.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė - 300 KĖSHILLA SI TĖ KUJDESENI PĖR TĖ GJITHA SĖMUNDJET (2)

www.tiranaobserver.al

300 KĖSHILLA SI TĖ KUJDESENI PĖR TĖ GJITHA SĖMUNDJET (2)

     Specialistėt e shėndetėsisė kanė deklaruar se 35 pėr qind e sėmundjeve nė trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė kolesterolin, qė krijojnė probleme me mushkėritė, qė acarojnė funksionimin e mėlēisė apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike.

 

 

           

            KANCERI I PROSTATES

           

            Kėshilla pėr dietėn qė parandalon kancerin e prostatės

           

            141- Hudhrat janė parandaluese tė mira pėr organizmin mashkullor nga ky lloj tumori.
            142- Qepėt, merita e ėshtė e pėrbėrėsve qė shkaktojnė dhe erėn e rėndė.
            143- Djathi vegjetarian mund tė eliminojė rrezikun e pėrhapjes sė tumorit.
            144- Peshku, vitaminat e tij kanė njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e organizmit.
            145- Arrat, sipas specialistėve, kanė vitaminė D.
            146- Domatet janė tepėr tė rėndėsishme pėr konsum tė pėrditshėm, parandalojnė kancerin e prostatės.
            147- Drithėrat e ndryshme, tė cilat kanė nė pėrbėrjen e tyre selen.
            148- Mishi, edhe nė tė gjendet seleni, por ėshtė e rekomandueshme tė mos ekzagjerohet me pėrdorimin e tij.

 

 

            KANCERI NĖ STOMAK

 

            Si tė evitoni kancerin nė stomak

 

            149- Pėrdorni sa mė shumė fruta dhe perime
            150-Evitoni nitratin dhe potasiumin. Kėta pėrbėrės nitrogjen njihen se janė shumė tė dėmshėm dhe japin mė shumė mundėsi zhvillimit tė kancerit tė stomakut. Gjenden mė sė shumti nė mish, sallam, salēiēe.
            151- Limitoni duhanin, ushqimet qė pėrmbajnė djegės si dhe qė janė shumė tė kripėsuara.
            152-Nė vendet qė tymoset shumė dhe qė preferojnė ushqimet mė shumė kripė ėshtė vėrtetuar se kanė njė nivel mė tė lartė tė prekurve nga kjo sėmundje.
            153- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund tė shkaktojė ndryshime nė qelizat dhe mund tė ēojė drejt kancerit.
            154- Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive tė mėdha tė mishit tė kuq, sidomos nėse ėshtė i skuqur, rrit mundėsinė pėr zhvillimin e kancerit tė stomakut.
            155- Vizitohuni tek mjeku nėse keni simptoma tė ulcerės, si dhimbja e stomakut, djegia apo tė vjellat.

 

 

            KANCERI I LEKURĖS

 

            Kėshilla pėr tė shmangur rrezikun

 

            156- Eliminoni sa mė shumė ekspozimin e rrezeve ultra vjollcė, sidomos nė orėt mė tė nxehta tė ditės.
            157- Evitoni djegiet nga dielli.
            158- Pėrdorini kapele pėr tė mbrojtur fytyrėn e cila ėshtė e ekspozuar si nė verė edhe nė dimėr nga dielli.
            159- Pėrdorni veshje dhe rroba mbrojtėse (mėngė tė gjata, pantallona tė gjata) kur e dini qė do tė qėndroni shumė nė diell.
            160- Pėrdorini aparatura qė u ndihmojnė tė nxiheni (rrezet artificiale) qė bllokojnė si rrezet UVA dhe ato UVB.

 

 

            ASTMA

 

            Si tė luftoni astmėn

 

            161-Kėshillohet tė pihen sa mė shumė ēajra me pėrzierje bimore, tė nxehtė, pasi ato ndihmojnė nė largimin e kollės.
            162-Duhet tė shmanget pirja e cigares pėr sa kohė qė tė sėmurėt kanė kollė, pirja e pėrkeqėson mė tepėr shėndetin.
            163-Kėshillohet uji me mjaltė dhe limon, ndihmon nė zbutjen e fytit.
            164-Kėshillohet mbajtja pranė e 1 gote uji, lehtėson kollėn, nėse kollitesh gjatė natės.
            165-Kėshillohet tė mos pėrdoren ushqime, si vezė, qumėsht qė
shkaktojnė astmė.

