.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - A ėshtė jeta vetėm imagjinatė?!

www.explorerunivers.com

       A ĖSHTĖ JETA VETĖM IMAGJINATĖ?!

     A mund tė ketė dimensione tė tjerė pėrveē atij qė ne besojmė se jetojmė dhe qė tė gjithė ata tė jenė energji e njė lloji apo njė tjetri, gjė qė na ēon ne nė teorinė se dimensioni ynė ėshtė nė tė vėrtetė njė dimension energjie dhe qė ne thjeshtė mendojmė se ėshtė njė dimension materie? Sidoqoftė, ka njė anė ku ngec kjo teori, pasi si mund tė besojmė ne ēfarėdolloj fakti qė do tė gjejmė nė kėrkimin tonė, nėse i gjithė ky ku jetojmė ėshtė iluzion?

 

 

                                                                                                                                     

            Ka patur gjithmonė disa njerėz gjatė historisė sė njerėzimit qė kanė besuar se jeta nuk ėshtė reale.

            Ata kanė thėnė se jeta nuk ėshtė asgjė veēse imagjinata jonė qė krijon skenarė. Me shumė gjasa, pikėrisht prej kėtu mund tė ketė lindur edhe ideja pėr filmin "The matrix". Sipas kėtyre njerėzve, ne tė gjithė jemi energji, energji qė ėndėrron se jemi qenie njerėzore me trupa realė.

            Sigurisht, nėntėdhjetė e nėntė pėrqind e njerėzve qė lexojnė kėtė artikull mendojnė se e gjithė kjo teori ėshtė njė marrėzi e vėrtetė. Nėse do tė ishte kėshtu, atėherė pasojat pėr ne do tė ishin tė jashtėzakonshme. Do tė nėnkuptonte se ēdo person qė kemi takuar ndonjėherė ka ekzistuar vetėm nė imagjinatėn tonė. Sigurisht qė ky do tė ishte njė mendim i tmerrshėm, sidomos kur nis e bėn fjalė pėr njerėzit e familjes.

            Njė tjetėr mendim qė tė vjen nė mendje ėshtė: pėrse vallė mund tė jetė duke ndodhur njė gjė e tillė? Sigurisht do tė thoshte se njė qenie mė e lartė ėshtė duke na kontrolluar. Shumica e feve na mėsojnė se Perėndia ėshtė qenia supreme dhe qė, nėse bėjmė njė jetė tė mirė, do tė shpėrblehemi e do tė shkojmė nė parajsė e nėse jo, atėherė mė mirė tė gjejmė veshje qė i rezistojnė zjarrit.

            Ėshtė e qartė se janė tė shumtė misteret qė lidhen me jetėn dhe disa prej tyre madje janė kaq kompleksė, saqė ne nuk kemi asnjė lloj shansi qė t'i zgjidhim me anė tė mendjes sonė tė vockėl. Njė mister i tillė ėshtė se si mundet universi tė ketė ekzistuar gjithmonė? Ne tė gjithėve na pėlqen tė besojmė se ēdo gjė ka njė fillim dhe njė fund. Ēdo lloj koncepti tjetėr e lėndon mendjen tonė.

            Ēdo gjė ėshtė e kufizuar dhe asgjė nuk zgjat pėrgjithmonė. Por, po sikur kjo tė jetė thjeshtė nė imagjinatėn tonė, qė ky koncept tė jetė i gabuar? Po sikur tė jetė thjeshtė imagjinata jonė dhe tė rezultojė se ēdo gjė zgjat pėrgjithmonė, pasi energjia nuk vdes kurrė, siē thoshte Ajnshtaini?
            Nėse ndodh qė - dhe kjo nuk ka pothuajse aspak gjasa - tė kenė tė drejtė ata qė mendojnė se kjo jetė ėshtė vetėm njė ėndėrr, atėherė me siguri ėshtė duke ndodhur diēka tjetėr. Interesant ėshtė fakti sikur ēdo gjė qė ne mendojmė se e dimė, tė jetė e gabuar.

            Ligjet e fizikės do tė ishin krejt tė gabuar, pasi nuk do tė kishte njė botė fizike dhe madje ndoshta as edhe njė univers fizik, por nė vend tė kėsaj diēka tjetėr qė do tė ishte kokė e kėmbė njė mister pėr ne.

