.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - A jeni tė lumtur?

www.rtvzik.com

      A JENI TĖ LUMTUR?

     Fati apo lumturia ėshtė gjendja ku njeriu lirshėm mund tė punoj, tė rritet dhe zhvillohet lirshėm dhe me kualitet. Te shumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhe lumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata: "pasuria", "bukuria", "fuqia apo pozita" janė vendimtare qė mund tė bėjnė njeriun tė lumtur, gjė e cila fare nuk ėshtė e vėrtetė!

           

            Gėzimi dhe pikėllimi, hareja dhe vuajtja, kėnaqėsia dhe dhimbja vazhdimisht janė tė pranishėm nė jetėn tonė, dhe ato vetėm ndėrrohen, zėvendėsohen pandėrprerė...

            A mund tė fshehni gėzimin e madh. Po ashtu ėshtė shumė vėshtirė tė fshehet edhe pikėllimi dhe vuajtja. Sjelljet tona janė refleksione tė botės sonė tė brendshme. Tė gjithė njerėzit dėshirojnė mė tepėr fat, lumturi. Madje edhe ata qė janė tė lumtur kėrkojnė tė bėhen dyfish mė tepėr tė lumtur.

            Thėnja: "Pas shiut vje dielli" apo "Pikėrisht kur ėshtė mė errėt fillon lindja e diellit", ėshtė shumė e vėrtetė pėr jetėn e njeriut. Gėzimi dhe pikėllimi, hareja dhe vuajtja, kėnaqėsia dhe dhimbja vazhdimisht janė tė pranishėm nė jetėn tonė, dhe ato vetėm ndėrrohen, zėvendėsohen pandėrprerė.

            Disa psikologė qė janė marr me studimin e gjendjes sė quajtur "FAT" apo "Lumturi", kanė ardhur nė pėrfundim se lumturia apo fati nuk ėshtė ndjenjė momentale, nuk ėshtė ekstazė e pėrkohshme.

            Ajo ėshtė kėnaqėsi qė e ndjejmė njė kohė mė tė gjatė dhe qė reflektohet pėrmes sjelljes dhe disponimit tonė tė pėrgjithshėm. Fati nuk ėshtė i kushtėzuar dhe nuk varet nga rrethanat dhe kushtet qė tė pėrcjellin nė jetė. Sipas kėtyre psikologėve ajo megjithatė ėshtė nė gjene dhe varet nga disa komponente gjenetike. Pra pa marrė parasysh se ēka ndodh nė jetėn tonė, ne do tė jemi tė lumtur aq sa ajo "ėshtė e shkruar nė gjenet tona".

            Psikologu Dejvid Liken, qė kishte hulumtuar dhe studiuar "kuptimin e lumturisė" e publikoi njė libėr me kėtė temė ku jepen rezultatet e punės sė tij hulumtuese. "Ėshtė shumė mirė se shumica e njerėzve nė thelb, janė tė kėnaqur me jetėn e tyre sipas njė definimi personal tė kėnaqėsisė. Nėse pėr ndonjė person ėshtė karakteristike pakėnaqėsia, dhimbja emocionale te ai person e humb forcėn e vet - thekson Linken.

            Pėr kėtė psikolog, fati apo lumturia ėshtė gjendja ku njeriu lirshėm mund tė punoj, tė rritet dhe zhvillohet lirshėm dhe me kualitet. Te shumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhe lumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata: "pasuria", "bukuria", "fuqia apo pozita" janė vendimtare qė mund tė bėjnė njeriun tė lumtur, gjė e cila fare nuk ėshtė e vėrtetė! Ja nė vazhdim disa shprehi tė njerėzve tė lumtur qė i thekson ky psikolog, e tė cilat ua preferoj gjithė juve t'i kultivoni nė jetėn tuaj nėse dėshironi vėrtet lumturi dhe fat:

            1. Punėsoni mendjen tuaj.

            Njerėzit fatlum kanė mendje kreative dhe aktive

            2. Mendoni si optimist.

            Gjithė njerėzit fatlum janė optimist. Optimizmi mund tė kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet pėrderisa optimizmi pėrqendrohet nė zgjidhje tė problemit.