 

 

            KĖMBĖT

 

            Kėshilla pėr infeksionet nė kėmbė

 

            167-Mos i mbani kėmbėt nė kėpucė mė shumė se tri orė.
            168-Trajtoji ēdo ditė me ujė tė ngrohtė, brenda sė cilės duhet tė keni hedhur vaj bajame ose rozmarinė.
            169- Gjatė verės ėshtė mirė qė pėrdorni vetėm shapka ose sandale, nė mėnyrė qė kėmbėt tė ajrosen sa mė shumė.
            170-Burrat janė mė problematikė nė sėmundjet e gishtave tė kėmbėve.
            171-Morthi, ėshtė sėmundje qė u krijohet
zakonisht atyre njerėzve qė i veshin ēorapet e lagura ose nuk u djersinė kėmbėt.

 

 

            PAGJUMĖSIA

 

            Kėshilla pėr tė stimuluar gjumin:

 

            172. Ushtrimet ju ndihmojnė qė tė flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se tė shkoni nė shtrat.
            173. Njė dush i ngrohtė para se tė shkoni nė shtrat do t’u vinte shumė nė ndihmė.
            174. Evitoni konsumimin e pijeve qė pėrmbajnė kafeinė (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natėn vonė.
            175. Seksi para se tė jetė koha pėr gjumė mund tė jetė njė mėnyrė pėr tė pėrafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund tė flenė pas seksit, ndėrkohė qė femrat mund tė mbeten shumė energjike.
            176. Lexoni njė libėr derisa tė ndiheni tė pėrgjumur. Nėse nuk jeni nė gjendje tė flini, ēohuni pėrsėri.
            177-Uluni dėgjoni pak muzikė ose vazhdoni tė lexoni derisa tė kalojė gjysmė ore. Atėherė gjumi me siguri qė nuk do “t’u bėjė naze”.

 

 

            ZBOKTHI

 

            Kėshilla pėr tė luftuar zbokthin:

 

            178- Mos e hidh shampon drejtpėrdrejtė
tek flokėt, por hidheni nė pėllėmbėn e dorės pėrpara se tė lani flokėt. Kėshtu nuk acarohet tabani i flokėve.
            179-Pėrpiqu tė mos pėrdorėsh solucione qė pėrmbajnė alkool pėr flokėt pasi ai than lėkurėn.
            180-Pėrpiqu t’i shmangesh stresit dhe tė flesh gjumė tė rregullt, pasi pagjumėsia dhe stresi shtojnė zbokthin.
            181-Nė rastin kur zbokthi ėshtė nė sasi tė vogla, mund tė pėrdorni rregullisht njė shampo tė zakonshme kundėr zbokthit, sa herė qė lani flokėt.
            182-Kur zbokthi ėshtė nė sasi mesatare, duhet pėrdorur ēdo dy ditė njė shampo e veēantė qė pėrmban lėndė qė mbysin kėpurdhat.
            184-Kur zbokthi ėshtė nė sasi shqetėsuese, ėshtė nevoja e pėrdorimit tė njė mjeti efektiv siē janė shampoja “Fungoral” apo trajtuesi i zbokthit “Gentinor”.

 

 

            AKNET

 

            Pėr tė luftuar puērrat nė fytyrė:

 

            185-Mos ndėrhyni me duar nė puērra ose pika tė zeza, sepse janė shenja inflamacioni. Shtypja ėshtė e rrezikshme nėse ndėrhyrja bėhet nė mėnyrė tė gabuar. Kjo lloj traume nuk bėn tjetėr veēse pėrkeqėson gjendjen e lėkurės.
            186-Trajtoni fytyrėn me produkte cilėsore, me pėrbėrės organikė si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
            187-Pėrdorni fruta e ushqime tė freskėta.
            188-Merrni vitamina A, C, E.
            189-Mos pėrdorni sapunė kundėr yndyrės. Nė kėto raste gjėndrat reagojnė duke prodhuar yndyrė nė sasi.
            190-Pėrdorni drithėra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
            191-Pini shumė ujė (pa gaz). Ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė hidratuar lėkurėn.
            192-Kujdes nga flokėt e gjatė. Nė kushtet e njė higjiene tė keqe ato mund tė jenė bartės bakteriesh dhe nė kontakt me lėkurėn keqėsojnė gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.

