzėqeshjen tėnde. Je njė rreze shprese nė njė botė gri dhe monotone

Nga 5 nė 9:
Inteligjent, racional, pa qenė i (e) mėrzitshėm. Edhe ti ėndėrron ndonjėherė, rrallė kur do t’i largohesh rutinės sė pėrditshme, megjithatė je nė gjendje tė rikthehesh menjėherė: me kėmbė nė tokė. Vazhdo kėshtu, duke ruajtur atė pak “ēmenduri” qė i bėn ditėt tė denja pėr t’u jetuar.

Nga 10 nė 14:
Pėr ty, njė ėndėrr ka kuptim vetėm nėse realizohet. Ėshtė shumė e vėshtirė tė humbėsh nė iluzione. Je konkret(e) dhe njė punonjėse e shkėlqyer. Por tenton tė aplikosh metodėn “prusiane” edhe nė dashuri, duke evituar historitė e rrezikshme qoftė edhe nėse kjo tė kushton evitimin e momenteve tė kėnaqėsisė. Lėre tė ndodhė ndonjėherė, mund tė zbavitesh.