            3. Qeshuni!

            Tė qeshesh ke mundėsi nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend. Emocionet paraqesin pėrzierjen e ndjenjave tė brendshme dhe pėrgjigjen fizike nė ato ndjenja. Pra nėse qesheni, truri automatikisht reagon dhe atė informatė e bartė nė krejt organizmin tuaj.

            4. Paramendoni (Imagjinoni).

            Imagjinata ėshtė njė nga mėnyrat e mira pėr ta mashtruar trurin. Ndiheni shumė mė tė lumtur nėse ju kaplojnė mendimet pozitive ngase ritet niveli i serotoninės.

            5. Detoksikoni mendimet negative.

            Pėrpiquni qė ēdo mendim negativ ta shndėrroni nė atė pozitiv. Mendimet negative e helmojnė organizmin dhe shkaktojnė ndryshime nė tru. Si pėrgjigje pėr kėto helmime vje gjendja e apatisė, depresionit, disponimi i keq si dhe disa pengesa tjera pskofizike.

            6. Zgjedhni shoqėrinė.

            Ekzistojnė grupe tė ndryshme njerėzish qė veprojnė negativisht. Ata vazhdimisht ankohen pėr diēka, vazhdimisht ju kritikojnė pėr diēka. Lirohuni nga njerėzit e tillė. Shoqėrohuni me njerėz pozitiv. Tė gjithė e dimė se jeta ėshtė "e rėndė", e ata qė janė negativ vazhdimisht e pėrkujtojnė kėtė edhe kur e kanė tė lehtė jetėn!

            7. Rregulli i artė!

            Mbani mend kėtė fakt. Edhe pas ngjarjes mė tė keqe tė mudshme, mė tė errėt, rikthimi i gjendjes suaj vje nė afat prej gjashtė muajve apo njė viti. Gjendja rregullohet dhe pėrmėrsohet vetvetiu.

            8. Vazhdimisht merruni me gjėra tė vogla qė ju kėnaqin.

            Ėshtė shumė interesante se ēelės deri te fati ėshtė qė rregullisht tė merreni me atė qė ju pėlqen. Kushtoni rėndėsi edhe relaksimit tuaj psikofizik dhe relaksimit tė shpirtit. Gjėrat e vogla kreative qė ju kėnaqin janė nė tė njėjtėn kohė pushim kreativ pėr ju.

            Nė vazhdim ja edhe gjashtė kėshilla pėr zbrapsje tė lodhjes dhe mbajtjen e disponimit tė mire.

            1. Pushoni para se tė lodheni.

            2. Mėsohuni tė relaksoheni nė vendin e punės.

            3. Femrat duhet ta kenė parasysh se relaksimi i shpeshtė i kontribuon dukjes sė tyre rinore.

            4. Aplikoni kėto katėr shprehi tė mira tė punės:

            a) Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbani vetėm ato qė kanė tė bėjnė me punėt e drejtėpėrdrejta.

            b) Kryeni punėt sipas rendit tė rėndėsisė.

            c) Kur tė pėrballeni me problemin nė punė, pėrpiquni qė, nėse kėtė ua lejojnė rrethanat, ta zgjidhni nė vend tė ngjarjes.

            d) Mėsohuni ta organizoni punėn, tė jepni detyra bashkėpunė-torėve dhe ta mbikėqyrni punėn e tyre.

            5. Punoni me entuziazėm. Entuziazmi nė punė i pėrzenė lodhjet dhe brengosjen.

            6. Mbani mend se askush s'ka vdekur pėr shkak tė mosfjetjes. Shqetėsimi pėr shkak tė pagjumėsisė ėshtė shumė mė shkatėrruese pėr organizmin se vet pagjumėsia.