 

 

            VESHET

 

            Si tė luftoni infeksionin e veshėve:

 

            193-Trajtimi fillimisht i infeksionit konsiston nė pastrimin apo bėrjen lavazh tė kanalit tė veshit dhe kjo ndihmon nė heqjen dhe shpėrndarjen e grumbullit tė infeksionit tė mbledhur nė zona tė caktuara.
            194-Mė pas nėpėrmjet njė fitili, deri nė mesin e veshit, arrihet qė tė shpėrndahet i gjithė pezmatimi i mbledhur.
            195-Njėkohėsisht duhet bėrė edhe trajtimi mjekėsor nė tė cilin hidhen antibiotikėt nė vesh pėr tė trajtuar dhe kuruar zonėn nė tė cilėn mė parė ishte mbledhur pezmatimi dhe qė kishin ēuar nė ėnjtjen e veshit.
            196-Ėshtė e rėndėsishme qė tė shmanget marrja e ilaēeve qetėsuese vetė nė farmaci, pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojnė nė pėrmirėsimin e situatės, vetėm sa mund ta rėndojnė dhe mė shumė.

 

 

            AROMA E KEQE

 

            Kėshilla pėr tė ulur aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes:

 

            197-Pėrdorni gjatė ditės majdanoz tė freskėt.
            198-Pėrdorni shpėlarės antibakterial.
            199-Duhet tė konsumoni tė paktėn dy herė nė ditė kos tė freskėt.
            200-Duhet tė shpėlani gojėn me sodė.
            201- Duhet tė pėrdorni vaj mesteje.
            201- Tė konsumoni farat e koprės.
            202-Tė konsumoni gjatė ditės ēimēakiz me manjolia.

 

 

 

            SYTĖ

 

            Si tė mos i dėmtojmė sytė kur jemi para kompjuterit:

 

            203-Sfondi pėrtej ekranit tė mos jetė asnjėherė krejt i errėt.
            204-Tė mos ketė reflekse nė ekran.
            205- Kontrasti dhe drita e ekranit tė rregullohen nė vlera mesatare.
            206- Ekrani duhet tė jetė rreth 50-60 cm larg syve.
            207- Mundėsisht tė pėrdoret filtėr pėr ekranin kundėr reflekseve.
            208- Tė shpluhuroset shpesh ekrani.
            209- Gjatė punės para kompjuterit ėshtė mirė qė disa herė nė orė tė shkėputet shikimi nga ekrani pėrreth njė minutė.
            210- Tė rrotullohen sytė nė ambientin pėrreth ose tė paktėn ēdo njė orė tė bėhet njė pushim prej 15 minutash.

 

 

            STRESI

 

            Disa teknika pėr tė shmangur stresin e panevojshėm:

 

            211- Menaxho kohėn. Programimi dhe organizimi i kohės suaj mund t’ju bėjė mė shumė produktivė.
            212- Strategjitė pėr tė pėrballuar. Pėrpiqu tė dallosh mėnyrat e sjelljes qė ndikojnė nė stres dhe gjej mėnyrat pėr t’i reduktuar.
            213- Krijo njė stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohėn e mjaftueshme pėr t’u qetėsuar. Ushqehu mirė, mos pi duhan dhe limito sa tė mundesh konsumin e alkoolit.
            214- Mbaj afėr miq tė mirė: Njerėzit qė kanė njė rrjet tė fortė shoqėror qė i mbėshtet dhe qė janė shumė tė aftė tė pėrballojnė ndryshimet e jetės.
            215- Ndrysho mėnyrėn e tė menduarit. Thuaju “stop” mendimeve qė tė shkaktojnė stres.
            216-Zgjidhi problemet duke punuar dhe krijo intimitet me orenditė e zyrės apo shtėpisė, qė tė jenė sa mė tė kėndshme pėr syrin.