            Kohėt e fundit, disa shkencėtarė kanė deklaruar se besojnė qė ka njė dimension tjetėr qė pėrmban energji. Tė paktėn janė shpikės. John Hutchinson ka punuar nė kėtė drejtim dhe ai pretendon se ka mundur tė sigurojė burimin e kėsaj energjie tė pafund, por vetėm nė mėnyrė jo tė rregullt. Me fjalė tė tjera, ndonjėherė eksperimentet funksionojnė dhe ndonjėherė jo. Por njė gjė e tillė nuk e ka ndalur ushtrinė e SHBA qė tė interesohet pėr punėn e tij.

            A mund tė ketė dimensione tė tjerė pėrveē atij qė ne besojmė se jetojmė dhe qė tė gjithė ata tė jenė energji e njė lloji apo njė tjetri, gjė qė na ēon ne nė teorinė se dimensioni ynė ėshtė nė tė vėrtetė njė dimension energjie dhe qė ne thjeshtė mendojmė se ėshtė njė dimension materie? Sidoqoftė, ka njė anė ku ngec kjo teori, pasi si mund tė besojmė ne ēfarėdolloj fakti qė do tė gjejmė nė kėrkimin tonė, nėse i gjithė ky ku jetojmė ėshtė iluzion? Kjo do tė nėnkuptonte se ndoshta nuk ka dimensione tė tjerė dhe qė ndoshta ne jetojmė nė tė vetmin dimension. Kėto janė gjėra qė me tė vėrtetė e ngatėrrojnė mendjen tonė. Ndoshta mund tė hyjnė nė kategorinė e paranormales. Ndoshta ata njerėz qė besojnė se kanė parė shpirtra mund tė kenė parė, ndoshta, se si dukemi ne nė tė vėrtetė? Nuk ėshtė fjala pėr qenie tė vdekura, aspak, por pėr qenie tė pėrbėra nė tėrėsi prej energjisė.

 

 

            A mund tė ndodhė qė njė formė mė e lartė jete ėshtė duke na testuar me iluzione pėr tė parė cila ėshtė natyra jonė e vėrtetė? Kjo qenie supreme do tė njihej si Perėndia. Ne dėgjojmė shpesh rrėfime pėr rimishėrimin. Shumė fėmijė nėn moshėn 5-vjeēare duket sikur kujtojnė gjithfarėsoj informacionesh pėr jetėn e mėparshme. A mundet qė ato tė mos jenė thjeshtė jetė tė mėparshme, por ėndrra tė mėparshme?

            Sa shumė njerėz qė investigojnė kėto lloj gjėrash do tė besonin se kjo ėshtė e mundur?

            Ėshtė kjo ndoshta njė teori pėr tė mos u dashur, pasi do tė nėnkuptonte qė i gjithė progresi qė ka bėrė njeriu nėpėr shekuj do tė ishte hiēgjė.

            Shanset mė tė mėdha janė qė kjo teori tė mos jetė asgjė mė shumė se sa njė falsitet, por gjithsesi nga ana tjetėr, gjithmonė ekziston ai shans minimal qė njė gjė tė jetė e vėrtetė, sado e ēuditshme tė tingėllojė ajo. Ndoshta njė copėz shumė e vogėl e teorisė mund tė jetė e vėrtetė, le tė themi ajo pjesė qė thotė se ne jemi qenie energjie.

            Ne e dimė se trupi i njeriut funksionon me elektricitet. Dimė gjithashtu se shumica e besimeve fetarė thonė qė kemi njė shpirt. A mos ndoshta shpirti ėshtė i pėrbėrė nga energjia dhe kjo ēlirohet kur vjen vdekja? Shumica e botės beson se shpirtrat tanė ēlirohen pas vdekjes.

            Nėse ne jemi duke ėndėrruar, a ndodh qė diku, dikur tė zgjohemi dhe tė shohim se si qėndrojnė gjėrat nė realitet? Ndoshta e gjithė kjo duhet harruar. Ndoshta duhet tė vazhdojmė tė besojmė se jetojmė njė jetė reale, me njerėz realė dhe ngjarje tė vėrteta. Deri kur tė bindemi pėr tė kundėrtėn, ndoshta duhet tė vazhdojmė tė mendojmė kėshtu. Pėrndryshe, cili do tė ishte kuptimi i jetės, i marrėdhėnieve...?