 

 

            LINDJET PARA KOHE

 

            Disa kėshilla pėr kujdesin ndaj fėmijėve prematurė:

 

            217- Mbajtja e temperaturės sė trupit nė shifrat normale.
            218- Ushqyerja e kujdesshme sipas mundėsive dhe nevojave tė fėmijės.
            219- Ruajtja nga sėmundjet dhe infeksionet.
            220- Temperatura e fėmijės duhet ruajtur nė limitin 36-37 gradė.
            221- Temperatura e ambientit ku qėndron fėmija duhet 23-25 gradė.
            222- Nė stinėt e nxehta temperatura nuk duhet t’i kalojė 27 gradė.
            223- Dhoma e fėmijės duhet tė ketė lagėshtirė tė mjaftueshme.
            224- Ajri i dhomės ku rri fėmija duhet tė ndėrrohet vazhdimisht.
            225- Veshjet dhe mbulesat nuk duhet ta shtrėngojnė fėmijėn.

 

 

            USHQIMI ME QUMESHT

 

            Kėshilla pėr nėnat qė kanė fėmijėn nė gji:

 

            226- Jepini fėmijės sasinė e nevojshme tė qumėshtit.
            227- Jepini fėmijės qumėsht nga tė dy gjiret.
            228- Tė vegjlit duhet tė pinė shpesh por pa e tepruar.
            229- Gjatė pirjes krijojini foshnjės mundėsi tė pushojė nga pak.
            230- Nėna qė ka fėmijėn nė gji duhet tė marrė sa mė shumė lėngje.
            231- Ushqimi i nėnės duhet tė sigurojė elementet e nevojshme.
            232- Sa mė shumė tė pijė fėmija, aq mė tepėr qumėsht prodhon gjiri.
            233- Fėmijės deri nė gjashtė muaj nuk i jepen ushqime jo tė lėngshme.
            234- Nėna qė ka fėmijėn nė gji duhet tė shmangė stresin, shqetėsimet.

 

 

            GASTRITI

 

            Kėshilla pėr tė evituar:

 

            235-Mos pėrdorni alkool.
            236-Mos pėrdorni duhan.
            237-Mos pėrdorni nė mėnyrė sistematike aspirina, ibrufen , naporxen etj.
            238-Mos pėrdorni nė mėnyrė tė sistematike kortizonė.

 

 

            RĖNIA E FLOKĖVE

 

            Kujdesi qė duhet tė tregoni pėr tė parandaluar fenomenin:

 

            239-Kontrolloni stresin.
            240-Mbani njė dietė tė shėndetshme.
            241-Pini tė paktėn 2 kilogramė ujė nė ditė.
            242-Konsumoni fruta, perime, me anė tė sė cilave merrni vitaminat, proteinat dhe mineralet e nevojshme.
            243-Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrnave shtazore duke i zėvendėsuar me ato vajore.
            244-Evitoni ushqimet e skuqura.

 

 

            ULĒERA

 

            Ushqimet qė kurojnė sėmundjen:

 

            245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shėrimin e ulcerės gastroduodenale tė lehtė.
            246-Duhet tė ndiqet njė ushqim i ekuilibruar, i pasur nė zarzavate dhe fruta qė tė kenė vitamina C, e njohur kjo pėr mbrojtjen e mukozės sė stomakut.
            247-Nė tė kundėrtėn duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamėrat.
            248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetėm njė herė nė ditė.
            249-Duhet pėrdorur ēaji nga bima e njohur e Bar-Bletės.

 

 

            CERMA /PĖRDHESI

 

            Kėshilla pėr tė lehtėsuar dhimbjet e sėmundjes:

 

            250- Kėshillohet pirja sa mė shumė e ujit dhe lėngjeve tė ndryshme pėr tė lehtėsuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
            251-Duhet pasur parasysh se, nėse vuajmė nga
sėmundjet e zemrės, duhet tė kėshillohemi me mjekun pėr sasinė e lėngjeve qė konsumojmė.
            252-Rėnia nė peshė ėshtė e rėndėsishme pėr tė pakėsuar rrezikun e shfaqjes sė sėmundjes.
            253-Sasia e proteinave nė ushqim ndikon nė njė farė mėnyre nė sasinė e acidit urik nė gjak.
            254-Por edhe njė dietė koncize nuk mund tė sjellė uljen e acidit urik nė gjak nė tė njėjtėn mėnyrė si mjekimi.

 

 

            OSTEOPOROZA

 

            Kėshilla pėr tė luftuar sėmundjen qė nė fėmijėri:

 

            255-Pėr tė luftuar shfaqjen e osteoporozės ėshtė e nevojshme ajo qė hamė. Pėr kėtė duhet tė ndiqet njė dietė ushqyese e balancuar me njė pėrbėrje kalorike, tė pėrshtatshme me nevojat fiziologjike tė individit.
            256-Dieta duhet tė pėrmbajė njė gram proteinash pėr ēdo kile tė organizmit tonė.
            257-Duhet tė pėrmbajė njė pėrbėrje tė duhur yndyrash dhe karbohidratesh qė nuk duhen tė jenė mė tepėr se 55-60% tė kalorive totale. Po qė duhen marrė ēdo ditė.
            258-Po ashtu rekomandohen sasi tė larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi tė pakta sode.
            259-Vitamina D ėshtė nga ana tjetėr njė pėrbėrės i rėndėsishėm pėr asimilimin e kalciumit dhe pėr kėtė duhet marrė me dietė apo me tableta.
            260- Pėrveē kėsaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale tė tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori janė tė nevojshėm pėr njė metabolizėm normal tė kockave dhe mund tė merren falė njė ushqyerjeje tė larmishme dhe korrekte.
            261-Sė fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeinės dhe pijeve tė gazuara. Kėto tė fundit duket se e rrisin mė shumė riskun pėr fraktura te gratė qė i konsumojnė.

 

 

            LEMZA

 

            Kėshilla pėr tė ndaluar lemzėn e shpeshtė:

 

            262-Duhet tė pish ujė ose tė hash njė lugė sheqer sapo tė zėre lemza.
            263-Faktori psikologjik arrin tė ndalojė lemzėn si p.sh me anė tė tėrheqjes sė vėmendjes, bėn qė tė ndalojė shtėllunga e ajrit.
            264- Ndalesa e frymėmarrjes, pirja e ujit tė ftohtė me gllėnka tė vogla, vendosja nė qafė e njė cope akulli, vendosja e njė borse akulli nė bark, gudulisja e hundės pėr tė provokuar njė teshtimė, marrja e frymės thellė, duke ndjekur njė ritėm tė rregullt janė disa nga mėnyrat e ndalimit tė lemzės.
            265- Lemza mund tė zėrė edhe njė fėmijė tė porsalindur dhe mund tė ndalohet duke e marrė nė krah, i mbėshtet kokėn nė shpatull dhe i bie lehtė nė kurriz, nė mėnyrė qė t’ia nxjerrsh ajrin qė ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
            266-Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe frymėmarrja dhe nxjerrja nė njė qese letreje. Nė kėtė mėnyrė rritet sasia e CO2 nė organizėm.
            267-Mjekėt kryesisht rekomandojnė ngrėnien e njė luge sheqer pa ujė.

 

 

            VARIĒET

 

            Kėshilla pėr personat qė vuajnė nga sėmundja:

 

            268- Pėrdorni xhel freskues pėr kėmbėt.
            269- Mos mbani kėpucė me taka mė shumė se 4 pond.
            270- Mos pėrdorni kėpucė tė sheshta plotėsisht.
            271- Pėrdorni produkte bimėsh jeshile me kėrcell.
            272- Mos hiqni nga menyja orizin.
            273- Pėrdorni vazhdimisht grurin.
            274- Mos qėndroni ulur pėr mė shumė se njė orė nė tė njėjtėn pozicion.
            275- Mos i mbani kėmbėt e kryqėzuara.
            276- Mos mbani pasha tė rėnda.
            277- Pėrdorni korse najloni nė mbrėmje.

 

 

            DHĖMBĖT
           

            Si tė shmangim kariesin dhe infeksionet

 

            278-Duhet tė zgjidhni njė pastė dhėmbėsh cilėsore. Pasi ajo lehtėson lėvizjen e pllakėzave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
            279- Duhet tė pėrdoret ēdo ditė fija pastruese e dhėmbėve, duhet tė kalohet rreth ēdo dhėmbi nė mėnyrė qė tė pėrshkojė sipėrfaqen e tij.
            280- Ushqimi duhet tė jetė i zgjedhur me kujdes.
            281-Duhet tė konsumoni ushqime qė kanė karbohidrate.
            282- Molla ėshtė njė ndėr frutat mė tė kėshillueshme nga dentisti pėr dhėmbėt, sipas rekomandimeve duhet tė hahen jo mė pak se dy tė tilla nė ditė.
            283-Karotat duhet tė pėrdoren ēdo ditė, sipas specialistėve ato bėjnė mirė pėr zmaltin e dhėmbėve.

 

 

            KUJTESA/ALZAIMER

 

            Dhjetė kėshilla pėr tė mbajtur nė fortė kujtesės:

 

            284-Lexoni libra. Nė kėtė mėnyrė jo vetėn qė do tė vini trurin nė lėvizje duke imagjinuar periudha tė ndryshme kohore dhe kultura, por do tė keni histori interesante pėr tė treguar.
            285-Luani lojėra. Lojėrat janė mėnyra mė e mirė pėr tė sfiduar trurin. Kėshtu fjalėkryqet. Lojėrat elektronike pėrmirėsojnė shpejtėsinė dhe kujtesėn e trurit, pasi tė gjitha mbėshteten tek matematika.
            286-Pėrdorini dorėn e kundėrt. Kalojeni ditėn duke bėrė gjėra me dorėn qė nuk e pėrdorni, si dhe mbajeni orėn nė dorėn e kundėrt tė qė kujtoheni pėr tė.
            287-Mėsoni numrat e telefonit.
            288-Hani edhe pėr trurin tuaj. Kjo do tė thotė se duhet tė pėrqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
            289-Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjėra qė si keni ngrėnė mė parė, frekuentoni lokale qė s’keni qenė mė parė, pasi kjo do ta bėjė trurin tuaj tė zgjohet nga zakoni dhe tė jetė pėrsėri vigjilent.
            290-Kaloni nga njė rrugė e ndryshme. Kaloni apo udhėtoni nė rrugė tė ndryshme, kjo e ndihmon trurin tė stėrvisė kujtesėn.
            291-Mėsoni njė aftėsi tė re. Nė kėtė mėnyrė kujtesa hyn mė shumė nė punė kur mėsoni gjėra tė reja, qė mė parė si bėnit dot.
            292-Bėni lista. Bėrja e listave ju ndihmon qė t’i lidhni artikujt njėri me tjetrin. Nė kėtė mėnyrė ju luani me kujtesėn tuaj, sa herė qė listoni ushqimet, fjalėt, veprimtaritė e ditės.
            293-Zgjidh njė mjeshtėri tė re. Gjeni diēka qė ju pėlqen dhe qė nuk kushton shumė. Fotografitė me aparat dixhital, mėsimi i pikturės, mėsimi i njė instrumenti muzikor, mėsimi i stileve tė ndryshme tė gatimit, tė kėrcimit, e bėjnė trurin qė tė jetė nė aktivitet gjatė gjithė kohės.

 

 

            MENOPAUZA

 

            Ushqimet dhe dieta qė duhet tė ndiqet gjatė kėsaj periudhe:

 

            294- Pėrdorimi larmi ushqimesh, por qė gjithnjė tė jenė sa mė tė freskėta .
            295- Pėrdorni sa mė shumė fruta e zarzavate.
            296- Filloni vaktin me sallatė ose me supė me zarzavate.
            297- Pakėsoni vaktet me mish (jo mė shumė se 3 herė nė javė) dhe zėvendėsojini ato me ushqime me zarzavate.
            298- Ulni pėrdorimin e yndyrnave gjatė pėrgatitjes sė ushqimeve.
            299- Pakėsoni sa mė shumė qė tė jetė e mundur pėrdorimin e ėmbėlsirave.
            300- Hani fruta, por jo menjėherė.

 

            Fund

 

(1)